Υπάρχει 4k short throw projector για 150’’ από τα 3-3,5 m.?


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Κοίταξε τις cinegray της Elite και πάρε προδιαγραφές για minimum throw που απαιτούν.
Για παράδειγμα η cinegray 3d


Η euroscreen React 3.0 με min απόσταση 2 φορές το ύψος της οθόνης είναι μια καλύτερη, αλλά κι ακριβότερη λύση.

Ρώτα και για τη celexon τι min απαιτεί. Είναι φθηνή και πολύ καλή.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Κοίταξε τις cinegray της Elite και πάρε προδιαγραφές για minimum throw που απαιτούν.
Για παράδειγμα η cinegray 3d


Η euroscreen React 3.0 με min απόσταση 2 φορές το ύψος της οθόνης είναι μια καλύτερη, αλλά κι ακριβότερη λύση.

Ρώτα και για τη celexon τι min απαιτεί. Είναι φθηνή και πολύ καλή.
Η cinegray 3d απαιτεί min lens shift 1.5, από ότι είδα, ενώ την Euroscreen React 3.0 δεν μπόρεσα να την βρω σε ελληνικό κατάστημα, ούτε καν την τιμή της στο εξωτερικό δεν βρήκα.
Την Celexon την έχω στον εκπρόσωπο, αλλά έπαιζε από τα 4-5 m ο προβολέας. Ως ALR, δεν ξέρω αν είναι κατάλληλη για τη σχετικά μικρή απόσταση προβολής, (έχω 2 φορές το ύψος της οθόνης ακριβώς: 340 cm για οθόνη 135’’ με ύψος 170 cm). Επίσης δεν ξέρω αν θα μπορούσε να προβάλει σωστά και με μικρότερης φωτεινότητας προβολείς, π.χ. 2400 Ansi, όπως ο Optoma UHD51 που εχω τωρα ή κάποιος αντίστοιχης φωτεινότητας που ίσως πάρω μελλοντικά…
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Η cinegray 3d απαιτεί min lens shift 1.5, από ότι είδα, ενώ την Euroscreen React 3.0 δεν μπόρεσα να την βρω σε ελληνικό κατάστημα, ούτε καν την τιμή της στο εξωτερικό δεν βρήκα.
Την Celexon την έχω στον εκπρόσωπο, αλλά έπαιζε από τα 4-5 m ο προβολέας. Ως ALR, δεν ξέρω αν είναι κατάλληλη για τη σχετικά μικρή απόσταση προβολής, (έχω 2 φορές το ύψος της οθόνης ακριβώς: 340 cm για οθόνη 135’’ με ύψος 170 cm). Επίσης δεν ξέρω αν θα μπορούσε να προβάλει σωστά και με μικρότερης φωτεινότητας προβολείς, π.χ. 2400 Ansi, όπως ο Optoma UHD51 που εχω τωρα ή κάποιος αντίστοιχης φωτεινότητας που ίσως πάρω μελλοντικά…
Την reAct πρέπει να τη φέρνει ο Νάκας. ALR είναι.
Τη celexon αν την έχει κάποιος εδώ πας και δοκιμάζεις. Αν δε σε ενοχλεί το hotspot αγοράζεις.
Δε νομίζω να σου χαλάσει το χατήρι ο μαγαζάτορας αν θέλεις να πειραματιστείς με αποστάσεις.
Κατά τ΄ άλλα ψάχνεις hc (high contrast) grey screen.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Την reAct πρέπει να τη φέρνει ο Νάκας. ALR είναι.
Τη celexon αν την έχει κάποιος εδώ πας και δοκιμάζεις. Αν δε σε ενοχλεί το hotspot αγοράζεις.
Δε νομίζω να σου χαλάσει το χατήρι ο μαγαζάτορας αν θέλεις να πειραματιστείς με αποστάσεις.
Κατά τ΄ άλλα ψάχνεις hc (high contrast) grey screen.
Οκ. Ευχαριστώ για τη βοήθεια…
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Για κοιτα και αυτον https://www.passionhomecinema.fr/blog/index.php/09/08/2021/test-xgimi-horizon-pro-lavis-de-gregory/ με πολυ καλη κριτικη καλη τιμη και εικονα, εχω τον xgimi h2 και παιζει πολυ καλα με 800 lumens αυτος μετρηθηκε στα 2100 lumens οποτε ανετα γεμιζει 3 μετρα οθονη. Και εδω το throw distance https://www.projectorcentral.com/XGIMI-Horizon_Pro-projection-calculator-pro.htm
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Για κοιτα και αυτον https://www.passionhomecinema.fr/blog/index.php/09/08/2021/test-xgimi-horizon-pro-lavis-de-gregory/ με πολυ καλη κριτικη καλη τιμη και εικονα, εχω τον xgimi h2 και παιζει πολυ καλα με 800 lumens αυτος μετρηθηκε στα 2100 lumens οποτε ανετα γεμιζει 3 μετρα οθονη. Και εδω το throw distance https://www.projectorcentral.com/XGIMI-Horizon_Pro-projection-calculator-pro.htm
Έριξα μια ματιά…..Για 135´´ θέλει > 3,60 m, που δεν τα έχω. Επίσης, με φωτεινότητα 2200 , δεν ξερω αν θα επαρκούσε και μάλλον είναι φτιαγμένος για φορητός, παρά για ταβάνι. Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου…
Εξετάζω τον BenQ-TK700STi, που μου προτάθηκε, ο οποίος καλύπτει το απαιτούμενο throw για 135 και 150’’. Θα ήθελα αν μπορούσα να τον δω πως παίζει και αν μπορει
να παίξει σε γκρι οθόνη από τα 3,30 m χωρίς hot spot, πράγμα δύσκολο…..γι αυτό κοιτάζω και τι άλλες επιλογές μπορώ να έχω….
 
Last edited:



Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Λεω οτι στα νουμερα δε σημαινει ποιο φωτεινος , αφου συγκρινουμε λαμπα dlp / με +w τροχο με led χωρις τροχο.
Λογω καλυτερου κορεσμου χρωματων αλλα και HK effect.
Για μενα παρε οθονη πρωτα εγω θα εκανα ενα μικρο συμβιβασμο με οριζοντα μεσοπροθεσμο και θα επερνα 120 " alr οθονη , την celexon που προταθηκε υπαρχει σε πολυ καλη τιμη εντος χωρας και εχει δοκιμαστει απο μελη.

Σε μακροπροθεσμο δεν θα επενδυα σε τιποτε , οταν εχω σφιχτο προυπολογισμο, ηδη ειμαστε σε μεταβατικο σταδιο λογω led/laser αλλα και των νεων ust προβολεων που κατακλυζουν την αγορα...
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Λεω οτι στα νουμερα δε σημαινει ποιο φωτεινος , αφου συγκρινουμε λαμπα dlp / με +w τροχο με led χωρις τροχο.
Λογω καλυτερου κορεσμου χρωματων αλλα και HK effect.
Για μενα παρε οθονη πρωτα εγω θα εκανα ενα μικρο συμβιβασμο με οριζοντα μεσοπροθεσμο και θα επερνα 120 " alr οθονη , την celexon που προταθηκε υπαρχει σε πολυ καλη τιμη εντος χωρας και εχει δοκιμαστει απο μελη.

Σε μακροπροθεσμο δεν θα επενδυα σε τιποτε , οταν εχω σφιχτο προυπολογισμο, ηδη ειμαστε σε μεταβατικο σταδιο λογω led/laser αλλα και των νεων ust προβολεων που κατακλυζουν την αγορα...
Ακριβώς αυτο σκέφτομαι να κάνω, απλά, λέω να πάρω μία πιο μεγάλη, π.χ. Τη celexon 120“ που είναι στα 900€ προσφορά, η 135¨´ φτάνει τα 1400+ και η 150’’ δεν ξέρω πόσα παραπάνω….θα προτιμουσα να παρω τη μεγαλύτερη δυνατή, (εξάλλου, στη συγκεκριμένη ALR δεν υπάρχουν μαύρα περιθώρια και προβάλεις όσες ίντσες λιγότερες θέλεις). Ο μόνος προβληματισμός μου είναι αν θα έχω hot spot λόγω της όχι μεγάλης απόστασης, (3,30 m). Επίσης, αν παίζει χωρις hotspot με τον προβολέα που έχω τώρα, Optoma UHD51, με 2400 ansi, θα προτιμουσα να μεινω με αυτον μεχρι να υπάρξει κάποιος που να καλύπτει τος απαιτήσεις μου
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Σου ειπε και ο Γιωργος πριν μιλας με τον εισαγωγεα και πας και βλεπεις τι αλλο να πω πλεον...
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Νέα δεδομένα:
- Ο Optoma UHD51 δόθηκε σε φίλο.
- Η μέγιστη δυνατή απόσταση προβολής είναι 3,40 m.
- Η οθόνη θα είναι 135’’, κατά προτίμηση ALR αν δεν υπάρχει πρόβλημα με hotspot, άρα το απαιτούμενο throw ratio πρέπει να είναι < 1,13
- Το ζητούμενο είναι κυρίως η θέαση ταινιών σε σαλόνι με λευκό ταβάνι και σκοτεινό περιβάλλον
- Στα 1.500-2.500 € που σκέφτομαι να ξοδέψω οι επιλογές που έχω βρει και καλύπτουν το throw ratio είναι:
α) ο Benq TK700STi β) ο Benq W2700 & γ) ο Viewsonic X10-4k, που είναι και στα ίδια πάνω κάτω χρήματα.
- Επιζητώντας το καλύτερο δυνατό - αντιληπτό - κοντράστ, θα επέλεγα τον 2700, μάλλον, όμως, με φωτεινότητα 2000 ansi, δεν θα παίξει σε ALR οθόνη, όπως θα παίζουν οι άλλοι δύο, όντας πιο φωτεινοί.
- Το ερώτημα είναι, λοιπόν: Να πάρω έναν από τους α & γ με ALR οθόνη ή τον β με λευκή?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Να σου θυμίσω ότι λέει ο τίτλος 150''απο τα 3-3.5...κατεληξες στις 135, βάζοντας στη λίστα έτσι τον benq w 2700, όμως με τέρμα ζοομ...
Οπότε παίζει και ο w 850 έτσι,με φως όπως του TK1700St αλλά με όλo τον εξοπλισμό του 2700.... Αρα και καλύτερο κοντράστ, από τον TK 1700st
Ο x10 4k έχει σταθερό φακο, *τσεκ την απόσταση, αλλά με led οπότε τα λουμενς είναι με ερωτηματικό, θεωρώ στα επίπεδα του~w 2700+...
Όσο για οθόνη μη σκέφτεσαι καν για λευκή.
*ευκρινεια+
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Να σου θυμίσω ότι λέει ο τίτλος 150''απο τα 3-3.5...κατεληξες στις 135, βάζοντας στη λίστα έτσι τον benq w 2700, όμως με τέρμα ζοομ...
Οπότε παίζει και ο w 850 έτσι,με φως όπως του TK1700St αλλά με όλo τον εξοπλισμό του 2700.... Αρα και καλύτερο κοντράστ, από τον TK 1700st
Ο x10 4k έχει σταθερό φακο, *τσεκ την απόσταση, αλλά με led οπότε τα λουμενς είναι με ερωτηματικό, θεωρώ στα επίπεδα του~w 2700+...
Όσο για οθόνη μη σκέφτεσαι καν για λευκή.
*ευκρινεια+
Σωστη η επισήμανση: αποφάσισα τον συμβιβασμό με τις 135’’, δεδομένων όσων ειπώθηκαν νωριτερα για το hotspot των ALR, αλλά και για να υπάρκουν και άλλες επιλογές προβολέα. Αυτό που προσπαθώ είναι να μην πάω σε εικόνα υποδεέστερη του Optoma UHD51 που είχα ως τώρα, και εννοώ κυρίως το κοντράστ του….θα μελετήσω και την περίπτωση του W850….ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Αλλαγή πλεύσης….Εγκαταλείπεται το σχέδιο προβολής 135’’ από τα 3,5 μέτρα. Μάλλον δεν θα γλίτωνα το hotspot και η εικόνα με το νέο φωτεινότερο shortthrow προβολέα, πιθανότατα, θα έχανε. Έτσι, παρήγγειλα τη Celexon ALR 135’’ και προβολέα τον Epson TW9400. Aπλά θα τοποθετηθεί σε λιγότερο βολική θέση, κρεμαστός πίσω από το δοκάρι με βάση τύπου “Γ”, ώστε να επιτευχθεί η απαιτούμενη >4 m απόσταση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.866
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top