ενισχυτές τάξης ΑΒ και μερικώς Α


Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Εσύ και αν είσαι...αξιολύπητος.Καταδικασμένος να μη γεύεσαι πλέον ΄΄κεκορεσμένα τίμπρα΄΄ παρά μόνο...πολυακόρεστα.:tongue:
Να εγκαταστήσεις λυχνιακούς...διαμεσολαβητές (buffer) στην οδήγηση εκάστοτε δρόμου.:gotcha:
Και στα σοβαρά,ξεκίνα την αποταμίευση για Beolab 90 -ή το μελλοντικό κατοστάρι.
Και για να σε ΄΄δώσω΄΄ απροκάλυπτα στους νεώτερους αναγνώστες,είχες στην κατοχή σου και τελικό ενισχυτή Pass,με υψηλό ρεύμα πόλωσης ούτως ώστε ν'αποδίδει σε ζώνη τάξης Α αξιόλογο τμήμα (περίπου 15Watts) από την προδιαγραφείσα του ισχύ σε τάξη ΑΒ.Διαθέτει μάλιστα ενδεικτικό όργανο υπό μορφή...αναλογικού μετρητή (κν κοντέρ) του οποίου η βελόνα μετακινείται όποτε το κύκλωμα μεταβαίνει από λειτουργία τάξης Α σε τάξη ΑΒ...

Προσωπικώς δεν διαπιστώνω ν'απευθύνεται σε άλλα μέλη με την επίμαχη έκφραση,αλλά με περισσή γλαφυρότητα σε επίδοξους ανταγωνιστές των ncore...
Κάτι άλλο έψαχνα και έπεσα σε αυτό το νήμα που αγνοούσα (what's new χα χα) και στο spoiler αυτό του πόστ σου :

++ Και για να σε ΄΄δώσω΄΄ απροκάλυπτα στους νεώτερους αναγνώστες,είχες στην κατοχή σου και τελικό ενισχυτή Pass,με υψηλό ρεύμα πόλωσης ούτως ώστε ν'αποδίδει σε ζώνη τάξης Α αξιόλογο τμήμα (περίπου 15Watts) από την προδιαγραφείσα του ισχύ σε τάξη ΑΒ.Διαθέτει μάλιστα ενδεικτικό όργανο υπό μορφή...αναλογικού μετρητή (κν κοντέρ) του οποίου η βελόνα μετακινείται όποτε το κύκλωμα μεταβαίνει από λειτουργία τάξης Α σε τάξη ΑΒ. ++

Αυτό επειδή είναι ένας άλλος μύθος κατά την γνώση μου, που όλοι τον θεωρούν σωστό, μπορείς να μου πεις που το έχεις διαβάσει ? Εννοώ ότι ενας ΑΒ πους πούλ μπορεί να "μεταβεί" σε "ζώνη" ταξης Α. Άλλο να "συμπεριφερθεί" αλλά λένε μεταβεί ?? Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
 


Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Γιατί δε μπορεί να πάρει τραίνο να μεταβεί όπου θέλει;

Υπερσιβηρικος.


ΥΓ. Σωστά τα γράφει ο Μπούτιας. Διάβασε κι άλλο.
Κάτσε να δούμε τι θα πεί και ο Bhutia. Μπορεί να εκπλαγείς. :D

Εαν έχω δίκιο τι θα πεις (κερνάς) ? χα χα
 

TGD

Μηνύματα
7.203
Reaction score
7.229

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Αυτό επειδή είναι ένας άλλος μύθος κατά την γνώση μου, που όλοι τον θεωρούν σωστό, μπορείς να μου πεις που το έχεις διαβάσει ? Εννοώ ότι ενας ΑΒ πους πούλ μπορεί να "μεταβεί" σε "ζώνη" ταξης Α. Άλλο να "συμπεριφερθεί" αλλά λένε μεταβεί ?? Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Το παλαιό σχόλιο που απομόνωσες ίσχυε σε πλαίσιο χιουμοριστικού κώδικα επικοινωνίας με τον αξιαγάπητο vet που μας λείπει...Συμπληρώνω τώρα υπό λιγότερο γλαφυρούς όρους ότι πολύ λίγες απ'όσες υλοποιήσεις κυκλοφορούν με την ετικέτα ΄΄τάξη Α΄΄ λειτουργούν αμιγώς σε αυτήν τη ζώνη.Οι συγκεκριμένες θα διακρίνονται από χαμηλή τιμή προδιαγεγραμμένης ισχύος για τις διαστάσεις τους και αρκετά υψηλή τιμή στο ρεύμα πόλωσης που θα τους εξασφάλιζε ιδιότητες θερμάστρας ή...ψησταριάς.Επιπρόσθετα ακόμα και όσοι τελικοί θα λειτουργούσαν θεωρητικά σε αμιγή τάξη A,θα έχουν την αποδιδόμενη ισχύ προδιαγεγραμμένη σε καθαρό ωμικό φορτίο 8 Ωμ(ή εναλλακτικά και 4 Ωμ εάν μιλάμε για ξεχωριστές τάπες από τυλίγματα σε μετασχηματιστή εξόδου),γεγονός που δεν αναταποκρίνεται στα μιγαδικά φορτία με τις διακυμάνσεις στην εμπέδηση των κανονικών παθητικών ηχείων.

Στην πραγματικότητα οι περισσότερες υλοποιήσεις τελικών ενισχυτών ΄΄τάξης ΑΒ΄΄ λειτουργούν υπό κανονικές συνθήκες απαιτήσεων σε ισχύ σε τάξη...Β για το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος ,ενώ θα μπορούσαν ν'αποδώσουν κάποιο ποσοστό από την προδιαγεγραμμένη τους ισχύ σε τάξη A πάντα σε συνάρτηση με το ρυθμισμένο ρεύμα πόλωσης στο κύκλωμα και ανάλογα με το πόση απόδοση ισχύος θ'απαιτείται για δεδομένη στάθμη από τα εκάστοτε συνδεδεμένα ηχεία και το πρόγραμμα.

Με άλλα λόγια,ο πραγματικός μύθος είναι η καταχώρηση τελικών ενισχυτών σε ένα ακαδημαϊκό υβρίδιο αποκαλούμενο ΄΄τάξη ΑΒ΄΄.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Το παλαιό σχόλιο που απομόνωσες ίσχυε σε πλαίσιο χιουμοριστικού κώδικα επικοινωνίας με τον αξιαγάπητο vet που μας λείπει...Συμπληρώνω τώρα υπό λιγότερο γλαφυρούς όρους ότι πολύ λίγες απ'όσες υλοποιήσεις κυκλοφορούν με την ετικέτα ΄΄τάξη Α΄΄ λειτουργούν αμιγώς σε αυτήν τη ζώνη.Οι συγκεκριμένες θα διακρίνονται από χαμηλή τιμή προδιαγεγραμμένης ισχύος για τις διαστάσεις τους και αρκετά υψηλή τιμή στο ρεύμα πόλωσης που θα τους εξασφάλιζε ιδιότητες θερμάστρας ή...ψησταριάς.Επιπρόσθετα ακόμα και όσοι τελικοί θα λειτουργούσαν θεωρητικά σε αμιγή τάξη A,θα έχουν την αποδιδόμενη ισχύ προδιαγεγραμμένη σε καθαρό ωμικό φορτίο 8 Ωμ(ή εναλλακτικά και 4 Ωμ εάν μιλάμε για ξεχωριστές τάπες από τυλίγματα σε μετασχηματιστή εξόδου),γεγονός που δεν αναταποκρίνεται στα μιγαδικά φορτία με τις διακυμάνσεις στην εμπέδηση των κανονικών παθητικών ηχείων.

Στην πραγματικότητα οι περισσότερες υλοποιήσεις τελικών ενισχυτών ΄΄τάξης ΑΒ΄΄ λειτουργούν υπό κανονικές συνθήκες απαιτήσεων σε ισχύ σε τάξη...Β για το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος ,ενώ θα μπορούσαν ν'αποδώσουν κάποιο ποσοστό από την προδιαγεγραμμένη τους ισχύ σε τάξη A πάντα σε συνάρτηση με το ρυθμισμένο ρεύμα πόλωσης στο κύκλωμα και ανάλογα με το πόση απόδοση ισχύος θ'απαιτείται για δεδομένη στάθμη από τα εκάστοτε συνδεδεμένα ηχεία και το πρόγραμμα.

Με άλλα λόγια,ο πραγματικός μύθος είναι η καταχώρηση τελικών ενισχυτών σε ένα ακαδημαϊκό υβρίδιο αποκαλούμενο ΄΄τάξη ΑΒ΄΄.
Άσε τι κάνει η ταξη Α.
Η ερώτηση ήταν εαν ενας πους πουλ που λειτουργεί σε ΑΒ μεταβαίνει όπως καθαρά λές και δεν έχει σχέση καμιά απομόνωση και για αυτό εξάλλου ρωτάω για να έχεις την ευκαριά να το εξηγήσεις καλύτερα (π.χ. στην καλύτερη περίπτωση να σου πω εγω σε idle) σε τάξη Α. Η υψηλή πόλωση είναι άλλο. Τεχνικά δεν μεταβαίνει.
Αλλά , διπλωματικά όπως πάντα, απάντησες. Έδωσες την γνωστή "βολική" και καλλιεργημένου μύθου των εταιριών (μάλλον, δεν ξέρω ποιός τα λέει αυτά), του νέου "ορισμού" της τάξης Α. Σύμφωνα με αυτόν δεν υπάρχουν καν τάξεις με την παλιά και γνωστή έννοια χα χα.
Δεν ισχύουν αυτά. Είναι σαν το redefine του nothing του Kraus. :D Εντάξει ότι βολεύει για να πουλάνε μύθους στον κόσμο που θέλει να ακούει την λέξη την ωραία class A. Είναι όπως η class A1 kai A2 του ενισχυτή σου αλλά σε πολυ χειρότερο "αφήγημα" γιατί η Α1 τουλάχιστον ε, εντάξει είναι Α. Ναι έχω ακούσει να παρουσιάζουν και class A 400 watt solid state με αυτό το επιχείρημα.

Αλλά ΟΚ μου απάντησες κατάλαβα που "στέκεσαι" στο όλο θέμα, μην ανησυχείς. Δεν θέλω περαιτέρω εξηγήσεις.
 


Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Class A1 , A2 και μάντολες.
ΟΚ ρε παιδί μου, αλλά ενταξεί αυτοί τους τρώει όλους να λέιτουργούν λέει στα πρώτα λίγα βατ (που σου λέει ε, πόσα θα χρειαστείς) σε τάξη Α. Ε, έτσι είστε επι χρόνια σας ψιλοτρώει χα χα ο κ@λος σας και σκάτε ?, ...... παρτε ότι θέλει ο λαός.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.269
Ισχύει ότι λειτουργούν σε τάξη Α στα πρώτα λίγα βατς .
Γιατί αν ήθελαν όλη την ισχύ σε τάξη Α θα χρειάζονταν ψυγεία μεγέθους φούρνου micro wave.
Οπότε το κάνουν Α του φτωχού.
Για τους γλόμπους δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς για την τάξη Α με δαύτους. Φαντάζομαι ότι έχεις μία ωραία θερμάστρα τα κρύα βράδια του χειμώνα ,ενώ το καλοκαίρι έναν ωραίο ξυλόφουρνο σαν του κρυμένου γκουρού να ψήνεις κατσικάκι στη γάστρα .
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Ισχύει ότι λειτουργούν σε τάξη Α στα πρώτα λίγα βατς .
Γιατί αν ήθελαν όλη την ισχύ σε τάξη Α θα χρειάζονταν ψυγεία μεγέθους φούρνου micro wave.
Οπότε το κάνουν Α του φτωχού.
Για τους γλόμπους δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς για την τάξη Α με δαύτους. Φαντάζομαι ότι έχεις μία ωραία θερμάστρα τα κρύα βράδια του χειμώνα ,ενώ το καλοκαίρι έναν ωραίο ξυλόφουρνο σαν του κρυμένου γκουρού να ψήνεις κατσικάκι στη γάστρα .
Ναι δυστυχώς η πολύ ισχύς πάει και με αυξημένο distortioν όμως δυστυχώς (μέχρι τότε που τα διάβαζα, τώρα δεν ξέρω κάτι επιπρόσθετο θα έχουν μαγειρέψει (redefine) για να "λύσουν¨και αυτό το πρόβλημα της φυσικής. :D ).

Είχα διαβάσει και κάτι white papers και τότε. Σου αποδεικνύω και εγω με αυτά ότι θες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Άσε τι κάνει η ταξη Α.
Η ερώτηση ήταν εαν ενας πους πουλ που λειτουργεί σε ΑΒ...
...
Δεν θέλω περαιτέρω εξηγήσεις.
Όσο ΄΄παρήγορη΄΄ και να φαινόταν η τελική αποστροφή,έχει ξεκαθαριστεί από παλαιότερες αναφορές στο παρόν forum ότι η τιτλοφορία τελικών σταδίων ως λειτουργία σε τάξη ΄΄ΑΒ΄΄ αποτελεί ουσιαστικά τέχνασμα marketing.

Πέραν αυτού,τα ενισχυτικά στάδια διαρρέονται εκ των πραγμάτων σε κατάσταση idle από κάποιο ρεύμα πόλωσης.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ν'αποδίδουν όλα τα στοιχεία στο τελικό στάδιο λειτουργώντας συνεχώς κάποια τιμή ισχύος προς το συνδεδεμένο φορτίο.Αυτή η τιμή είναι πολύ μικρή έως μεγαλύτερη ανάλογα με τη ρύθμιση στο ρεύμα πόλωσης.

Η συγκεκριμένη σειρά ενισχυτών του Nelson Pass είχε αντί για κλασσικό VUμετρο τη βελόνα που έδειχνε - μέχρι τη μέση της διαδρομής της αν δεν απατώμαι - το σημείο αποδιδόμενης ισχύος όπου τα στοιχεία του κυκλώματος θα εξακολουθούσαν να άγουν συνεχόμενα όλα μαζί...

Χονδρικά μπορούμε να λογαριάσουμε αυτήν την τιμή ισχύος ανά κανάλι ως το εν εικοστόν της προδιαγεγραμμένης κατανάλωσης δεδομένου τελικού ενισχυτή σε κατάσταση idle.
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Όσο ΄΄παρήγορη΄΄ και να φαινόταν η τελική αποστροφή,έχει ξεκαθαριστεί από παλαιότερες αναφορές στο παρόν forum ότι η τιτλοφορία τελικών σταδίων ως λειτουργία σε τάξη ΄΄ΑΒ΄΄ αποτελεί ουσιαστικά τέχνασμα marketing.

Πέραν αυτού,τα ενισχυτικά στάδια διαρρέονται εκ των πραγμάτων σε κατάσταση idle από κάποιο ρεύμα πόλωσης.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ν'αποδίδουν όλα τα στοιχεία στο τελικό στάδιο λειτουργώντας συνεχώς κάποια τιμή ισχύος προς το συνδεδεμένο φορτίο.Αυτή η τιμή είναι πολύ μικρή έως μεγαλύτερη ανάλογα με τη ρύθμιση στο ρεύμα πόλωσης.

Η συγκεκριμένη σειρά ενισχυτών του Nelson Pass είχε αντί για κλασσικό VUμετρο τη βελόνα που έδειχνε - μέχρι τη μέση της διαδρομής της αν δεν απατώμαι - το σημείο αποδιδόμενης ισχύος όπου τα στοιχεία του κυκλώματος θα εξακολουθούσαν να άγουν συνεχόμενα όλα μαζί...

Χονδρικά μπορούμε να λογαριάσουμε αυτήν την τιμή ισχύος ανά κανάλι ως το εν εικοστόν της προδιαγεγραμμένης κατανάλωσης δεδομένου τελικού ενισχυτή σε κατάσταση idle.
Το όλα μαζί δεν λέει τίποτε. Δεν φτάνει αυτό. Θα κοιτάξω τι λέει ο Πας και μήπως υπάρχει κάποια"μαγεία" χα χα που λές και εσύ, και εφαρμόζει. Ιδίως ο Πας κάτι σωστό μπορεί να έχει "μαγειρέψει" και για καλό, απο ότι ακούω απο τις εντυπώσεις αυτών που τον έχουν ακούσει (εαν και αυτό δε λέει τίποτε απο μόνο του). Οι άλλοι όμως που έχω δει .... άσε.

Το ...δεν θέλω άλλες εξηγήσεις ...πηγαινε αλλού. Μην μου παρουσιάσεις αυτά τα white papers που ήδη τα ξέρω απο παλιά. Ξέρω τι λες και απο που τα έχεις αντλησει -διαβάσει, αυτό ήθελα να πω απλώς.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ναι δυστυχώς η πολύ ισχύς πάει και με αυξημένο distortioν
Από πού προκύπτει αυτό; Αναφέρεσαι σε συγκεκριμένες τοπολογίες ενισχυτών ή γενικά;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Εντάξει ότι βολεύει για να πουλάνε μύθους στον κόσμο που θέλει να ακούει την λέξη την ωραία class A.

Αν καταλαβαίνω σωστά, λες ότι οι γραμμικοί ενισχυτές ήχου τάξης Α και αυτοί τάξης Β ανήκουν σε δύο κατηγορίες, εντελώς διακριτές μεταξύ τους, και πως είναι μύθος ότι αυτές οι δύο κατηγορίες αλληλεπικαλύπτονται. Σωστά κατάλαβα;
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Από πού προκύπτει αυτό; Αναφέρεσαι σε συγκεκριμένες τοπολογίες ενισχυτών ή γενικά;
Ναι σε συγκεκριμένες φυσικα. Όταν αποφασίζεις να πάς απο τάξη Α σε τάξη Β, είτε push pull είτε single ended. Υπάρχει λόγος που πας σε push pull και υπάρχει λόγος που διαλέγεις να είναι σε AB τάξη. Αυτά πάνε μαζί και για αυτό βλεέπις να είναι το 99 % των περιπτώσεων. ¨οχι ότι δεν μπορείς να το παραβιάσεις και να κάνει για παραδειγμα ενα push pull σε "ταξη" Α, απλώς δεν είναι λογικό για το ζητούμενο αποτέλεσμα που είναι να κερδίσεις watt. και άλλοι λόγοι βέβαια σημαντικοί και πολύ πολύ λιγότεροι γνωστοί στους περισσότερους κατασκευαστες που "τολμάνε" ή αγοραστές που φαντάζομαι τους εκτιμούν και τους αγοράζουν.
Αν καταλαβαίνω σωστά, λες ότι οι γραμμικοί ενισχυτές ήχου τάξης Α και αυτοί τάξης Β ανήκουν σε δύο κατηγορίες, εντελώς διακριτές μεταξύ τους, και πως είναι μύθος ότι αυτές οι δύο κατηγορίες αλληλεπικαλύπτονται. Σωστά κατάλαβα;
Κάπως έτσι, εαν θέλουμε να είμαστε "τεχνικά" σωστοί. Αλλά υπάρχει και το redefine που λέμε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το όλα μαζί δεν λέει τίποτε. Δεν φτάνει αυτό.
Η λέξη-κλειδί είναι το...΄΄συνεχώς΄΄,δηλαδή αδιάκοπα,το αντίθετο του...διακοπτικού. :biggrin:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Iδιατερο ενδιαφερον θα ειχε στη συζητηση να συμμετειχε και ο east electronics ...
 


Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Η λέξη-κλειδί είναι το...΄΄συνεχώς΄΄,δηλαδή αδιάκοπα,το αντίθετο του...διακοπτικού. :biggrin:
Συνεχώς και 360 μοιρες σε όλο τον κύκλο ημιτονοειδούς. Μα για αυτό χάνεις power το θυσιάζεις για καλύτερη γαρμμικότητα και άρα λιγότερο distrotion στο zero point. Αλλιώς γιατί ? να το κάνανε . Χαζοί είναι να μπορούν να έχουν και τα παραπάνω και περισσότερα βατ και δεν θέλουν (αλλά και το αντίθετο ισχύει γαι τα push pull να είχανε δηλαδή και αυτά καλύτερη γραμμικότητα κλπ καλά της Α αλλά να διατηρούσαν υψηλα τα βατ τους) χα χα. Αναγκάζονται να το κάνουν, φυσικά. Όλα αυτά είναι γνωστά στους κατσκευαστές, δεν υπάρχει free meal που λένε και καλά λένε. Όλες αυτες οι συγχύσεις είναι μαρκετινγκ και των ριβιουερς , περιοδοκών και λοιπών δεν ξέρω να αας πω.

Τελωσπάντων εγω έτσι τα ξέρω που τα διάβαζα πριν πολλά χρόνια και αυτά κατάλαβα. Μάλιστα έδωσα και την ευκαιρία στον Κο Μπουκάλη , πως τον λένε (λέτε) σε ενα άλλο νήμα να τα πεί ή να του δείξω ότι υπάρχουν και 'αλλες ενδιάμεσες "καταστάσεις" αξιόλογες βέβαια που να πληρούν κάπως τα αυτηρά "κριτήρια¨του ... αλλά δεν απάντησε, αλλά έλεγε κάτι γενικά πράγματα για σύρματα με κέρδος χα χα και κάτι τέτοιες γενικές φρασεολογίες που χρησιμοποιούνται και αυτές σαν μαρκετινγκ απο το "άλλο" στρατόπεδο που και εκεί κρατούνται άλλοι "μυθοι" τώρα, ζωντανοί . Μπορεί να είπε ο άνθρωπος τι να λέω τώρα ? δεν ξέρει αυτός ο τύπος τι λέει (εαν και δεν νομίζω γιατί κάποιος που ξέρει δε θα το έλεγε, με αυτά που έγραψα, αντίθετα θα άρπαζε την ευκαιρία να επεκτείνει)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.992
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top