αναβάθμιση των ηχείων ή αλλαγή κατεύθυνσης;



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
και τι το θες το σαμπ και ότι τα σαμπ έχουν νόημα μόνο για φροντισμένο χώρο
όταν μάλιστα είπα ότι σκέφτομαι να πάρω δύο, γουρλώσανε τα μάτια και μου είπανε ότι θα γίνεται χαμός από το μπουμάρισμα με 2 σαμπ μέσα στο χώρο
...

Δεν πάμε καλά...Την επόμενη φορά να ζητάς να μπουν στο παρόν forum να υποστηρίξουν αυτό που ξεστόμισαν.
...
..... έφυγα και αναρωτιόμουνα μήπως έχουν δίκιο
τόσο πειστικοί ήτανε
Όσο πειστικοί και...πιεστικοί μπορούν να γίνουν όποιοι προωθούν συγκεκριμένα πράγματα σε αυτόν τον κόσμο...
Ύστερα παραπονιούνται διάφοροι καταστηματάρχες επειδή αρκετοί ενδιαφερόμενοι στρέφονται σε διαδικτυακά μαγαζιά...
Στη δική σου περίπτωση πάντως θα έλεγα να μην προχωρήσεις σε κάτι άμα έχεις τον παραμικρό ενδοιασμό γι αυτό...
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
πήγα μέσα στην εβδομάδα σε κάποιο κατάστημα να ρωτήσω σχετικά,
με στριμώξανε στη γωνία,
και γιατί να πάρεις μόνιτορ, αυτά είναι για στούντιο, θα είναι κουραστικά για να ακούς μουσική,
και τι το θες το σαμπ και ότι τα σαμπ έχουν νόημα μόνο για φροντισμένο χώρο
όταν μάλιστα είπα ότι σκέφτομαι να πάρω δύο, γουρλώσανε τα μάτια και μου είπανε ότι θα γίνεται χαμός από το μπουμάρισμα με 2 σαμπ μέσα στο χώρο

το κατάστημα πουλάει επίσης και εξοπλισμό για στούντιο
δεν ξέρω
..... έφυγα και αναρωτιόμουνα μήπως έχουν δίκιο
τόσο πειστικοί ήτανε

5A94FC1A-3817-44CB-805D-6BAEDC3D9FE4.jpeg
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
ναι αλλά αυτοί ξεκίνησαν πρώτοι τιςμλκίες.... :biggrin:

και γιατί να πάρεις μόνιτορ, αυτά είναι για στούντιο, θα είναι κουραστικά για να ακούς μουσική,
και τι το θες το σαμπ και ότι τα σαμπ έχουν νόημα μόνο για φροντισμένο χώρο
όταν μάλιστα είπα ότι σκέφτομαι να πάρω δύο, γουρλώσανε τα μάτια και μου είπανε ότι θα γίνεται χαμός από το μπουμάρισμα με 2 σαμπ μέσα στο χώρο
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
ναι αλλά αυτοί ξεκίνησαν πρώτοι τιςμλκίες.... :biggrin:
Άσε με τώρα γιατί ήρθα κουρασμένος να κάνω μια ακροασούλα να χαλαρώσω και δεν παίζει το Roon από tidal. Έλεος δηλαδή. Σήμερα που με την καμία δεν είμαι βάλε βγάλε βινύλιο😂😂
Έχω πάρα πολλά νεύρα λέμε!
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Άσε με τώρα γιατί ήρθα κουρασμένος να κάνω μια ακροασούλα να χαλαρώσω και δεν παίζει το Roon από tidal. Έλεος δηλαδή. Σήμερα που με την καμία δεν είμαι βάλε βγάλε βινύλιο😂😂
Έχω πάρα πολλά νεύρα λέμε!
Καημενούλη, σε λυπάμαι... Εδώ σήμερα δεν έχει σταματήσει να παίζει απρόσκοπτα η μουσική.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καημενούλη, σε λυπάμαι... Εδώ σήμερα δεν έχει σταματήσει να παίζει απρόσκοπτα η μουσική.
Κατά βάθος σε ζηλεύω γιατί νομίζεις και το πιστεύεις ότι κάνεις ακρόαση όταν βάζεις να ακούσεις όπως ακούς anyway…😜😜
 




Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
έχω σχεδόν αποφασίσει να παραγγείλω τα 8350
και βλέπω τα 1032 στα ίδια σχεδόν λεφτά,

τα έχει ακούσει κάποιος ; (δύσκολο),
από τα specs και spinorama βγάζουμε συμπέρασμα;

8350 : πιο σύγχρονη σχεδίαση, καμπίνα από αλουμίνιο με στογγυλεμένες άκρες, 8ιντσο γούφερ
1032: παλαιότερης σχδιάσης καμπίνα από ξύλο, 10ιντσο γούφερ, πολύ μεγαλύτερο μέγεθος

στο παρακάτω λινκ συγκριτικά σπινόραμα από τα αδέρφια τους (μοντέλα χωρίς SAM και με τους μικρότερους Α/Β ενισχυτές, αντί των D των 1032+8350)

το 1032 πιάνει μεγαλύτερο preference score με sub + EQ σε σχέση με το 8350

τι λέτε;

https://pierreaubert.github.io/spin...speaker0=Genelec+1032A&speaker1=Genelec+8050B

https://pierreaubert.github.io/spinorama/scores.html
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Είναι αδιάφορη η μάρκα και δεν υπάρχει συγκεκριμένη πρόταση.

Χονδρικά, θες 8" γουφερ στο δορυφόρο για απόσταση ακρόασης στα 2 μέτρα, και το μάξιμουμ θα είναι στα 2.3μ. Μετά θες 9" για τα 2,5μ και από τα 2,70 θες 10", ενώ στα 3μ βάλε φίλε ένα 12" που θα το φέρεις μέχρι τα 3,5 το πολύ, καθώς μετά έρχεται το 15" και πάει λέγοντας.
Μικροδιαφορές θα υπάρχουν, αναλόγως ποιότητας μεγαφώνου και Μαξ εσπιελ, αλλά θαύματα δεν γίνονται και τα αναίσθητα μεγάφωνα θα απαιτήσουν τρομερά πολλά βατ.

Ακριβό πράγμα η απόσταση ακρόασης...

Και δε μπορείς να το ξεγελάσεις με χαμηλές στάθμες ακρόασης, διότι εκεί χρειάζεται λαουντνες, οπότε πάλι θα τα βρει μπαστούνια το κακομοιρο το κροκοδειλακι...

Και δε μιλάμε για τίποτα τρομερές στάθμες να ρίχνεις ντουβάργια. Μιλάμε για νορμάλ αναπαραγωγή στις ξεκούραστες για πολύωρες ακροάσεις στάθμες αναφοράς των 85 ντεσιμπέλ, δηλαδή απλώς όχι σε στάθμες ασανσέρ..

Θεωρώ θεμιτό να γίνονταν - έστω και προσωρινά - συμβιβασμοί σε αμιγώς μουσικές εφαρμογές ως προς το κατώτερο μισό στην πρώτη οκτάβα αν αυτοί επέτρεπαν πλήρη ικανοποίηση των απαιτήσεων από 30 Hz και άνω.Η ζώνη του αντίκτυπου (Slam) εδρεύει εξάλλου στην τρίτη οκτάβα.Έχω διαπιστώσει ότι εκεί υφίσταται το ουσιαστικό ενεργειακό διακύβευμα, ιδίως για δικαναλικά setup εγκατεστημένα σε τυπικούς οικιακούς χώρους.
Με βάση τα παραπάνω,
σε απόσταση ακρόασης στα 2 μέτρα, έχει νόημα να αναζητεί κάποιος 10" γούφερ αντί 8" ;

Η αφού μιλάμε για 2 μέτρα, είμαστε μια χαρά με το 8άρι, οπότε ας κοιτάξουμε τα υπόλοιπα specs;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Ναι, μια χαρά είναι το 8" στα 2μ.

Το παραπάνω, για 10", δεν είναι κακό, αλλά δεν είναι και απαραίτητο.

Εκτός κι αν θες στάθμες τρελές..
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
η λίγο καλύτερη κατευθυντικότητα που έχει το 10άρι στις χαμηλές (πάνω εικόνα) σε σχέση με το 8άρι (κάτω εικόνα)
ιδίως στον κατακόρυφο άξονα, μας ενδιαφέρει ή μιλάμε για τρίχες;
(εννοώ από την άποψη λιγότερης αλληλεπίδρασης με το χώρο)

Screenshot_20220309_135104.png



Screenshot_20220309_135151.png

---------------------------------------------------------------------------------------------


ή είναι σημαντικότερη η καλύτερη απόκριση συχνοτήτων που έχει το μικρό (κάτω εικόνα) σε σχέση με το μεγάλο (πάνω εικόνα) ;


Screenshot_20220309_135835.png




Screenshot_20220309_135812.png




ή πάλι η διαφορά είναι τρίχες;
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
η λίγο καλύτερη κατευθυντικότητα που έχει το 10άρι στις χαμηλές (πάνω εικόνα) σε σχέση με το 8άρι (κάτω εικόνα)
ιδίως στον κατακόρυφο άξονα, μας ενδιαφέρει ή μιλάμε για τρίχες;
(εννοώ από την άποψη λιγότερης αλληλεπίδρασης με το χώρο)

View attachment 243795


View attachment 243796
---------------------------------------------------------------------------------------------


ή είναι σημαντικότερη η καλύτερη απόκριση συχνοτήτων που έχει το μικρό (κάτω εικόνα) σε σχέση με το μεγάλο (πάνω εικόνα) ;


View attachment 243797



View attachment 243798



ή πάλι η διαφορά είναι τρίχες;
Από δεκάϊντσο mid-woofer έναντι ομόσταυλου οκτάϊντσου θ'ανέμενα γενικώς χαμηλότερες παραμορφώσεις για δεδομένη στάθμη αναφοράς καθώς και πέρασμα σε συμπεριφορά beaming χαμηλότερα στο φάσμα...

To Genelec 1032 διαθέτει πάντως λίγο ανώτερο εύρος στην οριζόντια διασπορά...

Το δε 8350 είναι συμβατό με το ομόσταυλο λογισμικό διόρθωσης SAM...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top