Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
Το έχω γράψει πολλάκις οτι το 90% της θέρμανσης εδώ είναι με A/C μόνιμα αναμμένα, σε ελαφρά χειρότερες συνθήκες και παλιότερο σπίτι.
Πρόπερσι γέμισα πετρέλαιο που θα φτάσει και για τον επόμενο χειμώνα.
Ψηθηκα να δοκιμασω θερμανση με AC φετος. Σιγουρα θα ειναι πολυ οικονομικοτερα απο πετρελαιο.

Ως προς τη θερμικη ανεση σε συγκριση με ενδοδαπεδια εχω σοβαρες αμφιβολιες. Θα αφησω την παντοφλα να μιλησει κατα χριστουγεννα μερια που θα σφιξουν τα κρυα. Θα δειξει αλλα φοβαμαι μια μερα θα γυρισω σπιτι και θα δω το φορτηγακι-βυτιο της coral απεξω.
 




Μηνύματα
1.048
Reaction score
1.551
Εντάξει, θεωρητικά σωστά αλλά και λίγο υπερβολικά τα παραπάνω:


3. Δεν ισχύει. Ας μας πει ο @KiriakR σε τι νούμερα (διαφορά) αναφέρεται. Εμένα οι γονείς μου τη δική τους τη λειτουργούν ως κανονικό καλοριφέρ (άνοιξε-κλείσε) και μια χαρά οικονομική είναι. Δεν ξέρω αν θα ήταν ακόμα περισσότερο αν την είχαν συνέχεια ανοιχτή, αλλά σε αυτή την περίπτωση, πώς θα ήταν μειονέκτημα αυτό και όχι πλεονέκτημα;

Η αντλία μπορεί να δουλέψει και άνοιξε-κλείσε, πάλι οικονομική θα είναι σε σχέση με πετρέλαιο,
αλλά με συνεχόμενη λειτουργία είναι πιο οικονομική

(η διαφοριά είναι μεγαλύτερη από ότι άλλα είδη θέρμανσης, πχ μπορεί και με πετρέλαιο να συμφέρει περισσότερο συνεχής λειτουργία, αλλά γενικά στο πετρέλαιο, αέριο, αντιστάσεις, χοντρικά ισχύει ότι αν κάψεις συγκεκριμένο καύσιμο θα πάρεις δσυγκεκριμένη ποσότητα θερμότητας.
Στις αντλίες κυμαίνεται πολύ το πόση θερμότητα θα πάρεις από διάφορους παράγοντες και κυρίως το πόσο άνετα δουλεύει.)

Τώρα πόσο είναι αυτή η διαφορά στις αντλίες εξαρτάται πάλι από διάφορους παράγοντες,
για παράδειγμα:
στο σπίτι μου χρειαζόμουνα ιδανικά αντλία 10-11 KW, μπορώ όμως χοντρικά να έχω την ίδια απόδοση με αντλία 8 έως 14 KW.
Αν έξω έχει κοντά στους 10-15 βαθμούς, και η αντλία των 8 KW και αυτή των 12, θα μπορούν αν δουλεύουν από 12 ώρες τη μέρα, να είναι χοντρικά τον περισσότερο χρόνο κάτω από το 50-60% της δυνατότητας του συμπιεστή όπου έχουν καλό COP, οπότε η διαδορά μεταξύ συνεχόμενης-διακοπτόμενης λειτουργίας μικραίνει.

Αν κατέβουμε σε εξωτερική θερμοκρασία, στους 7 βαθμούς, αν δουλεόυν από 12 ώρες τη μέρα, η 8άρα θα είναι για αρκετό χρόνο σε υψηλή λειτουργία που ο COP πέφτει, ενώ η μεγαλύτερη θα μπορεί είναι περισσότερο χρόνο σε πιο χαμηλή λειτουργία. Εδώ η διαφορά συνεχόμενης-διακοπτόμενης λειτουργίας μεγαλώνει και πολύ περισσότερο για την υποδιαστασιολογημένη αντλία.

Όταν πλέον φτάνουμε κοντά στα όρια της απόδοσης της αντλίας, τότε το θέμα δεν είναι μόνο η απόδοση, αλλά θέλουμς περισσότερο συνεχόμενη λειτουργία γιατί αλλοιώς δεν θα επαρκεί.

Για μένα που η αντλία είναι υποδιαστασιολογημένη η συνεχής λειτουργία 24/24 είναι σαφώς οικονομικότερη, εκτός από την αρχή και το τέλος της περιόδου, όπου φτάνει κανένα 8ωρο λειτουργίας στο ρελαντί,
με μεγαλύτερη αντλία οι διαφορές μικραίνουν

(ΠΑΝΤΑ εντός προδιαγραφών, γιατί υπερδιαστασιολογημένη αντλία είναι λάθος και αντιοικονομική, υπάρχει ένα σχετικά μικρό εύρος σωστής λειτουργίας,
με την υποδιαστασιολογημένη αντλία, να είναι τον περισσότερο χρόνο πιο οικονομική σε λειτουργία, και πιο ενεργοβόρα στις λίγες μέρες με τα μεγάλα κρύα, και επίσης γλιτώνεις πολλά λεφτά στην αρχική αγορά,
ΑΛΛΑ απαιτείται οπωσδήποτε κάποιας μορφής backup)
 

Μηνύματα
1.048
Reaction score
1.551
έχω δοκιμάσει και τα ac για μία εβδομάδα , έβγαιναν λίιιιγο πιο φθηνά από το αέριο (γιατί ουσιαστικά το χαρίζουν στις τιμές που έχει πλέον) και η θερμική άνεση ήταν άριστη ΜΕΤΑ ΤΗΝ 3η ΜΕΡΑ.
το τελευταίο οφείλεται στο ότι περίπου τόσος χρόνος χρειάζεται για να δημιουργηθεί το σταθερό πεδίο θερμοκρασιών στο δωμάτιο (το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό του κλασσικού σώματος)
επίσης η κατανάλωση έπεσε στο μισό μετά την τρίτη μέρα σε ήδη κλιματιζόμενο χώρο.
είναι από τα εύκολα πειράματα που αποδεικνύουν πόσο ανεδαφικό είναι να ζεσταίνεις χώρο με ωράριο αντί απλά να παίζεις +-1 βαθμό μέσα στη μέρα.
το a/c δεν είναι αερόθερμο και δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοιο.
το μοναδικό μειονέκτημα ήταν (πραγματικά μοναδικό) οτι το μπάνιο και η κουζίνα θερμαίνονταν μέσω εξαερισμού καθώς δεν είχαν δικό τους σώμα.
η ποιότητα του αέρα ήταν ίδια με του κλασσικού καλοριφέρ (οι διάφορες παπαριές ανακρίβειες περί ξηρότητας έχουν να κάνουν αποκλειστικά και μόνο στη μη σταθερή λειτουργία του a/c αναγκάζοντας το να βγάζει αισθητά θερμότερο αέρα από ότι χρειάζεται μετά την ισορροπία)
συμφωνώ με τα παραπάνω,
για 1-2 χειμώνες χρησιμοποιούσα 3 σπλιτάκια για θέρμανση (επειδή κάνανε διάφορα κόλπα με το πετρέλαιο εδώ),
ξεκίνησα από κάμποσες ώρες για να καταλήξω σε συνεχόμενη λειτουγία ή σχεδόν συνεχόμενη,
τα σπλιτάκια δουλεύανε στο ρελαντί,
είχα τη μέγιστη οικονομία ( ο COP για αέρα-αέρα λειτουργία είναι μεγαλύτερος)
απλά δεν κάλυπτα άμεσα δύο από τα υπνοδωμάτια (χωρίς να έχουν τον περισσότερο καιρό πρόβλημα καθώς είναι στη μέση) και τα μπάνια
και επίσης προσωπικά προτιμώ τα καλοριφέρα από την έστω μικρή και σε ορισμένες μόνο θέσεις, της αίσθησης να φυσάει αέρας
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
Αν τελικά τα κλιματιστικά πρέπει να καλύψουν μόνιμα την θέρμανση η λύση για τα μπάνια είναι σώματα υπερύθρων
 



Μηνύματα
3.028
Reaction score
10.038
Τι διάολο...ειδοποίηση του έρχεται όταν γράφει κάποιος σανσούι? :laugh:
ή έχει εγκαταστήσει λογισμικό με λέξεις κλειδιά ή έχουμε γεμίσει ρουφι@´ν0¥σ και ….. ζουν ανάμεσα μας ….:o
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.712
Reaction score
10.518
Τριφασική παροχή και νυχτερινό ρεύμα είναι στα προ απαιτούμενα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
όπως κατ επανάλληψη έχει γραφτεί , η ΑΘ επιλέγεται μετά από ενδελεχή μελέτη και δεν υπερδιαστασιολογείται ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ και ΠΟΤΕ

αυτό σημαίνει οτι αν την πάρεις τώρα με τις παρούσες συνθήκες όταν θα μονώσεις δε θα δεις την διαφορά που θα έπρεπε γιατί θα δουλεύει σε λάθος σημείο.
αν την πάρεις στις διαστάσεις που ΘΑ έχεις μετά την μόνωση στην παρούσα κατάσταση θα δουλεύει πάλι σε λάθος σημείο και θα καις και πετρέλαιο.

εγώ δε θα ξεκίναγα έτσι πάντως

μια χαρά δουλειά κάνουν , απλά με το αδρανές αέριο κάνουν λίγο καλύτερη αλλά δεν είναι εκεί το θέμα , υπάρχουν πολλές ποιότητες με Ug από 1.6 μέχρι 0.4 και αυτό αφορά τα διπλά "ενεργειακά" , όχι τα "απλά" που έχουν παραπάνω.
ενδεικτικά , μιλάμε για 9kWh ανά τμ υαλοπίνακα ανά έτος για κάθε 0.1 διακύμανση στο Ug .
Ξεκαθαρα η αντλια θερμοτητας πρεπει να εχει υποβοηθηση απο αλλη πηγη οταν οι θερμοκρασιες πεφτουν. Ετσι υποδιαστασιλογεις την ΑΘ και εχεις οικονομια στο ρευμα. Λογικο μου φαινεται επισης οτι η σωστη συνδεση ΑΘ με αλλη πηγη ειναι σε σειρα και οχι παραλληλα. Πρωτα θα δινει ενα ΔΤ1 η ΑΘ και στη συνεχεια ενα ΔΤ2 π.χ. ο λεβητας ωστε τελικα να εχουμε ενα ΔΤολ=ΔΤ1 +ΔΤ2.

Με την ιδια λογικη, μου φαινεται επισης σωστο να βαλει καποιος δυο μικρες ΑΘ αντι για μια μεγαλη. Δυστυχως το κοστος αγορας δυο μικρων ειναι μεγαλυτερο απο αυτο μιας μεγαλης. Ενεργειακα ομως με αυτο τον τροπο μπορεις να εχεις τρελη οικονομια. Στο μεγαλυτερο διαστημα του χειμωνα στην αττικη πχ που εχει λιγο κρυο, λειτουργει μονο η μια ΑΘ. Οταν εχει κρυο παιρνει μρπος και η δευτερη και στα χιονια παιρνει μπρος και ο λεβητας (σε σειρα με τις ΑΘ).

Κατι τετοιο δηλαδη.
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
δεν είναι σίγουρο το πως θα μπουν , θέλει σοβαρή μελέτη για να είναι το σύστημα ελέγξιμο.
η αθ δουλεύει καλά σε χαμηλές θερμοκρασίες άρα πρέπει το νερό να έρχεται σε χαμηλή θερμοκρασία και να φεύγει στου 40-45 βαθμούς. αν για τον καιρό που κάνει δεν μπορεί να φτάσει τους 40 αλλα΄πχ μόνο τους 32 και δεν επαρκεί , τότε η επαναθέρμανση γίνεται με έναν λέβητα αερίου.
σε λέβητα πετρελαίου έχασες γιατί δεν μπορείς να βάλεις νερό σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία , θα συμπυκνώσει στην εξαγωγή και θα τρυπήσει.
οπότε πάς σε buffer που θα θερμαίνεις τις επιστροφές από τα σώματα/δάπεδο με την α/θ και θερμαίνεις το buffer με δεύτερη σερπαντίνα ή με ανάμειξη με τον λέβητα και από κει θα παίρνει με θερμοστατική ή με άλλον τρόπο ο κυκλοφορητής.
γενικά δεν είναι απλό το "βάζω και το πετρέλαιο καβάτζα" θέλει μελέτη γιατί μετά αν η α/θ βγεί εκτός ελέγχου θα δουλεύει συνέχεια χωρίς να παράγεις έργο και θα καις και πετρέλαιο και ρεύμα ανεξέλενγκτα
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
Εμενα παλι μου φαινεται μονοδρομος η σε σειρα συνδεση: πρωτα η ΑΘ να ανεβαζει λιγο θερμκκρασια και μετα ο λεβητας για το κατι παραπανω, οταν πρεπει. Μια χαρα θα δουλευει ο λεβητας ετσι, καλυτερα απο οτι δουλευει τωρα μοναχος, χωρις προθερμανση.

Και σορρυ γκαις του συναφιου μου (μηχανικοι), αυτα για σοβαρες μελετες τα ακουω λιγο καπως. Ειναι σαν τις σοβαρες μελετες ακουστικης που διαφοροι λεν οτι κανουν. Αλλο να ξερεις να λυνεις ενα ενεργειακο ισοζυγιο με απειρες παραδοχες και ετοιμα διαγραμματα, και αλλο σοβαρη μελετη με πραγματικες μετρησεις θερμοκρασιων, απωλειων και δεδομενα all year (που θα κοστιζε και απειρως σε χρονο και χρημα).
 
Last edited:

Μηνύματα
3.028
Reaction score
10.038
Εμενα παλι μου φαινεται μονοδρομος η σε σειρα συνδεση: πρωτα η ΑΘ να ανεβαζει λιγο θερμκκρασια και μετα ο λεβητας για το κατι παραπανω, οταν πρεπει. Μια χαρα θα δουλευει ο λεβητας ετσι, καλυτερα απο οτι δουλευει τωρα μοναχος, χωρις προθερμανση.

Και σορρυ γκαις του συναφιου μου (μηχανικοι), αυτα για σοβαρες μελετες τα ακουω λιγο καπως. Ειναι σαν τις σοβαρες μελετες ακουστικης που διαφοροι λεν οτι κανουν. Αλλο να ξερεις να λυνεις ενα ενεργειακο ισοζυγιο με απειρες παραδοχες και ετοιμα διαγραμματα, και αλλο σοβαρη μελετη με πραγματικες μετρησεις θερμοκρασιων, απωλειων και δεδομενα all year (που θα κοστιζε και απειρως σε χρονο και χρημα).
Ότι μελέτη πληρώσεις , ανάλογα θα πάρεις. Κανόνας.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.785
Reaction score
11.020
Ότι μελέτη πληρώσεις , ανάλογα θα πάρεις. Κανόνας.
Το προβλημα ειναι οτι συνηθως δεν ξερεις απο πριν ουτε ποσο θα πληρωσεις ουτε τι θα παρεις, στο Ελλαντα. Κανονας. Πολλοι εχουμε ματωσει.
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
το να πείς οτι θα βάλεις 75 βαθμούς νερό στο κύκλωμα και θα επιστρέψουν 35 είναι ουτοπικό αν γίνει στο πόδι.
σκέψου οτι τα τυπικά σώματα σε θερμοκρασία 20 βαθμών δωματίου έχουν 20 βαθμούς πτώση δηλαδή θα πάει 55 .
αν πας 55 στην αντλία θα την δουλεύεις σε λάθος σημείο λειτουργίας και απλά θα καις ρεύμα
Το προβλημα ειναι οτι συνηθως δεν ξερεις απο πριν ουτε ποσο θα πληρωσεις ουτε τι θα παρεις, στο Ελλαντα. Κανονας. Πολλοι εχουμε ματωσει.
και αυτό σωστό- παθών
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Εγώ νομίζω πως εκτός και αν μιλάμε για το Νευροκόπι, το υπεραναλύετε.

Δεν έχουμε στην Ελλάδα τόσο κρύο κλίμα για τόσο μεγάλα διαστήματα για να έχουν νόημα όλες αυτές οι πατέντες, που αυξάνουν την περιπλοκότητα και το κόστος μελέτης, εξοπλισμού, εγκατάστασης και συντήρησης.

Κι εμείς εδώ έχουμε μείον κάποιες μέρες τον χρόνο και ναι, προφανώς αυτές τις μέρες δεν δουλεύει και τόσο αποδοτικά η αντλία, αλλά τι α κανς, α κατς α σκας; Την αφήνεις να κάνει τη δουλειά της (ανάβεις και λίγο το ενεργειακό αν έχεις/θες εκείνες τις μέρες), το αποτέλεσμα (στο σύνολο) είναι πολύ οικονομικό και τέλος.

Τώρα ξαναλέω, αν μιλάμε για κάνα χωριό στη Ροδόπη, ΟΚ.
 

Μηνύματα
1.048
Reaction score
1.551
δεν έχω γνώσεις για το συγκεκριμένο αλλά δε νομίζω ότι παίζει η σε σειρά σύνδεση σε οικιακό επίπεδο τουλάχιστον,
επίσης buffer δεν νομίζω ότι έχει πολύ νόημα σε αντλίες inverter,
συνήθως το backuo σημαίνει ότι η αντλία βγαίνει εκτός και αναλαμβει λέβητας (εκτός αν μιλάμε για άλλο σύστημα που δεν συνδέεται στην κυκλοφορία του νερού, πχ σπλιτάκια οπότε δουλεύουν ταυτόχρονα).

Όταν τα κοιτούσα πριν 5-6 χρόνια, η daikin τουλάχιστον, είχε υβριδικό σύστημα που δουλέυει σαν ενιαία μονάδα,
και αποτελείται από μικρή αντλία και λέβητα αερίου
 

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Τώρα ξαναλέω, αν μιλάμε για κάνα χωριό στη Ροδόπη, ΟΚ.
Ακόμη και στη Ροδόπη, όσα γράφεις για περιπλοκότητα και το κόστος μελέτης, εξοπλισμού, εγκατάστασης και συντήρησης εξακολουθούν να ισχύουν. Βρίσκει κανείς ένα σωρό κόσμο που ζει σε τέτοια μέρη και έχει βρει την τέλεια λύση στο πρόβλημα θέρμανσης με μια μοντέρνα ξυλόσομπα νερού που να υποστηρίζει και δευτερογενή καύση. Απόλυτα οικονομική και αξιόπιστη λύση, με ένα UPS δεν εξαρτώνται κι από το ρεύμα, δεν χαλάει ποτέ, με πολύ υψηλό βαθμό απόδοσης, και με ΖΝΧ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.507
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top