ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΤΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΧΕΤΕ ;

Τι σύνδεση στο internet έχετε?

  • VDSL2 VPlus Download 300 Mbps

    Votes: 0 0,0%
  • FTTH/O 1000 Mbps =(1Gbps)

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    99
  • This poll will close: .
T

tresor18

Guest
Για τα στατιστικά VDSL Vodafone με κόστος 26 και κάτι ψιλά.
Στα υπέρ είναι σταθερή στα 47-49 Mbps (το χειρότερο που έχω δει είναι 42Μbps σε Download )και 5,6Μbps σε Upload. Στα κατά το rooter που δίνουν είναι απαράδεκτο τα γνωστά άθλια κουτιά της ZTE μια αλλαγή σε Netgear ή όποιο άλλο εμπιστεύεστε το κρίνω απαραίτητη αλλαγή.

Πρόσφατα εργάστηκα από σπίτι συναδέλφου που έχει Ιnalan που απλά είναι κορυφαία σύνδεση αν πραγματικά χρειάζεται κάποιος την αντίστοιχη ταχύτητα - σταθερότητα και το αντέχει η τσέπη του.
Θα αργήσει πολύ η inalan να καλύψει περιοχές της Ελλάδας και πολύ είπα :laugh::laugh:
[DOUBLEPOST=1524868987][/DOUBLEPOST]
4mbps γραμμη που φτανει 1.8 σπιτι και πληρωνω 62,5!! το μηνα
FULL PACK ote TV ,internet + σταθερη

Ειμαι αυτος που κραταει χαμηλα τις δικες σας γραμμες!
Πω σε καταλαβαίνω φίλε :(
[DOUBLEPOST=1524869270][/DOUBLEPOST]
Για τα στατιστικά VDSL Vodafone με κόστος 26 και κάτι ψιλά.
Στα υπέρ είναι σταθερή στα 47-49 Mbps (το χειρότερο που έχω δει είναι 42Μbps σε Download )και 5,6Μbps σε Upload. Στα κατά το rooter που δίνουν είναι απαράδεκτο τα γνωστά άθλια κουτιά της ZTE μια αλλαγή σε Netgear ή όποιο άλλο εμπιστεύεστε το κρίνω απαραίτητη αλλαγή.

Πρόσφατα εργάστηκα από σπίτι συναδέλφου που έχει Ιnalan που απλά είναι κορυφαία σύνδεση αν πραγματικά χρειάζεται κάποιος την αντίστοιχη ταχύτητα - σταθερότητα και το αντέχει η τσέπη του.
Μπορεί να είναι μικρές σε μέγεθος Inalan & HCN.
Αλλα απλά είναι οι κορυφαίες στο είδος τους.:cool:
[DOUBLEPOST=1524869623][/DOUBLEPOST]
Ακριβώς, ακριβώς το ίδιο! Με μια πολύ μικρή διαφορα: το upload ανεβαίνει στα 7 mbps..
Βλέπω πολλές διάφορες σε όλους και πολλά σκαμπανεβάσματα παιδιά
 
Last edited by a moderator:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Βλέπω πολλές διάφορες σε όλους και πολλά σκαμπανεβάσματα παιδιά
..στην περίπτωσή μου ίσως οι διαφορές προκύπτουν απο το γεγονός ότι έχω τραβήξει UTP καλώδιο από το box της κολώνας και το οδήγησα κατ' ευθείαν στο Router, παρακάπτωντας την εγκατάσταση του σπιτιού. Και αυτό διότι οι απώλειες που είχα, ήταν της ταξεως των 15 mbps!

Αυτό, σε συνδυασμό με αλλαγή του Router, μου έδωσε 50 καρφί...
 

Μηνύματα
136
Reaction score
405
VDSL 50 VODAFONE 300 λεπτά κινητά κόστος 21,90 με ΑΣΥΡΜΑΤΗ μέτρηση συγχρονίζω από 45 έως 47 και upload 4,7!
Γενικά ακούω ότι αν αλλάξω το ρούτερ (ZTE)με κάποιο άλλο της αγοράς ότι ΔΕΝ θα υπάρχουν ουσιαστικές αλλαγές στις αποδόσεις!!
 

T

tresor18

Guest
VDSL 50 VODAFONE 300 λεπτά κινητά κόστος 21,90 με ΑΣΥΡΜΑΤΗ μέτρηση συγχρονίζω από 45 έως 47 και upload 4,7!
Γενικά ακούω ότι αν αλλάξω το ρούτερ (ZTE)με κάποιο άλλο της αγοράς ότι ΔΕΝ θα υπάρχουν ουσιαστικές αλλαγές στις αποδόσεις!!
Μια χαρά !
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Γενικά ακούω ότι αν αλλάξω το ρούτερ (ZTE)με κάποιο άλλο της αγοράς ότι ΔΕΝ θα υπάρχουν ουσιαστικές αλλαγές στις αποδόσεις!!
Δε μπορώ να πω σίγουρα ότι η αλλαγή του Router (Netgear),μου έδωσε παραπάνω ταχύτητα, και αυτό διότι συνέπεσε με την εγκατάσταση που περιέγραψα παραπάνω. Αυτό που σίγουρα μου έδωσε, είναι σταθερότητα και εμβέλεια. Πράγματα που δεν τα είχα πριν.

Για δει κανείς την πραγματική ταχύτητα, το σωστό είναι νομίζω να μπει μεσα στο Router, και όχι μέτρηση μεσω ookla, ή άλλων προγραμμάτων...
 

T

tresor18

Guest
Δε μπορώ να πω σίγουρα ότι η αλλαγή του Router (Netgear),μου έδωσε παραπάνω ταχύτητα, και αυτό διότι συνέπεσε με την εγκατάσταση που περιέγραψα παραπάνω. Αυτό που σίγουρα μου έδωσε, είναι σταθερότητα και εμβέλεια. Πράγματα που δεν τα είχα πριν.

Για δει κανείς την πραγματική ταχύτητα, το σωστό είναι νομίζω να μπει μεσα στο Router, και όχι μέτρηση μεσω ookla, ή άλλων προγραμμάτων...
Σωστός γιατί από site σε site διαφέρουν οι μετρήσεις και οι servers όπως και οι αποστάσεις τους.
Ναι μεσώ εξειδικευμένων προγραμμάτων σίγουρα βγαίνουν πιο αξιόπιστα αποτελέσματα μετρήσεων: dB, Jitter, ping, Download, Upload, Attenuation κ.α. πληροφορίες που είναι απαραίτητες για τη σύνδεση.
 
Last edited by a moderator:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Από την εμπειρία μου, και προς τους κατόχους ADSL, θα πω ότι εάν ζητήσουν αλλαγή του ζευγαριού σε άλλη θέση στο ΚΑΦΑΟ, "μακρυά" απο ζευγάρια άλλων ληπτών Internet/τηλεφωνίας, θα τους δώσει 2-3 mbps παραπάνω. Εάν υπάρχει η δυνατότητα, κάντε το...
 

T

tresor18

Guest
Από την εμπειρία μου, και προς τους κατόχους ADSL, θα πω ότι εάν ζητήσουν αλλαγή του ζευγαριού σε άλλη θέση στο ΚΑΦΑΟ, "μακρυά" απο ζευγάρια άλλων ληπτών Internet/τηλεφωνίας, θα τους δώσει 2-3 mbps παραπάνω. Εάν υπάρχει η δυνατότητα, κάντε το...
Θα αλλάξει η ταχύτητα όμως θα υστερεί κάπου αλλού μετά αυτό ;
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα αλλάξει η ταχύτητα όμως θα υστερεί κάπου αλλού μετά αυτό ;
..πουθενά. Παλαιότερα που είχα τέτοια σύνδεση, όταν μου έκαναν την αλλαγή, τσίμπησα 2-3 mbps εάν θυμάμαι καλά. Και αυτό γιατί αποφεύγονται οι παρεμβολές μεταξύ των ζευγαριών που έχουν σαν αποτέλεσμα να ρίχνουν την ταχύτητα. Δουλεύει...
 

T

tresor18

Guest
..πουθενά. Παλαιότερα που είχα τέτοια σύνδεση, όταν μου έκαναν την αλλαγή, τσίμπησα 2-3 mbps εάν θυμάμαι καλά. Και αυτό γιατί αποφεύγονται οι παρεμβολές μεταξύ των ζευγαριών που έχουν σαν αποτέλεσμα να ρίχνουν την ταχύτητα. Δουλεύει...
Ναι αλλά σε άλλο ζευγάρι καλωδίων θα είναι στην ίδια καλωδίωση που πηγαίνουν τα καλώδια της πολυκατοικίας μπορούν να έρθουν τι κοστίζει αυτή η αλλαγή και θα κάνουν και μετρήσεις πάνω σε αυτά ;
Ποιο είναι το νούμερο που θα καλέσω για να έρθουν επειδή εγώ είμαι στην wind .
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Κέντρο Αθήνας, Vodafone έως 24mbps με 16 ευρώ/μήνα. Σε δύο τυχαία sites που τσέκαρα τώρα γύρω στα 6.5 mbps download και κάτω από 1 mbps upload. Πολύ ποιότητα...
 

T

tresor18

Guest
Κέντρο Αθήνας, Vodafone έως 24mbps με 16 ευρώ/μήνα. Σε δύο τυχαία sites που τσέκαρα τώρα γύρω στα 6.5 mbps download και κάτω από 1 mbps upload. Πολύ ποιότητα...
χαχα ναι πολύ ποιότητα όντως. :laugh:
Κανονικά ούτε σε αυτή την τιμή έπρεπε να το προσφέρουν άντε το πολύ 10 € και πολλά τους είναι.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
405
Στο κολωνακι που εχω σπίτι εχω 24αρα ασύρματα πιάνω 8mbps και πληρωνω 11€ περιπου! 300 λεπτα σε κινητά ξεχασα να πώ
Και πολλααά είναι! Το παράλογο επίσης είναι που τους ζητάω να βάλω VDSL 50 και μου λενε ότι δεν ειναι διαθέσιμο .....στο κεντρο της πρωτεύουσας της χώρας!!!!!
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ναι αλλά σε άλλο ζευγάρι καλωδίων θα είναι στην ίδια καλωδίωση που πηγαίνουν τα καλώδια της πολυκατοικίας μπορούν να έρθουν τι κοστίζει αυτή η αλλαγή και θα κάνουν και μετρήσεις πάνω σε αυτά ;
Ποιο είναι το νούμερο που θα καλέσω για να έρθουν επειδή εγώ είμαι στην wind .
..μάλλον δε θα έλθουν. Εγώ το έκανα μέσω ενός φίλου, υπαλλήλου του ΟΤΕ που δούλευε στα δίκτυα. Δε χάνεις τίποτε να το προσπαθήσεις ομως.

Ήταν εύκολο σ' μένα να γίνει διότι το σπίτι είναι μονοκατοικία, ένα συγκεκριμένο ζευγαρι ήταν..
 

T

tresor18

Guest
Στο κολωνακι που εχω σπίτι εχω 24αρα ασύρματα πιάνω 8mbps και πληρωνω 11€ περιπου! 300 λεπτα σε κινητά ξεχασα να πώ
Και πολλααά είναι! Το παράλογο επίσης είναι που τους ζητάω να βάλω VDSL 50 και μου λενε ότι δεν ειναι διαθέσιμο .....στο κεντρο της πρωτεύουσας της χώρας!!!!!
Και πολλά τους είναι :) όνο ίντερνετ λες ε?
Μπορεί να μην έχει ή απλά να μην ξέρουν ούτε οι ίδιοι!
[DOUBLEPOST=1524913382][/DOUBLEPOST]
..μάλλον δε θα έλθουν. Εγώ το έκανα μέσω ενός φίλου, υπαλλήλου του ΟΤΕ που δούλευε στα δίκτυα. Δε χάνεις τίποτε να το προσπαθήσεις ομως.

Ήταν εύκολο σ' μένα να γίνει διότι το σπίτι είναι μονοκατοικία, ένα συγκεκριμένο ζευγαρι ήταν..
Πιο απλό ένα καλώδιο καλύτερα έτσι.
 


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
50 ευρώ το μήνα ΟΤΕ με τηλεόραση και την εκπληκτική ταχυτητα 1,9 mbps
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Άγιο Δημήτριο, 50αρα σύνδεση Forthnet, την τιμάει την ονομασία της.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
Έχουμε μείνει λίγο πίσω ή μου φαίνεται;
Έχουμε μείνει πολύ πίσω. Διαβάζω στα ξένα φόρα εξωγήινες ταχύτητες και ζαλίζομαι...
Εγώ πληρώνω 27,67 τον μήνα για απεριόριστα σταθερά, 12 ώρες κινητά, βασικό πακέτο ΝΟΒΑ τιβί και 24 ίντερνετ. Μέχρι τόσο "φέρνει" εδώ που είμαι. Στην απέναντι πλευρά του δρόμου 50, στην από δώ 24...!!!
Το σήμα είναι χάλια. Δεν έχω μετρήσει ποτέ πάνω από 6, τις περισσότερες ώρες είναι 1 με 2 :mad:
Έχω μεγάλο πρόβλημα. Ιδίως όταν είμαι σε φόρα. Συχνά π.χ. στο ΑΒσάιτ, πατάω ένα λάικ και το πράμα κρεμάει, αν μάλιστα την ίδια ώρα έρχεται και ειδοποίηση, είναι για αυτοκτονία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top