Το home cinema του alfakia

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Συμφωνώ απόλυτα! Μην αλλάξεις τίποτα. Το μόνο που θα έκανα όπως είπαν κάποιοι παραπάνω , θα μετέφερα τον καναπέ λίγο πιο κοντά στην τηλεόραση.
Καλές θεάσεις!
Εχει κάνει πολύ καλή δουλειά....σε όλα όμως. Είναι σαν αυτά που βλέπεις σε περιοδικό και λες...τέλειο!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Αυτό που θα κάνω είναι να φωνάξω τον Μ.Κ. κάποια στιγμή ούτως ώστε να πάρω τα μέγιστα από αυτά που έχω και σε δεύτερο χρόνο βλέπουμε.
Σωστός.
Πριν τον φωνάξεις, πάρε ένα σαμπ ακόμα, έτσι για ομοιομορφία στο μάτι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Άκου και την γνώμη του ''παλιού''

Τα ηχεία δεν χρειάζονται αλλαγή.
Οπωσδήποτε όμως φέρνεις την απόσταση στα 2,5 - 2,8 μέτρα. Τα dali θα δείξουν τις ικανότητες τους.
Για την γκρίνια τώρα!
Πρέπει να φύγει το sub! Είναι τεράστιο και ακαλαίσθητο. Χαλάει όλη την ομορφιά του χώρου. Υπάρχουν λύσεις που τα καταφέρνουν περίφημα με πολύ πιο μαζεμένο μέγεθος! 2 svs ή παρεμφερή πχ θα έχουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα, ακόμη και στον ήχο.

Έτσι θα σε .... συγχωρέσει και η συμβία για την ατασθαλία στις αποστάσεις.

Αν παρ όλα αυτά θες αλλαγή των dali, για home cinema..... λίγες είναι οι επιλογές στην προσιτή κατηγορία.... :)

Α ! και η δική μου γνώμη! ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ οπωσδήποτε!!!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Ε όχι να δώσω PSA και να πάρω SVS ;)

Η μόνη περίπτωση που θα το άλλαζα, επειδή δεύτερο δύσκολα χωράει, θα ήταν να έπαιρνα 2 πιο μικρά από την καινούργια σειρά της PSA, το TV 18 IPAL.

Η απόσταση δυστυχώς δεν γίνεται να μειωθεί. Είπαμε, σαλόνι, όχι dedicated. Ούτε ο καναπές πάει πιο μπροστά, ούτε τα ηχεία μπορούν να έρθουν πιο κοντά στον καναπέ.

Ta Dali εξαιρετικά, δεν λέω, απλά θέλω αλλαγή. Το κακό είναι ότι μόλις πληροφορήθηκα ότι αυτά που θέλω δεν είναι άμεσα διαθέσιμα....μαύρο καλοκαίρι θα περάσω......:)

Προβολέας σε δεύτερο χρόνο.

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!!
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε alfakias123,
Φοβερός χώρος απλός λειτουργικός να τον χαίρεσαι, και αφού σε άφησε γυναίκα να το κάνεις μη το πεις ούτε του παπά !!
Η άποψη μου είναι να μην πας σε προβολέα γιατί θα χρειαστείς να κάνεις αλλαγές, που θα μπει το πανί, όπως έπαθα εγώ περίμενε να φτηνύνουν οι 86''-100'' και είσαι άρχοντας, όποιο προβολέα και να πάρεις δε θα φτάσει ποτέ μια τηλεόραση.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Καλησπέρα φίλε alfakias123,
Φοβερός χώρος απλός λειτουργικός να τον χαίρεσαι, και αφού σε άφησε γυναίκα να το κάνεις μη το πεις ούτε του παπά !!
Η άποψη μου είναι να μην πας σε προβολέα γιατί θα χρειαστείς να κάνεις αλλαγές, που θα μπει το πανί, όπως έπαθα εγώ περίμενε να φτηνύνουν οι 86''-100'' και είσαι άρχοντας, όποιο προβολέα και να πάρεις δε θα φτάσει ποτέ μια τηλεόραση.
Θα μου επιτρεψεις να διφωνησω σε αυτο. Ακομα και στις ιδιες ιντσες μια απλη led τηλεοραση δεν ειναι σιγουρα καλυτερη απο ενα προβολεα σε σκοτεινο δωματιο. Μονο για oled η καποιο σοβαρο μοντελο qled θα απέρριπτα τους προβολεις, αλλα εκει μιλαμε ακομα για απλησίαστα ποσα προς το παρον.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Τώρα για την αλλαγή ηχείων που σκέφτεσαι μπροστά θα πρέπει να είναι πάλι Dali για να μην χάσεις το ηχόχρωμα.
ένα μοντέλο καλό είναι το opticon 8 έχει όμως 2400 ευρώ, η το rubicon 8 4400 ευρώ, τα επόμενα μοντέλα είναι πιο ακριβά αν σε βαστάει η τσέπη σου .............
Και ένα δεύτερο sub αν χωράει ...... κακό δε κάνει.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Θα μου επιτρεψεις να διφωνησω σε αυτο. Ακομα και στις ιδιες ιντσες μια απλη led τηλεοραση δεν ειναι σιγουρα καλυτερη απο ενα προβολεα σε σκοτεινο δωματιο. Μονο για oled η καποιο σοβαρο μοντελο qled θα απέρριπτα τους προβολεις, αλλα εκει μιλαμε ακομα για απλησίαστα ποσα προς το παρον.
Φίλε μου Αλέξανδρε,
Εγώ θα σου μιλήσω για τη δικιά εμπειρία ανάμεσα στα δύο, έχω ένα προβολέα των 1500 ευρώ 1080p και τον σύγκρινα με την προηγούμενη 50αρα plasma τηλεόραση μου, στις 50 ίντσες και οι δυο, ακόμα και η πλάσμα που δε φημίζεται για φωτεινά και έντονα χρώματα έδειχνε πολύ-πολύ καλύτερα από τον προβολέα φαντάσου όταν η εικόνα μεγάλωνε στις 92 ίντσες που βλέπω κανονικά, βλέπεις τα pixel χάνεται ο χρωματισμός και το κοντράστ.
Μάλλον παρασύρεσαι από τη μεγάλη εικόνα, είναι εντυπωσιακή η άτιμη, φυσικά αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Η πλάσμα έχει πολύ καλύτερα μαύρα από όλες τις led τηλεοράσεις που κυκλοφορούν εκεί έξω οπότε δεν είναι καθόλου παράλογο αυτό που λες. Εγώ έχω μια lg uh 770v στο σαλόνι, η οποία έχει ips panel και για την δουλειά που την είχα πάρει ήταν άριστη αλλά μόλις την δοκίμασα φέτος στο υπόγειο που έφτιαξα για dedicated χώρο και είναι όλο βαμμένο μαύρο και σε σκοτάδι πήγα να ξερασω. Ο προβολέας μου που είναι ένας παλιός jvc x500 παίζει μακράν καλύτερα στα 1080p εκεί μέσα. Για σαλόνι πάντως που η θέση θέασης δεν μπορεί να μειωθεί άλλο όπως του νηματοθετη είναι σκληρό debate το τι αξίζει καλύτερα. Από την μια η τηλεόραση θα παίζει σίγουρα καλύτερα και δεν θέλει μερεμετια αλλά από την άλλη όπως και να το κάνουμε το μέγεθος μετράει :biggrin: :tongue:
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
σε ενα τοσο φωτεινο χωρο το προβολι απο τις αντανακλασεις θα ειναι σουπα,
θελει dedicated χωρο, εκτος αν θελει κανεις να θυσιασει την ποιοτητα
για το μεγεθος.......
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
σε ενα τοσο φωτεινο χωρο το προβολι απο τις αντανακλασεις θα ειναι σουπα,
θελει dedicated χωρο, εκτος αν θελει κανεις να θυσιασει την ποιοτητα
για το μεγεθος.......
Υπάρχουν λύσεις (alr οθόνη, πιο φωτεινός προβολέας). Δεν μπορεί να συγκριθεί η κινηματογραφική αίσθηση του προβολέα με καμία τηλεόραση.
Κι αυτό το λέω έχοντας 65άρα oled.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Optοma UHD65 με Elite Aeon Cinegray 110"
View attachment 168908 View attachment 168909

Benq HT3550 με Elite mate White gain 1.0
View attachment 168914 View attachment 168913 View attachment 168912

Και μερικές ακόμα κοντινές που δεν θυμάμαι τη είναι
View attachment 168915 View attachment 168916 View attachment 168917
Alex Καλήμερα σου,
4κ προβολέα και 110 ίντσες εικόνα ΑΡΧΟΝΤΑΣ μία ερώτηση μόνο από ήχο είσαι ευχαριστημένος ??
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.415
Reaction score
27.700
Alex Καλήμερα σου,
4κ προβολέα και 110 ίντσες εικόνα ΑΡΧΟΝΤΑΣ μία ερώτηση μόνο από ήχο είσαι ευχαριστημένος ??
Δεν είναι δικά μου συστήματα.
Εγώ για την ώρα δεν έχω προβολέα, από ήχο είμαι πολύ ευχαριστημένος για ότι έχω.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Δεν είναι δικά μου συστήματα.
Εγώ για την ώρα δεν έχω προβολέα, από ήχο είμαι πολύ ευχαριστημένος για ότι έχω.
Sorry νόμιζα ότι ήταν δικά σου.........
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top