Το home cinema του alfakia

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Βλέπω υπάρχει ομοφωνία ως προς την αγορά προβολέα.

Το κεντρικό είναι το θέμα μου. Είναι λίγο, πως να το πω, λίγο ... μικρό. Όχι βέβαια ότι έχω κάποιο θέμα, αλλά φαντάζομαι θα χω μεγαλύτερη πληροφορία -λεπτομέρεια με κάποιο μεγαλύτερο -καλύτερο. Αλλά αν αλλάξω κεντρικό, θα πρέπει να αλλάξω και L, R προκειμένου να διατηρήσω την απαιτούμενη ομοιομορφία της μπροστινής τριάδας. Ε μετά, να μην αλλάξω και τα surround? Εξού και η αναβάθμιση την οποία ανέφερα στο αρχικό μου post.

Μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του rose.athens. Θα φωνάξω τον κ. Καστρουνή να δω τι έχει να μου πει και θα πράξω αναλόγως.

Φίλε costas EAR, είπαμε σαλόνι ισοδυναμεί με συμβιβασμούς. Απορροφήσεις, διαχύσεις, μπασοπαγίδες στο ταβάνι κλπ δεν (νομίζω να) παίζουν. Πάλι καλά που συμφώνησε να κάνω κατάληψη σε όλη εκείνη την πλευρά και να βάλω το mini fridge στο σαλόνι.

Όσον αφορά το PSA τι να πω? Ξεκίνησα με ένα ταπεινό Dali E-9F, άλλαξα κανά 2-3 SVS, δοκίμασα το PSA V 1801, αλλά είπα αφού έδωσα τόσα λεφτά ας δώσω λίγα ακόμα να πάρω το μεγαλύτερο και να ησυχάσω μια για πάντα από sub. Λάθος σκέψη. Αν μπορούσα θα έπαιρνα και δεύτερο, εξαιρετικό.
 


Μηνύματα
319
Reaction score
547
Το ότι είναι στριμωγμένο δεν νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα. Επιπλεόν, έχει την οπή εκτόνωσης μπροστά. Εξάλλου, εάν προκύψει ανάγκη για μεγαλύτερο (φαρδύτερο, πιο ψηλό) κεντρικό, υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης των ραφιών/πλαϊνών χωρισμάτων.

Όσον αφορά το χαμηλά, δεν ήθελα πιο ψηλά γιατί μετά θα καθόταν και η τηλεόραση πιο ψηλά. Το έπιπλο είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε καθήμενος στον καναπέ, τα μάτια να πέφτουν στο κέντρο της TV.

Εάν προσέξεις πιο καλά τις φωτό, θα δεις ότι έχω βάλει και κάποια pads ούτως ώστε να έχει μία κλίση προς τη θέαση ακρόασης.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το ότι είναι στριμωγμένο δεν νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα. Επιπλεόν, έχει την οπή εκτόνωσης μπροστά. Εξάλλου, εάν προκύψει ανάγκη για μεγαλύτερο (φαρδύτερο, πιο ψηλό) κεντρικό, υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης των ραφιών/πλαϊνών χωρισμάτων.

Όσον αφορά το χαμηλά, δεν ήθελα πιο ψηλά γιατί μετά θα καθόταν και η τηλεόραση πιο ψηλά. Το έπιπλο είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε καθήμενος στον καναπέ, τα μάτια να πέφτουν στο κέντρο της TV.

Εάν προσέξεις πιο καλά τις φωτό, θα δεις ότι έχω βάλει και κάποια pads ούτως ώστε να έχει μία κλίση προς τη θέαση ακρόασης.
Θα ηταν καλη λυση να τοποθετησεις το κεντρικο αναποδα ωστε να βελτιωθει η διασπορα προς τα επανω.Δοκιμασε το ενα απογευματακι,οπτικα και ακουστικα.
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ωραιος χωρος , ασπρομαυρος και μινιμαλ

Μακρια δεν ειναι ο καναπες απο την tv (βασικα και απο το τραπεζι ) ?

Γιατι να μην τον πας πιο κοντα και να βαλεις τα πισω ηχεια με κλιση ? .Βεβαια με ενα προβολεα λυνεται το θεμα :p
Τολμω να κανω και μια μικρη διακοσμητικη προταση , γιατι το τραπεζι το βλεπω που αδειανο :)
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Ανάμεσα σε προβολέα και τηλεόραση η διαφορα στην εικόνα είναι τεράστια.
Αν πλησιάσεις λίγο τον καναπέ στην τv πιστεύω θα είσαι μια χαρά.
Το σαμπ που έχεις φαίνεται τεράστιο όποτε μάλλον θα είσαι μια χαρά από μπασο. Λογικά δεν χρειάζεται δεύτερο!
Αυτό και αλλά πολλά θα στα πει ο ειδικός που θα φωνάξεις.
Εγώ προτείνω τον Μανώλη. https://perfectimage.gr/contact-us/
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Είναι λίγο μακριά. 3,5 μέτρα η θέση ακρόασης από την TV.

Είπαμε σαλόνι, με τους όποιους περιορισμούς. Δεν θέλω να πάω τον καναπέ πιο μπροστά, θα μικρύνει το καθημερινό (όπως το αποκαλούσε και η φίλη αρχιτέκτων). Είχε πέσει αρκετή μελέτη για την MLP, ούτως ώστε να υπολογίσουμε τη θέση των atmos στο ταβάνι και τις κατασκευές για τα surround.

Δεν διακρίνεται καθαρά στις φωτο, αλλά τα surround έχουν κάποια κλίση, δεν είναι στις 90 μοίρες.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Είναι λίγο μακριά. 3,5 μέτρα η θέση ακρόασης από την TV.

Είπαμε σαλόνι, με τους όποιους περιορισμούς. Δεν θέλω να πάω τον καναπέ πιο μπροστά, θα μικρύνει το καθημερινό (όπως το αποκαλούσε και η φίλη αρχιτέκτων). Είχε πέσει αρκετή μελέτη για την MLP, ούτως ώστε να υπολογίσουμε τη θέση των atmos στο ταβάνι και τις κατασκευές για τα surround.

Δεν διακρίνεται καθαρά στις φωτο, αλλά τα surround έχουν κάποια κλίση, δεν είναι στις 90 μοίρες.
Στη θεση σου τοτε θα εκανα μια π@υστια που πιανει παντα!

Θα πηγαινα τον καναπε καθε 2-3 μερες 5 ποντους πιο μπροστα...Οταν θα ερθει η ωρα να το παρει πρεφα η δικια σου,θα πεις πως τον πηγες 5 ποντους μπροστα για δοκιμη και αφου δεν της αρεσει τον πηγαινεις ξανα 5 ποντους πισω-μπροστα της ομως για να λην λεει! :lol:

Εσυ βεβαια θα εχεις κερδισει μερικα 5ποντα και αυτο θα μετρησει ιδιως στην αναλυση της εικονας που θα κερδισεις!;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Θα πηγαινα τον καναπε καθε 2-3 μερες 5 ποντους πιο μπροστα...
Θα έχουν λάθος θέση τα Atmos και θα βρίσκεται το τζάκι στο πλάι του καναπέ. :rolleyes:


Κάτσε στ' αυγά σου ή πάρε προβόλι/sub Αλφάκια μου. :)
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Αυτό ακριβώς που λέει ο φίλος Zizik (η πρόσκληση ισχύει να ξέρεις :)).

Επιπλέον, έτσι όπως είναι, η πλάτη του καναπέ χρησιμεύει και ως νοητό χώρισμα με το χώρο της τραπεζαρίας ο οποίος βρίσκεται ακριβώς από πίσω.
 

P

PMC

Guest
Θα έχουν λάθος θέση τα Atmos και θα βρίσκεται το τζάκι στο πλάι του καναπέ. :rolleyes:


Κάτσε στ' αυγά σου ή πάρε προβόλι/sub Αλφάκια μου. :)
Το ότι θέλει σαμπ από που το συμπεραινεις?
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
Πρωτού αποκτήσεις σωστό μέγεθος οθόνης για την MLP σου, δηλαδή προβολέα και μεγάλο πανί, δεν θα έκανα καμμία άλλη αγορά.

Αφού έχεις στήσει στο σαλόνι atmos, σου αρέσουν οι ταινίες, ταινίες δίχως big screen δεν είναι... ταινίες.
 

Μηνύματα
2.397
Reaction score
3.603
Πανέμορφος ο χώρος.
Μπράβο.

Πες μας περισσότερα για τα RSL.

Για προβολέα δεν είναι πολύ φωτεινός ο χώρος?
Παιζει να βάψεις νέα χρώματα?

@JOHN MARKOU
Πείτε μου το αστείο αγαπητέ.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Θα ήθελα να ενημερώσω τα αγαπητά μέλη για την ισχύ του νόμου της απαγόρευσης του μονού σαμπ, εδώ και περισσότερο από ένα έτος.

Υπενθυμίζω επίσης πως ο νόμος αυτός δεν σχετίζεται με το μέγεθος του σαμπ. Και αυτό διότι ο λόγος που χρειαζόμαστε 2 τουλάχιστον σαμπς δεν είναι η μεγαλύτερη ένταση μπάσου, αλλά η καλύτερη κατανομή του μπάσου στο χώρο, το οποίο είναι εξαιρετικά σημαντικό αν δεν θέλουμε να ακούμε μόνοι μας, καρφωμένοι σε μια θέση, ακούνητοι, και μόνο από το ένα αυτί.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Είπαμε σαλόνι, με τους όποιους περιορισμούς. Δεν θέλω να πάω τον καναπέ πιο μπροστά, θα μικρύνει το καθημερινό (όπως το αποκαλούσε και η φίλη αρχιτέκτων). Είχε πέσει αρκετή μελέτη για την MLP, ούτως ώστε να υπολογίσουμε τη θέση των atmos στο ταβάνι και τις κατασκευές για τα surround.

Δεν διακρίνεται καθαρά στις φωτο, αλλά τα surround έχουν κάποια κλίση, δεν είναι στις 90 μοίρες.
Σιγα τωρα, μια ιδεα ειναι.Θα μικρυνει το καθημερινο αλλα μετα πισω απο το καναπε αν θες βαζεις ενα ''μπαρ '' απο ασπρη λακα και μερικα μαυρα σκαμπο μπαρ.Αμεσως , αμεσως, εξτρα θεσεις, και μαλιστα υπερηψωμενες για τους επισκεπτες.Τα surround μια χαρα θα ειναι , ετσι και αλλιως πισω-πλαγια απο το καναπε τα βαζουν στο 5.1.2 με κλιση προς αυτον, και τα atmos ακριβως πανω απο τα κεφαλια.Τα τζακακι θα ειναι λιγο...οφσαιντ αλλα μπρος την μεγαλυτερη εικονα, τι ειναι ο πονος.Αλλα ενταξει, εμενα μου αρεσει ο interior τζερτζελες , για αυτο τα λεω :p
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Βλέπω υπάρχει ομοφωνία ως προς την αγορά προβολέα.

Το κεντρικό είναι το θέμα μου. Είναι λίγο, πως να το πω, λίγο ... μικρό. Όχι βέβαια ότι έχω κάποιο θέμα, αλλά φαντάζομαι θα χω μεγαλύτερη πληροφορία -λεπτομέρεια με κάποιο μεγαλύτερο -καλύτερο. Αλλά αν αλλάξω κεντρικό, θα πρέπει να αλλάξω και L, R προκειμένου να διατηρήσω την απαιτούμενη ομοιομορφία της μπροστινής τριάδας. Ε μετά, να μην αλλάξω και τα surround? Εξού και η αναβάθμιση την οποία ανέφερα στο αρχικό μου post.
ναι ...οθονη και προβολεας πρωτα.....ειναι σημαντικο αυτο για να ξερεις σε τι σταθμες θα θες να φτασεις ωστε να πας στα καταλληλα ηχεια.....το μεγεθος εικονας παιζει ρολο στην ενταση του ηχου.....ισως σε ικανοποιει η ενταση που ακους τωρα, ισως οχι......το πιθανοτερο να θες κιαλλο ενταση.

απλα να ξερεις οτι θα βαλεις το χερι βαθια οταν θα αλλαξεις ολα τα ηχεια + τον οποιο τελικο που θα τα οδηγησει.
....και με καποιο τροπο να σφραγισεις τα sur ηχεια οταν κατασταλαξεις στο setup ηχειων ωστε να παιζουν σωστοτερα....
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Πανέμορφος ο χώρος.
Μπράβο.

Πες μας περισσότερα για τα RSL.

Για προβολέα δεν είναι πολύ φωτεινός ο χώρος?
Παιζει να βάψεις νέα χρώματα?

@JOHN MARKOU
Πείτε μου το αστείο αγαπητέ.

Να βάψω νέα χρώματα? Φαντάζομαι αστειεύεσαι.

Ta RSL είναι διαμάντια. Το μόνο που μπορείς να τους προσάψεις είναι ότι έχουν σχετικά μεγάλη διάμετρο, σε σχέση με τον ανταγωνισμό, οπότε και η ανάγκη ανάλογης τρύπας στο ταβάνι.

Προσωπικά όχι μόνο δεν με ενοχλεί (η διάμετρος), αλλά τα βρίσκω και πολύ καλαίσθητα. Σε αυτό συμφωνεί η σύζυγος και όσοι φίλοι τα χουν δει.
....και με καποιο τροπο να σφραγισεις τα sur ηχεια οταν κατασταλαξεις στο setup ηχειων ωστε να παιζουν σωστοτερα....
Εδώ σε έχασα. Τι εννοείς?
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top