Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

επίσης, πάνω στην λαμαρίνα που καλύπτει το τζάκι, κάτω από την οποία είναι ο δρόμος ροής του αέρα, τοποθετήθηκε θερμοστατικός διακόπτης, ο οποίος μόλις τσεκάρει θερμοκρασία πάνω στη λαμαρίνα 50 βαθμών, ξεκινάει τα ανεμιστήρια. Για όλα τα ανεμιστήρια χρησιμοποίησα ροοστάτη δικής μου κατασκευής:

(εννοείται, όλες οι καλωδιώσεις είναι με καλώδιο σιλικόνης - και με κάλτσα - και οι κλέμες είναι πορσελάνης κι όχι πλαστικές)

Σημ.: ο αφρός πολυουρεθάνης στερέωσε κάποια πράγματα, μετά κόπηκε τελείως ότι προεξείχε και τέλος καλύφθηκε από πάνω με φύλλο σκληρού πετροβάμβακα με χοντρό αλουμινόχαρτο από την εσωτερική πλευρά. Για κανένα λόγο δε πρέπει να μείνει πουθενά στον οπίσθιο θάλαμο του τζακιού (μέσα στη γυψοσανίδα) εκτεθειμένος αφρός πολυουρεθάνης. Κάνει πολύ καλή μόνωση εκεί που χρειάζεται, αλλά τελικά θα πρέπει να καλυφθεί ΠΛΗΡΩΣ με πετροβάμβακα.

 

Μηνύματα
40
Reaction score
10
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Τα ανεμιστηράκια που είχε δεν απέδιδαν αρκετά ή εκαναν θόρυβο;
Τα αντικατέστησες με τα φυγοκεντρικά ή δουλεύουν και τα τέσσερα.
Απο βδομάδα περιμένω μία κασέτα ενεργειακή και αν χρειαστώ κατι σε ξαναρωτάω.
Ευχαριστώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Τα ανεμιστηράκια που είχε δεν απέδιδαν αρκετά ή εκαναν θόρυβο;
και τα δυο. ούτε ιδιαίτερη απόδοση δεν είχαν, ενώ παράλληλα ο θόρυβός τους ήταν ενοχλητικός.

Τα αντικατέστησες με τα φυγοκεντρικά ή δουλεύουν και τα τέσσερα.
τα "μανίσια" τα πέταξα. Τα φυγοκεντρικά βγάζουν 10-πλάσια ποσότητα αέρα με το 1/10 του θορύβου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Hi End 4ever!!!
θέμα ασφάλειας είναι, αν βάλεις απλές κλέμες ή απλά καλώδια, κάποτε θα λιώσουν και υφίσταται κίνδυνος ηλεκτροπληξίας...
 

Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Ενδεικτικός υπολογισμός χρήσης

Αερόθερμα
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 1-2
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 2
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.20e


convertors
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 10-15
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 2
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.20e


Ηλεκ. Καλοριφέρ
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 8-12
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 2.5
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.25e

Ηλεκτρικά Τζάκια
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 3-4
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 2
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.20

panel Υπέρυθρης Θέρμανσης
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 15-20
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 0.8
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.08e


Σόμπες
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 10-15
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 1.6
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.16e
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Παιδια ολα ειναι αναλογα το ποσο μεγαλο ειναι το σπιτι και τι απωλειες εχει.
Φιλος μου με υπερυθρες δεν τον ικανοποιει καθολου το αποτελεσμα.
Εγω σε σχετικα μικρο σπιτι που μενω 75τ.μ. και αλουμινια με 2 θερμοπομπους γινεται φουρνος το σπιτι σε πολυ χαμηλα βατ. ο ενας στα 500βατ μου ζεσταινει και τα δυο υπνοδωματια και ο αλλος στα 750 βατ σαλονι/κουζινα.
Αν χειροτερεψουν τα κρυα τους ανεβαζω σκαλα και τα ανεβαζω τα βατ.
Παντως εχουν θερμοστατη κετσι δε καινε συνεχεια.

Πιστευω αυτα και τα ινβερτερ ειναι οτι καλυτερο απο αποψη κοστους/αποδοσης.


Σε μεγαλο σπιτι θα κοιτουσα τη λυση αντικαταστασης του λεβηρα με λεβητα πελετ.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Το βασικότερο είναι αφενός η μόνωση, αφετέρου
το πόσο κρύο κάνει έξω. Μέχρι την περασμένη εβδομάδα είμασταν μια χαρα και στην Καστοριά με Αιρκοντισιον και Θερμοπομπους εδω και 2-3 μέρες όμως που άρχισε να ...δαγκωνει το κρύο -και απ όσο κουβέντιαζω και με φίλους- όλα τα υπόλοιπα μέσα πέραν του καλοριφέρ πετρελαιου που αναγκαστικά εγκαταλείψαμε άρχισαν να ζοριζονται για να διατηρήσουν μια αξιοπρεπή θερμοκρασία. Σήμερα σκέφτομαι να αφήσω το Αιρκοντισιον του βασικού χώρου ανοιχτό και όλη την νύχτα γιατι ήδη έξω έχει μειον ενα βαθμούς και αλλιώς δεν θα ζεσταινεται με τίποτε το σπίτι αύριο ( ευτυχώς έχω και νυχτερινό)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.059
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Ενδεικτικός υπολογισμός χρήσης

Αερόθερμα
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 1-2
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 2
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.20e


convertors
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 10-15
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 2
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.20e


Ηλεκ. Καλοριφέρ
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 8-12
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 2.5
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.25e

Ηλεκτρικά Τζάκια
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 3-4
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 2
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.20

panel Υπέρυθρης Θέρμανσης
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 15-20
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 0.8
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.08e


Σόμπες
θερμαινόμενος χώρος(τ.μ) 10-15
Ενδεικτική Κατανάλωση kw/Ωρα 1.6
Ενδεικτικό Κόστος ΔΕΗ/Ωρα/KW 0.16e

Αρχηγέ, με 10 λεπτά έχεις βάλει την κιλοβατώρα; Έχεις μείνει μερικά χρονάκια πίσω.... Μόνο εάν έχεις κατανάλωση μέχρι 800 kwh το τετράμηνο έχεις τέτοιες τιμές. Από 4 ώρες τη μέρα να ανάβεις ένα (1) μόνο αερόθερμο -και να μην καίει τίποτε άλλο στο σπίτι, ναι ψυγεία ναι πλυντήρια ναι σκούπες ναι λάμπες- στο 4μηνο έχεις πιάσει 960 κιλοβατώρες. Εάν στηρίζεσαι σε ηλεκτρικά μέσα για θέρμανση, να υπολογίζεις την κιλοβατώρα στα περίπου 18 λεπτά εάν προσπαθήσεις να κάνεις κάποια οικονομία (και μείνεις κάτω από τις 3.000 κιλοβατώρες το 4μηνο), ή στα 20 λεπτά διαφορετικά.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
15
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Καλημέρα,
να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου. Όταν ζεις σε διαμέρισμα, όταν δεν έχεις τζάκι, όταν δεν θες να βάλεις σόμπες με μπουριά και όταν η πολυκατοικία έχει πάρει απόφαση να μην χρησιμοποιήσει καθόλου την κεντρική θέρμανση.
Σε μένα λοιπόν που ισχύουν τα προηγούμενα, μετά από ψάξιμο αγόρασα μια Kerosun Inverter το μοντέλο που LC-42 που είναι για 75 τετρ. μέτρα. Η τιμή λίγο τσιμπημένη (περίπου 390-400 ευρώ). Η όψη: αρχικά δεν σου γεμίζει το μάτι ότι μπορεί να ζεστάνει τόσο χώρο. Το καύσιμο: καθαρό φωτιστικό πετρέλαιο (ή αλλιώς κηροζίνη) με τιμή 2ευρώ/λίτρο (το συσκευασμένο της εταιρείας) ή 1,6 ευρώ/λίτρο το χύμα από βενζινάδικα EKO. Η χρήση πολύ απλή: έχει ηλεκτρονική ανάφλεξη και ηλεκτρονικό πίνακα ρυθμίσεων (μέτρηση θερμοκρασίας χώρου, ρύθμιση επιθυμητής θερμοκρασίας, αυτόματος περιοδικός καθαρισμός, συστήματα ασφαλείας κ.λπ).
Στην πράξη: κατά την έναρξη λειτουργίας ελάφρια οσμή πετρελαίου (ανοίγω το παράθυρο για 4-5 λεπτά). Όταν αρχίσει η καύση δεν υπάρχει πλέον οσμή. Επίσης δεν υπάρχει καμιά οσμή ούτε στο κλείσιμο της σόμπας.
Εγώ την έχω βάλει στο σαλόνι-κουζίνα (50 τετρ μέτρα). Χθες με το γνωστό κρύο η θερμοκρασία του χώρου από 14 βαθμούς έφτασε στους 19-20 (στους 20 έχω ρυθμίσει την επιθυμητή θερμοκρασία) μέσα σε 20 λεπτά. Γενικά μέσα στα πρώτα 10-15 λεπτά νιώθεις ζέστη. Σαν απόδοση λοιπόν είναι φοβερή, πραγματοποιεί αυτό που υπόσχεται.
Σημειωτέον ότι πρέπει να είναι συνδεδεμένη στο ρεύμα, αφού έχει ventilator για την διάχυση της θερμότητας. Η κατανάλωση του είναι μηδαμινή (20W), δηλαδή σαν ανεμιστηράκι από desktop.
Δεν υπάρχει κανένα θέμα με υγρασία σε τζάμια κ.λ.π που έχω διαβάσει κατά καιρούς.
Χρειάζεται να υπάρχει ένα παράθυρο λίγο ανοιχτό για να εμπλουτίζεται ο χώρος με οξυγόνο από έξω.
Κατανάλωση: ακόμα δεν την έχω εκτιμήσει ακριβώς αλλά μπορώ να πώ ότι με το πρώτο γέμισμα (ένα μπιτόνι με 6 λίτρα) δούλεψε 5-6 μέρες από 5 ώρες κάθε φορά. Θεωρητικά όπως αναφέρεται από την εταιρεία καταναλώνει 0,1 έως 0,4 λίτρα ανά ώρα ( ανάλογα με την ένταση λειτουργίας)
Επίσης θετικό: η θερμότητα παραμένει στο χώρο ακόμα και μετά το σβύσιμο.
Και άλλο θετικό: δεν σου έρχεται ο λογαριασμός μετά!: Έχεις πετρέλαιο? καις: όποτε θες, όσες ώρες θες! Και επίσης σε όποιον χώρο θες αφού είναι εύκολα μεταφερόμενη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?






Με τα τελευταία κρύα αυτό το ΣΒΚ (στα Πεύκα έπιασε έως και -5) ανακαλύψαμε πως το τζάκι μας, με τις τελευταίες επεμβάσεις, έχει γίνει "πύρινη κόλαση"...

Με πολύ χαλαρό κάψιμο (1 μπριγκέτα κάθε 1:30 ώρα ή μόνο βρεγμένα-φρέσκα ξύλα), κυκλοφορούμε με τα εσώρουχα μέσα στο σπίτι.

Ζεσταίνονται 2 όροφοι πλήρως, σε βαθμό κακουργήματος.

Αφού για να φοβερίσω τα παιδιά, τους λέω πως αν δεν είναι καλά παιδιά θα ....ανάψω το τζάκι!

Με δυνατό κάψιμο (2-3 μπριγκέτες μαζί ή 3-4 ξερά ξύλα) ιδρώνεις σα να είσαι σε χαμάμ.... η θερμοκρασία στην κουζίνα, δηλαδή στην άλλη άκρη του σπιτιού σε σχέση με το τζάκι (απόσταση 10μ) ξεπέρασε τους 27 βαθμούς (θερμόμετρο σε ύψος 1,50μ από το πάτωμα, στο ταβάνι έβραζες...)

πχ σήμερα το μεσημέρι, γύρισα σπίτι στις 2:30 και η θερμοκρασία είχε "πέσει" στους 19,5 βαθμούς από χθες το βράδυ. Ασχολήθηκα 1 λεπτό (χρονομετρημένα) για να το ανάψω με μπριγκέτες, και σε 18 λεπτά (με το ρολόι) η θερμοκρασία είχε φτάσει τους 22 βαθμούς στην κουζίνα! Σε 40 λεπτά τους 24 βαθμούς! Μετά έπεσα για ύπνο (μετά τη μάσα επιβάλλεται)... Όταν ξύπνησα, στις 6, πάλι 24 βαθμούς είχε, έβαλα 2 ξύλα κι έφυγα. Αυτά....

Για μένα, τέλος το θέμα "θέρμανση". Έχω μια δεξαμενή με 1 τόνο πετρέλαιο, πρέπει σιγά σιγά να το βγάζω και να γεμίζω το ρεζερβουάρ του ΙΧ μου...
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Κωστα καλημερα, ποσα τμ ζεσταινεις? αν θυμαμαι καλα μενεις σε μεζονετα? εχεις αεραγωγους και στα αλλα επιπεδα η τα ζεσταινεις με αλλο τροπο?
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Καλημέρα σε όλους!

Χρειάζομαι βοήθεια και συμβουλές! Το σπίτι μου είναι συνολικά 225 τμ (75 τμ ο κάθε όροφος) και θέλω να εγκαταστήσω κάποιο σύστημα θέρμανσης. Αποτελείται από ημιυπόγειο (η χρήση του είναι ως κατοικία και όχι ως αποθήκη κλπ) και 2 ορόφους. Το υπόγειο διαθέτει τζάκι. Όταν χτίστηκε είχαμε στο νου μας να βάλουμε καλοριφέρ, δυστυχώς όμως εκεί που έχει φτάσει η τιμή του πετρελαίου έχω αλλάξει γνώμη. Θέλω κάτι οικονομικότερο και αποδοτικότερο όσο το δυνατόν. Με μια μικρή έρευνα που έχω κάνει κλείνω περισσότερο προς τις αντλίες θερμότητας. Ένας φίλος μου σύστησε αυτές http://www.apolloteck.gr/. Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αντίστοιχη εγκατάσταση; Η να μου προτείνει κάποια άλλη λύση θέρμανσης με δεδομένο οτι υπάρχει ένα τζάκι στο υπόγειο; Επίσης έχει μπει πάτωμα που σημαίνει οτι αποκλείονται συνδυασμοί με ενδοδαπέδια θέρμανση.
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
Καλημέρα σε όλους!

Χρειάζομαι βοήθεια και συμβουλές! Το σπίτι μου είναι συνολικά 225 τμ (75 τμ ο κάθε όροφος) και θέλω να εγκαταστήσω κάποιο σύστημα θέρμανσης. Αποτελείται από ημιυπόγειο (η χρήση του είναι ως κατοικία και όχι ως αποθήκη κλπ) και 2 ορόφους. Το υπόγειο διαθέτει τζάκι. Όταν χτίστηκε είχαμε στο νου μας να βάλουμε καλοριφέρ, δυστυχώς όμως εκεί που έχει φτάσει η τιμή του πετρελαίου έχω αλλάξει γνώμη. Θέλω κάτι οικονομικότερο και αποδοτικότερο όσο το δυνατόν. Με μια μικρή έρευνα που έχω κάνει κλείνω περισσότερο προς τις αντλίες θερμότητας. Ένας φίλος μου σύστησε αυτές http://www.apolloteck.gr/. Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αντίστοιχη εγκατάσταση; Η να μου προτείνει κάποια άλλη λύση θέρμανσης με δεδομένο οτι υπάρχει ένα τζάκι στο υπόγειο; Επίσης έχει μπει πάτωμα που σημαίνει οτι αποκλείονται συνδυασμοί με ενδοδαπέδια θέρμανση.
Καλημέρα.
Καταρχήν πες μας που βρίσκεται το σπίτι.
Να έχεις υπόψην σου οτι οι αντλίες θερμότητας (αέρος-νερού για σύνδεση σε σώματα καλοριφέρ) δεν μπορούν να αποδώσουν σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες (ειδικά οι φθηνού τύπου). Αυτές που μπορούν να αποδόσουν με εξωτερικές θερμοκρασίες έως -15°C είναι σχετικά ακριβές. Για την περίπτωσή σου μιλάμε για τουλάχιστον 8.000 ευρώ μόνο αγορά υλικών, χωρίς φυσικά το κόστος των σωμάτων. Για το δικό μου σπίτι (που υπήρχε λέβητας πετρελαίου) που είναι 150 τ.μ. το κόστος μια τέτοιας εγκατάστασης ξεπερνούσε τα 8000 ευρώ. (υλικά 7500 ευρώ + περαστικά κτλ). Οπότε εγκατέλειψα το εγχείρημα και εγκατέστησα λέβητα pellet οικονομικά και το κόστος λειτουργίας σε σχέση με το πετρέλαιο έπεσε κάτω από το μισό.
Βέβαια, υπάρχει ο "βραχνάς" του καθαρισμού κάθε βδομάδα περίπου και η τροφοδοσία πελλετ. Αυτό εμένα δεν με ενοχλεί, δεδομένου οτι εξοικονομώ περί τα 2000~2500 ευρώ την σαιζόν.
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Οι περσινές συσκευές (εξοι)κονόμας ρεύματος που δίναν απόδοση έως 40% βελτιώθηκαν και τώρα εξοικονομούν έως 70% διότι εμπνεύστηκαν από τους υπεραγωγούς των μαγνητικών τομογράφων(!!!). Τα υπέρυθρα υπόσχονται να γεμίσουν με "θαλπωρή" (και χρήμα τα σπίτια των πωλητών). Αντίστοιχα και οι λέβητες (γ)ιόντων και ηλεκτρικοί λέβητες βοηθούν τη ΔΕΗ να μειώσει τις ζημιές της.
Όσοι δεν θέλουν κάποια από τις παραπάνω τεχνολογίες μπορούν να πάνε σε αντλίες θερμότητας-ινβερτερ κλιματιστικά, ξύλα-μπριγκέτες-πέλλετ, αέριο φυσικό και μη, καουντερπεϊν ή έμπλαστρα λέοντως, ίσως και καυτερές πιπεριές (Paul...στείλε μερικές τζοτζόκες!!!).
Συμπληρωματικά αλλά απαραίτητα, μονώσεις, τζάμια κλπ.
 

Μηνύματα
246
Reaction score
60
Τη λυση της Kerosun που στα μεγαλα της μοντελα "υποσχεται" θερμανση εως 100τμ την εχει δοκιμασει κανεις?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000
Αυτές πρέπει να καίνε πάνω από μισό λίτρο πετρέλαιο την ώρα, και πιστεύω ότι δεν συμφέρουν.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εγω παντως εβαλα τουτη 'δω περυσι και σωθηκα ....2,5 κιλα ξυλο την ωρα - 27+ βαθμους με ξερο ξυλο - 24 με 25 με φρεσκο.....
 


Μηνύματα
8
Reaction score
0
Καλημέρα.
Καταρχήν πες μας που βρίσκεται το σπίτι.
Να έχεις υπόψην σου οτι οι αντλίες θερμότητας (αέρος-νερού για σύνδεση σε σώματα καλοριφέρ) δεν μπορούν να αποδώσουν σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες (ειδικά οι φθηνού τύπου). Αυτές που μπορούν να αποδόσουν με εξωτερικές θερμοκρασίες έως -15°C είναι σχετικά ακριβές. Για την περίπτωσή σου μιλάμε για τουλάχιστον 8.000 ευρώ μόνο αγορά υλικών, χωρίς φυσικά το κόστος των σωμάτων. Για το δικό μου σπίτι (που υπήρχε λέβητας πετρελαίου) που είναι 150 τ.μ. το κόστος μια τέτοιας εγκατάστασης ξεπερνούσε τα 8000 ευρώ. (υλικά 7500 ευρώ + περαστικά κτλ). Οπότε εγκατέλειψα το εγχείρημα και εγκατέστησα λέβητα pellet οικονομικά και το κόστος λειτουργίας σε σχέση με το πετρέλαιο έπεσε κάτω από το μισό.
Βέβαια, υπάρχει ο "βραχνάς" του καθαρισμού κάθε βδομάδα περίπου και η τροφοδοσία πελλετ. Αυτό εμένα δεν με ενοχλεί, δεδομένου οτι εξοικονομώ περί τα 2000~2500 ευρώ την σαιζόν.

Πέτρο σε ευχαριστώ καταρχήν! Το σπίτι βρίσκεται στην πεδιάδα του Ν. Μεσσηνίας, πολύ κοντά σε ποτάμι με αποτέλεσμα να έχει πάρα πολύ υγρασία. Δεν έχουμε συχνά ακραίες θερμοκρασίες υπό το μηδέν, αλλά η υγρασία μας τσακίζει.
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
Πέτρο σε ευχαριστώ καταρχήν! Το σπίτι βρίσκεται στην πεδιάδα του Ν. Μεσσηνίας, πολύ κοντά σε ποτάμι με αποτέλεσμα να έχει πάρα πολύ υγρασία. Δεν έχουμε συχνά ακραίες θερμοκρασίες υπό το μηδέν, αλλά η υγρασία μας τσακίζει.
Αν υπάρχει εγκατάσταση σωληνώσεων για σώματα καλοριφέρ, μπορείς να επιλέξεις αντλία θερμότητας, η οποία για μένα δεν είναι φθηνή λύση (εφόσον εμπιστευτούμε μια επώνυμη μάρκα), μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις το τζάκι ώς τζακολέβητα (απαιτεί μετατροπή του σε τζακολέβητα ώστε να συνδεθεί με τα σώματα του καλοριφέρ), όπου το κόστος είναι σχετικό και εξαρτάται από την θέση και κατά πόσο εύκολα μπορεί να γίνει η μετατροπή του.
Η τρίτη λύση που θα διάλεγα εγώ, θα ήταν ένας λέβητας pellet ή pellet-ξύλου, που μάλλον είναι η πιο αξιόπιστη, εύκολη και μάλλον οικονομική λύση, όπου το κόστος λειτουργίας βρίσκεται κοντά στο 30% του αντίστοιχου πετρελαίου.
Αν δεν υπάρχει εγκατάσταση καλοριφέρ και δεν θέλεις να μπεις στην διαδικασία της θέρμανσης μέσω σωμάτων καλοριφέρ, τότε η λύση είναι κλιματιστικά inverter για κάθε όροφο που χρειάζεται θέρμανση. Ομως εδώ θα υπάρχει το πρόβλημα της μη ομοιόμορφης θέρμανσης σε όλους τους χώρους του ορόφου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top