Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Κάποιες ερωτήσεις για όποιον μπορεί να μου προτείνει κάτι:

1) Για τη βάση των Concept 6 υπάρχουν κάτι καρφάκια μαζί.. όμως το πάτωμά μου είναι δρύς.. οπότε έβαλα από 4-5 μικρά στρογγυλά "πατάκια" από αυτά που έχει το ικέα για κάτω από καρέκλες τραπεζάκια κλπ.. έκανα καλά ή υπάρχει καλύτερη λύση; :111:

2) υπάρχει τοίχος (με πάσο κουζίνας στο κέντρο του) ακριβώς πίσω από τον καναπέ θέασης.. αγόρασα δύο απλές βάσεις ηχείων τοίχου από το Mediamarkt ώστε να τα βάλω τα ηχεία αριστερά /δεξιά του καναπέ, και στραμένα κάπως προς τα αυτόν.. είναι κακό που τα ηχεία θα είναι πολύ κοντά στον τοίχο - μήπως να κοιτάξω για επιδαπέδιες βάσεις; :113:

3) Μου είπε ο πωλητής οτι με το Blu Ray (Sony) που έχω, "χάνω" ποιότητα στο άκουμα CDs.. ιδέα δεν είχα για αυτό.. τι λέτε αξίζει να δώ για φέτα CD player? κι αν ναί κάποια πρόταση? :118:


Ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι !!!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
1)Αν θες το πάτωμα ακέραιο,μια χαρά λύση είναι.
2)Στα οπίσθια μας ενδιαφέρει κυρίως η απόσταση από το κεφάλι μας(για να προλάΒει το ηχείο να κάνει διασπορά του ήχου και να ακούγονται καλύτερα τα εφε)
3)Πες του πωλητή να σου δώσει ένα cdplayer για να το δοκιμάσεις για καμιά Βδομάδα,να δεις αν χάνεις κάτι.


Έλα να περνάμε και στις εντυπώσεις:137:
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

1)Αν θες το πάτωμα ακέραιο,μια χαρά λύση είναι.
2)Στα οπίσθια μας ενδιαφέρει κυρίως η απόσταση από το κεφάλι μας(για να προλάΒει το ηχείο να κάνει διασπορά του ήχου και να ακούγονται καλύτερα τα εφε)
3)Πες του πωλητή να σου δώσει ένα cdplayer για να το δοκιμάσεις για καμιά Βδομάδα,να δεις αν χάνεις κάτι.


Έλα να περνάμε και στις εντυπώσεις:137:
Σ'ευχαριστώ και πάλι! :107:

1) ΟΚ έγινε
2)Τα πίσω μπορούν να μπούν μάξ 1 μέτρο περίπου από τα άκρα του καναπέ, νομίζω είναι αρκετο αφού συνήθως δεν θα κάθεται κάποιος τελείως άκρη..
3) Τί να πώ άκουσα το Blood Soogar Sex Magic (έφτασα μέχρι το -20db περίπου για να κάνω "στρώσιμο" σαν αρχή.. ο ήχος ήταν *πεντακάθαρος* το οποίο είναι απίστευτο άλμπουμ / υπάρχουν σημεία με καθόλου ένταση, fade out σε όλα τα κομάτια και καπάκι το κάθε επόμενο κομμάτι.. όλα ακούστηκαν κρυστάλλινα αμφιβάλλω αν θα υπήρχε μετά από αυτό κέρδος με CD player!!! :140:

Πρώτες εντυπώσεις με τα δύο ηχεία ακόμα και το volume έως το -20, άντε και -17 κάποια στιγμή, με Nick Cave και Chilli Peppers ΑΡΙΣΤΕΣ!!! με χαμόγελο μέχρι τα αυτιά! :107: πεντακάθαρος ήχος !!! ακόμα δεν πείραξα καθόλου ρυθμίσεις..

Πάντως άν και πολύ αρχή έχω την αίσθηση οτι ένα γούφερ για μεγαλύτερη επιφάνεια στα χαμηλα θα προσθέσει στο σύνολο - κάτι που εξ αρχής το είχα στα υπ'όψιν.. θα το βάλω στο πρόγραμμα..
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Γενικά καλύτερα έιναι τα πίσω ηχεία να μπούν σε βάσεις ή να στηριχτούν στον τοίχο; Προτεινόμενο μαγαζί για κάτι τέτοιο, εντός ή εκτός Ελλάδος, υπάρχει; :118:

Ευχαριστώ! :145:
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Και κάτι ακόμα: Το κεντρικό θα μπεί "παρέα" αριστερά δεξιά του με το DVD player και τον ενισχυτή.. μέσα στη συσκευασία είχε 4 ποδαράκια σιλικόνης, πάχουν περίπου 5mm, που μου φανήκαν οτι θα είναι καλά μην μεταφέρονται κραδασμοί ή δονήσεις σε ενισχυτή / dvd ..

Αυτά αρκούν ή να έψαχνα κάτι παραπάνω (αν ναί τί και από που;) :118:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Απάντηση: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Και κάτι ακόμα: Το κεντρικό θα μπεί "παρέα" αριστερά δεξιά του με το DVD player και τον ενισχυτή.. μέσα στη συσκευασία είχε 4 ποδαράκια σιλικόνης, πάχουν περίπου 5mm, που μου φανήκαν οτι θα είναι καλά μην μεταφέρονται κραδασμοί ή δονήσεις σε ενισχυτή / dvd ..

Αυτά αρκούν ή να έψαχνα κάτι παραπάνω (αν ναί τί και από που;) :118:
Για αρχή μια χαρά είναι.Αν δεις πρόΒλημα η καλύτερη λύση είναι τοποθέτηση σε άλλο ράφι ή το ηχείο πάνω σε auralex.
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Για αρχή μια χαρά είναι.Αν δεις πρόΒλημα η καλύτερη λύση είναι τοποθέτηση σε άλλο ράφι ή το ηχείο πάνω σε auralex.
Μιά χαρα! :107: θα το'χω υπ'όψιν ! :144:
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Παιδιά, όταν ακούω στέρεο (CD, TV Κλπ), υπάρχει τρόπος να ακούω και από το κεντρικό ηχείο; ή αυτό θα το ακούω μόνο με το 5.1 των ταινιών??? :108: (ή ρωτάω βλακείες? :120: )
Επίσης μόλις συνδέσω τα πίσω; θα μπορούσα να μοιράσω το στέρεο και στα πίσω;;

(όπως καταλάβατε συνέδεσα και το κεντρικο! (αλλα δεν το άκουσα ακόμα..) :138:)

Πάντως η Samsung στον ενισχυτή με οπτική είναι άλλο πράγμα.. η μέρα με τη νύχτα ο ήχος της tv τώρα.. :140:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις τα αντίστοιχα προγράμματα dsp που έχει ο ενισχυτής και μοιράζει την πληροφορία σε όλα τα κανάλια.Τώρα πώς ακριβώς λέγονται στον κάθε ενισχυτή δεν ξέρω.Πάντως είναι μεν εντυπωσιακό στην αρχή αλλά μετά από λίγο φαίνεται πόσο ψεύτικο είναι.Επίσης Ακούγονται χαμηλότερα σε ένταση.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
συγγνωμη που δεν διαβασα ολα τα ποστ, αλλα ενα απλο συστημα 5.1 + AC3/DTS decoder δεν υπαρχει?
κατι τετοιο http://www.plaisio.gr/Peripherals/Multimedia/Speakers/Logitech-X-530-5-1-970114-1914.htm
αλλα με AC3/DTS decoder χωρις να πρεπει να παρω ολο το συστημα με FM και DVD οπως αυτο http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/...-Home-Cinema/Samsung-HT-Z120-Home-Theater.htm αμφιβόλου ποιότητας
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
To μόνο που ξέρω να έχει ενσωματωμένους αποκωδικοποιητές και να είναι σαν και αυτό που παραθέτετε στο 1ο post είναι αυτό
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις τα αντίστοιχα προγράμματα dsp που έχει ο ενισχυτής και μοιράζει την πληροφορία σε όλα τα κανάλια.Τώρα πώς ακριβώς λέγονται στον κάθε ενισχυτή δεν ξέρω.Πάντως είναι μεν εντυπωσιακό στην αρχή αλλά μετά από λίγο φαίνεται πόσο ψεύτικο είναι.Επίσης Ακούγονται χαμηλότερα σε ένταση.
Ευχαριστώ και πάλι φίλε! :107:

Έτσι για να μήν τα έχω να κοιμούνται.. και από περιέργεια - θα διαβάσω το μανουαλ, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με εντυπώσεις! :138::144:
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1 - Τοποθέτηση Surround!

Λοιπόν παιδιά άκουσα και τα 5 Dali (μόλις τα σύνδεσα όλα) σε ταινία με ήχο Dolby Digital και έπαθα πλάκα! τι σινεμά μου λές!!!! :139:

(το μόνο που μου λείπει για την αίσθηση (εκτός την ακοη) του μπάσου είναι ενα σάμπ)

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την τοποθέτηση των Surround (Ακόμα δεν έχω τρέξει το Audyssey, και θα ήθελα "σωστή" τοποθέτηση πρίν προχωρήσω σ'αυτό)

Ακολουθεί πρόχειρα ο χώρος μου:




και ο τοίχος που ειναι πίσω από τον καναπέ (φανταστείτε τον 2,5μ καναπέ ανάμεσα στα πριζάκια περίπου - τα πριζάκια είναι και καλωδίωση για πίσω ηχεία Surround! :109: ) :



..ενώ αυτό συστήνει η DALI για στήσιμο 5.1:




Το ερώτημα είναι, πού και πώς ακριβώς θα τοποθετηθούν τα Surround;

H DALI μου διευκρίνησε οτι τα πίσω πρέπει να μπούν στον τοίχο (έχουν τρύπα για "κρέμασμα") κοιτώντας προς τα έξω, όπως και στο γράφημά της το οποίο μιμήθηκα κι εγώ στο 1ο σχέδιο.

ΟΜΩΣ: όπως βλέπετε από τον πίσω τοίχο αυτές οι θέσεις είναι πολύ κοντά στον καναπέ, οπότε τα ηχεία έτσι θα κοιτάνε τελείως αλλού σε σχέση με τους ακροατες.. ενώ οι ακροατές δεν θα είναι "μπροστά" από τα Surround όπως στο γράφημα των DALI, αλλά πλάι τους!

Επίσης, αν θα ήθελα να απομακρύνω τα surround από τον καναπέ (σχεδόν 1m από το κάθε άκρο), όπως βλέπετε υπάρχει το πρόβλημα του καλοριφέρ.. Εκτός κι αν πήγαινα σε βάσεις δαπέδου, αν και δεν θα το ήθελα γιατι θα μπλέξουν με άλλα (πχ όταν πάρω βοηθητικά τραπεζάκια, κανα εξτρα φωτιστικό κλπ) συν του ότι θα κοστίζουν μάλλον και αρκετά...

Εσείς που (και με ποιά κατεύθυνση) θα τα τοποθετούσατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Καλημερα συμφωνα με τις προδιαγραφες thx το δικο σου σχεδιο ειναι σωστο για συστημα 5.1 μονο που τα πισω ηχεια πρεπει να ειναι στο υψος των αυτιων και να κοιτουν τους ακροατες στον καναπε . Εαν μπεις στo site της thx θα βρεις αναλυτικες πληροφοριες.
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Καλημερα συμφωνα με τις προδιαγραφες thx το δικο σου σχεδιο ειναι σωστο για συστημα 5.1 μονο που τα πισω ηχεια πρεπει να ειναι στο υψος των αυτιων και να κοιτουν τους ακροατες στον καναπε . Εαν μπεις στo site της thx θα βρεις αναλυτικες πληροφοριες.
Ευχαριστώ φιλε!

Κάπου (στο site άλλης εταιρείας ηχείων - δεν θυμάμαι το όνομα) λένε για τα Surround οτι δεν πρεπει να "στοχεύουν" τον ακροατή, αλλά να κοιτάζουν αλλού ώστε μήν γίνεται αντιληπτή η ακριβής θέση της πηγής του ήχου, και έτσι να επιτυγχάνεται απομίμιση της αίσθησης του σινεμά με τα καμια 10αριά ηχεία Surround... Το αντίθετο δηλαδή.. τωρα μπλέχτηκα κι άλλο.. :140:

πάω να (ξανά)διαβάσω για ΤΗΧ!
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Αν μπορείς να τα βάλεις στις γωνίες κάντο.

Ή πάρε τπτ φτηνιάρικες βάσεις με 20-30 ευρώ και κάνε δοκιμές σε θέσεις μέχρι να καταλήξεις.


Για να γίνει πιό κατανοητό το όλο θέμα.
Τα surround ηχεία όταν είναι μονόπολα χρειάζονται απόσταση απ την θέση ακρόασης(όσο το δυνατόν μακρύτερα) για να προλάβουν να ανοίξουν το πεδίο τους και να εκμεταλευτεί κάποιος τίς όποιες ανακλάσεις.
'Οποιος θ'ελει το δοκιμάζει έτσι ή αλλιώς και βγάζει συμπέρασμα.Το πώς είναι στημένες οι κινηματογραφικές αίθουσες δεν είναι δείκτης λόγω τετραγωνικών και πλήθους περιφεριακών ηχείων.
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Ουάνς αγκέν ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές!.. :107:

Λοιπόν πειραματίστηκα με θέσεις τον τοίχο - χρησιμοποιόντας κούτες ως στήριγμα ωστε να μήν κάνω τον τοίχο κεβαλογραβιέρα - και σε ύψος ώστε το τουίτερ να είναι παραπάνω από το αυτί περίπου 30cm

(Θα κάνω και κάποιες δοκιμές πιο μακρυά από τον τοίχο, αλλά τέτοιες θέσεις μειονεκτούν για πρακτικούς λόγους οπότε μόνο αν μου αρέσει πολύ περισσότερο το αποτέλεσμα θα καταλήξω εκεί.. )

Έπαιξα σκηνές δράσης (Spaiderman II :125:), ακόμα και τις ίδιες σε επανάληψη, με τα ηχεία είτε με κάποια κλίση (γύρω στις 45ο) προς τη θέση ακρόασης, είτε τελείως ευθεία όπως συστήνει για αυτά τα ηχεία η DALI. Αποτέλεσμα:
Το καλύτερο αποτέλεσμα ήρθε με τα ηχεία στον τοίχο και τελείως ευθεία' αυτό γιατί: σε αντίθεση με την κλήση προς τα μέσα που καταλάβαινες οτι ο ήχος έρχεται από ένα ηχείο στο πλάι σου, με τα ηχεία μπροστά ακούς μεν το ήχο αλλά δε μπορείς να προσδιορίσεις την πηγή του! είναι δε και εντονότερος μέσω ανακλάσεων λόγω αυτού.. γενικά το αποτέλεσμα είναι σαφώς πιό "κινηματογραφικό"! :144:

Όπου καταλήξω θα μείνει μόνο το τρύπημα του τοίχου και το Audyssey setup .. ά, κι ένα γούφερ!.. :138:
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Και μια χαζη ερώτηση (ακόμα) χαχα..

Τα πίσω ηχεία τα κρέμασα στον τοίχο (κάπου στο 1,20 στα πλάγια του καναπε), αλλά φαίνονται κυριολεκτικά σαν τη μύγα μες το γάλα.. :111:

τίποτα σε άσπρο να τα ντύσω χωρίς να πάθουν ζημιά με κόλλες/μπογιές κλπ ιδέα υπάρχει;; :133:

ευχαριστώ και πάλι... :138:
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Χτίσιμο απλού Home Cinema 5.1

Και μια χαζη ερώτηση (ακόμα) χαχα..

Τα πίσω ηχεία τα κρέμασα στον τοίχο (κάπου στο 1,20 στα πλάγια του καναπε), αλλά φαίνονται κυριολεκτικά σαν τη μύγα μες το γάλα.. :111:

τίποτα σε άσπρο να τα ντύσω χωρίς να πάθουν ζημιά με κόλλες/μπογιές κλπ ιδέα υπάρχει;; :133:

ευχαριστώ και πάλι... :138:
..τα βρήκα και σε ασπρο! (εγώ έχω τα μαύρα)..

καμια ιδεα; το'χει κανει ήδη κανείς άραγες; :121:


 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.362
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top