Το τελευταίο ICE (θερμικό) αυτοκίνητο που θα αγοράζατε

Μηνύματα
6.562
Reaction score
5.133
Για να το καταλάβω λίγο καλύτερα.

Κάνω την παραδοχη ότι διαβασες το πρώτο ποστ που ξεκίνησε το νημα.

Τα δυο σου μηνύματα μεχρι τώρα στο νημα οφείλονται σε αδυναμία κατανόησης κειμένου, σε αξεπέραστα συμπλοκα, ή και στα δυο;
Σιγά μωρέ, σου χαλάσαμε το νήμα.

Οι ονειρώξεις κάθε παππού στα πρώτα και στα δεύτερα -ήντα του.

Προσωπικά ούτε νέος ονειρευόμουν supercars ούτε τώρα το έχω απωθημένο.

Στους άλλους, άντε νέος να το δεχτώ ότι μπορεί κάποιος να γουστάρει, παππού με supercar το βρίσκω γελοίο και σαν θέαμα και σαν όνειρό του αν ακούω ότι είναι.
 





Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Να γουργουριζει ο V12 και να θυμαμαι ενα ολοκληρο σινεμα (τουλαχιστον ο ανδρικος πληθυσμος) να φωναζει:
ΟΧΙΙΙΙ ρε φιλε το αυτοκινητο!…Πάτα τη ρε…..




…καλα, ας ηταν και η Vanquish Volante, να ακουγεται καλυτερα ο V12
C5486BA5-97FF-4263-AA69-53B6946A6F83.jpeg
 
Last edited:

Μηνύματα
6.562
Reaction score
5.133
Ρε κάτι κόμπλεξ....
Κομπλεξικός που δεν έχω απωθημένα; Χαχα, καλό.
Ούτε τραβάω κάνα ζόρι με τα supercars και ποιος τα έχει. Με γεια τους με χαρά τους. Αρκεί να βρίσκουν δρόμους κατάλληλους να τα οδηγούν, να έχουν τις ικανότητες να τα οδηγούν, και όχι στην τρίτη ηλικία, και να είναι ασφαλείς οι ίδιοι και οι υπόλοιποι αν ο δρόμος είναι δημόσιος.

Ο θόρυβος και τα καυσαέρια από τις εξατμίσεις, ναι, αυτά με ενοχλούν. Τα απεχθάνομαι.

Οπότε η απάντησή μου στο poll είναι κανένα αμάξι δεν έχω απωθημένο να είχα ως τελευταίο.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Αφού δεν τίθεται θέμα χρημάτων, θα έδινα παραγγελία στην Audi για ένα "ειδικό" quattro που παρουσίασε ως σχέδιο το 2010. Στην περίπτωση που η εμπορική πολιτική της γερμανικής εταιρείας δεν επέτρεπε την ικανοποίηση της παραγγελίας μου, θα στρεφόμουν σε κάτι ιαπωνικό και ετοιμοπαράδοτο, π.χ. Nissan GT-R.

1675377518126.png



1675377592208.png


1675377816000.png


1675377854188.png


Άραγε με την οδήγηση κάποιου από αυτά θα αισθάνεται κανείς - έστω και ως υποψία - εκείνο το ωραίο γουργούρισμα του κινητήρα που μας μετέφεραν κάποτε τα φτωχικά GTI και 2002tii;
Τα ηλεκτρικά σας τα παραχωρώ, ...όλα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
και εγώ κάποια 911
απλά γιατί μου αρέσει
και για μένα είναι η χρυσή τομή από άποψη ευχρηστίας, σπορτίφ, άνεσης, μεγέθους, πολυτέλειας, όλα στο φουλ χωρίς άχρηστες υπερβολές

οι επιδόσεις σε αυτό το επίπεδο είναι ψιλοαδιάφορες καθώς είναι πολύ πάνω από τις ικανότητές μου και από ότι είναι νόμιμο ή ασφαλές σε δημόσιους δρόμους

και όπως λέει το αρχικό ποστ αν δεν τίθεται θέμα οικονομικό, αλλοιώς δεν τα έδινα ακόμη και αν μου περισσεύανε
Σαν να το έγραψα εγώ. Δεν θα άλλαζα ούτε λέξη.
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Πρώτα από όλα, δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι το μέλλον. Για παράδειγμα γίνεται της κακομοίρας στην Ευρωζωνη για αυτοκίνητα που θα πληρούν τις προδιαγραφές Euro7, άρα πρακτικά, για αυτοκίνητα που απλά δεν μπορούν να υπάρχουν (πρακτικά) και μετά έρχεται ένας ψυχοπαθής γκάγκστερ, πρώην χασάπης της KGB και η οικολογικά υπερευαίσθητη Ευρώπη, ξαναλειτουργει τα εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικής ενεργείας με λιγνίτη....... Ο άλλος φορτίζει το Τesla του, νιώθει οικολογικά περήφανος, αλλά την ίδια ώρα, η μονάδα παραγωγής ρεύματος με λιγνίτη, ξερνά καθαρό "θάνατο".
Προσωπικά είμαι λίγο επιφυλακτικός για το αν θα γίνει (μαζικά εννοώ) και πότε.
Στο ερώτημα του νήματος όμως...... εγώ απλά θα αγόραζα το αυτοκίνητο που θέλω να αγοράσω και τώρα (αλλά δεν μπορώ). Ούτε κάτι ακριβό (πριν τρελαθεί η αγορά με τις αυξήσεις), ούτε κάτι τρελό, κάτι που θα μου δώσει τη δυνατότητα να καλύψω τις ανάγκες μου (δικές μου και της οικογένειας μου)......... Toyota Corolla Touring Sports, με το δίλιτρο υβριδικό κινητήρα και το καλό επίπεδο εξοπλισμού. Κόστος με κάτι έξτρα, σχεδόν 40 χιλιάδες ευρώ.......καληνύχτα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μπήκα τώρα να δω τιμές Corolla και χάζεψα. 30.000€ το Corolla???????? :oops::oops:
Έχουμε τρελαθεί τελείως. Έχω μείνει πολύ πίσω.

Πέρα από τον χαβαλέ πάντως και σε σχέση καθαρά ICE vs BEV vs PHEV, προσωπικά, να δεν έκανα τόσα πολλά χλμ κάθε χρόνο και αν δεν είχα καταλάβει πόση οικονομία θα κάνω με ένα BEV, δεν θα άλλαζα τίποτα στον τρόπο επιλογής οχήματος. Μέχρι 10.000€ και στα 10-12 χρόνια αλλαγή. Με το ηλεκτρικό όμως vs τα 10.000€ συν 4-5 χρόνια χρήση είμαι brake even, με πολύ σοβαρή πιθανότητα να έχω μπει ήδη σε κέρδος πριν την πενταετία. Αν δε υπάρχει και φωτοβολταϊκό ακόμα γρηγορότερα. Δηλαδή, η επιλογή BEV είναι καθαρά οικονομικό θέμα. Όπως και σε όλα τα κράτη, συμπεριλαμβανομένης και της Νορβηγίας. Αν μου έτρεχαν τα λεφτά από τα παντελόνια θα αγόραζα ότι μου τραβάει το μάτι ασχέτως καυσίμου. Η νέα 911 πχ, κουκλί, εντελώς αδιάφορες οι επιδόσεις.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Θα έπαιρνα το citroen του Κοτσίδη.
Πάμε ερχόμαστε Αθήνα λες και πάμε βόλτα στην Καλαμαριά.
Ατσαλάκωτοι.
Γαμάτο παρμπρίζ βλέπεις ουρανό.
Γκάζι επαρκές για το πλείστο των περιπτώσεων.
Ποιότητα κύλισης γαμάτη.
Χωράει μεγάλα magnepan.
Χωράει 4-5 δίμετρες ξανθιές που κάνουν ωτοστόπ.
Χωράει 5-6 κάσες μπύρες, 5 αρνιά και 62 κοντοσούβλια.
Με λίγο ζόρι χωράει και σμαρτάκι για τις τοπικές μετακινήσεις.
Ωραίο.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Αν έχει και τον Κοτσίδη μέσα, συμφωνώ σε όλα.
ένα αυτοκίνητο που θα ενσωματώνει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που θα το καθιστούν άξιο, για εσάς, να υπάρχει στο μέλλον ως ένα μοναδικό δείγμα μιας άλλης εποχής της αυτοκίνησης.
Toyota Corolla
cf7ed4f7-2a7d-47c8-a30a-13b8e45b1a80_text.gif
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
σκέφτηκα και μια καφρίλα ,
yaris gr. για την πραγματική αλητεία, ξεκώλιασμα στους παραλιακούς και ορεινούς δρόμους του νησιού.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Θα έπαιρνα το citroen του Κοτσίδη.
Πάμε ερχόμαστε Αθήνα λες και πάμε βόλτα στην Καλαμαριά.
Ατσαλάκωτοι.
Γαμάτο παρμπρίζ βλέπεις ουρανό.
Γκάζι επαρκές για το πλείστο των περιπτώσεων.
Ποιότητα κύλισης γαμάτη.
Χωράει μεγάλα magnepan.
Χωράει 4-5 δίμετρες ξανθιές που κάνουν ωτοστόπ.
Χωράει 5-6 κάσες μπύρες, 5 αρνιά και 62 κοντοσούβλια.
Με λίγο ζόρι χωράει και σμαρτάκι για τις τοπικές μετακινήσεις.
Ωραίο.
Ποιο Citroen ειναι αυτό, ο ..βάτραχος?
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top