ενισχυτές τάξης ΑΒ και μερικώς Α

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
προς Ζακμαν
Για ανθρωπο των δικων σου γνώσεων το ανωτέρω κείμενο είναι "απογοητευτικό " .Αυτά που λένε είναι μαρκετίστικα του κώλου ,προμοτάρουν αναίσχυντα την βιομηχανία του χαϊεντισμού και τελικά γινονται περίγελως .
Η εξήγηση του damping factor είναι αχαρακτήριστη .Αν φορτώσω μια Φεραρι με 4 τονους πατάτες το αμάξι δεν θα πάει :headbang:
μετρας χώρους,βλέπεις τα χάλια τους και μετά μου ποστάρεις τους παραπάνω "γκουρού ":o
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Εμένα δε μου αρέσει η ζάχαρη άχνη στους κουραμπιέδες.
Βουτηγμένους σε λευκη σοκολάτα γουστάρεις ? Γκουρμεδιάρης .......γ@μω τα τριγωνα σας ...προσκυνημένοι νκοριάρηδες :gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Ου να μου χαθείς σατανά, μες στο κατακαλοκαιρο βάζεις τέτοιες ιδέες, πάει ή δίαιτα!

PDF κι αηδίες, φέρε την μερέντα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Υ.Γ. Δοκιμάζω και εγώ κάποια class D τον τελευταίο καιρό.
Αλήθεια ρε; Ωραίος! Ποια δοκιμάζεις;

Υ.Γ. άρθρα για νταμπινγκ φακτορ υποδεέστερα αυτών που έχω γράψει, ή άρθρα - απόψεις, δε διαβάζω πλέον. Παει ο καιρός που τα διάβαζα τα πάντα όλα.. γεράματα παιδί μου, στριμεναντερο! :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Στα αμιγώς τεχνικά θέματα, αυτά τα ολίγα που ανέφεραν τα παιδιά, έχω μόνο να πω το εξής: νταμπινγκ φακτορ χρήσιμο τελικό, αρκεί ένα εικοσαρι. Σλιου ρειτ, ένα ταλαρο σε λαιν λεβελ, κι αντε ένα δεκαρικο σε τελικό ενισχυτή πολύ πολύ μεγάλης ισχύος. Απόκριση συχνότητας μέχρι 20κ. Ότι άλλο και να ειπωθεί πάνω σε αυτά, είναι ανακρίβεια. και ειδες; είμαι ευγενεστατος.. κύριος! δε λέω χαϊεντόσκατα-λαμποκουράδες! Αυτά, ο ζαπ! :)
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Στη Δονουσα θέλεις 15 γιατί το 3g σέρνεται.
Ευχαριστούμε για τα links αλλά μήπως έχεις τίποτα στο τακα τακα.
Αυτό που κατάλαβα από την παραπάνω πρότασή σου είναι ότι δυστυχώς δεν διάβασες τίποτα από τα παραπάνω λινκς του ποστ του ΚώσταEAR. Κρίμα. Εγώ που τα έζησα όταν γράφονταν, και πάλι αφιέρωσα 2μιση ώρες να τα κάνω επανάληψη, εσύ (αλλά όχι μόνο εσύ, όλοι) που πρέπει να τα διαβάσεις, τίποτα.

Το να προσπαθείς να κρίνεις έναν ενισχυτή μόνο από τις μετρήσεις είναι σαν να προσπαθείς να κρίνεις εάν θα τα φτιάξεις με μια ξανθιά χρησιμοποιωντας μεθόδους σωματομετριας, δεν αρκεί για μακροχρονια συμβιωση.
Ατυχέστατο παράδειγμα. Κλάνει τελικά η πεταλούδα στο A του Κενταύρου;

προς Ζακμαν
Για ανθρωπο των δικων σου γνώσεων το ανωτέρω κείμενο είναι "απογοητευτικό " .Αυτά που λένε είναι μαρκετίστικα του κώλου ,προμοτάρουν αναίσχυντα την βιομηχανία του χαϊεντισμού και τελικά γινονται περίγελως .

μετρας χώρους,βλέπεις τα χάλια τους και μετά μου ποστάρεις τους παραπάνω "γκουρού ":o
Συμφωνώ μαζί σου Μάνο. Ήθελα να το σχολιάσω κι εγώ, αλλά με κάλυψες πλήρως.


Α, κι εγώ έχω class D (Tripath) και είχα ακούσει στο χώρο μου τα ncore του vet που κάναν γύρες τότε. Τα ncore ήταν καλύτερα από αυτά που έχω. Και σε χαμηλές εντάσεις, το βράδυ και τέρμα. Τέρμα όμως, δεν είχε άλλη τάση ο προενισχυτής μου.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Θεωριες για αγριους , ημιμαθεια , αμαθεια ... και απο την αλλη .. ξεροκεφαλια , ξερολες - παντογνωστες , κολοτουμπες , τι αλλο θα ακουσουμε σε αυτο το νημα ενας Θεος ξερει ! :D .
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Eγω αυτα που συμπερανα ειναι οτι θα ηθελα ενεργο με αξιοπρεπη, class d χαμηλα και ΑΒ μεσουψηλα για να ειμαστε ολοι αγαπημενοι ;) .
Αυτα μεχρι οι πρωτοι ενισχυτες να καταφερουν να καταλαβουν το καστρο που εχουν ηδη οι δευτεροι εκει ψηλα στις σπηλιες των νυχτεριδων.. αλωστε δεν ειναι μονο οι ενισχυτες που κυνηγουν αποκριση συχνοτητας περαν του ακουστικου φασματος , τα τουιτερς δε σας λενε τιποτε?:idk: .ασχετα εαν εγω τερματιζω το κοντερ στα 14κ:frown:
Εγω θα συμφωνησω με το Θεοδοση ως προς την τοποθετηση του , αναγνωρζει τα θετικα και αρνητικα της καθε σχολης , ομως ποιο πιθανο βλεπω τους class d να εχουν περιθωρια βελτιωσης ....
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Αυτό που κατάλαβα από την παραπάνω πρότασή σου είναι ότι δυστυχώς δεν διάβασες τίποτα από τα παραπάνω λινκς του ποστ του ΚώσταEAR. Κρίμα. Εγώ που τα έζησα όταν γράφονταν, και πάλι αφιέρωσα 2μιση ώρες να τα κάνω επανάληψη, εσύ (αλλά όχι μόνο εσύ, όλοι) που πρέπει να τα διαβάσεις, τίποτα.
Πολυ ωραια τα λεει ο Κογιας , αλλα επετρεψε μου να πω οτι και εγω ειχα πει καποια πραγματα για το Damping Factor , οριστε και το Link http://www.avsite.gr/forum/threads/power-rating-vs-power-consumption.136006/page-2#post-1810736
ποστ # 26 , απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι αρκετοι τα ξερουν αυτα , δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερα δυσκολα ωστε να τα ξερουν μονο οι " Γκουρου " .
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν ησουν σιγουρος αν μας ενδιαφερει και λες κατσε να δω αν θα ρωτησει κανενας?
Οκ.


Ποια?
Το είπα απλά για να δείξω ότι δεν είμαι εχθρός με τα class D.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Το είπα απλά για να δείξω ότι δεν είμαι εχθρός με τα class D.
Α, sorry.
Παντως, αν εχεις κατι να μοιραστεις μαζι μας γι'αυτα, μας ενδιαφερει.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
προς Ζακμαν
Για ανθρωπο των δικων σου γνώσεων το ανωτέρω κείμενο είναι "απογοητευτικό " .Αυτά που λένε είναι μαρκετίστικα του κώλου ,προμοτάρουν αναίσχυντα την βιομηχανία του χαϊεντισμού και τελικά γινονται περίγελως .
Η εξήγηση του damping factor είναι αχαρακτήριστη .Αν φορτώσω μια Φεραρι με 4 τονους πατάτες το αμάξι δεν θα πάει :headbang:
μετρας χώρους,βλέπεις τα χάλια τους και μετά μου ποστάρεις τους παραπάνω "γκουρού ":o
Το απογοητευτικό Μάνο είναι να θεωρείς μαρκετίστα και περίγελο τον Cordell, όπως και ανθρώπους που ενώ ασχολούνται επαγγελματικά με μετρήσεις ενισχυτών και παρόλα αυτά έχουν το θάρρος και την αξιοπρέπεια να σου πουν, "μην περιμένεις και πολλά από τις μετρήσεις".


Υ.Γ. Ο Cordell έχει γράψει βιβλίο για class D.
 


Μηνύματα
569
Reaction score
487
Το απογοητευτικό Μάνο είναι να θεωρείς μαρκετίστα και περίγελο τον Cordell, όπως και ανθρώπους που ενώ ασχολούνται επαγγελματικά με μετρήσεις ενισχυτών και παρόλα αυτά έχουν το θάρρος και την αξιοπρέπεια να σου πουν, "μην περιμένεις και πολλά από τις μετρήσεις".
Eτσι ειναι ! , ο Cordell ειναι μεγαλη μορφη στα ηλεκτρονικα , εγω προσωπικα για τεχνικα αρθρα θα τον εμπιστευομουν με κλειστα ματια ! και δεν θα διαβαζα καποια αρθρα - σχολια καποιων μη εξειδικευμενων αρθρογραφων , π.χ τι να το κανω ενα αρθρο για Ηλεκτρονικα οταν ειναι γραμμενο π.χ απο εναν Πολιτικο Μηχανικο η Παθολογο η οποιοδηποτε αλλο επαγγελμα , διοτι μπορει να περιεχει πολλες ανακριβειες μεσα , ακομα μπορει να περιεχει συμπερασματα που προκυπτουν απο ελλειψη γνωσεων εως και αμαθεια σε πολλα ζητηματα ! .
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Χαρη,
νομιζα οτι τα αγγλικά σου είναι αρκετά επαρκη για να καταλαβαίνεις τι εννοει ο Cordell οταν αναφέρεται στα spec sheets που δημοσιεύουν οι εταιρείες .Bullshit είναι
Αυτό μόνο
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Χαρη,
νομιζα οτι τα αγγλικά σου είναι αρκετά επαρκη για να καταλαβαίνεις τι εννοει ο Cordell οταν αναφέρεται στα spec sheets που δημοσιεύουν οι εταιρείες .Bullshit είναι
Αυτό μόνο
Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η ένστασή σου.
 


Μηνύματα
889
Reaction score
201
Αυτοί που είναι γνώστες του αντικειμένου και έχουν αφιερώσει μια ζωή στο χόμπι μας είναι οι πρώτοι που γνωρίζουν τα όρια των μετρήσεων ενός μηχανήματος. Εαν κάποιοι ειναι ημιμαθείς και με λίγα λόγια μας φωνάζουν να κλείσουμε τα αυτιά μας μάλλον περίγελος γίνονται. Αλωστε Ιδιον των ηλιθιων ειναι η απολυτη πιστη στην αποψη τους
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.419
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top