ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ HTPC

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τσίμπησα λιιιιγο τα settings του madvr κι είδα τα frames να πέφτουν σαν τις μύγες! :roflmao:
Το δε load της gpu έφτασε στο 97,5%.
Πάντως και με φορτίο γύρω στο 60% βλέπω κολλήματα στην εικόνα, παρόλο που δεν έχω drop σε frames.
ίσως να είναι η δουλειά σου και να ξέρεις τι πειράζεις, απλά βάζω αυτό το link για να βοηθήσει και άλλους αν θέλουν να σετάρουν madv, εγώ από εκεί το έκανα.

θέλει κάποια πραγματάκια και στους drivers της nvidia να ρυθμιστούν. ;)

Post automatically merged:

μπορείς να γράψεις τύπου κώδικα ώστε ανάλογα το περιεχόμενο να έχεις αυτόματα και άλλες ρυθμίσεις. Εγώ έχω φτιάξει ένα για 1080 και ένα για 4κ
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Εμένα την 1080 την τερματίζει για πλάκα σε 4κ. Σε 1080p νομιζω την φτάνει κοντά στο 70 % με τα settings που έχω.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
ίσως να είναι η δουλειά σου και να ξέρεις τι πειράζεις, απλά βάζω αυτό το link για να βοηθήσει και άλλους αν θέλουν να σετάρουν madv, εγώ από εκεί το έκανα.

θέλει κάποια πραγματάκια και στους drivers της nvidia να ρυθμιστούν. ;)

Post automatically merged:

μπορείς να γράψεις τύπου κώδικα ώστε ανάλογα το περιεχόμενο να έχεις αυτόματα και άλλες ρυθμίσεις. Εγώ έχω φτιάξει ένα για 1080 και ένα για 4κ
Δώσε να μάθουμε!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.851
Σαν να βλέπω σε τίτλους: "Η πρώτη ελληνική φάρμα υπερ-υπολογιστών στην Ρόδο"... :biggrin:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Θα μελετήσω το κείμενο που έδωσε ο ankokdog. Σε κάθε περίτπωση το βράδυ θα δώσω τα settings που χρησιμοποιώ, έτσι για να έχουμε έναν μπούσουλα.
Το set up μου είναι εξ ορισμού δύσκολο, καθώς χρησιμοποιώ αναμορφικό. Και μάλιστα αναμορφικό αναλογίας 17/9 σε panel 4096x2160! Δεν σταματάνε εκεί οι ιδιομορφίες του όμως. Ο φακός δε δουλεύει όπως οι κλασικοί αναμορφικοί. Κάνει vertical compression αντί για horizontal expansion. Δηλαδή θα πρέπει να ανοιχτεί το ζουμ για να καλύψει όλο το πλάτος μιας 2,35 ή 2,40 οθόνης κι όταν χρησιμοποιείται ο φακος συμπιέζει την εικόνα για να χωρέσει στο κάδρο.
Θέλω και autoaspect! :o Δηλαδή θέλω το σύστημα μου, να καταλαβαίνει πότε λαμβάνει 16/9 υλικό και να το προσπαρμόζει στην 2,35 οθόνη μου κάνοντας scaling και προσθέτοντας μαύρες μπάρες δεξιά αριστερά!
Με το ζόρι καταλαβαίνω τι γράφω.:roflmao:
Ανακεφαλαιώνω. Θέλω να χρησιμοποιώ τον αναμορφικό μου για να πάρω κοντά στο 35% περισσότερο φως, σε οθόνη αναλογίας 2,35. Θέλω να "γεμίζω" την οθόνη μου και να εξαφανίζονται οι μαύρες μπάρες όταν παίζω αντίστοιχο 2,35 υλικό και θέλω το σύστημα να είναι αρκετά έξυπνο να καταλαβαίνει όταν λαμβάνει υλικό 16/9 να προσαρμόζει σωστά την αναλογία του και να αλλάζει αυτόματα.
Όλα αυτά τα κατάφερα, αλλά...
Το πρώτο βήμα είναι το player να δώσει output στα 4096x2160 κι όχι στα 3840x2160. Μετατρέπει δηλαδή το 16/9 σε 17/9 που είναι η native ανάλυση όλων των 4k προβολέων. Τις γεωμετρικές παραμορφώσεις απ' αυτό το scaling θα τις συμμαζέψει ο αναμορφικός (που είναι κι αυτός αναλογίας 17/9).
Το δεύτερο βήμα είναι να πούμε στον madvr ότι χρησιμοποιούμε αναμορφικό και να του καθορίσουμε την αναλογία που δουλεύει. By default το stretch factor είναι 4/3 (1,33).Το συναντάμε στους περισσότερους αναμορφικούς κι είναι ο λόγος που χρησιμοποιούν για να μετατρέψουν το 16/9 σε 2,37. Δηλαδή (16/9)*1,33=2,37. Εμείς όμως, όπως έγραψα πιο πάνω, δε θέλουμε stretch, θέλουμε compression. Πόσο; Θέλουμε να συμπιέσουμε (προσοχή!!!) το 17/9 (κι όχι 16/9) σε 2,35-2,37.
Δηλαδή (17/9):2,37=0,8 περίπου.

Untitled.jpg


Ακόμα πιο εύκολα. Βλέπουμε τα specs του προϊόντος και τα περνάμε στο σύστημα.

Untitled2.jpg


Με αυτές τις ρυθμίσεις φτιάχνουμε το anamorphoc mode.
Για να φτιάξουμε το auto aspect πάμε στο zoom control κι ενεργοποιούμε το automatic detect hard coded black bars.

1575360671530.png






 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Ωραία όλα αυτά, αλλά μόλις ενεργοποιηθούν (και σε συνδυασμό με τους δυνατούς αλγόριθμους που χρησιμοποιώ για chroma-luma) γονατίζουν την κάρτα γραφικών.
Δεν περίμενα ότι το zoom του madvr θα επιβαρύνει τόσο πολύ το φορτίο.
Οπότε είτε "μαλακώνω" την εικόνα, είτε plan b. Lumagen pro!!!
To pc είναι ούτως ή άλλως συνδεμένο στο lumagen. Για αρχή είχα επιλέξει να τον βάλω σε pass through mode.
Αποφάσισα να σηκώσει ένα μέρος του φορτίου. Θα κάνω δοκιμές αν θα κάνω μόνο το auto aspect ή και το vertical compression μέσα απ' το lumagen για να πάρω φορτίο απ' τον madvr.
Για αρχή το πείραμα ήταν επιτυχημένο.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πολύ πιθανόν μια nvidia quadro που είναι φτιαγμένες για άλλες δουλειές να έπαιζε καλύτερα.

Hardware wise the Quadro and GeForce cards are often idential. ... Quadro cards are intended for CAD. High end CAD software still uses OpenGL, whereas games and lower end CAD software use Direct3D (aka DirectX). Quadro cards simply have firmware that is optimised for OpenGL.

 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Επανέρχομαι στο θέμα. Προφανώς το κομμάτι jriver και madvr έχει ατελείωτες παραμέτρους. Έφτασα ως το σημείο που κάνω τη δουλειά μου στο βαθμό που θέλω. Προφανώς υπάρχουν πολλά κομμάτια ακόμα να εξερευνήσω, αλλά δεν πολυενδιαφέρομαι προς το παρόν.
Ο jriver έχει ρυθμιστεί να ανοίγει σε theater mode με την εκκίνηση του htpc.

Οθόνη υποδοχής.

jriver1.PNG


Library browsing

jriver2.PNG


Μπορεί να ρυθμιστεί η επιλογή απευθείας αναπαραγωγής του κυρίως αρχείου, ολόκληρου του bluray ή της επιλογής κάθε φορά.

jriver3.PNG


Εδώ βλέπουμε το standard mode.

jriver4.PNG


Το jriver βρίσκεται στην έκδοση 26 απ' την αρχή Δεκέμβρη, κοστίζει γύρω στα 50 δολάρια κι είναι η μόνη επιλογή για αναπαραγωγή 4k με menu και madvr.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Υπάρχουν διάφορες επιλογές τηλεχειρισμού, κατέληξα στο φωτιζόμενο remote της φωτογραφίας (Rii K28C).

remote.jpg


Είναι φωτιζόμενο, έχει mouse pad με τα buttons σαν αυτάκια δεξιά κι αριστερά μπροστά, ενώ παράλληλα διαθέτει και πλήκτρα play/pause κλπ.
Βρίσκω τη χρήση λειτουργιών mouse κατά την αναπαραγωγή αρχείων σημαντική, εφόσον θέλουμε να φορτώσουμε/ μετακινήσουμε υποτίτλους, να πειράξουμε τον madvr κλπ.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Ώρα να δούμε τον madvr. Οι ρυθμίσεις που θα δείτε παρακάτω αφορούν τον προβολέα μου. Τα screenshots ωστόσο είναι απ' την Oled μου. Σε πρώτη φάση αυτό που θέλω να δείξω και μόνο, είναι τη σημασία του tone mapping, δίνοντας κάποια παραδείγματα. Δυστυχώς δεν μπορούν να φανούν και τόσο οι διαφορές στις φωτογραφίες, αλλά μια και τις έβγαλα...
Υπόψιν στον προβολέα οι αλλαγές είναι φυσικά δραματικές.

Στο πρώτο ζεύγος θα έπρεπε να φανεί (δυστυχώς οι φωτογραφίες στα monitor χάνουν δραματικά) το χρώμα της φλόγας. Υπάρχουν τρεις θέσεις επιλογής για εξισορρόπηση κορεσμού και φωτισμού χρωμάτων. Ξεκινάμε από άσπρη και φωτεινή φλόγα και μπορούμε να φτάσουμε σε ένα ροζ κλιπαρισμένο χάλι.


madvr2.PNG


madvr3.PNG



Εδώ θα έπρεπε να φανεί πως δουλεύει το shadow boost, επαναφέροντας κλιπαρισμένη πληροφορία στα σκοτεινά κομμάτια του πλάνου.

madvr4.PNG



madvr5.PNG
 




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Θα προσέξατε ότι κάνω ένα διαχωρισμό μεταξύ υλικού σε rec.709 και bt.2020 κι έχω φορτώσει κάποια αρχεία calibration (3d lut). Το set up είναι πλέον καλιμπραρισμένο στην τρίχα.
Εδώ είναι το verification για sdr.709 υλικό.

Untitled.jpg


Κι εδώ για dci. Ο προβολέας μου καλύπτει το 99% του dci και ρυθμίστηκε πάνω σ' αυτό. Έπειτα ο madvr (πατάει σε πλατφόρμα dci gamma 2.2) το μετατρέπει σε rec.2020 και το στέλνει στο προβολέα.

dcimadvr.jpg
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το jriver βρίσκεται στην έκδοση 26 απ' την αρχή Δεκέμβρη, κοστίζει γύρω στα 50 δολάρια κι είναι η μόνη επιλογή για αναπαραγωγή 4k με menu και madvr.
για όποιον δεν τον ενδιαφέρει το menu μπορεί να παίξει και δωρεάν με το media player classic

Στo control panel της nvidia τι ρυθμίσεις έχεις κάνει.
Γia να βγάλει 0-255 θέλει rgb


Annotation 2019-12-30 194714.jpg
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Στα scaling algorithms το script το έχεις γράψει εσύ; Βλέπω ότι είναι c based αλλά που μπορώ να βρω παραπάνω πληροφοριες για το πώς να το σεταρω για τον δικό μου προβολέα;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
για όποιον δεν τον ενδιαφέρει το menu μπορεί να παίξει και δωρεάν με το media player classic

Στo control panel της nvidia τι ρυθμίσεις έχεις κάνει.
Γia να βγάλει 0-255 θέλει rgb


View attachment 149031
RGB σε limited το έχω.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Στα scaling algorithms το script το έχεις γράψει εσύ; Βλέπω ότι είναι c based αλλά που μπορώ να βρω παραπάνω πληροφοριες για το πώς να το σεταρω για τον δικό μου προβολέα;
Κάπου σε βίντεο στο youtube είδα τη λογική κι έφτιαξα μια δική μου παραλλαγή. Νομίζω ότι δε χρειαζόταν τόση ανάλυση. 9,5/10 είτε 1080p θα βλέπω, είτε uhd.
Πιο σημαντικό είναι το script για διαχωρισμό μεταξύ rec.709 και rec.2020. Διαπιστώνω ότι το δεύτερο θέλει ενεργοποίηση της επιλογής "report bt.2020 to display" , αλλιώς στέλνει rec.709.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.283
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top