ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΤΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΧΕΤΕ ;

Τι σύνδεση στο internet έχετε?

  • VDSL2 VPlus Download 300 Mbps

    Votes: 0 0,0%
  • FTTH/O 1000 Mbps =(1Gbps)

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    99
  • This poll will close: .
Μηνύματα
136
Reaction score
405
Καλησπέρα στην παρέα εδώ και ένα εξάμηνο περίπου έχω vdsl 50 στην Vodafone και πληρώνω 18,70€! Ψάχτηκα για λίγο και ζήτησα να με ενημερώσουν αν υπάρχει διαθεσιμότητα για vdsl 100, Όντως μετά από κάποιες μέρες με πήραν και με λίγο παζάρι πήρα VDSL 100 στα 23,50€ ....
Αφού λοιπόν έγινε η αλλάγή σε μια μέτρηση με το app της speedtest είδα μετρήσεις από 45 έως 46 mbps,δλδ ίδια ταχύτητα με αυτή που είχα πρίν!! Πήρα τους τεχνικούς και ο αρμόδιος εκεί μου είπε πώς πληρώνουν τα λάθη των πωλητών και 9 στις 10 φορές το wifi ειδικά με αυτό το router δεν μπορεί να πιάσει πάνω από 50....αναμένω να γυρίσω στο παλιό πρόγραμμα με 18,50€ ! Με το που έχω νέα σας ενημερώνω
 


Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
@Papalos
Πάρε ένα WiFi access point σύνδεσε το καλωδιακά με το ρουτερ του παροχου και άνοιξε τα 5ghz από το access point.

Profit..
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.912
VDSL VODAFONE BUSINESS ONE 50Mbps 29 euro το μήνα. Πιάνει σε Lan και WiFi AC ακόμα και 52Mbps και σε κλασικό wifi-n γύρω στα 47. Όταν καλούν στο τηλέφωνο είναι στάνταρτ σε όλες 47mbps καθότι δεσμεύει για την φωνή. Το router είναι ZTE ένα λευκό ορθογώνιο με τρύπες και έχει πολύ καλή κάλυψη σε όλο το σπίτι.
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Φέρονται σαν γύφτοι κανονικά.
Σώπα καημένε,
Εδώ στην δουλειά μου με 24αρα πιάνω 300-500kbps και όταν φυσάει ή βρέχει, μηδέν, το απόλυτο μηδέν. Και είχαν το θράσος (οι τεχνικοί έχουν έρθει άπειρες φορές) να μου κάνουν προσφορά για 50αρα, γνωρίζοντας το πρόβλημα, μπας και έχω 1mbps.
Όλα αυτά ο ΟΤΕ με 45 ευρώ μηνιαίως.
Δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή.
Ελλάς το μεγαλείο σου......
 

I

iason

Guest
Άντε να σάς πω και Κάτι εκτός Ελλάδος.
Ziggo Ολλανδία 250 mbps και 80 κανάλια standard tv, 67 ευρώ το μήνα.
Από τα 250 mbps δεν εχω πιάσει ποτέ πάνω από 170 αληθινά mbps download.
Υπάρχουν και ταχύτητες 500mbps 87 ,50 euro , 1000 mbps 100 euro το μήνα.
 



Μηνύματα
1.356
Reaction score
4.554
Rural north 30 up/50 down απεριόριστα σε σταθερά 30 λεπτά προς κινητά με 32,50 ευρώ.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.776
Σώπα καημένε,
Εδώ στην δουλειά μου με 24αρα πιάνω 300-500kbps και όταν φυσάει ή βρέχει, μηδέν, το απόλυτο μηδέν. Και είχαν το θράσος (οι τεχνικοί έχουν έρθει άπειρες φορές) να μου κάνουν προσφορά για 50αρα, γνωρίζοντας το πρόβλημα, μπας και έχω 1mbps.
Όλα αυτά ο ΟΤΕ με 45 ευρώ μηνιαίως.
Δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή.
Ελλάς το μεγαλείο σου......
Εγώ στη θέση σου θα είχα βάλει VDSL χθες, εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα. Δεν ξέρω αν θα σου λύσει απόλυτα το πρόβλημα (γιατί δεν ξέρω την αιτία του) αλλά δεν μπορει παρά να είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με τώρα.

Σκέψου πως αυτή τη στιγμή μπορεί να είσαι έως και 3 χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο και η σύνδεσή σου έρχεται με χαλκό από εκεί. Με το VDSL ο χαλκός θα περιοριστεί στα έως 300 μέτρα και το υπόλοιπο θα είναι οπτική.

Όση και αν είναι η βελτίωση λοιπόν (που ενδέχεται να είναι τεράστια) αξίζει, αν μετά θα μπορείς να κάνεις έστω υποτυπωδώς τη δουλειά σου. Γιατί με αυτό που περιγράφεις τώρα, δεν μπορείς.
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Η απόσταση από το κέντρο είναι κοντά στα 5 km. Αυτό με την οπτική ίνα το ακούω από τον ΟΤΕ ότι θα έρθει εδώ και κάποια χρόνια. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η οπτική ίνα θα υλοποιηθεί στην περιοχή.
Πάντως καλού κακού έχω κάνει εκτροπή στο κινητό μου γιατί κόβεται και η τηλεφωνική σύνδεση (ειδικά όταν έχει κακοκαιρία).
Απλά έχω αποφασίσει ότι δεν έχω δίκτυο.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.776
Η απόσταση από το κέντρο είναι κοντά στα 5 km. Αυτό με την οπτική ίνα το ακούω από τον ΟΤΕ ότι θα έρθει εδώ και κάποια χρόνια. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η οπτική ίνα θα υλοποιηθεί στην περιοχή.
Πάντως καλού κακού έχω κάνει εκτροπή στο κινητό μου γιατί κόβεται και η τηλεφωνική σύνδεση (ειδικά όταν έχει κακοκαιρία).
Απλά έχω αποφασίσει ότι δεν έχω δίκτυο.
Αν είσαι Κόρινθο όπως λέει το προφίλ σου, ρίξε μια ματιά εδώ:

Ίσως σου δώσει λύση και μάλιστα πολύ καλή.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.794
Cosmote vdsl 50αρα και το ρουτερ εχει κλειδωσει σταθερα εδω κι ενα χρονο στα 55! Με το μαμα ρουτερ εχω δει και 6ΜΒ/s ασυρματα κατεβασμα. 37€ με απεριοριστα σταθερα κι 6 ωρες προς κινητα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.193
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top