Το σύστημα του Wizzy

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
να παρειςβρε....

και να μου στειλεις pm οταν ειναι να τα δωσεις....
...εχουν την δυνατοτητα να παιξουν χωρις sub σε εμενα...;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Είχα επισκέψεις χθες βράδυ...

Ένα θα σας πω: Λέγατε, λέγατε, για τα δυναμικά στην κλασσική μουσική, για τα απότομα περάσματα κτλ και δεν καταλάβαινα τι λέγατε. Ακούσαμε χθες βράδυ το "Rite of Spring" με την ένταση στο -12 (max) και σε φάσεις πεταγόμουν από την καρέκλα. Χώρος, ηχεία, ενισχυτές και subwoofers "δώσανε ρέστα".

Ας μας πει τα υπόλοιπα ο επισκέπτης.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
ΒΙΑ. ΩΜΗ ΒΙΑ.

Το ακούσαμε σχεδόν όλο, για να πάρουμε το full experience του τρόμου.
Είμασταν η αφρόκρεμα της Ρωσίας δηλαδή και πηγαίναμε μερικώς προϊδεασμένοι για να ακούσωμεν αυτόν τον νεωτεριστή Igor Stravinsky.
Το πρώτο track ήταν ωραίο και περιγραφικό αλλά μεταξύ μας, δεν έδωσα πολύ σημασία γιατί έριχνα τους παλμούς μου για το εγκεφαλικό που ερχόταν στο δεύτερο.
Δεύτερο track+ ... θυμήθηκα συζήτηση που είχα με έναν κοντραμπασίστα που έπαιζε σε συμφωνική ορχήστρα:
- Τι μουσική ακούς σπίτι σου;
- Δεν ακούω ποτέ μουσική σπίτι μου, δεν μπορώ
- ?!? Καλά τι φάση, μουσικός είσαι, πως γίνεται αυτό;
- Μετά από 8 ώρες πρόβες και μαθήματα, απλά δεν μπορώ να ακούσω τίποτα άλλο

Εκεί που νόμιζα ότι θα τρόμαζα με τα όγκο των βιολιών και εγχορδών, αυτά έμεινα πιστά στη φύση του οργάνου: Έγχορδά που παίζονται με δοξάρι.
Τα πνευστά όμως δεν θα τα ξανα αψηφήσεις! ΤΑ ΠΝΕΥΣΤΑ!
Και δεν εννοώ αυτά που έχουν καλαμάκι για να γίνεται πιο "γλυκός" ο ήχος τύπου όμποε.
Μιλάω για τρομπέτες, φλάουτα, πίκολο.
ΜΕΤΑΛΛΟ, ΧΑΛΚΟΣ. Ηχητική πίεση πολύ δυνατή, βίαιη όπως όταν περνάει η φιλαρμονική από μπροστά σου σε μια παρέλαση και ο τρομπετίστας κατευθύνει την καμπάνα πάνω σου και κλείνουν τα μάτια σου και τον βρίζεις από μέσα σου (βγάλε αυτό το πράγμα από μπροστά μου ρε βλάκα) γιατί έχει περάσει το threshold of pain.

H γκραν κάσσα (ή κανόνι ήταν αυτό;) στο 1:18 του δεύτερου track μας έκανε να χωροπηδήξουμε. ΠΑΤ!
- (okakosolikos) Άργκ!
- (wizzy) ... ... θα το ξανακάνει αυτό?

Σε μια φάση πήγε να τσεκάρει ο wizzy αν αρχίζει να ξεκολλάει το κονίαμα από το διπλανό δωμάτιο και έμεινα μόνος μου.
Στο 4ο track, από το 2ο λεπτό από τα glissando των πνευστών με έπιασε ανησυχία. Η παρτιτούρα είναι γραμμένη με αυτόν τον τρόπο για να βγάλει τέτοια συναισθήματα απελπισίας και έντασης.
Πολύ δυνατά, τέλειο imaging χωρίς μηχανικό fatigue, μόνο της ηχητικής πίεσης 10 γαλλικών κόρνων να παίζουν στο δωμάτιό σου.

...

Πρέπει να τρομάζεις όταν παίζεις τέτοια έργα. Μην ξεχνάμε ότι η Ιεροτελεστία της Άνοιξης είναι μουσική για μπαλέτο, κατά το οποίο παρουσιάζει σκηνή της παγανιστικής Ρωσίας στην οποία θυσιάζεται μια νεαρά παρθένα για την Άνοιξη.
Έχεις ήδη χάσει το οπτικό, έχεις ήδη χάσει το αιφνιδίασμα του προκλητικού στοιχείου να ανεβάζεις τέτοιο έργο στην συντηρητική Ρωσία· σου μένει το ηχητικό.

Οφείλεις να του δώσεις ό,τι πιο πρωτόγονο έχεις.


 



stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Άκουσα "Killing Fields" και στην εισαγωγή με τα τύμπανα πετάχτηκα από τον καναπέ!
Ακούσαμε χθες βράδυ το "Rite of Spring" με την ένταση στο -12 (max) και σε φάσεις πεταγόμουν από την καρέκλα. Χώρος, ηχεία, ενισχυτές και subwoofers "δώσανε ρέστα".
Τρελομεταλλά χαιεντά άντε πέταγμα και απο άλλα..:bigboss::biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Άσε που από καλώδια ηχείων έμαθα ότι έχει κάτι φτηνά μπελντενάκια, που δεν αφήνουν να περάσει η μουσική, και δε σταματάνε τα μαγνητικά πεδία, άσε τις χημικές αντιδράσεις των ηλεκτρονίων...

Απορώ τι άκουσαν, αφού δε περνάει καν η μουσική από τέτοια καλώδια.

Κι ούτε ένας λαμπατος στο σεταπ.

Θα μας τρελάνουν αυτοί...


Πάρε γνώση:


Γουιζι, είσαι και Κύπρο, είναι και για σένα τα σχόλια επαγγελματία:

Έχεις μπελντεν;
Δεν εχει νοημα να βαλεις ηχεια 1400€ το ζευγαρι με καλώδια μπελντεν
Πόσο μάλλον εσύ που έχεις ηχεία των 20.000€, αισχος. Προφανώς:
Λυπάμαι αλλα τοσα χρονια ΔΕΝ ακουτε τα ηχεια σας.
Δεν ακούς τα ηχεία σου. Δε ξέρω τι ακούς. Όχι τα ηχεία σου πάντως.

ο ηχος θα φτανει με τις μισες υψηλες και θολος
Ακούς θόλο ήχο. Προφανώς, αφού στο λέει ο άνθρωπος, άκου τι σε λέει.
Το προβλημα ειναι βεβαια τα εμπρος ηχεια τα οποια υπολειτουργουν με τα Belden
Υπολειτουργεί το ηχείο σου το ακριβό με τα μπελντεν.
Είσαι η ντροπή της κοινωνίας.
Επειδη βρισκεστε μακρια (Κυπρο) και δεν μπορω να σας βοηθησω, προσπαθηστε να δανειστειτε απο καποιο φιλο καποιο καλωδιο της προκοπης και ξανακουστε τα ηχεια σας
Ακούς; Δανεισου κάτι.
δεν πας να δωσεις 1400 ευρω σε ηχεια για να υπολειτουργουν μ ενα φθηνο καλωδιο που εμποδιζει τον ηχο να φτασει.
Στο είπα, δε φτάνει ο ήχος με το μπελντενάκι, βρίσκει εμπόδια.

Μάλλον τίποτα δεν ακούς.

Τζάμπα μάγκας με μπελντενάκι ρε... Ουστ.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Ρε συ @okakosolikos, ούτε τα μισά δεν έγραψες! Μην βαριέσαι ρε, μίλα! Πες για την ατάκα στο μπάσο στο "Take the power back" των R.A.T.M. (άλλο ένα τραγούδι που νόμιζα ότι άκουγα στην προ subwoofers εποχή). Μίλα ρε!:dance2:

Ένα από αυτά που μου έμεινε από χτες το βράδυ, είναι ότι πρέπει να κάνω συνδρομή σε Spotify/Tidal κτλ οπωσδήποτε και το συντομότερο δυνατόν. Εγκατάσταση του plugin στο SHD, αραλίκι στην πολυθρόνα, χειρισμός από το κινητό και έως του μουσική μέχρι να βαρεθώ (δηλαδή, ποτέ!). Κι επειδή κάποιοι καραφλοί τύποι, συγκεκριμένου επαγγελματικού κλάδου, που "λυμαίνονται" το forum, θα βγάλουν μαλλιά από τη χαρά τους μόλις διαβάσουν την πιο πάνω δήλωση, να πω επίσης και κάτι άλλο: ΔΕΝ θα πουλήσω τους δίσκους μου, θα τους ακούσω όλους!!!
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ρε συ @okakosolikos, ούτε τα μισά δεν έγραψες! Μην βαριέσαι ρε, μίλα! Πες για την ατάκα στο μπάσο στο "Take the power back" των R.A.T.M. (άλλο ένα τραγούδι που νόμιζα ότι άκουγα στην προ subwoofers εποχή). Μίλα ρε!:dance2:

Ένα από αυτά που μου έμεινε από χτες το βράδυ, είναι ότι πρέπει να κάνω συνδρομή σε Spotify/Tidal κτλ οπωσδήποτε και το συντομότερο δυνατόν. Εγκατάσταση του plugin στο SHD, αραλίκι στην πολυθρόνα, χειρισμός από το κινητό και έως του μουσική μέχρι να βαρεθώ (δηλαδή, ποτέ!). Κι επειδή κάποιοι καραφλοί τύποι, συγκεκριμένου επαγγελματικού κλάδου, που "λυμαίνονται" το forum, θα βγάλουν μαλλιά από τη χαρά τους μόλις διαβάσουν την πιο πάνω δήλωση, να πω επίσης και κάτι άλλο: ΔΕΝ θα πουλήσω τους δίσκους μου, θα τους ακούσω όλους!!!
Δηλαδή δεν τους άκουσες ως τώρα?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
@alexis Προλαβαίνεις να κάνεις edit και να αφαιρέσεις το σκατό από thread μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :thumbsup:
Θα το έκανα αλλά έπεσες στην περίπτωση και ήρθε γείτονας.
Ας το κάνει άλλος που μπορεί. 🙂
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Άσε που από καλώδια ηχείων έμαθα ότι έχει κάτι φτηνά μπελντενάκια, που δεν αφήνουν να περάσει η μουσική, και δε σταματάνε τα μαγνητικά πεδία, άσε τις χημικές αντιδράσεις των ηλεκτρονίων...

Απορώ τι άκουσαν, αφού δε περνάει καν η μουσική από τέτοια καλώδια.

Κι ούτε ένας λαμπατος στο σεταπ.

Θα μας τρελάνουν αυτοί...


Πάρε γνώση:


Γουιζι, είσαι και Κύπρο, είναι και για σένα τα σχόλια επαγγελματία:

Έχεις μπελντεν;

Πόσο μάλλον εσύ που έχεις ηχεία των 20.000€, αισχος. Προφανώς:

Δεν ακούς τα ηχεία σου. Δε ξέρω τι ακούς. Όχι τα ηχεία σου πάντως.


Ακούς θόλο ήχο. Προφανώς, αφού στο λέει ο άνθρωπος, άκου τι σε λέει.

Υπολειτουργεί το ηχείο σου το ακριβό με τα μπελντεν.
Είσαι η ντροπή της κοινωνίας.

Ακούς; Δανεισου κάτι.

Στο είπα, δε φτάνει ο ήχος με το μπελντενάκι, βρίσκει εμπόδια.

Μάλλον τίποτα δεν ακούς.

Τζάμπα μάγκας με μπελντενάκι ρε... Ουστ.
Θα του δανεισω τα δικα μου τα μπελτεν, κανουν και για κρεμασμα της μπουγαδας
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Ένα από αυτά που μου έμεινε από χτες το βράδυ, είναι ότι πρέπει να κάνω συνδρομή σε Spotify/Tidal κτλ οπωσδήποτε και το συντομότερο δυνατόν
Άντε, επιτέλους.

Ατέλειωτη μουσική ρε, ατέλειωτη.

Άμα βάλεις ρουν, με τινταλ πακέτο, κινδυνεύεις να πεθάνεις από ασιτία στην πολυθρόνα του χώρου ακρόασης... (έμαθα πως δε πας φαγητά και ποτά εκεί μέσα)..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Δηλαδή δεν τους άκουσες ως τώρα?
Όχι ρε, πώς να προλάβω να ακούσω 2000+ δίσκους; Σιγά σιγά...!
Θα το έκανα αλλά έπεσες στην περίπτωση και ήρθε γείτονας.
Ας το κάνει άλλος που μπορεί. 🙂
Είσαι ένας Ιούδας...
Θα του δανεισω τα δικα μου τα μπελτεν, κανουν και για κρεμασμα της μπουγαδας
Δεν κάνουν τα δικά σου ρε, θέλω τα 46380. Θα τα φέρω από Ελλάδα.
Άντε, επιτέλους.

Ατέλειωτη μουσική ρε, ατέλειωτη.

Άμα βάλεις ρουν, με τινταλ πακέτο, κινδυνεύεις να πεθάνεις από ασιτία στην πολυθρόνα του χώρου ακρόασης... (έμαθα πως δε πας φαγητά και ποτά εκεί μέσα)..
Εννοείται ότι με φαγητό ή/και ποτό δεν εισέρχεται κάνεις στο χώρο ακρόασης. Ούτε καν με παπούτσια - κάλτσες και σε όποιον αρέσει.

Οπότε ναι, το ενδεχόμενο του θανάτου από ασιτία είναι εξαιρετικά πιθανό. 01:40 τα ξημερώματα το διαλύσαμε με τον @okakosolikos κι ούτε που καταλάβαμε πώς πέρασε η ώρα...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Τρελομεταλλά χαιεντά άντε πέταγμα και απο άλλα..:bigboss::biggrin:
Ποια άλλα, φίλτατε εν black metal αδελφέ; Για δώσε 1-2 παραδείγματα!
Άσε που από καλώδια ηχείων έμαθα ότι έχει κάτι φτηνά μπελντενάκια, που δεν αφήνουν να περάσει η μουσική, και δε σταματάνε τα μαγνητικά πεδία, άσε τις χημικές αντιδράσεις των ηλεκτρονίων...
Μια διόρθωση, χάριν αποκατάστασης της αλήθειας.

Αυτή τη στιγμή, τα καλώδια είναι QED XT Evolution. Τα Belden δεν τα αγόρασα ακόμα, αλλά είναι στον προγραμματισμό προς άμεση υλοποίηση. Με την απόκτησή τους, θα ακολουθήσει review.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ποια άλλα, φίλτατε εν black metal αδελφέ; Για δώσε 1-2 παραδείγματα!
π.χ αν θες να πεταχτείς κάπου γρήγορα βάζεις πριν μερικά ακούσματα που γουστάρεις και είσαι φτιαγμένος απο διάθεση! :lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
:biggrin: :biggrin: :biggrin:
Α, έτσι πες μου! Κάνα "ιπτάμενο" βιολί να μην με βρει στο κεφάλι, σαν πηγαίνω κι όλα τ' άλλα παλεύονται!
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Όλα πολύ ωραία... DIrac έχεις τρέξει τελικά Γιώργο ή όχι ακόμα;
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top