γερμανικό eshop με μεταχειρισμένα hifi

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Γιάννο θα πρέπει να γίνουν πολλά "μαθήματα" περί εμπορικών συναλλαγών για να καταλάβετε αυτό που (πολύ σωστά) ο Αρβανίκ αναφέρει.
Αυτό προϋποθέτει όμως να υπάρχει η διάθεση, αλλά κυρίως η σωστή καταναλωτική συνείδηση... πράγμα σπάνιο για (νεο)Έλληνες καταναλωτές.:)

Οπότε όπως κατανοείς όταν κάποιοι τα ξέρουν όλα και σαφώς δεν έχουν τη διάθεση να μάθουν κάτι παραπάνω, το classroom είναι κλειδωμένο...:hi:
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Για πείτε να μάθουμε!
Πιστεύω πως όλα τα προβλήματα ξεκινούν απο τα μετρημένα κουκια
 

Μηνύματα
200
Reaction score
16
Δεν έχεις ιδέα του τι γίνεται.
Με λίγα λόγια εντελώς άσχετος απο αντ/πείες .
Θα είσαι απ αυτούς που αγοράζουν μόνο απ το εξωτερικό και μόλις συμβεί κάτι στο προιόν , απαιτούν δωρεάν επισκευή απ την ελληνική αντ/πεία.
Σε μένα απαντάς; Αν ναι, τότε σου λέω ότι έχω ιδέα (άποψη) όση έχει π.χ. ένας επιβάτης αστικού λεωφορείου για τη διοίκηση του ΟΑΣΑ. Σαν χρήστης των υπηρεσιών της, τη βρίζει όταν δε βρίσκει το λεωφορείο στην ώρα του - και την επαινεί αν το βρίσκει στην ώρα του - κι ο οδηγός είναι ευγενικός, το λεωφορείο καθαρό, έχει αιρκοντίσιον κλπ κλ.

Η γνώμη μου (κι όχι η ιδέα μου) είναι ότι είναι άχρηστοι στην αγορά, ντρέπομαι να τους πω "έμπορους". Τοκογλύφους ίσως, αεριτζήδες ίσως, αρπακολατζήδες ίσως, ευκαιριακούς-αλεξιπτωτιστές ίσως, αγιογδύτες ίσως.. μαρινάκηδες .. θα τους έλεγα ίσως...

Τώρα για το αν αγοράζω από το εξωτερικό και μετά τρέχω στους τοπικούς αντιπροσώπους για δωρεάν επισκευή, πρέπει να σου απαντήσω ότι:

1) αγοράζω από το ίντερνετ (ανεξάρτητα αν το εσοπ είναι ελληνικό ή γερμανικό), αφού πρώτα κάνω ονλάιν σύγκριση τιμών και άλλων χαρακτηριστικών κλπ πληροφοριών.

2) αν μου χαλάσει κάτι, διαβάζω με προσοχή το φυλλάδιο της εγγύησης και κινούμαι με βάση αυτό. Αν το φυλλάδιο εγγύησης με οδηγεί στον τοπικό αντιπρόσωπο - κι αυτός μου κάνει κόγκξες, τότε του ... τα ράμματα, του τραβάω καπάκι και 2-3 καταγγελίες στη Γενική Γραμματεία του Καταναλωτή, στη μαμά εταιρεία, στο επιμελητήριο.., και ψάχνω να βρω αν έχω και κανένα γνωστό στο ΣΔΟΕ...να τον παρωθήσω να του κάνει μια επίσκεψη αν μπορεί.. με λίγα λόγια του εφαρμόζω ισραηλινή τακτική γρήγορου και μαζικού πολέμου, τέτοιου που να μη μπορεί να μη (ξανα)σηκώσει κεφάλι.

θα μου πεις, τελικά πώς γλιτώνουν τόσον καιρό... ενώ κάνω πολλές αγορές.. Είναι που αγοράζω απέξω... τοπικά τους θεωρώ ανάξιους ενασχόλησης...

Αυτή είναι η γνώμη μου - κι όχι η ιδέα μου. Δεν έχω απαίτηση να έχουμε την ίδια γνώμη - να συμφωνήσεις μαζί μου.

Σε μετριοπαθή διατύπωση, πιστεύω ότι ο όρος έλληνας εισαγωγέας - έμπορος hi-fi δεν απέχει και πολύ από την όρο ανατολικός τουρίστας της δεκαετίας του 1980. (συγνώμη δεν είναι ρατσιστικό - είναι τοποθέτησης σε οικονομικό αγοραστικό επίπεδο)

Ένας που εισάγει ή αντιπροσωπεύει οίκους τροφίμων πχ. οίκους μηχανημάτων... κλπ κλπ εμπορίων αντικειμένων, με κάνει να τον σέβομαι κοινωνικά... ναι, είναι έμπορος. Ένας που δηλώνει αντιπρόσωπος hi-fi με κάνει να μην τον υπολήπτομαι! Δεν ξέρω καν αν μπορούν να είναι και μέλη του Εμπορικού Επιμελητηρίου - και να συμμετέχουν σε κοινωνικές επιτροπές ελέγχου - ρύθμισης της λειτουργίας της αγοράς, που συγκροτούν τα θεσμικά όργανα της πολιτείας (βουλή, υπουργεία κλπ)...

όχι δα...
 


Μηνύματα
200
Reaction score
16
επειδή έκανες χρήση του όρου "συνειδητοποιημένος καταναλωτής" ... σαν καταναλωτής σου απαντώ ότι μόνο σαν συνοικιακός δοσατζής μπορεί να υπάρξει σήμερα ο έλληνας τοπικός αντιπρόσωπος ή μαγαζάτορας χάιφάς... άντε το πολύ να πάρει προαγωγή - να επεκτείνει τις εργασίες του και σαν "Καρώνης", στα πρωινάδικα του αντένα!

υγ. όλα τα παραπάνω είναι σχολιασμός καταστάσεων που αντιμετωπίζουμε συχνά στην καθημερινότητά μας. Κι όχι προσώπων. Δυστυχώς αυτές οι καταστάσεις τείνουν να είναι η πλειοψηφία. Δεν ισοπεδώνονται όμως προσπάθειες ανθρώπων, που βάζουν το μεράκι και τις γνώσεις τους, φτιάχνουν το όνομά τους μέρα με τη μέρα, και ξεχωρίζουν. και συνήθως αυτή η διάκριση φέρνει και την κοινωνική επιβράβευση, όπως κι αν υλοποιείται αυτή.
 
Last edited:

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Ψυχραιμια παιδια ! Οι γενικευσεις ειναι αχρηστες στην περιπτωση μας.Απ ολα εχει ο μπαξες και εδω και εξω.
Υποψιασμενοι να ειμαστε στις συναλλαγες μας ειτε με εγχωριους ειτε με ξενους εμπορους.
 

Μηνύματα
200
Reaction score
16
Γιάννο θα πρέπει να γίνουν πολλά "μαθήματα" περί εμπορικών συναλλαγών για να καταλάβετε αυτό που (πολύ σωστά) ο Αρβανίκ αναφέρει.
Αυτό προϋποθέτει όμως να υπάρχει η διάθεση, αλλά κυρίως η σωστή καταναλωτική συνείδηση... πράγμα σπάνιο για (νεο)Έλληνες καταναλωτές.:)

Οπότε όπως κατανοείς όταν κάποιοι τα ξέρουν όλα και σαφώς δεν έχουν τη διάθεση να μάθουν κάτι παραπάνω, το classroom είναι κλειδωμένο...:hi:
Δηλαδή ο έμπορος/εισαγωγέας hifi διεκδικεί ή ήδη τον έχει κατακτήσει και τον κοινωνικό του ρόλο, π.χ. στη διαμόρφωση σωστής καταναλωτικής συνείδησης!

Τι άλλο θα ακούσει κάποιος!

Πουγγί VS Classroom ακατοίκητο .
 


Μηνύματα
200
Reaction score
16
Μα τι διαβάζουμε βραδιάτικα;:-#:-#
Όταν διαβάζει κάποιος την τιμή του teac t-h380 σε ελληνικό γνωστό hifi μαγαζί στα 192 ευρώ, όταν το ίδιο teack t-h380 στοιχίζει σε ένα γερμανικό μαγαζί 59 ευρώ +15-20 ευρώ η μεταφορά, τι άλλο μπορεί να πει πέρα από "... γδύτες!"

Αυτή είναι η ουσία. τα άλλα που παρατέθηκαν ενδιάμεσα από άλλους, θολώνουν κι αποκρύπτουν τελικά αυτό το απλό.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αυτή είναι η ουσία. τα άλλα που παρατέθηκαν ενδιάμεσα από άλλους, θολώνουν κι αποκρύπτουν τελικά αυτό το απλό.
Δεν σε υποχρέωσε κανείς ν αγοράσεις απο Ελλάδα.
Ψώνιζε μεταχειρισμένα απ την Γερμανία.
Αλλά μαζέψου λίγο και γύρνα απ το 1975 στο 2014.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
...Αυτή είναι η ουσία. τα άλλα που παρατέθηκαν ενδιάμεσα από άλλους, θολώνουν κι αποκρύπτουν τελικά αυτό το απλό.
Η ουσία σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, είναι ότι θα πρέπει να διακατέχει τον Έλληνα καταναλωτή μια μανιώδης καταδιωκτική μανία απέναντι στους Έλληνες έμπορους.
Ένα τυχαίο προϊόν ξέρεις.. δεν κάνει ούτε διαμορφώνει τον κανόνα σου.

Θα μπορούσα να σου παραθέσω links (μιας και είσαι "dedicated ψαχτήρι"), που επιβεβαιώνουν ότι οι τιμές σε νέα consumer ή Hi-End προϊόντα, είναι εξαιρετικά χαμηλότερες απ' όλη την Ευρώπη.
Πχ μια τυχαία σύγκριση σε premium Hi-End κατηγορία τηλεόρασης, το επιβεβαιώνει:
(Οι τιμές είναι υπολογισμένες σε λίρες Αγγλίας και στην Ελλάδα σε ευρώ)

LG 84LM960V:
http://www.lg.com/gr/televisions/lg-84LM960V
Οι εποχές άλλαξαν και πραγματικά κάποιοι έχουν μείνει στις παλιές μελανές μέρες, των κακών Ελλήνων εμπόρων.
Δεν είναι απαραίτητο ο καταναλωτής να έχει την αίσθηση ότι απευθύνεται σε "απατεώνες εμπόρους" όπως και αυτοί δε τον αντιμετωπίζουν ως "πονηρίδη παζαρολόγο".

Καιρός λοιπόν να αλλάξει η "καταναλωτική συνείδηση".
Δε θέλει κανείς να κοροϊδέψει κανέναν... :hi:
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Καιρός λοιπόν να αλλάξει η "καταναλωτική συνείδηση".
Δε θέλει κανείς να κοροϊδέψει κανέναν... :hi:
Μακάρι να είναι έτσι.....αυτό είναι το ζητούμενο.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Η ουσία σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, είναι ότι θα πρέπει να διακατέχει τον Έλληνα καταναλωτή μια μανιώδης καταδιωκτική μανία απέναντι στους Έλληνες έμπορους.
Ένα τυχαίο προϊόν ξέρεις.. δεν κάνει ούτε διαμορφώνει τον κανόνα σου.

Θα μπορούσα να σου παραθέσω links (μιας και είσαι "dedicated ψαχτήρι"), που επιβεβαιώνουν ότι οι τιμές σε νέα consumer ή Hi-End προϊόντα, είναι εξαιρετικά χαμηλότερες απ' όλη την Ευρώπη.
Πχ μια τυχαία σύγκριση σε premium Hi-End κατηγορία τηλεόρασης, το επιβεβαιώνει:
(Οι τιμές είναι υπολογισμένες σε λίρες Αγγλίας και στην Ελλάδα σε ευρώ)

LG 84LM960V:
http://www.lg.com/gr/televisions/lg-84LM960V
Οι εποχές άλλαξαν και πραγματικά κάποιοι έχουν μείνει στις παλιές μελανές μέρες, των κακών Ελλήνων εμπόρων.
Δεν είναι απαραίτητο ο καταναλωτής να έχει την αίσθηση ότι απευθύνεται σε "απατεώνες εμπόρους" όπως και αυτοί δε τον αντιμετωπίζουν ως "πονηρίδη παζαρολόγο".

Καιρός λοιπόν να αλλάξει η "καταναλωτική συνείδηση".
Δε θέλει κανείς να κοροϊδέψει κανέναν... :hi:
Πάντως η σύγκριση ευρώ με λίρες αγγλίας δεν δίνει την εικόνα της πραγματικότητας σε απολυτες τιμές σύγκρισης. Για μένα σωστή θα ήταν μια αντιπαραβολή σε χώρες με ευρώ. Πχ ένα portal σύγκρισης τιμών:

www.idealo.de

Αλλά πλεον οι όροι που πρέπει να επιβιώσουν οι Έλληνες αντιπρόσωποι είναι πολύ σκληροί. Δανεισμός με πολλαπλάσια επιτόκια σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης, αγορά πολλές φορές χωρίς πιστώσεις από τον κατασκευαστή, πολλαπλάσια φορολογία κερδών, υψηλό ΦΠΑ, φορολογικό κυνήγι μαγισσών κλπ. Με τα παραπάνω νομίζω εξηγείται σε πολύ μεγάλο βαθμό η διαφορά τιμών στη χώρα μας.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Πάντως η σύγκριση ευρώ με λίρες αγγλίας δεν δίνει την εικόνα της πραγματικότητας σε απολυτες τιμές σύγκρισης. Για μένα σωστή θα ήταν μια αντιπαραβολή σε χώρες με ευρώ. Πχ ένα portal σύγκρισης τιμών:

www.idealo.de

Αλλά πλεον οι όροι που πρέπει να επιβιώσουν οι Έλληνες αντιπρόσωποι είναι πολύ σκληροί. Δανεισμός με πολλαπλάσια επιτόκια σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης, αγορά πολλές φορές χωρίς πιστώσεις από τον κατασκευαστή, πολλαπλάσια φορολογία κερδών, υψηλό ΦΠΑ, φορολογικό κυνήγι μαγισσών κλπ. Με τα παραπάνω νομίζω εξηγείται σε πολύ μεγάλο βαθμό η διαφορά τιμών στη χώρα μας.
Ακόμα και με το link της σύγκρισης με ευρώ που έβαλες, στην Ελλάδα αποδεικνύεται ότι ή τιμή που προσφέρουν οι Έλληνες έμποροι είναι ασυναγώνιστη και κυρίως τίμια.

Πχ στο ίδιο παράδειγμα της LG 84LM960V η τιμή ξεκινάει από τα 11.111 ευρώ και φθάνει το μέγιστο στα 17.000, ενώ στην Ελλάδα πωλείται κάτω από τα 9.500 με μέγιστη ανώτατη τιμή τα 16.000!!!

Idealo.de
Greece

Καλό είναι λοιπόν να είμαστε ποιό προσεκτικοί στις τοποθετήσεις μας περί "συνοικιακών δοσατζήδων" και ίσως τοκογλύφων, αεριτζήδων, αρπακολατζήδων, ευκαιριακών, αλεξιπτωτιστών, αγιογδυτών.. Μαρινάκηδων εμπόρων.
Χοντρά λόγια και επιοικώς απαράδεκτα, για να συμφωνούμε και να επικροτούμε "σκέψεις πονηρίδηδων καταναλωτών" δε νομίζετε?
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Ακόμα και με το link της σύγκρισης με ευρώ που έβαλες, στην Ελλάδα αποδεικνύεται ότι ή τιμή που προσφέρουν οι Έλληνες έμποροι είναι ασυναγώνιστη και κυρίως τίμια.

Πχ στο ίδιο παράδειγμα της LG 84LM960V η τιμή ξεκινάει από τα 11.111 ευρώ και φθάνει το μέγιστο στα 17.000, ενώ στην Ελλάδα πωλείται κάτω από τα 9.500 με μέγιστη ανώτατη τιμή τα 16.000!!!

Idealo.de
Greece

Καλό είναι λοιπόν να είμαστε ποιό προσεκτικοί στις τοποθετήσεις μας περί "συνοικιακών δοσατζήδων" και ίσως τοκογλύφων, αεριτζήδων, αρπακολατζήδων, ευκαιριακών, αλεξιπτωτιστών, αγιογδυτών.. Μαρινάκηδων εμπόρων.
Χοντρά λόγια και επιοικώς απαράδεκτα, για να συμφωνούμε και να επικροτούμε "σκέψεις πονηρίδηδων καταναλωτών" δε νομίζετε?
Το παράδειγμα της tv που κοστίζει 11000 ευρώ είναι ακραίο επειδή ελάχιστοι θα την αγόραζαν.

Σε πιο γήινα ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά είδη η Γερμανία πχ έχει σαφώς χαμηλότερες τιμές. Αλλά νομίζω δικαιολογείται με την τρέχουσα οικονομική και φορολογική κατάσταση στην Ελλάδα.

Επειδή το έχω παρατηρήσει - σε τιμές πριν την κρίση σε είδη υπολογιστών και άλλων ηλεκτρονικών η Ελλάδα ήταν φτηνότερη (έστω και ελάχιστα) από τη Γερμανία.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
...Επειδή το έχω παρατηρήσει - σε τιμές πριν την κρίση σε είδη υπολογιστών και άλλων ηλεκτρονικών η Ελλάδα ήταν φτηνότερη (έστω και ελάχιστα) από τη Γερμανία.
Στην πλειονότητα των καταναλωτικών προϊόντων η Ελλάδα είναι φθηνότερη από τη Γερμανία ακόμα και με την κρίση της!
Αυτό συμβαίνει γιατί οι τιμές που αγοράζει ο Χ έμπορος, ακριβώς λόγω κρίσης είναι καλύτερες, από μια χώρα που της πληρώνουμε ακόμα τα χρήματα που μας δάνεισε με το αζημείωτο.

Αυτό είναι μια πραγματικότητα και πρέπει ο καταναλωτής να το καταλάβει.
Να είσαι σίγουρος πάντως ότι η πλειοψηφία των πελατών γνωρίζει ότι αγοράζει από Ελλάδα με την καλύτερη τιμή, ακόμα και κάτω του κόστους...
(οι εξαιρέσεις δεν αποτελούν κανόνα)

Νομίζω καταλαβαινόμαστε όλοι τι εννοεί ο "ποιητής"...
Classroom τέλος.:thumbsup:

Διάλλειμα τώρα!:welcome:
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
[Classroom ON :(]
...Πιστεύεις οτι ο Ελληνας αντιπρόσωπος ψωνίζει ίδια τιμή με τον Γερμανό?...
...Αυτό συμβαίνει γιατί οι τιμές που αγοράζει ο Χ έμπορος, ακριβώς λόγω κρίσης είναι καλύτερες...
Πρέπει να κάνεις περισσότερα μαθήματα από όσα νομίζεις Σταμάτη :).

...γνωρίζει ότι αγοράζει από Ελλάδα με την καλύτερη τιμή, ακόμα και κάτω του κόστους...
Αυτό ΕΑΝ γίνει, είναι τακτική που αποσκοπεί αλλού.
[Classroom OFF :)] [Διάλλειμα τώρα!:welcome:]
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Στην πλειονότητα των καταναλωτικών προϊόντων η Ελλάδα είναι φθηνότερη από τη Γερμανία ακόμα και με την κρίση της!
Δεν είναι ακριβές σύμφωνα με την εμπειρία μου από το idealo και από το skroutz. Και έχω συγκρίνει τιμές για πολλά χρόνια. Ας δώσω και γω ένα παράδειγμα σε δημοφιλές είδος.

http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/3826917_-ue46f6500-samsung.html

http://www.skroutz.gr/s/3006224/Samsung-UE46F6500.html?keyphrase=UE46F6500

Μάθημα idealo τέλος .
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top