Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
Απορία:

Είναι διαθέσιμος ένας παλιός ολοκληρωμένος ενισχυτής, ο Yamaha AX-590. Έχει pre-out και main-in (δείτε φωτογραφία από το διαδίκτυο):

1677341158366.png


Έστω ότι κοτσάρω στο ASW750 την πλάτη της XTZ SA-1 SUB AMP

1677341437969.png


Υπάρχει τρόπος να συνδεθεί με τον Yamaha;
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Λογικά μέσω του pre out. Το ερώτημα είναι, αν βγουν τα σιδεράκια(βραχυκωκλωτηρες λέγονται; ) απ' τα rca του pre out, τα τελικά στάδια συνεχίζουν να λειτουργούν η ο ολοκληρωμένος μετατρέπεται σε προενισχυτης;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.723
Στη χειρότερη, δεν θα μπορούσε και από την έξοδο tape ;

Βλακεία είπα, δεν θα έχει έλεγχο έντασης. Λογικά για να έχει βραχυκυκλωτηρες δεν θα λειτουργεί η ενίσχυση εάν βγουν από πρε.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.912
Reaction score
12.543
2 δίχαλα RCA σαν αυτό χρειάζεσαι:



Τα 2 αρσενικά θα συνδεθούν στην έξοδο και είσοδο του Yamaha, ενώ στο θηλυκό θα συνδέσεις άλλο RCAtoRCA καλώδιο που θα καταλήγει στο Line In του ενισχυτή του sub.

Το εικονιζόμενο δεν είναι ακριβώς η πρέπουσα συνδεσμολογία, αφού κανονικά χρειάζεσαι ένα 1xmaleRCA to (1xmale & 1xfemale) RCA, επειδή όμως εσωτερικά καταλήγει σε μονοφωνικό δε θα έχεις θέμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
Το ερώτημα είναι, αν βγουν τα σιδεράκια(βραχυκωκλωτηρες λέγονται; ) απ' τα rca του pre out, τα τελικά στάδια συνεχίζουν να λειτουργούν η ο ολοκληρωμένος μετατρέπεται σε προενισχυτης;
Συνεχίζει να λειτουργεί ως ολοκληρωμένος. Παλιά, όταν ήταν στην κατοχή μου ο συγκεκριμένος ενισχυτής, στα pre-out main-in είχα συνδέσει ένα equaliser. Μια χαρά έπαιζε ο ενισχυτής.

@Abessalom Ναι, αυτό που προτείνεις, δεν θα δουλέψει.

@n_olympios θα μελετήσω λίγο περισσότερο την πρόταση σου και θα επανέλθω.

Σας ευχαριστώ όλους.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.723
Συνεχίζει να λειτουργεί ως ολοκληρωμένος. Παλιά, όταν ήταν στην κατοχή μου ο συγκεκριμένος ενισχυτής, στα pre-out main-in είχα συνδέσει ένα equaliser. Μια χαρά έπαιζε ο ενισχυτής.



Σας ευχαριστώ όλους.

Ναι αλλά είχες την επιστροφή του EQ.
Δεν είχες μόνο έξοδο.
 







n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.912
Reaction score
12.543
Εγώ δεν προτείνω το ίδιο. Η δική μου λύση (που δουλεύει) έχει ως εξής: παίρνεις το σήμα από το pre-out του ενισχυτή και τη δίνεις ταυτόχρονα στο main in του ενισχυτή και στο line in του subwoofer.

Είναι αυτονόητο πως τα ηχεία που οδηγεί ο ενισχυτής θα λειτουργούν ως full range και όχι με HPF.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
Θες τον συγκεκριμένο ενισχυτή για να βάλεις κρος στα σαμπ και τα ηχεία σου αν κατάλαβα καλά;
Όχι. Τα ηχεία μου δεν εμπλέκονται στην κατάσταση.

Η κατάσταση έχει ως εξής: Έχω το subwoofer ASW750 χωρίς ενισχυτή. Τον ενισχυτή υπό συζήτηση τον έχει ένας πολύ δικός μου άνθρωπος. Έψαχνα τρόπο αφενός να κάνω το subwoofer λειτουργικό και να το δώσω στον προαναφερόμενο άνθρωπο για να το χρησιμοποιήσει στο σύστημά του.

Εξ όσων δείχνουν τα πράγματα, με τη συγκεκριμένη πλάτη, δεν γίνεται. Διατηρώ μια επιφύλαξη σχετικά με τη λύση που πρότεινε ο @n_olympios, την οποία, προς το παρόν δεν μπορώ να εξετάσω. Την Τρίτη ή, καλύτερα, εντός της επόμενης εβδομάδας, θα το κάνω.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.912
Reaction score
12.543
Σύνδεση με το σύστημα (as per the original question) γίνεται, με τον τρόπο που ανέφερα. Η χρήση υψιπερατού φίλτρου στα κυρίως ηχεία είναι μια επιπλέον παράμετρος που, όντως, με αυτό τον εξοπλισμό δεν είναι εφικτή.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.912
Reaction score
12.543
Bump, μια που διάβαζα ξανά για την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει στο σύστημα.

@wizzy το δοκίμασες;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
Καλά έκανες με το bump.

Όχι, δεν δοκίμασα κάτι, γιατί δεν έχω την ενισχυτική πλάτη - η ερώτηση ήταν υποθετική για να καταλάβω τι δυνατότητες υπάρχουν. Είχα πει ότι θα μελετήσω τη λύση που πρότεινες σε μεγαλύτερη οθόνη (από αυτή του κινητού) και δεν το έκανα. Θα το κάνω όμως - τώρα το σημείωσα. :)

Επίσης, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τέλος, χρωστάω ένα post-σεντόνι για τα διάφορα ενδιαφέροντα που συνέβηκαν τα τελευταία 3-4 χρόνια. Θα γίνει κι αυτό.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
Εγώ δεν προτείνω το ίδιο. Η δική μου λύση (που δουλεύει) έχει ως εξής: παίρνεις το σήμα από το pre-out του ενισχυτή και τη δίνεις ταυτόχρονα στο main in του ενισχυτή και στο line in του subwoofer.

Είναι αυτονόητο πως τα ηχεία που οδηγεί ο ενισχυτής θα λειτουργούν ως full range και όχι με HPF.
Είχα πει ότι θα μελετήσω τη λύση που πρότεινες σε μεγαλύτερη οθόνη (από αυτή του κινητού) και δεν το έκανα. Θα το κάνω όμως - τώρα το σημείωσα. :)
Χρειάστηκε λίγη ώρα, αλλά κατάλαβα τι πρότεινε ο @n_olympios και νομίζω ότι θα δουλέψει (thanks, man!). Τώρα, μένει να βρεθεί το απαραίτητο ποσό. Ίδωμεν...

Τέλος, χρωστάω ένα post-σεντόνι για τα διάφορα ενδιαφέροντα που συνέβηκαν τα τελευταία 3-4 χρόνια. Θα γίνει κι αυτό.
Υπομονή, το ξεκίνησα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.366
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top