Χαμηλός ήχος από πικαπ

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Παιδιά καλησπέρα ξέρω πως έχει ξαναγράφει αλλά χρειάζομαι γνώμες και βοήθεια όντας αρχαριος έχω ένα πικάπ dual saba. Το έχω σύνδεσει με μικτή caowue dj (φτηνό) και από κει σε ένα ηχοσύστημα καινούριας τεχνολογίας lg cj 45. Δυστυχώς ο ήχος που βγαίνει από τα ηχεία όταν βάζω το πικάπ είναι πολύ χαμηλός κ όχι κ πολύ καθαρός σε σχέση με τις άλλες λειτουργίες του ηχοσυστήματος (ραδιόφωνο,mp3 κλπ).ακούγεται βέβαια αλλά αν το βάλω τέρμα θα ακούγεται σε ένταση όπως όταν το έχω στη μέση σε άλλη περίπτωση.βελονα κεφαλη είναι αλλαγμένες προ 5ετιας.
Τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Έχω κ φωτό αν χρειαστεί τα παντα
 



Μηνύματα
19
Reaction score
9
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ <<ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ>> ΤΟ ΠΙΚΑΠ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΤΑΚΙ.ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑΝ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
υπαρχουν μικτες με προενισχυτη phono για πικαπ. αν δεν τον χρειαζεσαι να συνδεσεις καποια αλλη συσκευη προτιμοτερος ενας προενισχυτης πριν τον μικτη ή και καθολου μικτης.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ <<ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ>> ΤΟ ΠΙΚΑΠ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΤΑΚΙ.ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑΝ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ?
Απαγορεύονται τα κεφαλαία. Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
xlarge_20200128154006_caowue_dj_211_black.jpeg

επειδη δεν εχω ιδεα απο αυτα αυτο ειναι το μικτακι μου και το χρησιμοποιο μονο για το πικαπ
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Ποία είναι η κεφαλή;
Σε ποία είσοδο του μικτή έχεις σύνδεσει το πικάπ;
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Ποία είναι η κεφαλή;
Σε ποία είσοδο του μικτή έχεις σύνδεσει το πικάπ;
για να με βοηθησετε πιο ευκολα σας βαζω φωτο να δειτε τη συνδεση μου
 

Attachments


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
@Greg16 δειχνει να εχει προενισχυτη για πικαπ , εχεις πατησει το κουμπι για phono ?
δες και το crossfader.
δοκιμασε να συνδεσεις μια αλλη συσκευη πχ cd player παιζει σε σωστη ενταση ;
αυτο το λευκο καλωδιο τι κανει!;
δε ρωτας και τον επισκευαστη του πικαπ ;
αν το φτιαξεις ενημερωσε.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
@Greg16 δειχνει να εχει προενισχυτη για πικαπ , εχεις πατησει το κουμπι για phono ?
δες και το crossfader.
δε ρωτας και τον επισκευαστη του πικαπ ;
αν το φτιαξεις ενημερωσε.
ολα αυτα τα εχω τσεκαρει, αν δεν ειναι θεμα τετοιου ειδους τοτε θα πρεπει να παω να κοιταξω το πικαπ, απλα νομιζα οτι ειναι συνδεσμολογια ευχαριστω πολυ
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
εχει διαφορα με πατημενο το κουμπι phono ?
πολλα μπορει να παίζουν ρολο, μονο υποθεσεις μπορουμε να κάνουμε απο αποσταση.
ας το δει καποιος τεχνικος το θεμα οπου θα μπορει να προτείνει πιθανη λυση.
... επι της ευκαιριας... ο διακοπτης 17 25 30 καθοριζει τις στροφες περιστροφης του πικαπ ;
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Απο το πικάπ πρέπει να φεύγουν δυο καλώδια σε ποία είσοδο του μικτή τα έχεις βάλει γιατί από της φωτογραφίες δεν κατάλαβα;
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Απο το πικάπ πρέπει να φεύγουν δυο καλώδια σε ποία είσοδο του μικτή τα έχεις βάλει γιατί από της φωτογραφίες δεν κατάλαβα;
απο το πικαπ φευγουν 2 καλωδια τα εχω βαλει στο phono 1 και με ενα καλωδιου ηχου δινω απο μικτη στο ηχοσυστημα
εχει διαφορα με πατημενο το κουμπι phono ?
πολλα μπορει να παίζουν ρολο, μονο υποθεσεις μπορουμε να κάνουμε απο αποσταση.
ας το δει καποιος τεχνικος το θεμα οπου θα μπορει να προτείνει πιθανη λυση.
... επι της ευκαιριας... ο διακοπτης 17 25 30 καθοριζει τις στροφες περιστροφης του πικαπ ;
ναι ναι αν δεν εχω το phono πατημενο δεν ακουγεται σχεδον καθολου.
 


Μηνύματα
206
Reaction score
221
απο το πικαπ φευγουν 2 καλωδια τα εχω βαλει στο phono 1 και με ενα καλωδιου ηχου δινω απο μικτη στο ηχοσυστημα

ναι ναι αν δεν εχω το phono πατημενο δεν ακουγεται σχεδον καθολου.
Παίζουν πολλά ρόλο, πόσα mv είναι η κεφαλή, τι ευαισθησία έχει η είσοδος phono και πόσα mv βγάζει στην έξοδο του εχει σχέση και με την ευαισθησία εισόδου του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
@Greg16 τι ετος κατασκευης ειναι το πικαπ !;
1969
Παίζουν πολλά ρόλο, πόσα mv είναι η κεφαλή, τι ευαισθησία έχει η είσοδος phono και πόσα mv βγάζει στην έξοδο του εχει σχέση και με την ευαισθησία εισόδου του ενισχυτή.
καταλαβα μαλλον θα πρεπει να απευθυνθω σε καποιον που να ξερει. Δε βλεπω να τα καταφερνω μονος μου. Ευχαριστω πολυ παντως παιδια
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να το αφησεις για ντεκορ και να μην ασχοληθεις με αυτα τα μηχανηματα...ασε που δεν βγαινουν δισκοι τοσων στροφων πια...
Αν θελεις να ασχοληθεις με πικαπ ειναι ενα αλλο θεμα.
Οπως εγραψα και νωριτερα.. δες το και με τον τεχνικο.. διαφορετικα αυτη ειναι η ενταση που βγαινει.. δοκιμασε και ενα phono stage... (προενισχυτη πικαπ) αλλα πολυ αμφιβολο να αλλαξει κατι οπως το βλεπω.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
1969

καταλαβα μαλλον θα πρεπει να απευθυνθω σε καποιον που να ξερει. Δε βλεπω να τα καταφερνω μονος μου. Ευχαριστω πολυ παντως παιδια
Κοίτα το manual του μικτή, γράφει phono input sensitivity;
Κοίτα και ποια είναι τα χαρακτηριστικά της κεφαλής.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
όντας αρχαριος έχω ένα πικάπ dual saba
αυτη την αρχαιολογια την βρηκες σκαβοντας σε κανα χωραφι ?
ή την αγορασες ?
(θε μου φυλαγε)

πως και δε πηρες ενα μικαπαδυο (στηξeφτιλα ενα ντουαλ) ?

:)

το βινταζζζ ...εε λαϊφσταϊλ ειν' ωραιο - αλλα ρωταμε Πρωτα ... :drinks:

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.091
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top