Το σύστημα του Wizzy

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Έχω πιο πρακτική προσέγγιση.
Σε ένα δωμάτιο 3 σάμπ που φτάνουν 115db στα 35 Hz, θα σε καλυψουν άνετα και στα 20.
Σωστό, πρακτικά αυτό ισχύει.

Αρκεί να είναι κλειστά τα σαμπ, ή με μπας ριφλεξ στους 20, δηλαδή πολύ χαμηλά. Αν έχει μπας ριφλεξ στους 30, δεν, θα κόβει μαχαίρι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.351
Το ύψος του δωματίου είναι αυτό που ήταν, οι γυψοσανίδες δε μετράνε.

Το ταβάνι στα μπάσα συνεχίζει να είναι οριζόντιο, όπως ήταν. Η τωρινή του μορφή, είναι για υψηλότερες συχνότητες.

Ομοίως στους πλαϊνούς τοίχους.

Ξεκόλλα, μην υπολογίζεις τις γυψοσανίδες, σα να μην υπάρχουν είναι, αέρας κοπανιστός.

Όπως η βιβλιοθήκη με τους δίσκους σου, δε μετράς μήκος δωματίου μέχρι κει που ξεκινάει ο δίσκος. Μετράς μέχρι να βρεις τούβλο.
Δεν το ήξερα αυτό.:thumbsup:


ΟΚ, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Επομένως, οι διαστάσεις του χώρου είναι 5,27μ μήκος x 2,67μ πλάτος x 3μ ύψος (στο περίπου).
Βρήκα το email που είχα στείλει στον μηχανικό ακουστικής, πριν την επένδυση του δωματίου, οπότε διορθώνω το πιο πάνω quoted post. Μπορεί να φαίνεται σε πολλούς ότι δεν έχει σημασία, αλλά σε λίγο καιρό θα έχει αρκετή σημασία.

Μήκος: 5.05μ έως 5.06μ.
Σημείωση: Η διαφορά στο μήκος προκύπτει από το γεγονός ότι το σπίτι είναι «παράγωνο». Συγκεκριμένα, το «μεγαλύτερο» μήκος παρατηρείται στην πλευρά του τοίχου που συνορεύει με το διπλανό σπίτι, ενώ το «μικρότερο» μήκος παρατηρείται στην πλευρά που είναι οι πόρτες εισόδου στο δωμάτιο.

Πλάτος: 2.99μ έως 3.00μ
Σημείωση: Μετρήσαμε πέντε (5) διαφορετικά σημεία. Στα τέσσερα (4) το πλάτος βρέθηκε να είναι 3.00μ και στο ένα (1) βρέθηκε να είναι 2.99μ.

Ύψος: 2.90μ έως 2.895μ
Σημείωση: Η διαφορά του μισού χιλιοστού στο ύψος οφείλεται στο ότι το δάπεδο δεν είναι λείο.
 
  • Like
Reactions: PMC




Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Έχω κάνει subscribe και περιμένω εντυπώσεις, προβλήματα κτλ. από το στήσιμο του SHD. Αντ' αυτού έχεις μετατρέψει το thread σε σημειωματάριο του τι πρέπει να έχεις στο νου σου όταν έρθει η πολυπόθητη ώρα :):):):)... Πως μπορείς να το έχεις και να το κοιτάς τόσους μήνες; Δεν σε τρώει η περιέργεια;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.351
Με τρώει η περιέργεια και πολλά άλλα πράγματα... Όπως, για παράδειγμα, ότι προχτές έβγαλε πρόβλημα ένας από τους τελικούς και πρέπει να τον στείλω Αθήνα για service. ΟΚ, βρήκα τα jumpers της B&W και μέχρι να επιστρέψει ο τελικός από το service θα παίζω μόνο με τους δύο από τους τέσσερις. Αλλά, ΟΚ, κάποιος με έχει ματιάσει, δεν γίνεται αυτό το πράγμα...
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ουπς! Περαστικά στον τελικό και ελπίζω να μην είναι κάτι σημαντικό αλλά κάνε κάτι και για μένα...Θα χάσεις τον subscriber :). Αν θυμάμαι καλά διάβασα σε δικό σου thread πριν από πολλούς μήνες σχόλια και απόψεις όταν έψαχνα τι να πάρω και αποφάσισα για το SHD. Τελικά το πήρα, το έστησα, έφαγα τα μούτρα μου, τα ξανάφαγα, τα ξανάφαγα, τα ξανάφαγα, προχθές δοκίμασα και το upgrade και εσύ δεν το έχεις βάλει ακόμα στην πρίζα να δεις αν δουλεύει... Έλεος! Έχει και η υπομονή τα όρια της. :p:p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αν δεν υπάρχει χρόνος και διάθεση τα πράγματα είναι δύσκολα. Κούραση και υποχρεώσεις τα πάνε όλα πέρα, και ας είναι και dedicated. Εξάλλου αν είναι να το πας σαν αγγαρεία δεν έχει νόημα.
Και εγώ αν και έχω δώσει ένα σκασμό χρήματα, υπάρχουν κάτι "τεράστιες χρονικές στιγμές :biggrin:" που έχει μήνες να ανοίξει.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Τώρα που τον σινιάρισες τον χώρο πούλα τα b&w (δεν κάνουν για metal aυτά :p) και πάρε 2 jbl m2 να καραγουστάρεις λέμε είναι πιο αλητεία αυτά..... :devilish:
Τα M2 δεν είναι για κοινούς θνητούς, ειναι για λίγους! Θες κ 10.000€ σε τελικούς, 2500w θέλει το κάθε ηχείο για να χορτάσει ρεύμα, 12db πικ έχει σε σχέση με τα αλλά jbl που έχουν 6db.
Μίλαγα της προάλλες με την bon studio για αυτα τα ηχεία κ μου ειπε ποτέ δεν έχει πουλήσει αυτά τα ηχεία :lol: :lol:
Που να δεις κ το Αντίστοιχο σαμπ που δινει γι'αυτά η jbl sub 18 θέλει 4 κιλοβατ για να χορτάσει εχει max spl 137 db κ κατεβαίνει εύκολα 18hz, κατακει παω, αλλά πολλά τα ευρό
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.351
@dionisp: Δεν φταίω εγώ εάν δεν παρακολουθείς το thread! Subscriber της κακιάς ώρας!:lolsign:

Σας είπα ότι είμαι κουφός, ε; Έκατσα χτες να ακούσω μουσική κι έπαιζε μόνο το δεξί ηχείο.

"Ρε γαμώτο, τι σκατά, αφού την προηγούμενη φορά δούλευε. Πήρα και μετρήσεις!" Βρε καλώδια, βρε συνδέσεις, βρε πηγές και τούμπαλιν. Πρέπει να πέρασα 1 ώρα στο ψάξιμο!

Να μην σας τα πολυλογώ τα δύο από τα τέσσερα κανάλια εξόδου του SHD δεν ήταν ενεργοποιημένα!:headbang:Μπήκα στο plugin του SHD (το οποίο δεν είχα εγκαταστήσει :headbang:) "έπαιξα" λίγο με το menu, τα ενεργοποίησα και voila! Μουσική!
Το έβαλα το ρημάδι σε λειτουργία, του πέρασα το firmware upgade και τη νέα έκδοση του Dirac και περιμένω να φάω κι εγώ τα μούτρα μου... Υπομονή. Θα πάρω και μετρήσεις και με το REW, επειδή μου το ζήτησες αιτιολογημένα - είδες, εγώ θυμάμαι!:p

Αν δεν υπάρχει χρόνος και διάθεση τα πράγματα είναι δύσκολα. Κούραση και υποχρεώσεις τα πάνε όλα πέρα, και ας είναι και dedicated. Εξάλλου αν είναι να το πας σαν αγγαρεία δεν έχει νόημα.
Και εγώ αν και έχω δώσει ένα σκασμό χρήματα, υπάρχουν κάτι "τεράστιες χρονικές στιγμές :biggrin:" που έχει μήνες να ανοίξει.
Διάθεση υπάρχει.
Χρόνος δύσκολα βρίσκεται.
Κούραση κι υποχρεώσεις υπέρ το δέον.
Υπομονή, άπειρη! Πάμε γερά!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
κατακει παω, αλλά πολλά τα ευρό
Αξίζουν και το τελευταίο σεντς, ο συνδυασμός Μ2 με το μαμά σαμπ, πρέπει να είναι συγκλονιστικός....

Ρισπεκτ...

Φυσικά, δε παύει να είναι μεγάλο χρηματικό ποσό. Αν μπορείς να το διαθέσεις όμως, θα χαρείς τον γιγάντιο ήχο των κορυφαίων σχεδιαστών της JBL, ένα διεθνώς αναγνωρισμένο μόνιτορ υψηλών προδιαγραφών και επιδόσεων.
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Αξίζουν και το τελευταίο σεντς, ο συνδυασμός Μ2 με το μαμά σαμπ, πρέπει να είναι συγκλονιστικός....

Ρισπεκτ...

Φυσικά, δε παύει να είναι μεγάλο χρηματικό ποσό. Αν μπορείς να το διαθέσεις όμως, θα χαρείς τον γιγάντιο ήχο των κορυφαίων σχεδιαστών της JBL, ένα διεθνώς αναγνωρισμένο μόνιτορ υψηλών προδιαγραφών και επιδόσεων.
Όντως Κώστα ειναι όνομά κ πραμα, "REFERENCE" για το σαμπ εννοούσα, με τα σημερινά δεδομένα με τίποτα δεν θα μπορούσα να τα παρω, με τρία m2 θες δεκαρικό βάλε κ 3 crown ma hd κάνα δεκαπενταρι:eek: με τιποτα., μακάρι να μπορούσα, αλλά το σαμπ το σκέφτομαι, κ είχα πάρει την μπον κ ρωταγα για το μεγάφωνο πόσο πάει μπας κ έφτιαχνα εγωτο κούτα κ γλιτωνα κάποια λεφτά, αλλά δεν τα ειχαν φέρει Ποτέ ουτε τα ηχεία ούτε το σαμπ, Μου είπαν θα στειλουν μειλ στην jbl για τιμη και θα μεείναι πάρουν αλλά δεν με πηραν Ποτε
 
  • Like
Reactions: PMC



Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
wizzy Μπορείς να μου θυμίσεις τα τετραγωνικά του χώρου σου σε παρακαλώ. Για ευνόητους λόγους δεν κράτησα την μελέτη (έχω GDPR μανια). Νομίζω ότι έχεις χαοθεί λίγο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.351
wizzy Μπορείς να μου θυμίσεις τα τετραγωνικά του χώρου σου σε παρακαλώ. Για ευνόητους λόγους δεν κράτησα την μελέτη (έχω GDPR μανια).
Μήκος: 5.05μ έως 5.06μ.
Πλάτος: 2.99μ έως 3.00μ
Ύψος: 2.90μ έως 2.895μ
Δες το post #1302.
Νομίζω ότι έχεις χαοθεί λίγο.
E;:idk:
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Ωραία έχεις 2 κτήνη ηχεία σε εξαιρετικά διαμορφωμένο χώρο σχεδόν 16 τ.μ. Υπέροχα ξέρεις πόσο τυχερός είσαι?
Ξέρεις απλά σε τρώει όπως τρώει όλους μας.

Για μένα έχεις 2 επιλογές τουλάχιστον προσωπικά αυτές θα ακολουθούσα.

Επιλογή Α (Την έχεις εμπεδώσει σαν λύση κάνω ορθή επανάληψη)
Αγοράζεις 2 studio SUB επιπέδου. Θέλεις Νιουμαν 750 ή 850 ακόμα καλύτερα σου κάνει. θέλεις Genelec 7350 σου κάνει προσωπικά απλά επειδή τα ξέρω θα έβαζα 2 Dynaudio 18S τα ρίχνεις πριν τους τελικούς σου, κόβεις ράβεις βάσει μετρήσεων και είσαι έτοιμος.

***Τα αγοράζεις όποτε μπορείς δεν θα πάθεις τίποτα έχεις εξαιρετικό χώρο εξαιρετικά μηχανήματα μπορείς να περνάς καλά μέχρι να προσθέσεις ότι χρειάζεται. Μπορείς να καλείς φίλους να ακούτε μουσική μετά μπύρας ή καφέ ή τσάι ή ότι άλλο θέλετε το σημαντικό είναι όταν έχεις ρίξει τόσο κόπο και επένδυση να την χαρείς, and share the fun.

Eπιλογή Β
Βάζεις ένα πλάνο πώλησης των υπάρχοντων και πας σε ενεργές λύσεις για 16τμ διαμορφωμένο χώρο, καλέ μου άνθρωπε υπάρχουν εξαιρετικές λύσεις χωρίς να σκίσεις οικογενειακό προϋπολογισμό. Αν όχι τώρα βαλτά κάτω υπολόγισε και κάνε το σε βάθος χρόνου μέχρι τότε δες επανάληψη τα ***.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top