Χαμηλός ήχος από πικαπ

Μηνύματα
19
Reaction score
9
αυτη την αρχαιολογια την βρηκες σκαβοντας σε κανα χωραφι ?
ή την αγορασες ?
(θε μου φυλαγε)

πως και δε πηρες ενα μικαπαδυο (στηξeφτιλα ενα ντουαλ) ?

:)

το βινταζζζ ...εε λαϊφσταϊλ ειν' ωραιο - αλλα ρωταμε Πρωτα ... :drinks:

αυτη την αρχαιολογια την βρηκες σκαβοντας σε κανα χωραφι ?
ή την αγορασες ?
(θε μου φυλαγε)

πως και δε πηρες ενα μικαπαδυο (στηξeφτιλα ενα ντουαλ) ?

:)

το βινταζζζ ...εε λαϊφσταϊλ ειν' ωραιο - αλλα ρωταμε Πρωτα ... :drinks:

καποια πραματα πανε απο παππου σε πατερα απο πατερα σε γιο και ειναι ανεκτιμητης αξιας δεν ειμαστε ολοι για το στυλ και τη μοστρα
ευχαριστω
 

ika

News
Μηνύματα
13.954
Reaction score
12.953
Αυτά τα προβλήματα που λες πως βλέπεις, είναι καινούργια;
Δηλ πριν 5 χρόνια, που έβαλες καινούργια βελόνα, δεν τα έκανε;

Και μέσα σ' αυτά τα 5 χρόνια, πόσες ώρες υπολογίζεις να άκουγες από το πικάπ;
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Αυτά τα προβλήματα που λες πως βλέπεις, είναι καινούργια;
Δηλ πριν 5 χρόνια, που έβαλες καινούργια βελόνα, δεν τα έκανε;

Και μέσα σ' αυτά τα 5 χρόνια, πόσες ώρες υπολογίζεις να άκουγες από το πικάπ;
Τα προβληματα τα διαπιστευσα προσφατα γιατι εβαλα το καινουριο ηχοσυστημα παλια επαιζε απο αλλου το πικαπ και δεν ετυχε να τσεκαρω αν παιζει δυνατα η οχι. τελειως στο περιπου σε 5 χρονια πες 1000 ωρες
ευχαριστω για την απαντηση
 

Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.102
καποια πραματα πανε απο παππου σε πατερα απο πατερα σε γιο και ειναι ανεκτιμητης αξιας δεν ειμαστε ολοι για το στυλ και τη μοστρα
ευχαριστω
Συμφωνώ απόλυτα με τη τοποθέτηση σου φίλε μου. Καλά κάνεις και εκτιμάς το πικάπ σου αφού είναι και κληρονομιά..
Να ρωτήσω αν μαζί με τα καλώδια σύνδεσης στο μικτη έχεις συνδέσει και τη γείωση;
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Συμφωνώ απόλυτα με τη τοποθέτηση σου φίλε μου. Καλά κάνεις και εκτιμάς το πικάπ σου αφού είναι και κληρονομιά..
Να ρωτήσω αν μαζί με τα καλώδια σύνδεσης στο μικτη έχεις συνδέσει και τη γείωση;
Το καλωδιο που εχω δε βγαζει γειωση νομιζω. Ειναι αυτο στην παρακατω φωτο και βαζω τη μια ακρη στο πικαπ και μαυρο κιτρινο στο phono1 του μικτη και τα αλλα δε τα χρησιμοποιω
 

Attachments


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.865
Reaction score
28.492
.....λογικά το κίτρινο είναι ή γείωση .
Μέ την ένταση πολύ χαμηλά ,
Γιά βγάλτε το κίτρινο ......ενώ παίζει , έχουμε βόμβο ;
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
.....λογικά το κίτρινο είναι ή γείωση .
Μέ την ένταση πολύ χαμηλά ,
Γιά βγάλτε το κίτρινο ......ενώ παίζει , έχουμε βόμβο ;
ναι φιλε μου αν βαλω μονο το μαυρο και βγαλω τελειως το κιτρινο παιζει στην ιδια ενταση με πριν
ναι φιλε μου αν βαλω μονο το μαυρο και βγαλω τελειως το κιτρινο παιζει στην ιδια ενταση με πριν
ακουγεται δεν εχει βομβο ακριβως απλα η ενταση δεν ειναι τοσο δυνατη οσο θα επρεπε να ειναι. Ειναι μεσαια θα ελεγα
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.865
Reaction score
28.492
Ισως ....ό προενισχυτής του μικτή δεν κάνει γιά την κεφαλή αυτή .

καλό θα ήταν να πάει ,
Σέ τεχνικό .

-
.........παλια επαιζε απο αλλου το πικαπ .
Αυτό το μηχάνημα το έχετε ακόμα ;

-
Άν το έχετε , βάλτε πάνω το πικάπ όπως το είχατε παλιά και από την έξοδο tape aut , με rca στείλτε το στον καινούργιο ενισχυτή στην aux .

-
 
Last edited:

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Ισως ....ό προενισχυτής του μικτή δεν κάνει γιά την κεφαλή αυτή .

καλό θα ήταν να πάει ,
Σέ τεχνικό .

-
.........παλια επαιζε απο αλλου το πικαπ .
Αυτό το μηχάνημα το έχετε ακόμα ;

-
Άν το έχετε , βάλτε πάνω το πικάπ όπως το είχατε παλιά και από την έξοδο tape aut , με rca στείλτε το στον καινούργιο ενισχυτή στην aux .

-
δυστυχως δεν εχω τιποτα απο τα παλια θα ψαξω για τεχνικο αν ειναι ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Τα καλώδια stereo χρωματικά, στο RCA πρέπει να είναι το κόκκινο και το άσπρο!!!

Βγάλε το κίτρινο και βάλε το άσπρο στην θέση του.
(μπορεί να κάνω και λάθος...)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έχεις δοκιμάσει το κόκκινο και το άσπρο στο phono input του μίκτη, αντί για κίτρινο και μαύρο;
Ένα τέτοιο καλώδιο χρειάζεσαι.
Θηλυκό 5 Pin από τη μια, να κουμπώσει στην αντίστοιχη έξοδο του πικάπ και δύο rca από την άλλη μαζί με καλώδιο γείωσης για να πάει στον μίκτη.

00043251abx.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ναι φιλε μου αν βαλω μονο το μαυρο και βγαλω τελειως το κιτρινο παιζει στην ιδια ενταση με πριν
Αρα το κίτρινο δε μεταφέρει ήχο (αναμενόμενο).
Σε κάθε περίπτωση, με το καλώδιο που ήδη έχεις κούμπωσε άσπρο και κόκκινο στο μίκτη αντί για κίτρινο και μαύρο και πες αν άκουσες διαφορά.
Ακόμα καλύτερα όμως, αγόρασε ένα σαν αυτό της φωτογραφίας που σου έβαλα, για να έχεις γείωση.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.173
αυτη την αρχαιολογια την βρηκες σκαβοντας σε κανα χωραφι ?
ή την αγορασες ?
(θε μου φυλαγε)

πως και δε πηρες ενα μικαπαδυο (στηξeφτιλα ενα ντουαλ) ?

:)

το βινταζζζ ...εε λαϊφσταϊλ ειν' ωραιο - αλλα ρωταμε Πρωτα ... :drinks:

Τι του λες μωρέ του ανθρώπου ?
Σοβαρέψου.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Τα καλώδια stereo χρωματικά, στο RCA πρέπει να είναι το κόκκινο και το άσπρο!!!

Βγάλε το κίτρινο και βάλε το άσπρο στην θέση του.
(μπορεί να κάνω και λάθος...)
Τα έχω δοκιμάσει ολΑ αυτά δεν αλλάζει κάτι.ιδιος ήχος βγαίνει.μονο το μαύρο στην ουσία δίνει ήχο.
Αρα το κίτρινο δε μεταφέρει ήχο (αναμενόμενο).
Σε κάθε περίπτωση, με το καλώδιο που ήδη έχεις κούμπωσε άσπρο και κόκκινο στο μίκτη αντί για κίτρινο και μαύρο και πες αν άκουσες διαφορά.
Ακόμα καλύτερα όμως, αγόρασε ένα σαν αυτό της φωτογραφίας που σου έβαλα, για να έχεις γείωση.
Καλημέρα και ευχαριστώ για τη βοήθεια.τα έχω δοκιμάσει όλα όσον αφορά το καλώδιο που έχω και δε κάνει κάτι.παιζει μόνο όταν το μαύρο καλώδιο είναι στο phono.θανδοκιμασω να βρω το καλώδιο που Μ είπες
Ευχαριστώ κ παλι
 

ika

News
Μηνύματα
13.954
Reaction score
12.953
Μια φωτογραφία που να φαίνεται καλύτερα η ακίδα της βελόνας μπορείς να βάλεις;
Επίσης μια φωτογραφία που να φαίνεται όλος ο βραχίονας του πικάπ, γιατί υποψιάζομαι ότι μπορεί να μην έχει ρυθμιζόμενο αντίβαρο και απ' όσα είδα στις πρώτες φωτό, η κεφαλή δείχνει να είναι κολλημένη με σιλικόνη στο κέλυφος.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Μια φωτογραφία που να φαίνεται καλύτερα η ακίδα της βελόνας μπορείς να βάλεις;
Επίσης μια φωτογραφία που να φαίνεται όλος ο βραχίονας του πικάπ, γιατί υποψιάζομαι ότι μπορεί να μην έχει ρυθμιζόμενο αντίβαρο και απ' όσα είδα στις πρώτες φωτό, η κεφαλή δείχνει να είναι κολλημένη με σιλικόνη στο κέλυφος.
Καλημέρα δεν μπορώ να βγάλω φωτό τώρα ωστόσο σου απαντώ ότι ισχύει αυτό που λες η βελόνα είναι κολλημενη και στο βαριδιο πίσω έχει γίνει πατέντα δεν είναι ρυθμιζόμενο.απλα είναι ρυθσμισμενο σωστά σίγουρα.κ δε ξέρω αλλά δε νομίζω να είναι από εκεί το ότι χάνει ένταση.γιατι στην ουσία το πρόβλημα μου είναι ότι χάνω ένταση κατά τα άλλα δουλεύει πολύ καλά ολο
 

ika

News
Μηνύματα
13.954
Reaction score
12.953
OK με το βάρος ανάγνωσης, αλλά με 1000 ώρες παιξίματος μπορεί να έχει φαγωθεί το διαμάντι της βελόνας.

Επίσης από την κεφαλή φεύγουν 2 ή 4 καλωδιάκια προς τον βραχίονα;
Γιατί είναι περίεργο να ακούς μόνο από το ένα RCA.

DUAL 1219 είναι το πικάπ;
Vintage-Collectable-SABA-DUAL-1219-HiFi-780G-PLATTENSPEILER.jpg
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.170
Αν παίζει μόνο το μαύρο σημαίνει είτε ότι το πικάπ είναι μονοφωνικό είτε ότι έχει κοπεί ένα καλώδιο. Μέτρα με το πολύμετρο ότι όλα είναι συνδεδεμένα. Και αν είναι όλα ΟΚ, έλεγξε και την καλωδίωση του πικάπ με τον ίδιο τρόπο, από τις ακίδες της κεφαλής ως τα βύσματα DIN.
Το καλώδιο σύνδεσης που χρησιμοποιείς μοιάζει με αυτό που έχω εγώ για το μπομπινόφωνο: δύο κανάλια είσοδος, δύο έξοδος, χωρίς γείωση.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
OK με το βάρος ανάγνωσης, αλλά με 1000 ώρες παιξίματος μπορεί να έχει φαγωθεί το διαμάντι της βελόνας.

Επίσης από την κεφαλή φεύγουν 2 ή 4 καλωδιάκια προς τον βραχίονα;
Γιατί είναι περίεργο να ακούς μόνο από το ένα RCA.

DUAL 1219 είναι το πικάπ;
View attachment 206846
Dual 1209. Το μηχάνημα είναι σαν αυτό π έστειλες βέβαια μόνο οπτικά το ξύλο αλλάζει λίγο. 4 καλώδια στελνει γι'αυτό κ εγώ πιστεύω πως φταίει κάτι στα καλώδια
 

ika

News
Μηνύματα
13.954
Reaction score
12.953
Τότε είναι 1-2 χρόνια μεταγενέστερο από το 1969 που λες στο #17
Τότε τα 2 pins αριστερά από το κεντρικό (γείωση) όπως κοιτάς το 5πολικό βίσμα με την εγκοπή κάτω, είναι τα 2 κανάλια ήχου.
 

Attachments

Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.580
Μηνύματα
2.864.911
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top