Το σύστημα του Wizzy

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
το βλέπουμε με διαφορετική οπτική....

...ίσα ίσα...θεωρώ πάρα πολύ σοβαρό για το αντικείμενο του φόρουμ έναν επαγγελματία να παρουσιάζει την δουλειά του και να μας δείχνει εστιασμένα το επίπεδο γνώσεων του ώστε να ξεφύγουμε από το φορουμίστικο χαβαλέ σε τέτοια ζητήματα

ώστε να συνειδητοποιούμε και την αξία του να πληρώνεις για τέτοια πράγματα

η ασφάλεια του επαγγελματία αυτού του είδους με αυτό έχει να κάνει
ότι ο επίδοξος ''αντιγραφάκιας'' δεν θα μπορέσει ποτέ με μια κόπια στον χώρο του....να αντικαταστήσει το σύνολο των γνώσεων του επαγγελματία που τον οδήγησε σε αυτή τη συγκεκριμένη μελέτη;)
Τα λεφτά που ζητάνε οι μηχανικοί για να σου κάνουν μια μελετη είναι πολύ λογικα. Αν πάλι δε θες να δώσεις Φράγκο αντέγραψε σε γενικές γραμμές ότι έκανε ο @costas EAR . Μη δοκιμάσεις καν να κάνεις κάτι σα του Γιώργου. Θα φας τα μούτρα σου σιγουρα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
Τα λεφτά που ζητάνε οι μηχανικοί για να σου κάνουν μια μελετη είναι πολύ λογικα. Αν πάλι δε θες να δώσεις Φράγκο αντέγραψε σε γενικές γραμμές ότι έκανε ο @costas EAR . Μη δοκιμάσεις καν να κάνεις κάτι σα του Γιώργου. Θα φας τα μούτρα σου σιγουρα.
ρε Άλεξ βαλτό σε βάλανε?!>:(:p:laugh:

αυτό που λες δεν διαφέρει με αυτό που αναφέρω τόση ώρα.

Φυσικά και αν μπω σε τέτοια διαδικασία θα πληρώσω.

το να δώκεις 1500 ευρά(γιατί κάπου εκεί παίρνουν...έχω ρωτήσει) για να σου φτιάξει θεωρητικά τον χώρο(και να πάρει και την ευθύνη του αποτελέσματος) και μετά να ασχοληθείς εσύ ως μαστόρι αν πιάνουν τα χέρια σου(διαφορετικά βάζεις συνεργείο), να το φτιάξεις...δεν είναι τίποτα μπροστά στην ταλαιπωρία του χάους,των δοκιμών και των χρημάτων που θα μπεις.

είχα μια απορία σχετικά με τις ''ανάποδες κλίσεις'' και έθεσα ένα ζήτημα για το αν θα ήταν εφικτό να εξηγηθεί η απόφαση αυτής της επιλογής βάση της μελέτης του χώρου του Γιώργου και ακολούθησε ένας σάλος από χαζά πράγματα εποχής Ιερατείου και μαύρων ευαγγελίων περί απόκρυφων γνώσεων.
ξέρω που να ρωτήσω...και να μάθω....δεν τίθεται θέμα:wink:

το σκεπτικό μου το κατέθεσα...:)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Φωτογραφικό update από τις εργασίες του Σαββάτου:
Ολοκλήρωση επένδυσης "πυραμίδας" (η τρύπα στα δεξιά της φωτογραφίας είναι για τη θυρίδα επίσκεψης του κλιματιστικού).
20181116_150639.jpg

Ολοκλήρωση επένδυσης της "πυραμίδας" με διάτρητες γυψοσανίδες (η πυραμίδα είναι μια χαρά, η φωτογραφία μου είναι θεόστραβη). Πίσω από το πορτάκι τις θυρίδας επίσκεψης τοποθετήθηκε μονωτικό υλικό - σε κομμάτι.
20181117_131421.jpg


Προσέξτε τη λεπτομέρεια της γωνίας που σχηματίζει το πίσω μέρος της "πυραμίδας" στο μέρος που εφάπτεται με την τριγωνική κατασκευή.
20181117_131431.jpg

...και προετοιμασία για τις σημερινές εργασίες.
20181117_154529.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Πλησιάζουμε προς το τέλος:
Ολοκλήρωση επένδυσης του ταβανιού προς το βάθος του δωματίου (πάνω από τη δισκοθήκη, πίσω από τα ηχεία)
20181121_071421.jpg




Ολοκλήρωση επένδυσης του ταβανιού προς το βάθος του δωματίου (πάνω από τη δισκοθήκη, πίσω από τα ηχεία) - λεπτομέρεια:​
20181121_071431.jpg


Πρόοδος επένδυσης ταβανιού και δεξιού πλευρικού τοίχου:
20181121_140943.jpg


Προετοιμασία για ολοκλήρωση του πιο πάνω:
20181121_140958.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Επειδή θα φτάσει σε κάποια φάση (σύντομα) εκείνη η φάση κατά την οποία θα πρέπει να βαφτούν οι γυψοσανίδες, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει κάποια επιστημονική μελέτη η οποία να υποδεικνύει την επίδραση των χρωμάτων των τοίχων των δωματίων στην ανθρώπινη ψυχολογία; Για παράδειγμα, θέλω να μπαίνω στον χώρο ακρόασης και να χαλαρώνω. Εάν βάψω τους τοίχους στο μαύρο της κηδείας, ε, θα ψυχοπλακώνομαι και δεν το θέλω. Επομένως, ψάχνω ένα χρώμα ή συνδυασμό χρωμάτων που να είναι "φιλικά" στο μάτι και να προδιαθέτουν θετικά τον ακροατή.

Ζητάω πολλά;:)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Και ετοιμαζόμουνα να στο γράψω για το χρώμα. Εγώ σε καμιά απόχρωση του γκρι θα πήγαινα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Πολύ ποσότητα διάτρητης βλέπω, κι αρχίζω και φοβάμαι μη πέσουν πολύ οι χρόνοι ψηλά..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Και ετοιμαζόμουνα να στο γράψω για το χρώμα. Εγώ σε καμιά απόχρωση του γκρι θα πήγαινα
Για ποιο λόγο;
[DOUBLEPOST=1542817659][/DOUBLEPOST]
Πολύ ποσότητα διάτρητης βλέπω, κι αρχίζω και φοβάμαι μη πέσουν πολύ οι χρόνοι ψηλά..
Μη φοβού, η μελέτη ακουστικής του χώρου μετά σου (κι όλων μας...):D

Είπαμε, όλα θα κριθούν εκ του αποτελέσματος (μετρήσεις).
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Κατά κανόνα Γιώργο τα γήινα χρώματα είναι αυτά που θες. Άποψη μου είναι αφού το πήγες τόσο μακριά το θέμα να απευθυνθείς σε διακοσμητή για σίγουρα αποτελέσματα. Δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται. Συν το γεγονός ότι η ψυχολογία, ο χαρακτήρας και τα θέλω του καθενός είναι διαφορετικά. Και είναι ερωτήσεις που θα σου κάνει ένας σωστός διακοσμητής.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Απαλά πράσινα και σκοτωμένα γαλάζια/μπλε.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
τι σκ@τά...deathάς και έτσ δεν είσαι ναούμ?

πρέπει να ψυχοπλακώνεσαι και να νιώθεις καταραμένος από τον κόσμο.... με τα διαόλια που ακούς:tongue::lol:

ψηφίζω να συμβουλευτείς έναν πεθαμενατζή να δεις όλη την γκάμα χρωμάτων σε φέρετρα (λογικά θα έχει κυκλοφορήσει ο κατάλογος του 2019:laugh:) και να αποφασίσεις:lolsign:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
'Νταξ, σας πήρε λίγη ώρα, αλλά δεν αντέξατε, το "σκίσατε" το θέμα! Θα βάψω τους τοίχους μπλε με ροζ ελεφαντάκια και στις δύο πλευρές της τριγωνικής κατασκευής θα ζωγραφίσω τον δικέφαλο του ΠΑΟΚ, να μπαίνει ο φίλος μου ο @Gebreselassie στο δωμάτιο και να ευφραίνεται η ψυχή του!:D

Υ.Γ.: Ευχαριστώ όσους απάντησαν σοβαρά.:thumbsup:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
θα ζωγραφίσω τον δικέφαλο του ΠΑΟΚ, να μπαίνει ο φίλος μου ο @Gebreselassie στο δωμάτιο και να ευφραίνεται η ψυχή του!:D
Πολύ καλή ιδέα!
Ένας ασπρόμαυρος δικέφαλος αετός.
Ταιριάζει και με τη μουσική σου!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top