ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Καταρχάς εχω άριστες σχέσεις με την LG Helllas. Μέσα στο 2012 έχω προτείνει - εγκαταστήσει παρα πολλές. Ειδικα ενα ξενοδοχείο προ 3 εβδομάδων που ανέλαβα, μόνο του αρίθμησε 140 τεμάχια σε LG led tvs!
Τηλεοράσεις δεν αγοράζουμε μόνο για το 3d τους αλλα και για αλλα specs που παρέχουν. Η LG σε πολλές περιπτώσεις κερδίζει στο value for money.

Η Samsung απο την αλλη είναι απο τις πιο πλήρης σε specs, εικόνα, χωρίς ιδιαιτερότητες με το smart, media player κτλ. Πολλοί καταναλωτές πλέων δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτά.

Πότε δεν χειραγώγησα ενα καταναλωτή για το ποιο προϊών θα αγοράσει οπως λες πιο πάνω. Του δίνω το know how και το τι πρέπει να προσέξει. Απο εκει και πέρα, ελεύθερα βλέπει, δοκιμάζει και διαλέγει μόνος του. Προτιμά το passive και δεν τον ενοχλούν οι ιδιαιτερότητες του. Με το καλό να το πάρει.

Ουδεμιά προσβολή για την LG απο έμενα δεν ειπώθηκε. Ζύγισα υπέρ και κατά και για τις 2 τεχνολογίες. Το τι λένε οι promoters της LG δεν αποτελεί δικιά μου προσβολή, αυτοί το κάνουν, αυτοί το παραδέχονται οτι το κάνουν για αυτό το λόγο. (να μην φαίνονται οι γραμμές) Δεν ειναι δικό μου θέμα αυτό. Δεν αποτελεί προσβολή, αποτελεί γεγονός.

Ναι ειναι νεότερη τεχνολογία αλλα δεν είναι τελεία και αψεγάδιαστη. (βλεπε θέματα ανάλυσης κτλ)

Τέλος για μια άλλη και τελευταία φορα δεν παραδέχεσαι οτι το passive εχει χαμηλότερη ανάλυση παραγόμενης εικόνας, ουτε την ύπαρξη των ενοχλητικών οριζοντίων γραμμών, ουτε το χαμηλό gamma. Οσες αποδείξεις, οσα link και να παραθέσω εσυ θα το αποφεύγεις επιμελώς και εντέχνως.

Αυτό όμως δεν ειναι αντικειμενικό, αλλα ζήλος και φανατισμός.
 

loukyrantaplan

LG Hellas staff
Μηνύματα
93
Reaction score
13
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Η Samsung απο την αλλη είναι απο τις πιο πλήρης σε specs, εικόνα, χωρίς ιδιαιτερότητες με το smart, media player κτλ. Πολλοί καταναλωτές πλέων δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτά.
.
οταν λες ιδιαιτεροτητες με smart εννοεις μοντελα οπως της Samsung την ES5500 που και καλα λογιζετε ως smart (παραπλανητικα) αλλα στην ουσια ανοιγει μονο applications αφου δεν εχει web browser και χρειαζετε και wi-fi adaptor?

οσο το να συγκρινεις τον media player ακομη και της χαμηλοτερης Lg smart (LM640) πχ με την ES8000,
ειναι τουλαγχιστον αστεια ως προς τις δυνατοτητες (παιζει srt. χωρις απαραιτητα να ειναι ιδιο ονομα.οι υποτιτιλοι τοποθετουνται οπου θελουμε σε μεγεθος σε χρωμα, μετατοπιζονται μπροστα και πισω εως 10δευτερολεπτα κτλ κτλ) Εννοειτε οτι υποστηριζει ολα τα format εικονας και ηχου συμπεριλαμβανομενου dts (πλην AVCHD)

και φανταζομαι θα συμφωνεις και εσυ οτι δεν υπαρχει συγκριση στο ποσο ευχρηστη και φιλικη ston χρηστη ειναι η περιηγηση στο διαδικτυο με μια οποιαδηποτε Samsung σε σχεση με την πιο απλη Lg που το magic motion την απογειωνει.

οσο για remote tv , αν εχεις android καλος
αν εχεις ios...για Samsung δεν

αποδειξη ποσο καλο ειναι το 3DWorld ειναι οτι η Samsung μεσω καταλληλης εφαρμογης δινει προσβαση στην πλατφορμα της Lg για Αμερικη και Καναδα μονο.Τυχαιο? δεν νομιζω...

Για το Dual Play δεν το συζητω, το θεμα πια ειναι να δουμε και dual view (χαχαχαχαχα το ονειρο του πατερα μου θα γινει πραγματικοτητα!!!)

και ολα αυτα επειδη οπως ειπες και εσυ:
"Πολλοί καταναλωτές πλέων δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτά"
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

αποδειξη ποσο καλο ειναι το 3DWorld ειναι οτι η Samsung μεσω καταλληλης εφαρμογης, δινει προσβαση στην πλατφορμα της Lg για Αμερικη και Καναδα μονο.Τυχαιο? δεν νομιζω...
Έτσι ακριβώς!!!!!!!!!!

...και εγγύηση zero pixel!:116:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

...Τέλος για μια άλλη και τελευταία φορα δεν παραδέχεσαι οτι το passive εχει χαμηλότερη ανάλυση παραγόμενης εικόνας, ουτε την ύπαρξη των ενοχλητικών οριζοντίων γραμμών, ουτε το χαμηλό gamma. Οσες αποδείξεις, οσα link και να παραθέσω εσυ θα το αποφεύγεις επιμελώς και εντέχνως.

Αυτό όμως δεν ειναι αντικειμενικό, αλλα ζήλος και φανατισμός.
Σου έχω ήδη απαντήσει στo post #113 και μάλιστα από το link που ο ίδιος έβαλες.
Σε βαρίεμαι πραγματικά που αναλώνεσαι να ανακυκλώνεσαι... δυστυχώς συνεχίζεις την παπαγαλία σου, μη διαβάζοντας.

Ζήλος και φανατισμός?:111:
Κοίτα τον καθρέφτη σου και ρώτα αυτόν που βλέπεις μέσα να σου πει...
Λέω να σε αφήσω τώρα, γιατί έχω να ασχοληθώ με άλλους που καταλαβαίνουν...:605:
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

οταν λες ιδιαιτεροτητες με smart εννοεις μοντελα οπως της Samsung την ES5500 που και καλα λογιζετε ως smart (παραπλανητικα) αλλα στην ουσια ανοιγει μονο applications αφου δεν εχει web browser και χρειαζετε και wi-fi adaptor?

οσο το να συγκρινεις τον media player ακομη και της χαμηλοτερης Lg smart (LM640) πχ με την ES8000,
ειναι τουλαγχιστον αστεια ως προς τις δυνατοτητες (παιζει srt. χωρις απαραιτητα να ειναι ιδιο ονομα.οι υποτιτιλοι τοποθετουνται οπου θελουμε σε μεγεθος σε χρωμα, μετατοπιζονται μπροστα και πισω εως 10δευτερολεπτα κτλ κτλ) Εννοειτε οτι υποστηριζει ολα τα format εικονας και ηχου συμπεριλαμβανομενου dts (πλην AVCHD)

και φανταζομαι θα συμφωνεις και εσυ οτι δεν υπαρχει συγκριση στο ποσο ευχρηστη και φιλικη ston χρηστη ειναι η περιηγηση στο διαδικτυο με μια οποιαδηποτε Samsung σε σχεση με την πιο απλη Lg που το magic motion την απογειωνει.

οσο για remote tv , αν εχεις android καλος
αν εχεις ios...για Samsung δεν

αποδειξη ποσο καλο ειναι το 3DWorld ειναι οτι η Samsung μεσω καταλληλης εφαρμογης δινει προσβαση στην πλατφορμα της Lg για Αμερικη και Καναδα μονο.Τυχαιο? δεν νομιζω...

Για το Dual Play δεν το συζητω, το θεμα πια ειναι να δουμε και dual view (χαχαχαχαχα το ονειρο του πατερα μου θα γινει πραγματικοτητα!!!)

και ολα αυτα επειδη οπως ειπες και εσυ:
"Πολλοί καταναλωτές πλέων δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτά"
Φίλε μου συγνώμη αλλα δεν τα έχεις ψάξει σωστά. Πολλά λάθη σε αυτά που λες.

Η ES5500 παρόλο που κοστίζει 549 για 40'' είναι smart και ΕΧΕΙ web browser πλήρες. Ο οποίος μπαίνει σε οποιοδήποτε web site. Μέχρι και flash player εχει. Wi-fi dongle ναι απαιτεί. Εισαγωγικό μοντέλο ειναι. Και η LG έτσι λειτουργεί με τα εισαγωγικά τους

Πότε συγκρινα τον media player της 8000? O media player των Samsung παίζει τα ίδια αρχεία απο την ταπεινή Ε420 που ειναι LCD μεχρι την 8000. Άνευ τιμης παίζουν avi, divx, mkv, srt, sub και ηχο DTS.

Το magic motion δεν ειναι κακό, σαν καινοτομία ειναι ενδιαφέρον. Δεν ειμαι κατα της LG. Βέβαια να σε ενημερώσω οτι οι περισσότεροι καταναλωτές προτιμούν να βάζουν πληκτρολόγιο - ποντίκι wireless. Που ειναι μακράν πιο εύκολο στην χρίση. Κατι το οποιο κάνουν και οι δυο εταιρίες.

Για το remote TV παλι εισαι λάθος. Υπάρχει και για android όσο και για IOS. Το ίδιο ισχύει και για εφαρμογές DLNA. http://www.samsung.com/global/article/articleDetailView.do?atcl_id=20

Τωρα για το dual play συμφωνώ οτι ειναι μαι ενδιαφέρουσα καινοτομία της LG. Αν και δεν το εχω δει να παίζει ποτε για αν εχω άποψη.

Σε γενικές γραμμές, προτιμώ Samsung, γιατι ειναι πιο ολοκληρωμένες, πιο εύκολο smart στην χρήση και το σημαντικότερο εχουν ανώτερη ποιότητα εικόνας. Απο την ταπεινή 6100 μεχρι τα premium μοντέλα.

Δεν καταλαβαίνω γιατι τοσος φανατισμός? Με ειδατε να Θεοποιώ την Samsung? Υπάρχει μια προτίμηση άπλα, Δεν ειναι κακό αυτο. Ουτε με την LG εχω πρόβλημα. Με τη παραπληροφόρηση εχω θέμα.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

οσο το να συγκρινεις τον media player ακομη και της χαμηλοτερης Lg smart (LM640) πχ με την ES8000,
ειναι τουλαγχιστον αστεια ως προς τις δυνατοτητες (παιζει srt. χωρις απαραιτητα να ειναι ιδιο ονομα.οι υποτιτιλοι τοποθετουνται οπου θελουμε σε μεγεθος σε χρωμα, μετατοπιζονται μπροστα και πισω εως 10δευτερολεπτα κτλ κτλ) Εννοειτε οτι υποστηριζει ολα τα format εικονας και ηχου συμπεριλαμβανομενου dts (πλην AVCHD)
Καλώς έκανε η LG και επιτέλους έχει δυνατότητες που χτυπούν αρκετά media players αλλά δεν το 'χει υιοθετήσει ακόμα και στις οικονομικότερες σειρές της,κάτι που έχει κάνει η Samsung.Και σε κάποιον που κυνηγά τέτοιες δυνατότητες σε χαμηλά κοστολόγια είναι καθοριστικός παράγοντας αφού ξέρει ότι θα γλυτώσει περίπου 80-100 ευρώ από την αγορά ενός αυτόνομου player.

Όσον αφορά τις δικτυακές και διαδυκτιακές δυνατότητες όντως μεν η Samsung έκανε την αρχή αλλά η LG την προσπέρασε στην γωνία,όπως επίσης και στο user friendly interface.Ειδικά αυτός ο βραχνάς με την ταξινόμηση των καναλιών στις Sammy!


Όσον αφορά τα περί 3D και γενικότερα την ποιότητα της εικόνας:
Για κάποιον videophile και στις 2 περιπτώσεις εταιριών είναι ''κλείστο να φύγουμε''.Όταν δεν μπορείς να ελέγξεις σωστά βασικά στοιχεία της εικόνας,aka έλεγχος φωτεινότητας και gamma,είναι περιττό να συζητάμε κάτι περαιτέρω.
Βέβαια για πλειοψηφία των καταναλωτών αυτά είναι ''εξωγήινοι όροι''.Δώσε κορεσμό και κοντράστ στο φούλ και πάρε κόσμε.
Εδώ όμως δεν είμαστε η πλειοψηφία αλλά κάποιοι που:
α)Θέλουμε να μάθουμε 2 πράγματα παραπάνω
β)Έχουμε δει κάτι παραπάνω και μας εκνευρίζει που αντί να κάτσουν να φτιάξουν μερικά πράγματα σωστά,κυνηγάνε τις λύσεις που εντυπωσιάζουν μεν αλλά εν τέλει είναι δύσχρηστες για τους καταναλωτές(δεν ξέρω και πολλούς που περνάνε πολύ ώρα κάνοντας browsing στην τηλεόραση τους,ούτε καν χρησιμοποιούν τα widgets).
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Σου έχω ήδη απαντήσει στo post #113 και μάλιστα από το link που ο ίδιος έβαλες.
Σε βαρίεμαι πραγματικά που αναλώνεσαι να ανακυκλώνεσαι... δυστυχώς συνεχίζεις την παπαγαλία σου, μη διαβάζοντας.

Ζήλος και φανατισμός?:111:
Κοίτα τον καθρέφτη σου και ρώτα αυτόν που βλέπεις μέσα να σου πει...
Λέω να σε αφήσω τώρα, γιατί έχω να ασχοληθώ με άλλους που καταλαβαίνουν...:605:
Οκ εγω μπορει να μην καταλαβαίνω γενικά για εσένα, αλλα στο post 113 δεν υπάρχει στα λεγόμενα σου τίποτα που παραδέχεσαι, οτι το passive εχει χαμηλότερη ανάλυση.

Το μονο που έκανες ποστ ηταν ενα σημειο απο το link μου που λεει οτι οι χρήστες δεν βλέπουν πινάκες με τεστ κτλ. Το μονο που ειπες σωστο και συμφωνω, ειναι οτι ο καθένας μπορει να διαλέξει οτι του αρέσει. Δεν ειναι κακό ομως να επισημάνουμε και τα αρνητικά τους..

Θα ηταν πιο χρήσιμο να ποσταρες αυτο
All in all, it was a very illuminating afternoon at Grayscale Studio, strengthening my conviction that active 3D flat panels produce a better 3D image than passive FPR sets. Yes, active glasses are more expensive (though they have dramatically dropped in price with Samsung's announcement of $50 models), they are heavier and clunkier than passive glasses, and they require periodic battery replacement or recharging. But if you're like me, you want the best possible image quality, and with 3D flat panels, that means active-shutter glasses.
Η αυτο
Makers of such sets claim that, while each eye sees only 540 lines, the brain combines the two images into one, resulting in a total of 1080 lines. However, Kane disputes this, saying that the two images must be kept completely isolated from each other or we would see no 3D effect at all, and if each eye sees 540 lines, that's the total effective resolution.

In addition, this is why thin, black horizontal lines are visible when viewing an FPR-based 3D flat panel within a certain distance from the screen. And this proves that the brain does not completely combine the two images into one—if it did, the black lines wouldn't be visible at any distance. Of course, you can sit far enough away to render those lines invisible, but that would also reduce the amount of detail you see and cause the 3D effect to be less immersive.
Δεν πρόκειται για φανατισμό ουτε για παπαγαλία απο μέρους μου, πρόκειται για απτες αποδείξεις που δεν αμφισβητούνται. Εαν θες υπάρχουν εκατοντάδες αντίστοιχα link.

Οταν κάποιος ομως αντι να παραδεχτεί κατι σε μια συζήτηση μου άπαντα ετσι
1) Η τεχνολογία passive 3D είναι ότι πιο νέο και επαναστατικό έχει σχεδιαστεί μέχρι σήμερα. Η συγκεκριμένη τεχνολογία αναπτύχθηκε από την LG πέντε χρόνια πριν, όταν όλες οι υπόλοιπες εταιρίες είχαν «ακουμπήσει» πάνω στην active
Τοτε συγνώμη αλλα αυτο δείχνει η φανατισμό η οτι εργάζεσαι για την ανωτέρω εταιρια.

Ενα σωστό ειπες. Δεν υπάρχει λογος να ασχολούμαστε ο ενας με τον αλλον. Και 20 σελίδες να παμε, τα ιδια θα γίνονται, εγω θα παραθέτω αποδείξεις, εσυ θα επιμενεις οτι δεν είναι ετσι και οτι η LG εφηύρε οτι καλυτερο στο κόσμο, αψεγάδιαστο κτλ.

Με την LG μια χαρα τα εχω, με τις λαθος πληροφορίες εχω προβλημα.
 

loukyrantaplan

LG Hellas staff
Μηνύματα
93
Reaction score
13
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

@graphist83 εχεις δικιο αδικισα την Samsung εκ παραδρομης στο θεμα της 5500 εχει κανονικα browser

για ολα τα αλλα ομως ισχυουν κανονικα

οι media players της 6100(δεν το συγκρινω με την Ε420) δεν εχουν σχεση με της ES8000 και αν βαλεις (mkv με dts) θα το δεις.

Οχι τοσο πολυ για να δειξω την διαφοροποιηση , αλλα για να δειξω οτι η LG ακουει και διορθωνει τα λαθη του παρελθοντος χωρις να ειναι δογματικη....προσφεροντας τα αυτονοητα σε ολες τις σειρες και οχι μονο τις premium smart tv's

Οσο για της apple remote-tv (οχι dlna share), εγω δεν εχω βρει για τις φετινες σειρες
αν προσεξεις και στο link που εστειλες θα δεις
http://prntscr.com/mlr27
μου το εχει επιβεβαιωσει και promoter της Samsung οτι για φετινες σειρες δεν υπαρχει ios app remote

παρολα αυτα θα χαρω αν υπαρχει οντος κατι νεο που δεν το ξερω (πως λεγετε ακριβως να το κατεβασω)
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

οι media players της 6100(δεν το συγκρινω με την Ε420) δεν εχουν σχεση με της ES8000 και αν βαλεις (mkv με dts) θα το δεις.
Εννοείς από άποψη ποιότητας εικόνας και δυνατότητα ανάγνωσης ''βαρειών'' αρχείων;
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Καλώς έκανε η LG και επιτέλους έχει δυνατότητες που χτυπούν αρκετά media players αλλά δεν το 'χει υιοθετήσει ακόμα και στις οικονομικότερες σειρές της,κάτι που έχει κάνει η Samsung.Και σε κάποιον που κυνηγά τέτοιες δυνατότητες σε χαμηλά κοστολόγια είναι καθοριστικός παράγοντας αφού ξέρει ότι θα γλυτώσει περίπου 80-100 ευρώ από την αγορά ενός αυτόνομου player.
Ίσως σου έχει μείνει στο μυαλό από παλιά για να το λες.
Η LG σε όλες τις σειρές της διαθέτει τον ίδιο media player, συνεπώς παίζει οποιοδήποτε αρχείο ακόμα και στις φθηνές σειρές της (ακόμα και στη 19άρα).
Μήπως έχεις μπερδευτεί με την περσυνή σειρά? Οι περσυνές φθηνές σειρές όντως δεν είχαν media player, κάτι όμως που δεν ισχύει με τις τωρινές.:126:

Όσον αφορά τα περί 3D και γενικότερα την ποιότητα της εικόνας:
Για κάποιον videophile και στις 2 περιπτώσεις εταιριών είναι ''κλείστο να φύγουμε''.Όταν δεν μπορείς να ελέγξεις σωστά βασικά στοιχεία της εικόνας,aka έλεγχος φωτεινότητας και gamma,είναι περιττό να συζητάμε κάτι περαιτέρω.
Αν μπεις στο εξελιγμένο μενού ρυθμίσεων για την εικόνα (Προηγμένος έλεγχος) εκεί υπάρχει από ρύθμιση γάμμα, μέχρι contrast, φωτεινότητα κλπ χρωμάτων σε RGB αναλυτικά.
Ο ψαγμένος καταναλωτής, έχει τη δυνατότητα να ρυθμίσει και να "φέρει" την τηλεόραση στα απόλυτα επίπεδα εικόνας που μπορεί να δώσει το panel της.

Εδώ όμως δεν είμαστε η πλειοψηφία αλλά κάποιοι που:
α)Θέλουμε να μάθουμε 2 πράγματα παραπάνω
β)Έχουμε δει κάτι παραπάνω και μας εκνευρίζει που αντί να κάτσουν να φτιάξουν μερικά πράγματα σωστά,κυνηγάνε τις λύσεις που εντυπωσιάζουν μεν αλλά εν τέλει είναι δύσχρηστες για τους καταναλωτές(δεν ξέρω και πολλούς που περνάνε πολύ ώρα κάνοντας browsing στην τηλεόραση τους,ούτε καν χρησιμοποιούν τα widgets).
Σίγουρα όλα αυτά είναι marketing κινήσεις εντυπωσιασμού, υπάρχουν όμως 2-3 πραγματάκια που έχουν "ζουμί" και στην πορεία θα εξελιχθούν. Όπως για παράδειγμα το application της LG με 3D θέματα στη smart TV σουίτα. Επίσης πολλά ελληνικά apps είναι σε οργασμό συμφωνιών... :119:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Ίσως σου έχει μείνει στο μυαλό από παλιά για να το λες.
Η LG σε όλες τις σειρές της διαθέτει τον ίδιο media player, συνεπώς παίζει οποιοδήποτε αρχείο ακόμα και στις φθηνές σειρές της (ακόμα και στη 19άρα).
Μήπως έχεις μπερδευτεί με την περσυνή σειρά? Οι περσυνές φθηνές σειρές όντως δεν είχαν media player, κάτι όμως που δεν ισχύει με τις τωρινές.:126:
Iσχύει και για την LK σειρά;Γιατί σε ένα πείραμα που έκανα dts δεν αναγνωρίστηκε.



Αν μπεις στο εξελιγμένο μενού ρυθμίσεων για την εικόνα (Προηγμένος έλεγχος) εκεί υπάρχει από ρύθμιση γάμμα, μέχρι contrast, φωτεινότητα κλπ χρωμάτων σε RGB αναλυτικά.
Ο ψαγμένος καταναλωτής, έχει τη δυνατότητα να ρυθμίσει και να "φέρει" την τηλεόραση στα απόλυτα επίπεδα εικόνας που μπορεί να δώσει το panel της.
Άλλο αυτό και άλλο ο έλεγχος της φωτεινότητας.Sorry αλλά δεν είναι σωστό κάτι που λόγω περιμετρικού ελέγχου του φωτισμού αναβοσβήνει σαν strobo light(ακραίο μεν αλλά καταλαβαίνεις).Το αστείο είναι ότι 1η η LG είχε παρουσιάσει τηλεόραση με οπίσθιο φωτισμό και μάλιστα σε ζώνες αλλά την έφαγε ο πόλεμος της ''λέπτυνσης''.Λες και παίζει ρόλο τοποθέτησης αν η τηλεόραση θα είναι 8 πόντους αντί για 3.Αλλά the public gets what the public wants( ή μήπως όχι;).
 

Μηνύματα
279
Reaction score
40
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

@graphist83 εχεις δικιο αδικισα την Samsung εκ παραδρομης στο θεμα της 5500 εχει κανονικα browser

για ολα τα αλλα ομως ισχυουν κανονικα

οι media players της 6100(δεν το συγκρινω με την Ε420) δεν εχουν σχεση με της ES8000 και αν βαλεις (mkv με dts) θα το δεις.

Οχι τοσο πολυ για να δειξω την διαφοροποιηση , αλλα για να δειξω οτι η LG ακουει και διορθωνει τα λαθη του παρελθοντος χωρις να ειναι δογματικη....προσφεροντας τα αυτονοητα σε ολες τις σειρες και οχι μονο τις premium smart tv's

Οσο για της apple remote-tv (οχι dlna share), εγω δεν εχω βρει για τις φετινες σειρες
αν προσεξεις και στο link που εστειλες θα δεις
http://prntscr.com/mlr27
μου το εχει επιβεβαιωσει και promoter της Samsung οτι για φετινες σειρες δεν υπαρχει ios app remote

παρολα αυτα θα χαρω αν υπαρχει οντος κατι νεο που δεν το ξερω (πως λεγετε ακριβως να το κατεβασω)
Το SAMSUNG remote υπάρχει στο app store της apple. Για dlna υπάρχει το imediashare. Εάν θες να σου βγάλω printscreen το repo και το desktop του iPhone μου. Το βράδυ όμως.

Απο επίπεδο media player η 6100 με την 8000 παίζουν τα πάντα με τον ίδιο τροπο. Υπάρχει έντονη διάφορα στην ποιότητα της εικόνας αλλα αυτο οφείλεται στο πάνελ και στους επεξεργασίας της 8000. Παντού και σε όλα παίζει καλύτερα απο την 6100.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Iσχύει και για την LK σειρά;Γιατί σε ένα πείραμα που έκανα dts δεν αναγνωρίστηκε.
H LK σειρά είναι περσυνή ενώ η φετινή σειρά (που πλέον έχει γίνει και αυτή παρελθόν λόγω του οτι καταργείται πλήρως μετά από περίπου 11 μήνες κυκλοφορίας) είναι (ήταν) η CS-460. Αυτή η σειρά αντικατέστησε την LK και είναι στα ίδια πλαίσια (LCD) αλλά με ολοκληρωμένο media player.
Όμως πλεον οι LCD καταργούντε πλήρως και ανανεώνονται με LED.


Άλλο αυτό και άλλο ο έλεγχος της φωτεινότητας.Sorry αλλά δεν είναι σωστό κάτι που λόγω περιμετρικού ελέγχου του φωτισμού αναβοσβήνει σαν strobo light(ακραίο μεν αλλά καταλαβαίνεις).Το αστείο είναι ότι 1η η LG είχε παρουσιάσει τηλεόραση με οπίσθιο φωτισμό και μάλιστα σε ζώνες αλλά την έφαγε ο πόλεμος της ''λέπτυνσης''.Λες και παίζει ρόλο τοποθέτησης αν η τηλεόραση θα είναι 8 πόντους αντί για 3.Αλλά the public gets what the public wants( ή μήπως όχι;).
Πλήρης έλεγχος φωτεινότητας όπως τον εννοείς "οχι" δεν υπάρχει στο μενού επιλογών. Υπάρχει η παράμετρος "Eye care" καθώς και "Local dimming" αλλά σε πολύ βασική ρύθμιση, καθώς περιπλέκεται πολύ στα άδυτα των ρυθμίσεων και κινδυνεύει να γίνει πιο χάλια, απ' ότι ίσως περιμένεις...:137:


Είναι γεγονός οτι όλες οι τηλεοράσεις με περιμετρικό φωτισμό, καθώς και η nano full led, έχουν ένα πρόβλημα halo effect, το οποίο διαφέρει ακόμη και από τεμάχιο σε τεμάχιο! Μπορεί ακόμη και από την ίδια γραμμή παραγωγής να βγεί το νούμερο 123321 και να έχει αμυδρό έως και καθόλου και το αμέσως επόμενο 123322 να έχει halo που βγάζει μάτι! Αυτό "έρχεται" μετά από στρώσιμο 50-60 ωρώναλλά και πάλι δεν είναι βέβαιο οτι θα εξαλειφθεί πλήρως.

Στις περισσότερες περιπτώσεις στο απόλυτο σκοτάδι φαίνεται ελάχιστα στις άκρες (ή σε μια από αυτές). Αυτό συμβαίνει σε όλες τις LED ανεξαρτήτου εταιρίας και ποιότητας panel.

Όντως public gets what public wants on the half "sometimes"...
Τhat's life (...is good)!:126:
 

Μηνύματα
893
Reaction score
83
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Ποια η γνώμη σας για την 46αρα 760 3D της LG που διαθετει κατα αποκλειστικότητα το πλαίσιο/ Γιατι με ενδιαφέρει για αγορά. Η tv θα χρησιμοποιηθεί για ταινίες και τηλεοπτικά κατα κύριο λόγο.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Eξαιρετικό κομμάτι!
Έχω την ίδια σε 42άρα...:116:

Την αγοράζεις με κλειστά μάτια...........:444:
 

Μηνύματα
86
Reaction score
6
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Ποια η γνώμη σας για την 46αρα 760 3D της LG που διαθετει κατα αποκλειστικότητα το πλαίσιο/ Γιατι με ενδιαφέρει για αγορά. Η tv θα χρησιμοποιηθεί για ταινίες και τηλεοπτικά κατα κύριο λόγο.
Sony 46HX750 με 200 Hz πραγματικα και καλυτερο μαυρο αντιθεση!!! η 760 ειναι 100 Hz και τα μαυρα της χαλια..το μαυρο στην εικονα κανει την διαφορα!!!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

H σειρά LM-760 της LG είναι στα 800 Hz MCi (Motion Clarity Index) και διαφέρει παρασάγκας από τη σειρά της Sony HX750 που είναι στα 400 Ηz (XR motion)

Ουσιαστικά με απόλυτα νούμερα το refresh rate στην LG LM-760 είναι 400Hz ενώ στη Sony HX750 στα 200Ηz...

To μαύρο και στις δυο τηλεοράσεις είναι κορυφαίο.
Οι μεγάλες διαφορές εντοπίζονται στην κίνηση... :403:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

50Hz panel δεν φοράνε και οι 2;
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: ενα διαφορετικο topic με ιδιο αποτελεσμα (ποια tv)

Σίγουρα;
Για την Sony είναι σχεδόν σίγουρος(η σειρά 8 και 9 έχουν υψηλής ταχύτητας panels),για την LG δεν θυμάμαι.Έχεις κάποιο link;
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.738
Μηνύματα
2.874.441
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top