αποφθέγματα διασήμων & σχολιασμοί αυτών


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
''Τι θα επιλεγατε να γραφτει στον ταφο σας''
..πολυτελεια το μνημα, μεχρι νημα στο αβουσαιτ και πολυ μου ειναι. Παντως το επιτυμβιο νημα μου θα λεγεται "καληνυχτα μαιμου" (και δεν θα εχει και σχολιαζμο) 🐒
στο μνημα μου θα λεει ακριβως τις 2-3 λεξεις που συνενοουμαι "τιποτα τιποτα σκοταδι μονο, σκοταδι για παντα" δηλαδη δε θα λεει τιποτα και αμα φυτρωσει και κανα γαιδουραγκαθο απο πανω θα ειμαι ευτυχης. Πριν πολλα χρονια ειχα πει να με βαλουν σε ενα μπαρακι που συχναζα, σε ενα τενεκεδακι/κονσερβα κατω απτη μαρμαρινη μπαρα, εκει να χαιρομαι...
 
Last edited:





Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054
Το γελάτε, αλλά κάνετε εάν θέλετε ένα πολ στον κόσμο, ποιος μπορεί να είπε τη φράση "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες".
Νομίζω ότι οι 2 στους 3 θα απαντήσουν, κανένας χρυσαυγίτης.
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Και ένα εμπνευσμένο και διαφωτιστικό από την πολυτάλαντη Anais Nin, κόρη του Ισπανού συνθέτη Joaquin Nin:
"We don't see things as They are. We see them as We are".
Η σχετικότητα (αλλά και η αλήθεια) στο μεγαλείο της!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
...δεν ξερω αν οι πιο νεοι (μεχρι 30) τον γνωριζουν το θανοντα, ή κατα ποσο μπορουν να αντιληφθουν το φαρσοκαταστασιων της ολης υποθεσης. 🐒
Και ένα εμπνευσμένο και διαφωτιστικό από την πολυτάλαντη Anais Nin, κόρη του Ισπανού συνθέτη Joaquin Nin:
"We don't see things as they are. We see them as We are".
Η σχετικότητα (αλλά και η αλήθεια) στο μεγαλείο της!
Μεγαλη αγαπη η Αναις Νιν, αλλα η σχεση με τον πατερα της ηταν "πολυπλοκη" (δεν θυμαμαι ακριβως τι συνεβη) .
"Τα συστήματα είναι φθαρτά, έτσι νιώθω, πως οι μεγάλες αλλαγές θα προέλθουν από μεγάλη συλλογική αλλαγή στις ανθρώπινες συνειδήσεις".
 
Last edited:


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- so far , προσανατολίζομαι σε καύση και την στάχτη μου στο πέλαγο , ας έρθει και ένας παππάς , υπό την υπόκρουση του . . .



RED OCTOBER - OCTOBRE ROUGE - Basil Poledouris arr Peter King



1602583668698.png




. . . σε περίπτωση που την κάνω απότομα , τώρα ξέρετε
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- τρόπος και αυτός για να τελειώσει κάνεις !!! o_O . . . επιστροφή στο νόημα . . .



Ζαν Κοκτώ
Οι προλήψεις είναι η τέχνη να συμβιβάζεσαι με τις συμπτώσεις.
Ζαν Κοκτώ, 1889-1963, Γάλλος καλλιτέχνης


Οδυσσέας Ελύτης
Φτασμένες οι προλήψεις σε μια καθαρότητα μαθηματική, μας οδηγούν στη βαθύτερη γνώση του κόσμου.
Οδυσσέας Ελύτης, 1911-1996, Ποιητής, Νόμπελ 1979 (ΣΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΝ)
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
...δεν ξερω αν οι πιο νεοι (μεχρι 30) τον γνωριζουν το θανοντα, ή κατα ποσο μπορουν να αντιληφθουν το φαρσοκαταστασιων της ολης υποθεσης. 🐒

Μεγαλη αγαπη η Αναις Νιν, αλλα η σχεση με τον πατερα της ηταν "πολυπλοκη" (δεν θυμαμαι ακριβως τι συνεβη) .
"Τα συστήματα είναι φθαρτά, έτσι νιώθω, πως οι μεγάλες αλλαγές θα προέλθουν από μεγάλη συλλογική αλλαγή στις ανθρώπινες συνειδήσεις".
Η Αναίς ήταν ένα περίπλοκο και αντικομφορμιστικό άτομο, μεταξύ άλλων προσόντων και ελαττωμάτων που είχε.
Με τον πατέρα της, ως η ίδια αποκάλυψε, είχε μία "σχέση" (an affair), όταν ήταν 30 ετών. Ο πατέρας της ήταν γνωστός womanizer και η ίδια ένα ιδιαίτερα τολμηρό άτομο, ειδικά για την εποχή της. Ως ερμηνεύεται, για μεν τον πατέρα της, η "σχέση" αυτή υπήρξε κάτι ως "κατάκτηση", για δε την ιδία μια αποκαλυπτική εμπειρία αλλά και μια επιβεβαίωση της αποδοχής/αγάπης του, καθόσον ο πατέρας της είχε εγκαταλείψει την οικογένεια, όταν η Αναίς ήταν παιδί ακόμη.
Ίσως, για αυτό είπε το άλλο...σοφό: "You cannot save people. You can only love them".
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Η Αναίς ήταν ένα περίπλοκο και αντικομφορμιστικό άτομο, μεταξύ άλλων προσόντων και ελαττωμάτων που είχε.
Με τον πατέρα της, ως η ίδια αποκάλυψε, είχε μία "σχέση" (an affair), όταν ήταν 30 ετών. Ο πατέρας της ήταν γνωστός womanizer και η ίδια ένα ιδιαίτερα τολμηρό άτομο, ειδικά για την εποχή της. Ως ερμηνεύεται, για μεν τον πατέρα της, η "σχέση" αυτή υπήρξε κάτι ως "κατάκτηση", για δε την ιδία μια αποκαλυπτική εμπειρία αλλά και μια επιβεβαίωση της αποδοχής/αγάπης του, καθόσον ο πατέρας της είχε εγκαταλείψει την οικογένεια, όταν η Αναίς ήταν παιδί ακόμη.
Ίσως, για αυτό είπε το άλλο...σοφό: "You cannot save people. You can only love them".
... καπως ετσι..... καπως ετσι τα θυμάμαι αν και εχουν περασει καποια χρονια.
the true meaning of love is always needing an accomplish... Πασολινι ... στο Salo
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364


Τα αποφθέγματα είναι χρήσιμα σε περιόδους άγνοιας και σκοταδισμού





- ΩΧ ! . . . μαντέψτε λοιπόν την γνώμη του για αυτόν που τους ανοίγει και νήμα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... να σου πω τη γνώμη/θεση της νεολερας του κκόμματος (πριν χρονια..ειχα δεν ειχα γεννηθει) ... "διαβαστε τον και ας μη καταλάβετε τιποτα".. 🐒
"Για να ξέρεις να γράφεις, πρέπει να έχεις διαβάσει και για να ξέρεις να διαβάζεις, πρέπει να έχεις ζήσει. " ΓκιΝτεμπορ.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
''Τι θα επιλεγατε να γραφτει στον ταφο σας''
Τι εννοείς; Υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το "Κατά τον δαίμονα εαυτού"; :biggrin:

Rotting Christ - Κατά τον δαίμονα εαυτού (live)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.....ασχετο, αλλα του ΤζιΜορισσον του το φορτωσαν κατοπιν εορτης.
και ενα βιβλιο επι της ευκαιριας, εκδοσεις τυφλομυγα (αν δεν μου το εχουν καβατζωσει, οπως μου εχουν καβατζωσει ενα της Αναις Νιν, θα το εχω ακομα).
1602591457771.jpeg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
.....ασχετο, αλλα του ΤζιΜορισσον του το φορτωσαν κατοπιν εορτης.
και ενα βιβλιο επι της ευκαιριας, εκδοσεις τυφλομυγα (αν δεν μου το εχουν καβατζωσει, οπως μου εχουν καβατζωσει ενα της Αναις Νιν, θα το εχω ακομα).
View attachment 182684
Να κάνεις λίστα με τα βιβλία σου, αγαπητέ. Μην σκας, ένα Excelάκι είναι. Αν θέλεις, σου στέλνω δείγμα από το δικό μου. Αμ, πώς; :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top