επιλογή budget ακουστικών

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Καλημέρα,

Λόγω όλο και λιγότερου χρόνου για μουσικές απολάυσεις και με τις ώρες να περιορίζονται σε βραδυνές, τα ακουστικά πλέον είναι απαραίτητα.
Το λοιπόν , αποκλειστικά και μόνο για μουσική. Καθόλου παιχίδια , ελάχιστα ταινίες χωρίς να έχω απαιτήσεις ως προς το ηχητικό τους κομμάτι.
Έχω περιορίσει τις επιλογές μου στα παρακάτω.

αποδεδειγμένα με πρόσφατο ακουόγραμα χάνω κάποιες συχνότητες λόγω ηλικίας οπότε νομίζω κάτι με τονισμένα άκρα θα μου κάτσει καλύτερα. Νομίζω ?

Επειδή στην συμπρωτεύουσα είναι λίγο δύσκολο να ακούσω demo τα συγκεκριμένα παρά μόνο από αγγελίες ιδιωτών και δεν θέλω να παιδεύω κόσμο στο στύλ φέρτα σπίτι να τα ακούσω ή να τα δοκιμάζω στο δρόμο με κινήτο κτλ , αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία απόψη για οποιοδήποτε απο τα παραπάνω θα με βοηθήσει πολύ.

Ακούσματα περισσότερο προς το ροκ σε όλα τα έιδη και λιγότερο οτιδήποτε άλλο .
Ενισχυτής ακουστικών δεν υπάρχει προς το παρών. Θα συνδεθουν απ' ευθείας στην εξοδο ενος ολοκληρωμένου sony ES ή καισε μια focusrite scarlett καρτα αν επιλέξω κάτι με λίγα ohm.

θενκς έστω και για την παραμικρή γν΄ωμη.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Έχω τα AKG Q701, ωραίος, αέρινος ήχος. Πριν από αυτά πίστευα αδύνατο να υπάρξει στερεοφωνική εικόνα από ακουστικά και όμως υπάρχει και μάλιστα εντυπωσιακότατη! Γενικώς πάσχουν στα χαμηλά αλλά δε τους λείπουν, είναι ξεκούραστα στο άκουσμα σε πολύωρες ακροάσεις (μέχρι 2,5 ώρες που τα φόργα σερί.) Πολύ δυνατό τους σημείο ο ρεαλισμός και η ανάλυση αυτό βέβαια είναι καλό και κακό ταυτόχρονα γιατί κακές ηχογραφήσεις ή youtube χωρίς να τους έχει δοθεί απαραίτητη προσοχή είναι μαρτύριο (σε σημείο που να θέλω να πάρω low end ακουστικά).
Είναι αρκετά δύσκολα στην οδήγηση, έχω ένα SMSL SH-8 και αν η ηχογράφηση είναι γραμμένη σχετικά χαμηλά δε πιάνει στάθμες παρόλα τα περίπου 300mW που δηλώνει στα 60Ω, τα ακουστικά δηλώνουν 240mW,63Ω. Επίσης από δυο κινητά που δοκίμασα το αποτέλεσμα ήταν επίσης απογοητευτικό και αδικούνται και σε τρομερό βαθμό δεν ακούς ούτε το 30% από αυτό που μπορούν αν δώσουν, με τον ενισχυτή από την άλλη μιλάμε για έρωτα.
Επίσης να σου πω ότι τα Beyer ήταν η άλλη μου επιλογή και από reviews που διαβάζω, έχουν πολύ κοντινό ακουστικό χαρακτήρα.
Τέλος φαντάζομαι κατανοείς ότι σε υψηλές στάθμες ενοχλείς όσους είναι κοντά λόγω του ανοικτού τύπου της υπόθεσης.
Ότι άλλο χρειαστείς για τα AKG, πες μου.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Έχω τα AKG Q701, ωραίος, αέρινος ήχος. Πριν από αυτά πίστευα αδύνατο να υπάρξει στερεοφωνική εικόνα από ακουστικά και όμως υπάρχει και μάλιστα εντυπωσιακότατη! Γενικώς πάσχουν στα χαμηλά αλλά δε τους λείπουν, είναι ξεκούραστα στο άκουσμα σε πολύωρες ακροάσεις (μέχρι 2,5 ώρες που τα φόργα σερί.) Πολύ δυνατό τους σημείο ο ρεαλισμός και η ανάλυση αυτό βέβαια είναι καλό και κακό ταυτόχρονα γιατί κακές ηχογραφήσεις ή youtube χωρίς να τους έχει δοθεί απαραίτητη προσοχή είναι μαρτύριο (σε σημείο που να θέλω να πάρω low end ακουστικά).
Είναι αρκετά δύσκολα στην οδήγηση, έχω ένα SMSL SH-8 και αν η ηχογράφηση είναι γραμμένη σχετικά χαμηλά δε πιάνει στάθμες παρόλα τα περίπου 300mW που δηλώνει στα 60Ω, τα ακουστικά δηλώνουν 240mW,63Ω. Επίσης από δυο κινητά που δοκίμασα το αποτέλεσμα ήταν επίσης απογοητευτικό και αδικούνται και σε τρομερό βαθμό δεν ακούς ούτε το 30% από αυτό που μπορούν αν δώσουν, με τον ενισχυτή από την άλλη μιλάμε για έρωτα.
Επίσης να σου πω ότι τα Beyer ήταν η άλλη μου επιλογή και από reviews που διαβάζω, έχουν πολύ κοντινό ακουστικό χαρακτήρα.
Τέλος φαντάζομαι κατανοείς ότι σε υψηλές στάθμες ενοχλείς όσους είναι κοντά λόγω του ανοικτού τύπου της υπόθεσης.
Ότι άλλο χρειαστείς για τα AKG, πες μου.
Kινητό δεν θα τα οδηγήσει ποτέ, ούτε και χαμηλής ποιότητας ηχογραφήσεις ή βιντεάκια youtube etc.
Αλλά χαμηλογραμμένες ηχογραφήσεις υπάρχουν αρκετές ,'μάλλον οι περισσότερες οπότε οι στάθμες θα είναι θέμα.
Μήπως τα beyrdynamic 250ohm θα έιναι δυσκολότερα?
Ως προς το θέμα της διαροής ήχου προς τα έξω άλλα και προς τα μέσα το γνωρίζω και δεν με προβληματίζει.

ευχαριστώ philosopher.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Kινητό δεν θα τα οδηγήσει ποτέ, ούτε και χαμηλής ποιότητας ηχογραφήσεις ή βιντεάκια youtube etc.
Αλλά χαμηλογραμμένες ηχογραφήσεις υπάρχουν αρκετές ,'μάλλον οι περισσότερες οπότε οι στάθμες θα είναι θέμα.
Μήπως τα beyrdynamic 250ohm θα έιναι δυσκολότερα?
Ως προς το θέμα της διαροής ήχου προς τα έξω άλλα και προς τα μέσα το γνωρίζω και δεν με προβληματίζει.

ευχαριστώ philosopher.

Συνήθως αυτό που δυσκολεύει τους ενισχυτές είναι η χαμηλή αντίσταση του ηχείου/ακουστικού, στα ακουστικά από την άλλη, αν και δεν έχω ασχοληθεί ενδελεχώς, είναι λίγο πιο σύνθετα τα πράγματα. Βάζουν ας πούμε χαμηλές αντιστάσεις για να μπορούν να οδηγηθούν ικανώς από φορητές συσκευές οπότε ίσως και τα δυο κινητά (entry level κατηγορίας) που δοκίμασα να είχαν χαμηλής ποιότητας ενισχυτικά στάδια τι να σου πω. Υποτίθεται ένας ενισχυτής ακουστικών μπορεί να διαχειριστεί πιο εύκολα υψηλές αντιστάσεις, τύπου 250Ω++, γιατί είναι "ματσαρισμένη" η έξοδός του για τέτοιου είδους αντιστάσεις.
Αν στο μέλλον βλέπεις ενισχυτή ακουστικών πάρε τα Beyer, θεωρώ ότι θα βγάλεις πιο εύκολα άκρη. Τα AKG (Q701) είναι δύσκολο και περίεργο φορτίο στα 60Ω και μιλάω από πείρα. Παίζουν υπέροχα με τον SH-8 αλλά σε τζαζ μπλουζ και διάφορα πιο χαλαρά ακούσματα, προσωπικά θα άκουγα και πιο δυνατά αν μπορούσα. Σε Hard Rock/Metal ακούσματα δε μπορείς να πας την ένταση πάνω από 35/50 λόγω στάθμης και προγράμματος, είναι ΥΠΕΡαρκετή σε σημείο κώφωσης λολ.
Δε ξέρω αν βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα περισσότερο. Ελπίζω το πρώτο.

Αν τα AKG έβγαιναν σε έκδοση 250 ή 600Ω θεωρώ ότι θα ήταν λουκούμι. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί η τόσο χαμηλή ωμική αντίσταση σε τέτοιου είδους ακουστικό και ιδίως ανοιχτού τύπου αν υποθέσουμε ότι τα φτιάξανε για να παίζουν με κινητά. Ζαχάρωνα και τα Meze 99 Classic αλλά βλέπω ότι και αυτά είναι 30Ω! Θες "κτήνος" ενισχυτή για να παίξουν όπως πρέπει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Κι εγώ τα Q701 έχω, δεν θα τα πρότεινα όμως αν όπως λες τα ακούσματά σου είναι περισσότερο προς το ροκ.

Τα αγόρασα ως "αναβάθμιση" σε σχέση με τα IEMs που είχα/έχω (Klipsch Image S4) και τώρα κάθονται στο ντουλάπι.

Τα κυριότερα θέματα είναι τα εξής:
- Ο ήχος τους είναι πολύ καθαρός και αναλυτικός, δεν σε ενθουσιάζει όμως. Μάλλον είναι πολύ flat και ειδικά σε μουσικές με μπάσο, αισθάνεσαι πως κάτι τους λείπει. Βέβαια πρέπει να πω ότι δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ σοβαρά με equalizing. Ίσως με μια σωστή καμπύλη να μπορούν να παίξουν πολύ καλύτερα. Αλλά ίσως και απλά να μην έχουν να "δώσουν" αρκετό μπάσο, δεν ξέρω. Σε γενικές γραμμές πάντως θα έλεγα πως είναι πιο "στουντιακά" ακουστικά και όχι για σπιτική ακρόαση, εκτός αν μιλάμε αποκλειστικά για κλασική κλπ.
- Το θέμα της διαρροής του ήχου (προς τα έξω) μην το υποτιμάς, εκτός κι αν μένεις μόνος σου. Εγώ στο σπίτι όταν είναι και άλλοι δεν μπορώ να ακούσω, ειδικά το βράδυ. Ακούγεται σαν να έχεις βάλει μουσική π.χ. στο laptop και να το έχεις δυναμώσει στο τέρμα.
- Προσωπικά με ενοχλούν κιόλας, μετά από λίγο με πονάει το headband. Βέβαια κάποιοι κακεντρεχείς με λένε κεφάλα, οπότε φαντάζομαι δεν θα ισχύει για όλους. :fuckyou: Αν και το βλέπω και από άλλους reviewers.

Αντίθετα, τα Klipsch που προανέφερα τα έχω πλέον 11 χρόνια και τα έχω λιώσει. Για μουσικές με μπάσο (δεν εννοώ υπερβολές), είναι ό,τι πρέπει. Τρέμω την ώρα και τη στιγμή που θα μου χαλάσουν και θα πρέπει να τα αντικαταστήσω.

Πάντως, παίζει έναν ρόλο και η τιμή. Εγώ τα είχα πάρει 330€ και για αυτά τα λεφτά όχι, δεν έμεινα ευχαριστημένος. Αν όμως τα είχα αγοράσει 110€ που βλέπω πως κάνουν τα Κ701 που έβαλες, ίσως να μην ήμουν τόσο αυστηρός.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Επειδή είμαι κι εγώ σε αναζήτηση ακουστικών να ρωτήσω
Γι αυτόν που δεν έχει ενισχυτή ακουστικών δεν είναι καλύτερα να έχει χαμηλή αντίσταση ώστε να οδηγείται πιο εύκολα από τον ενισχυτή;
Τι προτερήματα μπορεί να έχει η υψηλή αντίσταση στα ακουστικά;
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Κι εγώ αρκετές τέτοιου τύπου απορίες έχω vinylover αλλά όσο περισσότερο διαβάζω και ανεβαίνω σε επίπεδο τόσο μπαίνουν τα ναι μεν αλλά.
Όπως είπε και ο symos παραπάνω τα akg μπορεί να είναι ευκαιρία σε αυτή την τιμή αλλά μπορεί να θέλουν και αντίστοιχα ποιότητα, είτε αφορά είδος μουσικής είτε αντίστοιχα ενισχυτικά.
Για τα Fidelio με βλέπω που είναι και χοντρόπετσα και δείχνουν να αντέχουν.
Βάση δεν θα πάρω σε καρφί στον τοίχο θα κρέμονται, οπότε να αντέχουν και κάνα πέσιμο.:drinks:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Και εγω ψαχνω μαλλον εδω ειμαι ...
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Επειδή είμαι κι εγώ σε αναζήτηση ακουστικών να ρωτήσω
Γι αυτόν που δεν έχει ενισχυτή ακουστικών δεν είναι καλύτερα να έχει χαμηλή αντίσταση ώστε να οδηγείται πιο εύκολα από τον ενισχυτή;
Τι προτερήματα μπορεί να έχει η υψηλή αντίσταση στα ακουστικά;
Η λογική είναι χαμηλή αντίσταση, υψηλό ρεύμα άρα μια φορητή συσκευή (εφόσον έχει ένα Χ-Ψ-Ω ενισχυτικό στάδιο) θα μπορεί να προσφέρει μια ικανοποιητική ένταση. Αν κουμπώσεις για παράδειγμα ακουστικά των 600Ω θα γελάσουν και οι πέτρες μιας που η ένταση θα είναι στη καλύτερη ασθενική.
H υψηλή αντίσταση από την άλλη υποτίθεται ότι είναι "κουσούρι" από καλύτερα κατασκευαστικά (σε θέμα χαρακτηριστικών) μεγάφωνα ακουστικών, οπότε αναγκαστικά μπλέκεις και με dedicated ενισχυτές κτλπ. Άλλοι λένε ότι είναι κληροδότημα του παρελθόντος από την εποχή των ενισχυτών με λυχνίες, άλλοι ότι ήταν στάνταρ στα studio για να τα συνδέουν παράλληλα. Τρέχα βρες...
Αν έχεις όρεξη για διάβασμα εδώ είσαι:

 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Καλημέρα,

Λόγω όλο και λιγότερου χρόνου για μουσικές απολάυσεις και με τις ώρες να περιορίζονται σε βραδυνές, τα ακουστικά πλέον είναι απαραίτητα.
Το λοιπόν , αποκλειστικά και μόνο για μουσική. Καθόλου παιχίδια , ελάχιστα ταινίες χωρίς να έχω απαιτήσεις ως προς το ηχητικό τους κομμάτι.
Έχω περιορίσει τις επιλογές μου στα παρακάτω.

αποδεδειγμένα με πρόσφατο ακουόγραμα χάνω κάποιες συχνότητες λόγω ηλικίας οπότε νομίζω κάτι με τονισμένα άκρα θα μου κάτσει καλύτερα. Νομίζω ?

Επειδή στην συμπρωτεύουσα είναι λίγο δύσκολο να ακούσω demo τα συγκεκριμένα παρά μόνο από αγγελίες ιδιωτών και δεν θέλω να παιδεύω κόσμο στο στύλ φέρτα σπίτι να τα ακούσω ή να τα δοκιμάζω στο δρόμο με κινήτο κτλ , αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία απόψη για οποιοδήποτε απο τα παραπάνω θα με βοηθήσει πολύ.

Ακούσματα περισσότερο προς το ροκ σε όλα τα έιδη και λιγότερο οτιδήποτε άλλο .
Ενισχυτής ακουστικών δεν υπάρχει προς το παρών. Θα συνδεθουν απ' ευθείας στην εξοδο ενος ολοκληρωμένου sony ES ή καισε μια focusrite scarlett καρτα αν επιλέξω κάτι με λίγα ohm.

θενκς έστω και για την παραμικρή γν΄ωμη.
Λοιπόν εγώ φίλε μου πριν δύο χρόνια πήρα αυτά

τα πήρα ως τα "hi end ακουστικα του φτωχου",κλώνος κάποιου πολύ πετυχημένου μοντέλου AKG
Ειναι ευκολοδήγητα,χαμηλής αντίστασης ,μεχρι και σε κινητο που τα έχω δοκιμάσει πιάνουν ικανοποιητική στάθμη.
Το μόνο θέμα που είχα ήταν οτι όταν έχει πολύ ζέστη ίδρωνα στην περιοχή των αυτιών.Επίσης επειδή είναι ανοικτού τύπου το βράδυ είχε απόλυτη ησυχία ενοχλούσα τους αλλους.οπότε μην υπότιμας αυτή τη παράμετρο όπως σου εγραψαν και πιο πάνω
Διαβάζοντας στο λινκ που έβαλε ο philosopher δεν βρήκα κανένα λόγο να πάρεις ακουστικά υψηλής αντίστασης.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Απορίπτοντας τελικά τα AKG και λόγω "τεχνικων προβλημάτων" με τα beyerdynamic κατέληξα στα fidelio της philips X2HR. Λογικά από ότι διαβασα πλέον τη θέση τους θα πάρουν συντομα τα Χ3.
Δεν χρειάστηκαν πολλά πολλά για να αποφασίσω, και μόνο γιατην η ποιότητα κατασκευής σε κερδίζουν αμέσως, χωρίς καμια έκπτωση στον ήχο. Δούλεψαν άνετα ακόμη και με φορητές συσκευές σε ικανοποιητικές εντάσεις αλλά μόλις πήραν τη θέση τους στον ενισχυτή βγήκαν τα πάντα στη φόρα.
Φοβερό soundstage, ισοροπία, σύνήθως μέχρι τώρα τσιμπούσα είτε λίγο τα πρίμα για να ακούσω ή πείραζα το equalizer του foobar, τωρα σε έντελως flat ρυθμισεις ακούω αυτό που θέλω. Η ένταση μέχρι το 50% του ενισχυτή είναι αρκετή για να κοπανιέσαι και μαζί σου και όσοι βρίσκονται σε απόσταση 3-4 μέτρων :p (open back γαρ).
Εαν πάλι συνδεθούν στην κάρτα ήχου φτάνεις το ρυθμιστικό της εντασης λίγο πριν το τέρμα.
Λεπτομέρεις σε ηχογραφήσεις που δεν πρόσεχα μέχρι τώρα και η κ@v!@ των πρώτων ωρών να ακούς ασταμάτητα.
Ανετα για δυο τρεις ώρες που δοκίμασα χωρίς να πιέζουν , βαραίνουν , κουράζουν.
Απλά ένα πολύ μεγάλο καλώδιο(ποιότητα όμως και εδώ) όχι και πολύ πρακτικό. Θα προτιμούσα αυτό σε στυλ στριμένου άντερου που είχαν παλιά τα τηλέφωνα, αλλλά αυτό που παρέχεται είναι αποσπώμενο οπότε κάτι θα φτιάξω στο μισό μήκος. Αλήθεια τι καλώδια χρησιμοποιούμε σε αυτή την περίπτωση ?
Εντάξει, η μετάβαση από τα εντελώς απλά akg που είχα μέχρι τώρα είναι μέρα με νύχτα, για αυτό και όλα μου φαίνονται ρόδινα.
Τεσπά , ευχαριστώ όσους βοηθήσαν με δυό τρεις συμβουλές, οι παραπάνω μπερδέυουν. Και καλή αναζήτηση σε όσους ψάχνουν για κάτι αντίστοιχο.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Καλησπέρα,
Θα χρησιμοποιήσω το παρόν νήμα για να μην ανοίγω νέο. Διανύω κι εγώ τη "σκοτεινή" αυτή περίοδο όπου ελέω "τεχνικών" περιορισμών η απόλαυση της μουσικής έχει περιοριστεί τις βραδυνές ως επί το πλείστον ώρες με χρήση ακουστικών. Κατέληξα στη χρήση semi-open ακουστικών για το λόγο ότι τα κλειστού τύπου που είχα δοκιμάσει μου προκαλούσαν ακουστική δυσφορία ενώ τα ανοιχτού τύπου θεώρησα ότι θα ερέθιζαν την ήδη ευαίσθητη ακοή των γυναικών του σπιτιού κατά τη βραδυνή κατάνυξη. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα ζευγάρι AKG K240mkII (200mW/55Ω/104dB SPL/V) από τα οποία γενικά είμαι ευχαριστημένος, σε σύνδεση με την έξοδο του ενισχυτή Yamaha A-S500 (430mV/470Ω). Θα ήθελα λοιπόν να επενδύσω σε ένα σετ ενισχυτή(+dac ίσως) ή/και ακουστικών που θα μπορούσε να βελτιώσει την ακουστική εμπειρία. Semi-open ακουστικά από όσο έχω ψάξει δεν κυκλοφορούν πολλά, της beyerdynamic (DT-880) και fostex (T50RP) εχω βρει. Θα μπορούσε καταρχήν ένας ενισχυτής ακουστικών να βελτιώσει την απόδοση των AKG; Ή θα πρέπει να πάω σε ακριβότερα ακουστικά σε συνδυασμό με ενισχυτή;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Η λογική λέει ότι ξεκινάς με ένα ενισχυτή ακουστικών , βλέπεις πως πάει το πράγμα και μετά αποφασίζεις για νέα ακουστικά.
Η πηγή ποια είναι;
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Η λογική λέει ότι ξεκινάς με ένα ενισχυτή ακουστικών , βλέπεις πως πάει το πράγμα και μετά αποφασίζεις για νέα ακουστικά.
Η πηγή ποια είναι;
Ακούω cd και ψηφιακά αρχεία μέσω ενός raspberry. Τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ο ενισχυτής; Κάποια οικονομική πρόταση;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο αφού το ακουστικό δεν είναι δύσκολο.
Η κλασσική οικονομική πρόταση που σε καλύπτει άνετα σε μελλοντική αλλαγή ακουστικού - ακόμη και σε δύσκολα beyerdynamic - είναι ο Magni 3+ της Schiit.
Αξιοπρεπής επιλογή είναι και το Head Box S2 της project
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο αφού το ακουστικό δεν είναι δύσκολο.
Η κλασσική οικονομική πρόταση που σε καλύπτει άνετα σε μελλοντική αλλαγή ακουστικού - ακόμη και σε δύσκολα beyerdynamic - είναι ο Magni 3+ της Schiit.
Αξιοπρεπής επιλογή είναι και το Head Box S2 της project
OK ευχαριστώ. Το magni είχα καταρχήν κι εγώ στο μυαλό μου. Απλά ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν να πάω σε ενισχυτή/dac για να μπορώ να συνδέσω και τις δύο πηγές και να μη γεμίζω συσκευές.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Μπορείς να βάλεις και ένα modi λοιπόν ή να πας σε μια λύση dac / amp αν και εγώ δεν είμαι οπαδός αυτής της λύσης.
Έχει οικονομικά και καλά όπως πχ το Fiio K5 pro
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλησπέρα,
Θα χρησιμοποιήσω το παρόν νήμα για να μην ανοίγω νέο. Διανύω κι εγώ τη "σκοτεινή" αυτή περίοδο όπου ελέω "τεχνικών" περιορισμών η απόλαυση της μουσικής έχει περιοριστεί τις βραδυνές ως επί το πλείστον ώρες με χρήση ακουστικών. Κατέληξα στη χρήση semi-open ακουστικών για το λόγο ότι τα κλειστού τύπου που είχα δοκιμάσει μου προκαλούσαν ακουστική δυσφορία ενώ τα ανοιχτού τύπου θεώρησα ότι θα ερέθιζαν την ήδη ευαίσθητη ακοή των γυναικών του σπιτιού κατά τη βραδυνή κατάνυξη. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα ζευγάρι AKG K240mkII (200mW/55Ω/104dB SPL/V) από τα οποία γενικά είμαι ευχαριστημένος, σε σύνδεση με την έξοδο του ενισχυτή Yamaha A-S500 (430mV/470Ω). Θα ήθελα λοιπόν να επενδύσω σε ένα σετ ενισχυτή(+dac ίσως) ή/και ακουστικών που θα μπορούσε να βελτιώσει την ακουστική εμπειρία. Semi-open ακουστικά από όσο έχω ψάξει δεν κυκλοφορούν πολλά, της beyerdynamic (DT-880) και fostex (T50RP) εχω βρει. Θα μπορούσε καταρχήν ένας ενισχυτής ακουστικών να βελτιώσει την απόδοση των AKG; Ή θα πρέπει να πάω σε ακριβότερα ακουστικά σε συνδυασμό με ενισχυτή;
Μια και είσαι δικός μου, θα σου δώσω τη "σοφία" μου :p. Ζω καθημερινά με τα akg k240mk2 διότι είναι μέρος του συστήματος που χρησιμοποιώ για βραδινές ή πρωινές χαλαρές ακροάσεις. Ο λόγος είναι πως ο ήχος τους είναι θολός, χωρίς άκρα και ανάλυση κάτι όμως που τον κάνει ξεκούραστο και χαλαρωτικό, που σε συνδυασμό με την ανοικτή σκηνή και το εφέ χώρου που δημιουργούν είναι για μένα τα κατάλληλα για τη χρήση που προορίζονται. Έχουν το πιο άνετο σύστημα στήριξης στο κεφάλι, πάντα για τα γούστα μου, και με το upgrade που τους έχω κάνει (αλλαγή σε μαξιλαράκια και καλώδιο) ξεχνάς πως τα φοράς.

HeadSet.jpg


Θέλουν όμως απαραίτητα ενισχυτή και μάλιστα βαρβάτο. Κάνουν λάθος όσοι πιστεύουν πως είναι "εύκολα" ακουστικά, τα 55Ω που δίνει σαν εμπέδηση η εταιρία είναι μεγάλο ψέμα καθώς στις χαμηλές φτάνει πάνω από 200Ω. Χωρίς ρεύμα δεν έχεις ούτε δυναμικά ούτε μπάσο (που έτσι κι αλλιώς είναι υποτονικό). Τα μικρά nano της ifi για παράδειγμα δε φτάνουν για τα Κ240ΜΚ2, είχα και ξέρω.

Στη δική σου περίπτωση τώρα. Τι θα έκανα εγώ? Έναν schiit heresy κι ένα dac hat στο raspberry που ήδη έχεις θεωρώ πως είναι η vfm λύση (κάπου 200€ σύνολο). Από εκεί και πέρα αν αργότερα θες να αναβαθμίσεις προσθέτεις το dac της schiit (όποιο κυκλοφορεί τη στιγμή εκείνη) και αγοράζεις και καλύτερα ακουστικά, ο heresy θα κρατήσει για πάντα, δε θα χρειαστείς αναβάθμιση εκεί.

Τα beyer και τα fostex που ανέφερες είναι σαφώς ανώτερα ακουστικά από τα akg. Τα fostex βέβαια χρειάζονται οπωσδήποτε άλλα μαξιλαράκια καθώς τα μαμά είναι χειρότερα και από αυτά των akg. Δώσε όμως μία ευκαιρία στα k240 mk2 με τη χρήση κάποιου ενισχυτή και ίσως τελικά να σε ικανοποιούν.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Γιατί Heresy?
Επειδή μετράει καλύτερα από το ήδη τέλειο 3+;
Δεν βλέπω κάποιο άλλο λόγο από την στιγμή που όλο το διαδίκτυο αναφέρει ότι το 3+ ακούγεται καλύτερα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ακριβώς γι αυτό. Δε με ενδιαφέρει πόσο καλύτερα ακούγεται κάτι σε κάποιον. Έχεις δύο προϊόντα από την ίδια εταιρία, με την ίδια ποιότητα κατασκευής και την ίδια τιμή. Ε δε θα προτιμήσω αυτό που "αρέσει" αλλά αυτό που μετράει, ακόμα κι αν η διαφορά στις μετρήσεις είναι τέτοια που κατά πάσα πιθανότητα δε γίνεται αντιληπτή (σύμφωνα με τον amir η διαφορά δεν είναι και τόσο ασήμαντη αλλά οκ). Προσωπική θέση πάντα.

PS. μου αρέσει και το χρώμα περισσότερο 8-).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top