Τρομακτικές ταινίες... Μαμάααα!

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Τρεις μέρες κράτηση! :p

Τρεις σελίδες νήμα και ακόμα να αναφερθεί το Rosemary's Baby του τεράστιου Polanski.

Εξαιρετική ατμόσφαιρα, βραδυφλεγής κλιμάκωση, έξοχη αλληγορία για την εποχή μας (τα πάντα για πούλημα).

Σε soundtrack του σπουδαίου Krzysztof Komeda. Ποτέ ξανά τα νανουρίσματα δε θα ήταν αθώα.

Η σκηνή του ανελκυστήρα αποτελεί αξεπέραστο υπόδειγμα για το πώς η μουσική μπορεί να αποτυπώσει τέλεια την ψυχολογία της ηρωίδας, συντονισμένη ακόμη και με την κίνηση του μικρού δακτύλου της. Προσέξτε πώς η χαοτική τρομπέτα συνδυάζεται με τη σύγχυση της Mia Farrow.



10/10, 100/100, 5/5!!!

Α -Ξ-Ε-Π-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-0!

Η καλύτερη ταινία τρόμου όλων των εποχών. Και με πολύ μυαλό.

Φυσικά, από το συγκεκριμένο σκηνοθέτη υπάρχει ακόμα Η Αποστροφή και Ο Ένοικος και αυτή, μάλλον, είναι η αγία τριάδα των δικών του ταινιών τρόμου.
 






Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Μικρός έτρεμα ακόμα και τα εξώφυλλα των A Nightmare on Elm Street & Hellraiser...

Στα 15 είδα The Exorcist 1973 (τρεις μέρες κυκλοφορούσα με φακό στο σπίτι)

στα 37 έχοντας δει πολλά πλέον,(Insidious,Mirrors,Drag me to hell,Saw,Wolf Creek κτλ) λίγο τρομακτικό ήταν το Sinister 2012 & the shrine 2010,το Hostel σκληρό και μετά ήταν το Mum & Dad 2008 το οποίο ήταν πολύ σκληρό,όχι τρομακτικό με μπαμπούλες νεκρούς κτλ.
Ημουν διαρκώς έτοιμος να το σταματήσω αλλά ήθελα να δω τι θα γίνει στο τέλος και το είδα αλλά μπορώ να πω οτι με ενόχλησε...Ηταν σαδιστικό πολύ και αρρωστημένο.
Ε...μετά απο αυτό όλα ήταν αστεία για μενα...


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης δυνατό θρίλερ με έναν μανιακό δολοφόνο και το Γαλλικό Haute tension 2003:

 



trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Καλησπέρα και από μένα. Αμέτρητες οι ταινίες τρόμου που έχω δει από πολύ παλιές μέχρι και τις τελευταίες δεν θα αναφερθώ σε πολλούς τίτλους παρά μόνο σε δύο που είναι και οι μοναδικοί που με επηρέασαν και πάγωσαν όλη την ατμόσφαιρα στο χώρο μου...

Το πρώτο είναι το The Exorcist και το δεύτερο είναι το Insidious.

Θα αναφερθώ στο Insidious μόνο και μόνο γιατί είναι πιο νέο και ήταν το μοναδικό μετά από χρόνια που κατάφερε να μου δημιουργήσει αυτή την ατμόσφαιρα... Μιλάω για τη σκηνή κοντά στο τέλος κατά την οποία ο Josh έρχεται αντιμέτωπος με την Smiling Family... Πολύ καλός ήχος, εικόνα και ατμόσφαιρα...!

 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Τρομαχτικό για μένα είναι οτιδήποτε μπορείς να κάνεις relate, π.χ. Hostel, Wolf Creek

Στο μυαλό μου πιο πολύ χαραγμένες έχω τις πρώτες που είδα σε ηλικία 8 ετών περίπου π.χ. The Lift (1983) όπως και τα κλασσικά Nightmare on Elm Street.
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Καλησπέρα και από μένα. Αμέτρητες οι ταινίες τρόμου που έχω δει από πολύ παλιές μέχρι και τις τελευταίες δεν θα αναφερθώ σε πολλούς τίτλους παρά μόνο σε δύο που είναι και οι μοναδικοί που με επηρέασαν και πάγωσαν όλη την ατμόσφαιρα στο χώρο μου...

Το πρώτο είναι το The Exorcist και το δεύτερο είναι το Insidious.

Θα αναφερθώ στο Insidious μόνο και μόνο γιατί είναι πιο νέο και ήταν το μοναδικό μετά από χρόνια που κατάφερε να μου δημιουργήσει αυτή την ατμόσφαιρα... Μιλάω για τη σκηνή κοντά στο τέλος κατά την οποία ο Josh έρχεται αντιμέτωπος με την Smiling Family... Πολύ καλός ήχος, εικόνα και ατμόσφαιρα...!

31098071_425802887866882_1562203949153386496_n.jpg
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Το requiem for a dream ήταν η δυνατότερη ταινία που ειχα δει μέχρι που είδα τη φρίκη την ιδια:

Αν σας κοτευει βρείτε το και δείτε το.
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Λίγη ιστορία: Οι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν πέντε ετών, αλλά παρέμειναν κολλητοί φίλοι. Τόσο που έγιναν κουμπάροι μεταξύ τους στους δεύτερους γάμους τους. Ήταν κι οι δύο σινεφίλ και μου μετέδωσαν την αγάπη για τον κινηματογράφο αφού πηγαίναμε διπλάσιες φορές απ' τα άλλα παιδιά, πότε με τον ένα και πότε με την άλλη.
Ήταν όμως, κι ακόμη είναι, μεγάλα βούρλα. :D

Στα 10 μου, 9 ο αδελφός μου, η μάνα μου θεώρησε καλή ιδέα να δούμε το Jaws.... Άυπνος εγώ αρκετές μέρες, να μη μπαίνω για μία εβδομάδα στη θάλασσα πάνω απο ένα μέτρο απ' την παραλία. Μου επέτρεπε τα βράδια να μένω ξύπνιος για να δούμε μαζί στην τηλεόραση Twilight Zone και Combat!...
Ο πατέρας μου εκτός των κανονικών ταινιών, μας πήγαινε σε ό,τι πιό τρομακτικό για παιδάκια, και όχι μόνο, έχει ποτέ γυριστεί, απο ιαπωνικά Gojira και πολεμικά μέχρι τελειωμένες σπλαττεριές. Γελούσε με τις ταινίες, γελούσε και με 'μένα. :roflmao:
Μαζί είδαμε το Omen και το Exorcist :confused: .


Θα περίμενε κανείς ότι θα είχα συνηθίσει η κότα. :party:
τα σαγόνια.... η πρώτη ταινία που είδα σε θερινό.... και γω κάτω απο 10 ετών...
αμαρτιες γονέων που λεμε...
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Καλέ τί ομορφο χερακι ειναι αυτο;
Χαρα σε οσους τους χαϊδευει!

Βρε ατιμε...πώς την καταφερες αυτη τη φωτογραφια;Αλφαδι ειναι το χερι σου!
Μωρε μπραβο Σταθη....

:hi:
Είναι ένα νέο σύστημα online αγοράς blurays.
Κάνεις βόλτα στο κατάστημα με κάμερα σαν να είσαι εκεί.
Το χέρι τα μαζεύει και τα βάζει στο καλάθι .Απλά.
:lolsign:
 

Μηνύματα
400
Reaction score
362
Πρωτο μισο της δεκαετιας του 80,γυρω στα 12-13,σον θερινο κινηματογραφο Λεβαντα του Δασους Χαιδαριου.Θεαση απο καβατζα,μονος!Η επιστροφη στο σπιτι με τα ποδια...α ξ ε χ α σ τ η!!!
(Και οπως εχει πει κι ο ιδιος ο Καμερον,η καλυτερη ταινια με θεμα...τα ιπταμενα πιρανχας)
Piranha 2 Flying Killers

[DOUBLEPOST=1525076356][/DOUBLEPOST]Το απολυτο ποιημα των θριλερ για μενα!Το χαρακτηριζομενο ως Ο πολιτης Κειν των θριλερ,και Νο 4 στις 25 καλυτερες ταινιες τρομου για την guardian.To ανεπαναληπτο(και απορω με το θρασος να το κανουν ριμεικ)
The Wicker Man
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Πρωτο μισο της δεκαετιας του 80,γυρω στα 12-13,σον θερινο κινηματογραφο Λεβαντα του Δασους Χαιδαριου.Θεαση απο καβατζα,μονος!Η επιστροφη στο σπιτι με τα ποδια...α ξ ε χ α σ τ η!!!
(Και οπως εχει πει κι ο ιδιος ο Καμερον,η καλυτερη ταινια με θεμα...τα ιπταμενα πιρανχας)
Piranha 2 Flying Killers

[DOUBLEPOST=1525076356][/DOUBLEPOST]Το απολυτο ποιημα των θριλερ για μενα!Το χαρακτηριζομενο ως Ο πολιτης Κειν των θριλερ,και Νο 4 στις 25 καλυτερες ταινιες τρομου για την guardian.To ανεπαναληπτο(και απορω με το θρασος να το κανουν ριμεικ)
The Wicker Man
Και πόσο κακό το remake με τον χάλια Cage.
https://www.imdb.com/title/tt0450345/?ref_=nv_sr_1
3.7 και πολύ του είναι
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top