Το σύστημα του Wizzy


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κι αντι να εχει πολλες και μικρες τρυπες την ιδια δουλεια δεν θα εκανε μια και μεγαλη? Αλλα πιο φθηνα! :gotcha:
Να γιατι ορισμενοι διμαρτυρονται οτι πληρωσε αδικαιολογητα υψηλο ποσο!
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Το παντου διατρητη προφανως εχει να κανει με το γεγονος οτι ο χωρος ειναι σχετικα μικρος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Βασίλη, η χρήση της διάτρητης γυψοσανίδας παντού ήταν η οδηγία του μηχανικού που σχεδίασε το δωμάτιο. Έβαλε τις παραμέτρους του δωματίου στο λογισμικό μοντελοποίησης/σχεδιασμού που χρησιμοποιεί, έκανε το σχεδιασμό του κι εφόσον πέτυχε τα αποτελέσματα που ήθελε, κατέληξε εκεί. Εάν μπεις στο site της εταιρίας, θα δεις ότι τη χρησιμοποιεί ως υλικό κι αλλού, σε διαφορετικού μεγέθους και διαφορετικής χρήσης χώρους από τον δικό μου - δεν είμαι 100% ότι το μέγεθος του χώρου υπαγόρευσε τη χρήση του συγκεκριμένου υλικού, δεν είμαι ειδικός, αυτή είναι η άποψή μου.

Όπως έχω πει και στον @Γιάνννης επανειλημμένως, μην στέκεστε μόνο σε αυτό που φαίνεται - τη διάτρητη γυψοσανίδα. Η διάτρητη γυψοσανίδα είναι η τελική επιφάνεια. Από πίσω της υπάρχει επένδυση με υλικά (πετροβάμβακας και heraclith, τσιμεντόλιθοι γεμισμένοι με τσιμέντο), τα οποία συμμετέχουν στο αποτέλεσμα. Ο συνδυασμός των υλικών, μαζί με τις γωνίες που σχηματίζουν οι διάτρητες γυψοσανίδες, επιτελούν έργο διάχυσης κι απορρόφησης.

Αν θυμάμαι καλά, είχα αναρτήσει κάποια σχεδιαστικά πρωτότυπα, θα ψάξω να τα βρω για να καταλάβετε σε τι αναφέρομαι.
Μετά την αναλυτική περιγραφή απο @jiovani75 και @wizzy για την ανάγκη ενσωμάτωσης δυο σαμπ ακόμα και με μεγάλα (και πολυ αξιόλογα) ηχεία, ο αντίστοιχος νόμος θα ονομασθεί Νόμος Jiovanni-Wizzy.
Τιμή μου! :) :drinks:
 
Last edited:


P

PMC

Guest
Γιώργο καλησπέρα και καλό μήνα .
Τι διαστάσεις έχεις ο καθαρός χώρος ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Βασίλη, η χρήση της διάτρητης γυψοσανίδας παντού ήταν η οδηγία του μηχανικού που σχεδίασε το δωμάτιο. Έβαλε τις παραμέτρους του δωματίου στο λογισμικό μοντελοποίησης/σχεδιασμού που χρησιμοποιεί, έκανε το σχεδιασμό του κι εφόσον πέτυχε τα αποτελέσματα που ήθελε, κατέληξε εκεί. Εάν μπεις στο site της εταιρίας, θα δεις ότι τη χρησιμοποιεί ως υλικό κι αλλού, σε διαφορετικού μεγέθους και διαφορετικής χρήσης χώρους από τον δικό μου - δεν είμαι 100% ότι το μέγεθος του χώρου υπαγόρευσε τη χρήση του συγκεκριμένου υλικού, δεν είμαι ειδικός, αυτή είναι η άποψή μου.

Όπως έχω πει και στον @Γιάνννης επανειλημμένως, μην στέκεστε μόνο σε αυτό που φαίνεται - τη διάτρητη γυψοσανίδα. Η διάτρητη γυψοσανίδα είναι η τελική επιφάνεια. Από πίσω της υπάρχει επένδυση με υλικά (πετροβάμβακας και heraclith, τσιμεντόλιθοι γεμισμένοι με τσιμέντο), τα οποία συμμετέχουν στο αποτέλεσμα. Ο συνδυασμός των υλικών, μαζί με τις γωνίες που σχηματίζουν οι διάτρητες γυψοσανίδες, επιτελούν έργο διάχυσης κι απορρόφησης.

Αν θυμάμαι καλά, είχα αναρτήσει κάποια σχεδιαστικά πρωτότυπα, θα ψάξω να τα βρω για να καταλάβετε σε τι αναφέρομαι.

Τιμή μου! :) :drinks:
διαφωνώ...
έχουν γίνει λάθη....και στα υλικά και στον σχεδιασμό
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Heavens Gate Γκουπάρα - Δισκάρα
Είναι από εκείνους τους δίσκους που ακούω από την αρχή μέχρι το τέλος. Ψάχνω μέτριο τραγούδι και δεν βρίσκω!
 




Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δύο;;;; Κάτσε γιατί αυτό μου διέφυγε, αν το έγραψες στο παρελθόν. Και cross κάνεις ηλεκτρονικό, απέξω;
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Χμμμ ένα σε κάθε ηχείο ή δύο σε κάθε ηχείο?

Ψηφίζω αυτό που γράφει ο ιδιοκτήτης.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Δύο;;;; Κάτσε γιατί αυτό μου διέφυγε, αν το έγραψες στο παρελθόν. Και cross κάνεις ηλεκτρονικό, απέξω;
Οχι είναι μονομπλόκια, ενα σε κάθε ηχείο , 2kw/4ohms
Χμμμ ένα σε κάθε ηχείο ή δύο σε κάθε ηχείο?

Ψηφίζω αυτό που γράφει ο ιδιοκτήτης.
Τελικοί ενισχυτές είναι, 1kW@8Ohm*2 στο κάθε ηχείο. Το έχω γράψει ξανά στο παρελθόν. Σύνολο 2kW στο κανάλι/ηχείο. Τα 802 έχουν ονομαστική αντίσταση 8Ohm.

Το cross γίνεται από το SHD.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top