Ψιθυροι απο παλια ...

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Καποτε καποιοι εβαζαν το γραμμοφωνο να παιζει, εκλειναν τα ματια και φανταζονταν τους ηχους ....

Λιγο μετα ηλθαν οι λαμπες στους ενισχυτες και τα πικαπ που αποτελεσαν το εναυσμα αυτου που ονομαζουμε Hi Fi. Παρ' οτι οι λαμπατοι ενισχυτες ειχαν αρκετη παραμορφωση η αληθεια ειναι οτι αυτη η παραμορφωση δεν ξενιζε τα αυτια του ακροατη αλλα δεν θα πρεπει να ξεχναμε πως η ποιοτητα του ηχου δεν ηταν ποτε ακριβως η ιδια με αυτην της προηγουμενης μερας.

Μεχρι να ζεσταθει η λαμπα εβγαζες τον δισκο απο την θηκη και το προστατευτικο του καλυμα τον εβαζες στο πικαπ, τον καθαριζες και του αφαιρουσες τον στατικο ηλεκτρισμο με το Diskwasher ή κατι αναλογο, εβαζες την κεφαλη στον δισκο και ετρεχες να κατσεις για να ακουσεις την μουσικη σου.

Τα τσικ και τα τσακ βεβαια ηταν παροντα που και που καθως το διαμαντακι της κεφαλης εγδερνε το καυμενο το βινυλιο καθως χορευε στο αυλακι του δισκου.

Καποτε επιτελους εφτασαν τα τρανζιστορς και τα ολοκληρωμενα στους ενισχυτες και στα υπολοιπα ηλεκτρονικα της ηχητικης αλυσιδας και οι παραμορφωσεις μειωθηκαν κατα πολυ ενω αυξηθηκε κατα πολυ η ζωη αλλα και η σταθεροτητα στην ηχητικη αποδοση με μονο προβλημα την ενοχλητικη παραμορφωση οταν υπεοοδηγουσαμε το συστημα.

Καπου εκει υπηρξε μια μικρη επανασταση καθως υπηρξαν δισκοι βινυλιου με κωδικοποιηση dbx και που με τον αναλογο αποκωδικοποιητη ο θορυβος επιφανιας και τα ενοχλητικα τσακ-τσουκ εφευγαν αλλα το συστημα δεν επικρατησε και οι ελπιδες εσβυσαν.

Δεν ελειψαν βεβαια οι λατρεις της λαμπας που δεν μπορεσαν ποτε να καταλαβουν πως ο ρολος ενος ενισχυτικου συστηματος ειναι να αυξανει την ενταση ενος σηματος χωρις ομως να το επηρεαζει.

Καπου εκει εμφανιστηκε το CD που το ενα απο τα δυο πρωτα Hitachi DA 1000 το παρουσιασα εγω στο νησι μου μια εβδομαδα πριν την πρωτη επισιμη παρουσιαση του στο Hilton.

Ως δια μαγειας τα τσικ-τσουκ οπως και ο θορυβος επιφανειας καθως το διαμαντακι εξυνε το βινυλιο πηγαν περιπατο.

Ηταν η πρωτη φορα που οι ακρες του ακουστικου φασματος εφταναν στον ακροατη χωρις διορθωσεις καμπυλης οπως συνεβαινε με τους phono προενισχυτες των πικαπ.

Η μεγαλη διαφορα δυναμικων αλλα και οι διαφορες στο ακουστικο φασμα ειδικα στις χαμηλες και ψηλες συχνοτητες βεβαια ακουστηκαν περιεργα απο τους φιλους του βινυλιου και αρχισαν οι διαφορες φιλοσοφιες που λεγονταν βεβαια και με το αναλογο περισπουδαστο υφος.

Ειχα δει και ακουσει το Nakamichi που ειχε ολοκληρο συστημα για να κεντραρει τον δισκο ετσι ωστε να μην του προκαλει ακομα μεγαλυτερη ζημια η βελονα αλλα και να ακουγεται καλυτερα ο ηχος οπως και το υπεροχο Technics SL-1000 MKIII.

Η αληθεια ειναι πως και εγω αγαπησα το πικαπ που για καιρο με συντροφευε στις μουσικες μου απολαυσεις (και δεν ειχαν περασει λιγα απο τα χερια μου) αλλα αυτο δεν με εμποδισε να δω την επανασταση που εφερε το CD.

Οι διαφορες ακομα και με δικους αμμεσης κοπης Sheffield, Telarc κλπ ηταν τεραστιες. Τοτε οι περισσοτεροι παιζαμε τον δισκο μια φορα και τον γραφαμε σε μπομπινα, κασετα ή ακομα καλυτερα σε Hi Fi video ή στο περιφημο Technics SV-P100 το οποιο δεν ηταν τιποτε αλλο παρα ενα μηχανημα που εγραφε οπως ακριβως ενα Hi Fi video σε VHS κασετα με εξαιρετικα χαρακτηριστικα και πολυ καλυτερα μιας μπομπινας, των Nakamichi ή και του Technics RS-9900US που αν και deck αποτελειτο απο δυο κομματια το μηχανικο μερος και το ηλεκτρονικο και που ενας αρθρογραφος του Ηχου με εσκασε μεχρι να το καταλαβει.

Ετσι ο δισκος εμενε ουσιαστικα ανεπαφος και ακουγαμε απο το μεσον που το ειχαμε γραψει.

Ο ειδικος τυπος επαιξε τον δικο του ρολο που τις περισσοτερες φορες ειχε θετικες επιπτωσεις αλλα δεν ελειψαν και οι περιπτωσεις που οδηγος του ηταν το κερδος με πολλες αναφορες και παρουσιασεις μονο για γελια.

Ακομα μου ερχονται στο μυαλο ανθρωποι που αν και ειχαν υπεροχη ακοη και μπορουσαν να ξεχωρισουν το παραμικρο δεν μπορουσαν να αγορασουν αυτο που επιθυμουσαν ενω αλλοι αγοραζαν αβιαστα αυτο που ηθελαν απλα και μονο για να το εχουν και πολλες φορες για να καμαρωνουν σαν γυφτικα σκερπανια στους γνωστους τους.

Μετα αρχισαν τα πολυκαναλα συστηματα με πολλους ακροατες να σκεφτονται: Γιατι να μην παρω ενα πολυκαναλο συστημα ετσι ωστε να παιζω με τα δυο μπροστα ηχεια και το sub την μουσικη μου και στις ταινιες να παιζουν ολα τα ηχεια ?

Ποιος θα μπορουσε να πει πως δεν σκεφτοταν σωστα ? Κανεις !

Λιγο μετα τα ηχεια απο 5 εγιναν 7 και ο δρομος πηρε την ανηφορα γιατι αντε να βαλεις ενισχυτικα και ηχεια της προκοπης σε αυτα τα συστηματα για να μην μιλησω για το θεμα ρυθμισης των ηχειων στον χωρο.

Μετα αρχισαν οι εκπτωσεις με το mp3, τα ηχεια στον υπολογιστη κλπ

Κλειστε λοιπον τα ματια και ακουστε με το συστημα που μπορεσατε να αποκτησετε και χαρειτε το !!
 
Last edited:

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Δυσάρεστα έκλεισε όμως η ιστορία, γιατί;

Ήρθε το 5.1, το mp3, «τα ηχεία στον υπολογιστή» και τέλος μετά;

Αντί να ξεμείνει κάποιος με ένα απαρχαιωμένο δικάναλο σύστημα, όπως προτείνεις, μπορεί να στήσει πολυκάναλο Dolby Atmos για ακρόαση μουσικής με ενεργά ηχεία και πολλαπλά σαμπ, και να χαρεί τις δυνατότητες της σημερινής τεχνολογίας.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Δυσάρεστα έκλεισε όμως η ιστορία, γιατί;

Ήρθε το 5.1, το mp3, «τα ηχεία στον υπολογιστή» και τέλος μετά;

Αντί να ξεμείνει κάποιος με ένα απαρχαιωμένο δικάναλο σύστημα, όπως προτείνεις, μπορεί να στήσει πολυκάναλο Dolby Atmos για ακρόαση μουσικής με ενεργά ηχεία και πολλαπλά σαμπ, και να χαρεί τις δυνατότητες της σημερινής τεχνολογίας.
Δεν με διαβασατε με προσοχη :) Αυτα ειπα :

........
Μετα αρχισαν τα πολυκαναλα συστηματα με πολλους ακροατες να σκεφτονται: Γιατι να μην παρω ενα πολυκαναλο συστημα ετσι ωστε να παιζω με τα δυο μπροστα ηχεια και το sub την μουσικη μου και στις ταινιες να παιζουν ολα τα ηχεια ?

Ποιος θα μπορουσε να πει πως δεν σκεφτοταν σωστα ? Κανεις !

Λιγο μετα τα ηχεια απο 5 εγιναν 7 και ο δρομος πηρε την ανηφορα γιατι αντε να βαλεις ενισχυτικα και ηχεια της προκοπης σε αυτα τα συστηματα για να μην μιλησω για το θεμα ρυθμισης των ηχειων στον χωρο.

Μετα αρχισαν οι εκπτωσεις με το mp3, τα ηχεια στον υπολογιστη κλπ

Κλειστε λοιπον τα ματια και ακουστε με το συστημα που μπορεσατε να αποκτησετε και χαρειτε το !!
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Δεν αναφέρθηκες στην πολυκάναλη ακρόαση μουσικής.

Έγραψες:
"Γιατι να μην παρω ενα πολυκαναλο συστημα ετσι ωστε να παιζω με τα δυο μπροστα ηχεια και το sub την μουσικη μου και στις ταινιες να παιζουν ολα τα ηχεια ?"
"Άντε να βάλεις ενισχυτικά και ηχεία της προκοπής σε αυτά τα συστήματα"
"Μετα αρχισαν οι εκπτωσεις με το mp3, τα ηχεια στον υπολογιστη κλπ"



Στην αρχή δηλαδή αναφέρθηκες με λεπτομέρεια σε "υπέροχα" πράγματα (π.χ. το "υπέροχο" Technics), στο τέλος το κείμενο συννέφιασε και βάρυνε, και στον επίλογο η παρότρυνση είναι να μείνει με ό,τι έχει ο καθένας από το παρελθόν.
Μήπως είναι της ηλικίας; Της κούρασης;
 



Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Με "τα ηχεία στον υπολογιστή" εννοείς τα "φτου κακά έξω από δω" ενεργά μόνιτορ;

Και γιατί θεωρείς ότι με τα ενεργά μόνιτορ άρχισαν οι εκπτώσεις;

Τα ενεργά μόνιτορ δεν τα θεωρείς "της προκοπής"; Έγραψες ότι πολυκάναλο είναι δύσκολο να στήσεις με ηχεία και ενισχυτικά της προκοπής. Και "δεν θέλεις να μιλήσεις" για τη ρύθμιση αυτών, σαν κάτι δύσκολο δηλαδή. Με πολλά κανάλια και πολλαπλά σαμπ θεωρείς ότι δυσκολεύει το πράγμα; Πιο εύκολο ήταν το καλό αποτέλεσμα στο δικάναλο, με άντε βαριά-βαριά ένα σαμπ;
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Εχω συνηθισει να ακουω μουσικη εχοντας την ορχηστρα μπροστα μου και ποτε δεν με ενδιεφερε να ακουω τα χειροκροτηματα των ακροατων πισω μου ή τις τεχνιτες αντιχησεις εικονικων χωρων.

Για την αφεντια μου προτιμω λοιπον να μην βρισκομαι στο κεντρο μιας ορχηστρας αλλα στην θεση του ακροατη χωρις αναγκη κανενος sub μιας και τα B&W 801 series III με καλυπτουν ακομα απολυτα οπως και πολλα γνωστα studios. Εχω φροντισει τον χωρο μου και ειμαι απολυτα καλυμενος.

Εχοντας ασχοληθει πολλα χρονια με ρυθμιση ηχειων στον χωρο θεωρω πως ειναι αρκετα πολυπλοκο το να ρυθμισει κανεις ενα πολυκαναλο συστημα σε καποιον χωρο, αν καποιος θεωρει οτι ειναι ευκολο μεγεια του με χαρα του.

Εκεινο που ειπα κλεινοντας ειναι να ευχαριστιεται κανεις το συστημα που εχει και να μην νοιωθει δυστυχισμενος καθε φορα που κατι νεο βγαινει στην αγορα.

Οσο για το θεμα της ηλικιας ή της κουρασης πολυ θα ηθελα να εβλεπα τι θα ελεγες αμα τα λεγαμε απο κοντα :)
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
ας περασουμε και στις μετρησεις 🐒
Οι μετρησεις εγιναν με προγραμμα που εφτιαξα πριν αρκετα χρονια, με Smart και άλλα αλλά δεν νομιζω πως αφορουν κανεναν παρα μονο την αφεντια μου.

Ο κυρ' Administrator με γνωριζει προσωπικα και ξερει ....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εχω συνηθισει να ακουω μουσικη εχοντας την ορχηστρα μπροστα μου και ποτε δεν με ενδιεφερε να ακουω τα χειροκροτηματα των ακροατων πισω μου ή τις τεχνιτες αντιχησεις εικονικων χωρων.
Οπότε προτιμάτε τις τεχνητές αντηχήσεις του δικάναλου;
(Η ορχήστρα ακούγεται πάντα από μπροστά, στα σύγχρονα upmixers και με σωστά στημένο σύστημα)
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Οπότε προτιμάτε τις τεχνητές αντηχήσεις του δικάναλου;
ΟΙ αντιχησεις ειναι αυτες του χωρου μου και αντιστοιχες με αυτες που θα ειχε μια ορχηστρα που θα επαιζε στις θεσεις των ηχειων μου και δεν ειναι φτιαχτες απο καποιον σε ενα studio.
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Εσυ ξερεις εγω περα του οτι ειμαι χωριατης εχω και σκουριασμενα γραναζια οποτε καλο θα ειναι να με διορθωνετε που και που γιατι δεν ξερω την τυφλα μου.
 


Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Τα ιστορικά συστήματα μια χαρά φαίνεται να τα ξέρεις.

Με τα σύγχρονα βλέπω δεν έχεις ασχοληθεί.
Κάπου στα 20 χρόνια πίσω σταμάτησε το αφήγημα για σένα.
Και γι' αυτόν το λόγο τo κείμενό σου ενώ ξεκίνησε ζωηρό κι ενδιαφέρον, από τη μέση και μετά γίνεται ομιχλώδες, αρνητικό και απαισιόδοξο.
Εκεινο που ειπα κλεινοντας ειναι να ευχαριστιεται κανεις το συστημα που εχει και να μην νοιωθει δυστυχισμενος καθε φορα που κατι νεο βγαινει στην αγορα.

Οσο για το θεμα της ηλικιας ή της κουρασης πολυ θα ηθελα να εβλεπα τι θα ελεγες αμα τα λεγαμε απο κοντα :)
Όχι, να νιώθει δυστυχισμένος αν έχει μεσολαβήσει επανάσταση (βλ. Dolby Atmos) και δεν το έχει πάρει χαμπάρι μένοντας σε δικάναλο και χωρίς σαμπ.

Είσαι νέος και ξεκούραστος δηλαδή; Κρίμα τότε να έχεις κολλήσει τόσο στον προηγούμενο αιώνα. :)
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Τα ιστορικά συστήματα μια χαρά φαίνεται να τα ξέρεις.

Με τα σύγχρονα βλέπω δεν έχεις ασχοληθεί.
Κάπου στα 20 χρόνια πίσω σταμάτησε το αφήγημα για σένα.
Και γι' αυτόν το λόγο τo κείμενό σου ενώ ξεκίνησε ζωηρό κι ενδιαφέρον, από τη μέση και μετά γίνεται ομιχλώδες, αρνητικό και απαισιόδοξο.


Όχι, να νιώθει δυστυχισμένος αν έχει μεσολαβήσει επανάσταση (βλ. Dolby Atmos) και δεν το έχει πάρει χαμπάρι μένοντας σε δικάναλο και χωρίς σαμπ.

Είσαι νέος και ξεκούραστος δηλαδή; Κρίμα τότε να έχεις κολλήσει τόσο στον προηγούμενο αιώνα. :)
Εχω εγκαταστησει συστηματα Dolby αλλα οχι για την αφεντια μου, θα μου δωσεις κανα βραβειο ή τσαμπα με απασχολεις ?

Αν ηξερες τι εστι B&W 801 series III θα γνωριζες πως το ηχειο αυτο αποτελεσε και αποτελει ηχειο αναφορας σε πολλα και σπουδαια Studios ανα τον κοσμο, θα γνωριζες πως δεν εχει αναγκη sub μιας και η αποκριση του ειναι αξιοζηλευτη και σχεδον απολυτη και πως αν τυχει καλης εγκαταστασης στον χωρο ακους αυτο που γραφτηκε στο studio χωρις χρωματισμους.

Μην κρινεις λοιπον χωρις να γνωριζεις χρησιμοποιωντας γενικοτητες και να θυμασαι πως το "Ελα παπου να σου δειξω τα χωραφια σου" δεν χαρακτηριζει εξυπνους ανθρωπους. :)
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Το κείμενο κρίνω, όπως το έγραψες, κι από εκείνο βγάζω συμπεράσματα.

Διαφωνείς ότι ξεκίνησε ενθουσιώδες όσο αναφέρεται στο παρελθόν (με αναφορά σε συγκεκριμένα μοντέλα μάλιστα), και αρνητικό και απαισιόδοξο όταν άρχισε να πλησιάζει στο παρόν;
Ποιο παρόν δηλαδή, στα "ηχεία του υπολογιστή" σταμάτησε, και στην έλευση του mp3, τόσο παρόν. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Θεωρεις απαισιοδοξο ή αληθες οτι πολλοι ακουνε τωρα μουσικη απο δυο ηχεια των 50 Euro στον υπολογιστη απο μια καρτα ηχου που ειναι γεματη ενδοδιαμορφωσεις ?

Πραγματι λυπαμαι γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα για κατι καλυτερο ή δεν θελουν κατι καλυτερο ή δεν ξερουν ποσο απεχει αυτο που ακουν απο ενα καλο συστημα.

Πραγματι λυπαμαι που καποιοι ενω εχουν ενα καλο συγχρονο ηχητικο συστημα νοιωθουν δυστυχισμενοι μολις βγει κατι νεο, αυτος ειναι και ο λογος που εγραψα :

Κλειστε λοιπον τα ματια και ακουστε με το συστημα που μπορεσατε να αποκτησετε και χαρειτε το !!

Αρνητικος δεν θεωρω οτι υπηρξα καπου, ελπιξω να μην παρεξηγηθηκε καποιο πικαπ που μιλησα για τσακ-τσουκ-τσικ :)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top