Το σύστημα του Wizzy


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Με αυτή την τιμή του Κορ, στα 3,5κ, είναι ευκαιρία.
Χτυπάς Κορ.
Τέλος.

Πιο ακριβά θα σου κοστίσει να πάρεις συνολικά 4 τεμάχια 9-αρια..

Δεν είμαι αντίθετος με τα "μικρά" 9-αρια, απλώς θες πολλά. Το κορ έχει 4 9-αρια.. το 18 έχει 2..
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Χαχα, ωραία σπαζοκεφαλιά μας έβαλε η dynaudio:

Υποθέτοντας τις παρακάτω τιμές:
1. 8S 900 euro
2. 18S 1400 euro
3. Cor 3300 euro

ποιά είναι η βέλτιστη επιλογή με μπατζετ π.χ. 3600 ευρώ;
 
Last edited:




Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
.Αντε ρίξαμε τα ζάρια να δούμε τι θα κάτσει.....
Ταφ κολ τζεντλεμεν.... πληροφοριακά ως αρχή... δεν θα έμπλεκα με μη στουντιακα.....
Δευτερον....μετρας τα ηχεία να δεις.... Παράλληλα τσεκ στον προσωμειωτη του προγράμματος...
Τρίτον... ξανασυζητάμε....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Κοίτα, το οικονομικό του θέματος, συνήθως απαιτεί να φεύγουν λίγα λίγα τα λεφτά, κι όχι "πακέτο" τα χιλιάρικα.

Υπό αυτό το πρίσμα, το μικρό μονό 9" είναι η πιο εύπεπτη επιλογή, καθώς μπορείς να αγοράζεις 2 τεμάχια κάθε χρόνο και να μη σου φανεί.

Κάθε χρόνο 2. Μέχρι να πεθάνεις.

Ειδάλλως πρέπει να κάνεις μια κατάθεση 7 χιλιάρικα για 2 Κορ και τελείωσες.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Πότε βγαίνει προς πώληση το Core, είπαμε;:thumbsup:

Υ.Γ.: Γιατί δεν συζητάει κάποιος το ΧΤΖ 3x12;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ψάχνεις φτηνιάρικη λύση (τέτοια που δικαίως επιλέγουν άνθρωποι με ενεργούς δορυφόρους των 200-700€), ενώ διαθέτεις πολύ ακριβά ηχεία και πολύ ακριβά ενισχυτικά υψηλής ισχύος, σε πολύ ακριβά φροντισμένο χώρο, με πιστοποιημένα πολύ σωστούς χρόνους αντήχησης, από πολύ σωστό επαγγελματία.

Τζάμπα ψάχνεις εκεί.

Δες μόνο ακριβές λύσεις.

Οι υπόλοιπες, δε σου κάνουν, δε πληρούν τις προϋποθέσεις για να ενταχθούν αρμονικά στο υπάρχον ηχοσύστημα χώρο.

Δε μπορείς να βάλεις φτηνιάρικα λάστιχα από το λιντλ σε πόρσε που κάνει 0-100 κάτω από 3", δε γίνεται.

Το μόνο που μπορώ να σου "ρίξω" στο τραπέζι για να γίνω εγώ ακόμα πιο σπέσιαλ, είναι να σου δώσω τα 2 epic που έχω, και να πάρω γω 2 dynaudio 18. Θες; 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)

Τα επικ έχουν 2 τεμάχια 15 ιντσών έκαστο και τους έχω βάλει φιούζιον κιλοβατικο, τον μεγάλο, με ψηφιακή και αναλογική είσοδο, με dsp, με παπάδες. Πιο δυνατά παίζουν τα επικ από τα 18, πολύ πιο δυνατά. Θες;

Εγγυημένα, θα στο γκρεμίσουν το δωμάτιο, κι ας είναι κλειστού τύπου, χωρίς μπας ριφλεξ.

Κάνουν για το χώρο σου, σφραγισμένα κουτιά σαμπ. Κλειστά.

Και αντικριστά τα μεγάφωνα, ούτε κιχ δε κουνιέται η καμπίνα.

Τα 18 δε θα στο γκρεμίσουν. 2 τεμάχια 9" δεν έχουν ούτε για πλάκα τις επιδόσεις σε ντεσιμπέλ των 2 τεμαχίων 15". Ούτε για αστείο.

Ορίστε. Διάλεξε.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Ενα είναι παράνομο
Κάτσε ήσυχα,μονοφωνικά θα το βάλει,όπως και τις...μετρήσεις με το ένα ηχείο.

Αφού έχει εμπεδωθεί το πόσο πολύ σέβεσαι τη...μονοφωνικότητα.:D

Αυτό που έχει υποπέσει στην αντίληψή μου είναι ότι τα προσεχή μοντέλα ΧΤΖ θα είναι με σφραγισμένες καμπίνες.
Θεωρώ δε ότι ο wizzy στο δικό του χώρο χρειάζεται οπωσδήποτε τέτοιες βάσει όσων έχει αναφέρει.
Σωστά, συμφωνώ. Είναι κι ένας από τους λόγους που τα Temblor δεν "προκρίνονται" ως λύση.
...
Όσο για το 18s, ο @costas EAR "πίνει νερό στο όνομά του". Ε, κάτι (πολύ) παραπάνω ξέρει από εμένα, σίγουρα.
Αυτό πάντως που θα έπινα ο ίδιος στο όνομά του,δεν...θα σας το έδινα.;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Εγώ πάντως, πρόταση σου έδωσα με 2 σαμπ σε σχετικά οικονομική τιμή ώστε να μη ξοδευτείς, και να κλείσεις δια παντός από σαμπ, να έχεις εκεί μέσα τόσο μπάσο που να μην το αντέχει ο οργανισμός σου, στάθμες Στάθη και βάλε, θα γίνει της κόλασης.

Ορίστε. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το άλμα. ;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Εγώ πάντως, πρόταση σου έδωσα με 2 σαμπ σε σχετικά οικονομική τιμή ώστε να μη ξοδευτείς, και να κλείσεις δια παντός από σαμπ, να έχεις εκεί μέσα τόσο μπάσο που να μην το αντέχει ο οργανισμός σου, στάθμες Στάθη και βάλε, θα γίνει της κόλασης.

Ορίστε. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το άλμα. ;)
Ρε Σατανά, τώρα είδα ότι έκανες edit στο προηγούμενο post σου! Θα το σκεφτώ!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...άσχετο/σχετικό :p
νιώθεις πως χρειάζεσαι sub ή απλά σε παρασύρουν οι σειρήνες;;;
γιατί μετά τα sub θα αρχίσεις να ψάχνεσαι με dsp, με ισοσταθμίσεις και με διάφορα άλλα :p
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top