ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Δυστυχώς δεν έχω το επίσημο εξελόφυλλο τώρα (επιφυλλάσομαι όμως), αλλά θα σου δώσω για άμεση ενημέρωση link από Hi-Fi forum.de.
...άπιστε Θωμά!:405:

created: 25 May 2012, 13:22
LM660 => MCI 400 Hz = 100 Hz
LM760 => MCI 800 Hz = 100 Hz + scanning backlight

http://www.hifi-forum.de/viewthread-145-4998.html

 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Ποια η γνώμη σας για την 46αρα 760 3D της LG που διαθετει κατα αποκλειστικότητα το πλαίσιο/ Γιατι με ενδιαφέρει για αγορά. Η tv θα χρησιμοποιηθεί για ταινίες και τηλεοπτικά κατα κύριο λόγο.
Με την LG LM760 πρόσφατα ασχολήθηκα αρκετά και έχω τις εξής εντυπώσεις.
Σαν ποιότητα κατασκευής ειναι αρκετά καλη, προσεγμένο σασί και πλαστικά που δεν προβληματίζουν.

Σαν ποιότητα εικόνας κινείται στον μέσο ορο. Αρκετά μέτρια πραγματική αντίθεση (ANSI), πράγμα που μετριάζει και την απόδοση του μαύρου στις σκοτεινές σκηνές. Δεν βοηθά και η χαμηλή της φωτεινότητα που σε cinema calibration δεν ξεπερνά τα 90nits.

Η ομοιομορφία λευκού προβληματίζει καθώς στις άκρες έχουμε έντονο πρόβλημα, θεωρώ οτι είναι λογικό καθώς οτοπικός έλεγχος τύπου spot που εχει δεν πρέπει να περιλαμβάνει πολλες ζώνες.

Σε χρωματική απόδοση τα πάει καλά (όπως συνηθίζουν τα IPS Panel), Οι τόνοι, ο κορεσμός και οι χροιές έχουν σωστή απόδοση, δίνοντας υψηλή ακρίβεια βάση προδιαγραφών Rec 709.

Απο κίνηση τα παει αρκετά καλα, εμφανίζει ελάχιστο judder και δεν προβληματίζει έντονα. Στις πολύ γρήγορες σκηνές παρουσιάζει λιγο blur αλλα δεν δημιουργεί έντονο πρόβλημα. Θεωρώ οτι αντίστοιχες 800Hz του ανταγωνισμού τα πάνε πολυ καλύτερα εκει.

Η αποπλεξη του scaler όσο και ο διαχωρισμός Y/C ήταν καθόλα αξιοπρεπείς.

Για 3D δεν μιλάω καθώς έχω τοποθετηθεί ΠΑΡΑ πολύ σε αυτό κομμάτι.

Αξίζει να αναφερθεί εμφάνιζε και αρκετό input lag. Στην ρύθμιση pc εδινε και την χαμηλότερη τιμη.

Σαν τηλεόραση δεν είναι καθόλου κακή. Η εικόνα της δεν με ενθουσίασε όμως σε συνάρτηση με την τιμή της. Αντίστοιχες προτάσεις 800HZ από Sony, Samsung και Panasonic εμφανίζουν καλύτερες επιδόσεις σε επι μέρους τομείς.

ΥΓ. Σχετικά με άνωθεν συμφραζόμενα. Ολα τα LCD Panels δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 200Hz πραγματικά, λόγο του χρόνου απόκρισης των υγρών κρυστάλλων. Αρα η 47LM760S δεν μπορεί να ξεπεράσει στην καλύτερη περίπτωση τα 100 η 200Hz. Tα 800 επιτυγχάνονται με χρήση λογισμικού (motion compensation) το οποίο η LG ονομάζει truemotion. Ουσιαστικά προσθέτουν επιπλέον καρέ ανάμεσα στα πραγματικά και επεμβαίνουν στον οπίσθιο φωτισμό.

Τα συμπεράσματα έχουν παρθεί σε ελεγχόμενο χώρο με μετρικά τόσο σε test patterns, όσο και σε υλικό βίντεο.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Ποια η γνώμη σας για την 46αρα 760 3D της LG που διαθετει κατα αποκλειστικότητα το πλαίσιο/ Γιατι με ενδιαφέρει για αγορά. Η tv θα χρησιμοποιηθεί για ταινίες και τηλεοπτικά κατα κύριο λόγο.
Φίλε μου μην την πάρεις... χάλια μαύρα!
Πάρε Samsung που είναι η καλύτερη τηλεόραση του κόσμου!

...για την καλύτερη αναλογία τιμής προς απόδοση εικόνας αποφασίζεις μόνος σου, όχι με κατευθύνσεις:

LG 47LM-760 (47")
Sony KDL-46HX850 (46")
Samsung UE46ES7000 (46")

Όσο για "εντυπώσεις" μελών, καλύτερα να διαβάσεις κανένα έγκυρο reviewer με επίσημες μετρήσεις όχι λόγια.... "click"
 

Μηνύματα
86
Reaction score
6
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Αν ηταν να παρω τηλεοραση τωρα, αυτες δυο θα κοιτουσα! μονο που θα ανεβαινα σε ιντσες!!
Samsung UE46ES7000
Sony KDL-46HX850
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

ήταν να πάρεις τηλεόραση πάρε Samsung, η Sony το Φλεβάρη-Μάρτη κυκλοφορεί τη νέα σειρά. Θα κλάψεις με το παλτό (HX850) που θα έχεις αποκτήσει, μπροστά στον κορυφαίο αντικαταστάτη της... αλλά βέβαια δεν παίρνεις εσύ τηλεόραση έτσι?:116:
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Απο Μάρτιο το πολυ μέχρι Απρίλιο θα παρουσιάσουν σχεδόν όλοι νεα μοντέλα Όποτε εαν δεν θέλει τώρα tv και μπορεί να περιμένει 3 με 4 μήνες τότε πάμε πάσο.

Από τιμές μπορεί να ελιχθεί και σε αλλά καταστήματα και οχι στο πλαίσιο. Για την LG κατανοητο, καθως την ειχει αποκλειστικά μόνο αυτός, οι άλλες όμως.....

KDL - 46HX850 + 2 ΓΥΑΛΙΑ & Συλλεκτική κασετίνα 22 Bluray James Bond 1299 €
http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=5&prID=2980

Samsung UE46ES7000 1410 €
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=8119

Η πρώτη ειναι κατά 50 ευρω οικονομικότερη απο την 760
Η δεύτερη ειναι κατά 60 ακριβότερη απο την 760. (το θεωρω μικρο ποσό οταν μιλάμε για 1000€ +)

Και τα δυο ehops παίρνουν απο επίσημη αντιπροσωπία και εχουν φυσικά καταστήματα στην Αθήνα.

Επειδή το Πλαίσιο εχει αποκλειστική την 760 δεν ειναι υποχρεωμένος να τις αγοράσει όλες από εκεί.


Τώρα αμα τις δει και του αρέσει η 760 (καθόλου απίθανο), τότε καλορίζικη και καλές θεάσεις Εδω την γνώμη του λεει ο καθένας. Δεν υπάρχει λόγος ουτε να το παίρνουμε στραβά ουτε να ξεκινάνε διαξιφισμοί.

Όσο για το review, ο καθένας εχει το δικαίωμα να το αμφισβητήσει. Αλίμονο.

Παραυατα ας διασταυρώσουμε και κάποιο άλλο για την 860 που είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με την 760.

http://www.avforums.com/reviews/LG-...-3D-Full-HD-LED-LCD-TV-Review_292/Review.html Αν και δεν τους πολύ εμπιστεύομαι.

Where the 2D performance was a bit of a let-down owing to the poor uniformity and disappointing contrast, the LG LM860V almost redeemed itself with its excellent 3D delivering the bright, crosstalk and flicker free images we’ve come to expect from them. It’s a pity the input lag really hampers the pleasure derived from video gaming as, otherwise, it might have been an excellent choice for 3D gaming pursuits.


With its stunning 3D pictures and excellent video processing it’s a shame that the LG LM860V is so undone by the unwelcome bedfellows of array banding and dirty screen effect. For a television in this tier of pricing we find it particularly unacceptable when we know that whilst it is often a problem we see with the LED technology



Ορίστε άλλο ένα.
http://www.fullhd.gr/item/13267-lg-55lm860v-review.html

Έτσι, ενώ σε on/off μετρήσεις το μαύρο σχεδόν μηδενίζεται, σε Ansi πιάνει έως και τα 0.15 nits. Το αποτέλεσμα είναι η δυναμική αντίθεση να αγγίζει το θεαματικό 10.000:1, αλλά η πραγματική το 750:1, το οποίο πέφτει απλά στα επίπεδα της αξιοπρέπειας.

Το στοιχείο αυτό κατατάσσει την τηλεόραση, σε ότι αφορά στην απόδοση περιγραφής των σκοτεινών πλάνων, σε τυπικά επίπεδα. Η περιγραφή στις σκοτεινές σκηνές είναι τυπική, ενώ δεν μπορεί να υπάρξει την ίδια στιγμή μηδενικό μαύρο και άλλο χρωματικός τόνος.



Για την 7000

http://www.hdtv-news.com/samsung/es7000-review/

I was very impressed with the video performance from the default setup of the 46ES7000. The images were very vibrant and clear with deep blacks and accurate colors.The screen has a glossy finish which tend to provide sharper, more vibrant images than that of a matte finish, but reflections can be somewhat of a problem. If you’re in a bright room with direct sunlight shinning somewhere in the room and reflecting in the screen you might have some issues if you don’t have the backlight brightness very high. Luckily the ES7000 goes very bright, and I found that increasing this helped the reflection issue.
We ran a number of display tests on the Samsung 46ES7000 and found the colors and brightness to be very accurate and uniform throughout our testing. It passed our sharpness and overscan tests with pixel perfect reproduction and zero over or underscan. We did have to change the “Picture Size” to “Screen Fit” for the perfect results.
The vertical and horizontal resolution tests were passed, while the black and white clipping tests provided very good results.

The viewing angles are very wide in all directions, the colors stay vibrant and saturated from all angles. The images are very uniform and we didn’t notice any uneven light or cloudiness during normal viewing. When we set the backlight to the maximum there were occasions where we did see some uneven, overly bright areas in the corners. This can be seen in the photo below, but has been deliberately exaggerated by the camera’s long exposure.


Αποδοση 3D
I along with my fellow testers were all very impressed with the 3D performance of the Samsung 46ES7000. All said the same thing, stating that great “depth” could be seen during 3D playback, and that it was more impressive than the 3D they are used to seeing in the cinema.We expected modern 3D films such as Transformers and Avatar to impress in the 3D department, and they sure did. But we were also equally impressed with 3D TV viewing, and enjoyed watching BBC’s 3D coverage of the Olympics where it certainly added a further level of immersiveness to the viewing.
As stated earlier, the 46ES7000 makes use of “Active 3D” glasses, which use small watch type batteries to physically open and close the left and right lens in sync with the HDTV to create the 3D effect. Users who are prone to getting headaches during a 3D movie at the cinema are said to fair better with these types of glasses.
The glasses themselves are very light and comfortable to wear. They come unassembled, but are easy to put together by simply clipping in each of the arms.


Για την 750 ενα πληρέστατο εδώ

http://uk.hardware.info/reviews/2963/sony-bravia-hx750-review-affordable-all-round-tv

Sony’s new HX750 combines a new, stylish design with excellent performance and a reasonable price. The 46-inch model we tested, the KDL-46HX750 costs an average of almost £940. That's around £300 cheaper than the same-size HX850, while the features and performance are largely the same. Only the image processing of the more basic X-Reality engine is a bit less advanced compared to the HX850, but the image quality is still very good. The same is true for the colour rendering, which belongs to the best we've seen this year. The internet and media player features are the same as on the HX850.
Bottomline, the Sony HX750 offers great performance and picture quality at an affordable price. So if you're looking for a TV with internet and media functionality, but don't want to pay exorbitant prices, then the HX750 is an excellent choice.


Και ενα δικό μου οταν πρωτοβγηκε.
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?113320-Sony-HX-750-Review-%C5%ED%F4%F5%F0%F9%F3%E5%E9%F2


Αν και δεν μου αρέσει να στηρίζομαι σε ξένα reviews, πάνω κάτω ολοι μέτρησαν τα περιπου ιδια πράγματα με εμένα.

Καλό διάβασμα....
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Μπερδεύτηκα και παρέθεσα reviews για την HX750 αντι για HX850. Πάραυτα ακόμα και αυτη σε εικόνα την θεωρω πολυ καλη πρόταση και την βρίσκουμε κάτω απο 1000€

HX850 review

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1336720019

http://www.fullhd.gr/item/13684-sony-bravia-kdl-46hx850-review.html
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Εεε καλά τώρα! Από διάβασμα τι θα μας έβαζες?
Τελικά υπάρχει μια "γραφικότητα" επί του θέματος αλλά είναι πολύ διασκεδαστική!

Το καλύτερο δε όλων είναι οτι αρνήσαι να ασχοληθείς και ξανά προς τη δόξα τραβάς και τραβάς και τραβάς...

Πόσο λυσσαλέο πόλεμο θέλει να κάνει κάποιος για να αποπροσανατολίσει έναν καταναλωτή από ένα προϊόν?

Κάνε μας λοιπόν το ΑΣΠΡΟ --- ΜΑΥΡΟ!

  1. Με 1349 ευρώ που θα πρέπει να δώσει κάποιος για να αποκτήσει την 47LM-760 και δώρο το Optimus 4X αξίας 600 ευρώ, ποιός θεωρεί ότι έχει μικρή διαφορά από τις Samsung και Sony??? Μια απλή αφαίρεση της αξίας του κινητού μας πισωγυρίζει στην Α δημοτικού. (πάλι…. Ποιηματάκια κλπ) Εκτός αν αρχίσεις έναν αγώνα να μας πείσεις, ότι τα 22 δισκάκια Βlu-Ray που χαρίζει η Sony, είναι καλύτερη προσφορά από το τετραπύρηνο κινητό που δίνει η LG με την LM-760!!!
  2. Για εξήγησέ μας σε παρακαλώ πολύ, πως εσύ έκανες «τεστάκι» και μάλιστα με όλες αυτές τις ομολογουμένως «ανατριχιαστικές λεπτομέρειες», σε ένα προϊόν το οποίο είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ του Πλαισίου? Μη μας πεις ότι πήγες σε πελάτη σου που την αγόρασε και την τεστάρησες σε εργαστήριο γιατί θα κλαίω ακόμα από τα γέλια.
  3. Απλά πες μας ότι έκανες αποσπασματική αντιγραφή τα σημεία που ήθελες να «θάψεις»… Και μάλιστα τα πήρες διάσπαρτα! Από FullHd.gr και από παλιό τεστάκι του ΗΧΟΥ, που αναφερόταν στην 47LEX8 και όχι στην LM-760…

Θάβοντας μια εταιρία (την οποιαδήποτε) με τις «προσωπικές σου» ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ παπάτζες, αρχίζει και πάει αλλού το πράγμα!!!
Πρόσεχε λοιπόν τι γράφεις γιατί πολύς κόσμος διαβάζει...
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Πραγματικα μολις στριμωχτεις λιγο εκνευριζεσαι σαν μικρο παιδι.
Μισαλλοδοξια στο επακρον.

Οπως εχω πει ειμαι επαγγελματιας εγκαταστατης. Εχω μετρικα τοσο για ηχο οσο για εικονα.

Η tv ηταν φιλικου προσωπου ο οποιος ηθελε calibration στο χωρο του.

Ναι χρησιμοποιηθηκε το site του Μανωλη ο οποιος ειναι εξαιρετικος γνωστης και εχει βοηθησει παρα πολυ στην δουλεια. Τα πραγματα που μπορει καποιος να μετρησει σε μια τηλεοραση ειναι πανω κατω στανταρ. Οι
Ρυθμισεις του Μανωλη οσο και η τοποθετηση του με βρηκαν απολυτα συμφωνο. Το ιδιο εδειξαν και τα αποτελεσματα μου.

Εχω συμμετασχει σε πολλα τεστ τα οποια εχουν δημοσιευτει σε αλλα φορουμ η site. Το ποια ειναι δεν ειμαι υποχρεωμενος να σου πω.

Αν θες αμφισβητησε το. Δικαιωμα σου. Παρεθεσα και αλλα ομως και μπορω αλλα τοσα.

Ποτε δεν εκραξα την lg. Ειπα και καλα και κακα. Μην πραγματα που ποτε δεν εχω πει για φανω κολλημενος. Αλλος Δειχνει φανατισμο εδω μεσα σε εταιριες και τεχνολογιες...

Τελος ο ανθρωπος ζητησε ποια ειναι η καλυτερη τηλεοραση, οχι ποια δινει τα περισσοτερα δωρα.

Οσο για το ποιος λεει παπατζες και λεει ανακριβειες εχει φανει προ πολλου..
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Ζητω συγνωμμη για την συνταξη αλλα απο κινητο ειναι δυσκολο το γραψιμο
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.716
Reaction score
94.777
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Ζητω συγνωμμη για την συνταξη αλλα απο κινητο ειναι δυσκολο το γραψιμο
Γιατί δεν παίρνεις το LG Optimus 4X HD; :116:
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Σε σχέση με αυτο που έχω και motorola να έπαιρνα θα ήταν καλυτερα.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Ζητω συγνωμμη για την συνταξη αλλα απο κινητο ειναι δυσκολο το γραψιμο
Γιατί δεν παίρνεις το LG Optimus 4X HD; :116:
:142:

Σε σχέση με αυτο που έχω και motorola να έπαιρνα θα ήταν καλυτερα.
Η άλλη εκδοχή... Σε σχέση με αυτο που έχω και LG να έπαιρνα θα ήταν καλυτερα. :604:
 

Μηνύματα
86
Reaction score
6
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Και γιατι να το παρει, αφου τον μαρτιο θα βγει το καινουργιο LG Optimus 5X HD, και μολις κυκλοφορησει το LG Optimus 5X HD, καλυτερα να μην το παρει, γιατι το δεκεμβρη θα βγει LG Optimus 6X HD :204:
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Μωρέ μια χαρά είναι τα κινητά της LG (αν και απο κινητά δεν σκαμπάζω τόσο). Άπλα το βασικό είναι να μην παρασυρόμαστε απο την κάθε εμπορική πολιτική της εκαστοστε εταιρίας Σκοπός είναι να πάρουμε το καλύτερο προϊών για εμάς, χωρίς να δελεαζόμαστε.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Με την LG LM760 πρόσφατα ασχολήθηκα αρκετά και έχω τις εξής εντυπώσεις....

...Τα συμπεράσματα έχουν παρθεί σε ελεγχόμενο χώρο με μετρικά τόσο σε test patterns, όσο και σε υλικόβίντεο.

Ναι χρησιμοποιηθηκε το site του Μανωλη ο οποιος ειναι εξαιρετικος γνωστης και εχει βοηθησει παρα πολυ στην δουλεια. Τα πραγματα που μπορει καποιος να μετρησει σε μια τηλεοραση ειναι πανω κατω στανταρ. ΟιΡυθμισεις του Μανωλη οσο και η τοποθετηση του με βρηκαν απολυτα συμφωνο. Το ιδιο εδειξαν και τα αποτελεσματα μου.
Φίλε μου πραγματικά θα θεωρείς οτι μιλάς σε αναγνώστες, που σε ακούν με ανοιχτό το στόμα και ορθάνοιχτα μάτια, γεμάτα δίψα για την άποψή σου!

Πολύ περισσότερο όταν αναμασάς λόγια διάσπαρτα δεξιά και αριστερά από κάθε είδους τεστ του Κου Μπαχλιτζανάκη, που είναι καθ' όλα εξαίρετος και ως reviewer και ως άνθρωπος..

Το ότι αναφέρεις το όνομά του, σε υποτιθέμενες ρυθμίσεις – εξαγωγή συμπερασμάτων που έκανε για την LM-760, είναι αν μη τι άλλο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΑΝΑΛΗΘΗ και αγγίζουν τα όρια του «βιασμού» πνευματικής ιδιοκτησίας προς το πρόσωπό του. Επιπλέον προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις με αρνητική κατεύθυνση τους αναγνώστες του AVSite, για ένα αξιόλογο προϊόν!!!

Kαι επειδή είσαι καθ' όλα προκλητικός, βάλε μας το link του Κου Mπαχλιτζανάκη,για το τεστ που έκανε στην LM-760....

Σε χρωματική απόδοση τα πάει καλά (όπως συνηθίζουν τα IPS Panel),Οι τόνοι, ο κορεσμός και οι χροιές έχουν σωστή απόδοση, δίνοντας υψηλή ακρίβειαβάση προδιαγραφών Rec 709.
Αποσπασματικέςφράσεις αποκομμένες δεξιά και αριστερά από το site του, με άσχετα από την LM-760 μοντέλα, καθώς και απόπαλιότερο test της 47LEX8 του ΗΧΟΥ σε βοήθησαν να συνθέσεις μια ανακούρκουδη, ανακριβή και αστεία παράσταση με θέμα: "Toυ reviewer τα καμώματα" (όπως λέμε "Τα καμώματα της Βεζυροπούλας").

Όλοι καταλάβαμε ότι έστησες μια παράσταση «θεάτρου σκιών», για να μας πείσεις ότι το προϊόν είναι καλό αλλά "λίγο", αντιγράφοντας φράσεις κλισέ από το fullhd.gr, λέγοντάς μας ότι έβγαλες δικά σου συμπεράσματα,ενώ στη συνέχεια παραδέχτηκες τα γραφόμενα του Κου Μπαχλιτζανάκη, τα οποία …ποτέ δεν ανέφερε για τη συγκεκριμένη!!
Οπως εχω πει ειμαι επαγγελματιας εγκαταστατης. Εχω μετρικα τοσο για ηχο οσο για εικονα.

Η tv ηταν φιλικου προσωπου ο οποιος ηθελε calibration στο χωρο του.

Από την άλλη πλευρά το βέβαιο είναι ότι κανείς δε σε φώναξε να του ρυθμίσεις την τηλεόρασή του, καθώς το Πλαίσιο είναι ένα κατάστημα που έχει συγκεκριμένους ανθρώπους για να κάνουν αυτήν τη δουλειά, καθώς και συγκεκριμένη υπηρεσία καλλιμπραρίσματος –ρύθμισης εικόνας. Οι τεχνικοί του Πλαισίου είναι εξειδικευμένοι, άριστα εκπαιδευμένοι και ασφαλώς …όχι τυχαίοι.

Όπως λοιπόν κατανοούμε όλοι μας, δεν υπάρχει πιθανότητα να αγόρασε πελάτης του Πλαισίου,αποκλειστικό μοντέλο του και να φώναξε κάποιον «τυχαίο» (δεν εννοώ εσένα), να του τη ρυθμίσει…
Εξ’ άλλου μου φαίνεται περίεργο, πως ο φίλος σου δε σε συμβουλεύτηκε για την αγορά της LM-760? Θα τον είχες γλυτώσει από μια αποτυχημένη αγορά…:116:

…Εχω συμμετασχει σε πολλα τεστ τα οποια εχουν δημοσιευτει σε αλλα φορουμ η site. Το ποια ειναι δεν ειμαι υποχρεωμενος να σου πω.

Αν θες αμφισβητησε το. Δικαιωμα σου. Παρεθεσα και αλλα ομως και μπορω αλλατοσα.

Μπορώ άνετα να σου παραθέσω σελίδες ολόκληρες με συμπεράσματα έγκριτων reviewer (συμπεριλαμβανομένου και του Κου Mπαχλιτζανάκη και όχι μόνο), οι οποίοι έχουν εντελώς αντίθετη άποψη από τη δική σου, αλλά θα γεμίσω άσκοπα σελίδες, καταλήγοντας γραφικός, πράγμα που ουδέποτε θα επιδίωκα.

Όσοι θέλουν να ψάξουν, μπορούν να βρουν τα άπειρα τελικά συμπεράσματα, με ένα απλό googling


Τελος ο ανθρωπος ζητησε ποια ειναι η καλυτερη τηλεοραση, οχι ποια δινει ταπερισσοτερα δωρα.

Σε λυπεί τογεγονός ότι αποπροσανατόλισες τον κόσμο, με τις λιανικές που μας παράθεσες??

Δε σου αρέσει τελικά, ότι η LM-760σε σχέση με την αντίστοιχη Samsung, στοιχίζει λιγότερο κατά 600 ευρώ, έτσι??

Γιατί δεν προτείνεις στο φίλο σου να σου δώσει το κινητό που αποκόμισε από την αγορά της, μιας και θα ήταν ένα καλό «εργαλείο» στη δουλειά σου, για να βρίσκεις ευκολότερα τις τιμές στο Skroutz?

Παροιμία από την Α’ Δημοτικού: «Όσα δε φτάνει η αλεπού…» (το υπόλοιπο δικό σου, μεγάλο παιδί είσαι..)

Πραγματικα μολις στριμωχτεις λιγο εκνευριζεσαι σαν μικρο παιδι.
Μισαλλοδοξια στο επακρον.

Οπως εχω πει ειμαι επαγγελματιας εγκαταστατης. Εχω μετρικα τοσο για ηχο οσο γιαεικονα….
Ξέρεις… το να θυμώσω με «πλανόδιους μικροπωλητές» σαν εσένα, ποτέ δεν ήταν, ούτε και θα είναι το …φετίχ μου.

Έπειτα από 24 χρόνια που ανήκω στο συγκεκριμένο χώρο, ξέρεις πόσοι από δαύτους με έχουν διασκεδάσει?

Ένας επιπλέον σαν εσένα, μου προσθέτει περισσότερο κέφι στην καθημερινότητά μου…
[/FONT]
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Καταρχάς, η 760 με την 860 είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα όσον αφόρα το πάνελ, επεξεργαστές κτλ
Η ιδία η LG το αναφέρει αυτό όπως και οι πωλητές της. Άρα αντίστοιχη απόδοση έχουν.

Οι τρόποι με τους οποίους μπορεί κάποιος να περιγράψει το contrast, την απόδοση του scaler, την ακρίβεια rgb και ποσοστά φωτεινότητας μιας τηλεόρασης δεν νομίζω ότι μπορούν να είναι πολλοί. Το ότι οι ρυθμίσεις του Μανώλη μου έδωσαν το επιθυμητό gamma και την σωστή θερμοκρασία λευκού, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τον αναπαράγω. Τα ιδία πράγματα είδα και ιδία είπα. Χαμηλή φωτεινότητα, κακή ομοιομορφία (που και στραβός να είσαι θα το δεις), όπως και το πόσο σωστό είναι το τρίγωνο RGB. Το link του ήχου ούτε καν που το είχα διαβάσει. Τα περισσότερα reviews που κρίνουν tv με αντίστοιχες επιδόσεις, όλα με τις ίδιες ορολογίες μιλανε. Άρα αντιγράφουν όλοι.....Οκ ότι πεις.

Παρέθεσε όσα reviews θέλεις. Αλλά τόσα θα σου παραθέσω και εγώ από γειτονικά φόρουμ με ιδιοκτήτες που την κράζουν και αλλά ξένα site. Που θα οδηγήσει αυτό?? Πουθενά. Ας πάνε λοιπόν οι ενδιαφερόμενοι να διαλέξουν, μονοί τους με τα μάτια τους...

Πάντως ο Κ Μανώλης σαν να μην είδε θετική απόδοση από τις νέες σειρές LG (lm860 που υποθετικα ειναι ανωτερο μοντελο) μου φάνηκε σε όσα έχω διαβάσει... Όποτε μην βιαστείς να τρέξεις να παραθέσεις τα καλά του λόγια που ισχυρίζεσαι..

Το άλλο ανέκδοτο με τους εξειδικευμένους και άριστα εκπαιδευμένους τεχνικούς του Πλαισίου πραγματικά γύμνασε τους κοιλιακούς μου από τα γέλια και φαντάζομαι και στους περισσότερους που διαβάζουν το παρόν τοπικ. Πέραν αυτού ΗΤΑΝ ΦΙΛΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, το είπα πιο πάνω. Γιατί να απευθυνθεί σε άλλους και μάλιστα επί πληρωμή.. Α ξέχασα είναι άριστα εκπαιδευμένο:405:. (και όχι εξωτερικά συνεργία σαν εμάς..)

To ότι με γνώριζε δεν σημαίνει ότι θα του επέβαλα ποια tv να πάρει. Του αρεσε και την αγορασε. (Desighn) Δεν ειπα ποτε ότι είναι τραγική τηλεόραση. Υστερεί από τον ανταγωνισμό, αλλα κακη δεν την λες. Κατόπιν ζητησε την βοήθεια μου να την τοποθετήσω στον τοιχο του και να την καλιμπραρω για cinema χρήση. Γιατι όχι και να μην κανω κανα δυο μετρήσεις ώστε να ξερω 5 πράγματα παραπάνω για αυτή?

Αντί να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε συγκεκριμένα λεγόμενα επί της ουσίας, γυροφέρνεις το θέμα προσπαθώντας να ρίξεις λάσπη σε οποίον έχει αντίθετη άποψη από εσένα. Δεν είναι κακό να μην μου αρέσει ένα προϊόν και να παραθέσω το τι έχω δει. Για εσένα όμως είναι πολύ κακό, καθώς για να επιτίθεσαι έτσι, τότε έχεις ''ιδιαίτερη σχέση'' με το προϊόν.....

Καλό είναι στην εταιρία που εργάζεσαι, πιθανότατα στην LG, να τους προτείνεις να βλέπετε και τα προϊόντα του ανταγωνισμού που και που ώστε να αποκτήσετε και σφαιρική άποψη το τι υπάρχει και το πώς αποδίδει πέραν από τα ''αξιόλογα'' , ''αψεγάδιαστα'', super προϊόντα σας. Από την καρεκλά και το pc δεν μαθαίνεις.


Τέλος με το να με αποκαλείς ''πλανόδιο μικροπωλητή'' χωρίς να με γνωρίζεις προσωπικά και το τι ακριβώς έχω κάνει στην ζωή μου, δείχνει χαμηλό επίπεδο άτομου. Για εμένα αποτελεί προσβολή καθώς δεν σε χαρακτήρισα καθόλου.
Όπως είχα πει παλαιοτέρα, η ωριμότητα δεν έχει ηλικιακά σύνορα.


Εφόσον δεν εισαι ικανός κάνεις φιλικό διάλογο και δεν δέχεσαι αντίθετες απόψεις ελέω της υπερβολικής σου μισαλλοδοξίας, λατρεύοντας να ειρωνεύεσαι οποίον δεν πάει με τα νερά σου, συνέχισε το τοπικ μόνος σου στολίζοντας το με ποιηματάκια και ειρωνείες.

Και εφόσον σου αρέσουν τα έξυπνα μοτο

Ο Αϊνστάιν κάποτε είπε: δυο πράγματα δεν έχουν όρια το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.
 



Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Αυτές οι LG είναι made in Japan? :116:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.960
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top