εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Καλά μη τρελαίνεσαι, δεν χρειάζεται να πάρει κανείς τον 400/2.8 με 7800 έναντι του 500/4.5 με 3500 μόνο και μόνο για το 1+1/3 στοπ διαφορά. Μπορεί κάλλιστα να αυξήσει 1 στοπ το ISO.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Καλά μη τρελαίνεσαι, δεν χρειάζεται να πάρει κανείς τον 400/2.8 με 7800 έναντι του 500/4.5 με 3500 μόνο και μόνο για το 1+1/3 στοπ διαφορά. Μπορεί κάλλιστα να αυξήσει 1 στοπ το ISO.
δε τρελαίνομαι μάνα μου, αλλά αν είναι να συγκρίνουμε οπτικό στα 2.8, να το συγκρίνουμε με άλλο οπτικό στα 2.8 κι όχι με κάποιο στα 4,5. Το Iso το αυξάνεις αν θες έτσι κι αλλιώς, και στους δυό φακούς. Τώρα μιλάμε για οπτικά, ή κοροϊδευόμαστε βάζοντας στο παιχνίδι ISO και κροπ και ό,τι άλλο μας βολεύει για να κάνουμε μια άδικη σύγκριση στην κατασκευή ενός οπτικού?
Δες όμως και τι λεν οι γκουρού, δες ποιο φακό χρησιμοποιούν και πόσο κάνει, δες και το σώμα:

Αν δούμε έναν τυπά που όντως είναι μάστερ στη φωτογράφιση πουλιών, θα δούμε πως χρησιμοποιεί μια Canon EOS 1D Mark III των 10,7 μεγαπίξελ που κοστίζει 3,5 χιλιάρικα, (ξέχνα το κροπ πλεονέκτημα που λες) και για φακούς ένα Canon EF 600mm f/4L στα 8.700 ε, κι έναν 400mm f/4 στα 6.400 ευρώ!

λινκ

http://www.thirdbirdfromthesun.com/windows/equipment/index.html

ο ίδιος, στο πολύ πολύ πολύ πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του, αναφερει τα εξής:

(προηγείται η δήλωση περί πρωτιάς στη χρήση των κανονίκων - χαιρω πολύ χαιρόπουλος)

<<Among the other brands of DSLR available today, only a few others even warrant mention here. Besides Canon and Nikon, the only other brand I think I’ve seen actually used in the field by really serious bird photographers is Olympus—in fact a good friend of mine uses this brand, and he uses a Sigma 500mm lens for small birds>>

εκτός από τον 500-άρη της σίγμα, ο επόμενος είναι ο 300-άρης ζουίκος, χαίρω πολύ, χαιρόπουλος, δις.

λινκ

http://www.digitalbirdphotography.com/windows/2.4.html
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.618
Reaction score
30.932
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Διότι, βλέπω ακόμα και φωτογράφους πουλιών να βγάζουν με f8 και f11, μόνο και μόνο για να έχουν το επιθυμητό βάθος πεδίου, απαξιώνοντας έτσι τους γρήγορους και φωτεινούς φακούς τους. Αν είχαν το επιθυμητό βάθος πεδίου σε χαμηλότερα f, είμαι βέβαιος πως θα το χρησιμοποιούσαν. όταν δε το χρησιμοποιούν, είναι νεταρισμένο το μισό πουλί, και το άλλο μισό θολό. Δε νομίζω να κερδίζουν έτσι τις εντυπώσεις...
Το έψαξες ότι για το f/8 δεν ευθύνεται πχ κάποιος τηλεμετατροπέας; Εάν φορέσεις σε έναν 400ρη f/5.6 έναν 2x, να σου το f/11.

Το ρηχό βάθος πεδίου είναι μια δυνατότητα που σου δίνει το μεγαλύτερο φορμά. Ένα έξτρα περιθώριο δημιουργικής επέμβασης και έκφρασης. Εάν το θέλει κανείς, μπορεί να κλείσει διάφραγμα για να αυξήσει το βάθος πεδίου (και τα σύγχρονα σώματα δίνουν αυτό το περιθώριο ανεβαίνοντας δίχως ιδιαίτερα προβλήματα σε ευαισθησίες 3200, ακόμη και 6400iso), όμως το ανάποδο μπορείς να το κάνεις;
Φυσικά δεν το θέλουν όλοι αυτό, και δεν είσαι ο μόνος που παραπονιέται για πολύ μικρό βάθος πεδίου των FF μηχανών. Σε μια σειρά (νομίζω στο House MD) είχαν χρησιμοποιήσει σε ένα επεισόδιο μηχανές Canon 5DII για λήψη βίντεο, και τους έβγαιναν αστοχίες στην εστίαση λόγω ρηχού DOF, και κατέφυγαν σε μικρότερου φορμά μηχανές 7D.
Για κάθε περίσταση μπορεί να υπάρχει και η κατάλληλη μηχανή, και σε μια συνεστίαση της ΕΒΒΕ μπορεί όντως μια κόμπακτ να είναι προτιμότερη από μια Phase One (εκτός εάν ο Κοτσίδης κουβαλήσει μαζί και το τρίποδο και καταφέρει τους συνδαιτυμόνες να αφήσουν τις πηρούνες και να κάτσουν μισό δεύτερο ακίνητοι).


Μια παράμετρος που παρέλειψες να εκτιμήσεις, είναι ο περιορισμός της ικανότητας ανάλυσης από την περίθλαση (diffraction limited apperture) λόγω του μεγέθους των φωτοστοιχείων στον αισθητήρα. Εάν θυμάμαι καλά, στις νέες 12ρες Oly και στις 18ρες Canon, το όριο αυτό είναι το f/6.8 (ενώ στην D700, για παράδειγμα, είναι το f/13.2).
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.618
Reaction score
30.932
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Κάνεις πάλι μια άδικη σύγκριση, καθώς βάζεις στο σετάκι σου τον Canon EF 500mm f/4.5L II USM των 3.500 ε, κι όχι τον Canon EF 500mm f/4,0 L IS USM των 6.800 ε, κι ούτε τον Canon EF 400mm 1:2,8L IS USM των 7.800 ευρώ, και προσπαθείς απεγνωσμένα θα έλεγα να τους συγκρίνεις με τον 300-άρη της όλυ, που όμως έχει f2.8 και ναι είναι στα 6.400 ε. Για το ίδιο f, άρα για την ίδια ταχύτητα κλείστρου για πλια, σε κάνον θες 7800, πιο πολλά.:126:


O Κατερέλος έχει τον Canon EF 500mm f/4.0L USM IS II στα 10 χιλιάρικα και κάτι ψιλά...:137:

Μα αυτό ακριβώς προσπαθώ να πω, ότι αλλού σου δίνονται εναλλακτικές. Εάν θέλεις μπορώ να σου πω και φθηνότερες. Πολλοί πχ δουλεύουν αξιοπρεπέστατα με τον 100-400 L is (η σταθεροποίηση στα πουλιά είναι-δεν-είναι-χρήσιμη) των 1400 ευρώ. Φυσικά μπορεί κανείς να σκάσει 6.500 για τον κορυφαίο 500ρη της Canon (τον ΙΙ που λες μην τον πιάνεις ακόμη, θα βγει σε ένα εξάμηνο στην αγορά, εξ ου και η ενδεικτική τιμή προπαραγγελίας) ή 5.300 για τον εξαιρετικό 800/5.6 της Σίγμα, αλλά αυτές είναι οι κορυφαίες εναλλακτικές από μια ολόκληρη λίστα προτάσεων. Πες μου στα 4/3 τι εναλλακτικές υπάρχουν για τη φωτογράφιση σε τέτοια εστιακά μήκη, σε υψηλό επίπεδο από άποψη ποιότητας πάντα, πριν τον εξαιρετικό 300ρη της Oly.
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

θέλω να πω, πως ήδη, η απομόνωση που προσφέρεται από την όλυ είναι πολύ μεγάλη, περισσότερη από όση ίσως χρειάζεται κάποιος..
Εδω ειναι το λαθος που κανεις, κατι που ειναι αρκετο σε σενα -προς το παρον- το γενικευεις οτι ειναι αρκετο για ολους.

Επισης, αυτο που θεωρεις αρκετο για σενα, ειναι υπο συγκεκριμενες -ιδανικες- συνθηκες πχ, φωτογραφιση σε ταβερνα, φωτο απο τα παιδια κτλ οπως αναφερεις, καλυπτομενο ευκολα μεχρι και απο κομπακτ.

Αν σκεφτεις ομως οτι το πουλι δεν ειναι στην ιδανικη αποσταση, ουτε εχεις το ιδανικο φως ωστε ο 300ρης f5,6 φακος σου να σου δωσει αυτα που ζητας ή η μηχανη σου να σου δινει με καποιο τροπο, εστω και κροπ, το επιθυμητο αποτελεσμα, τοτε μαλλον θα αναθεωρησεις περι της επαρκειας πολλων και οχι μονον της ολυ, συνδυασμων.

Δηλαδη το σπουργιτι που εβγαλες και το ξεφονταρισες ικανοποιητικα αν ηταν 10 μετρα πιο μακρια, θα το ξεφονταριζες το ιδιο? Θα σε περιμενε να ερθεις πιο κοντα? :138: Αν πχ το περιμενες να εμφανιστει καμμια βδομαδα, θα περιμενες αλλη μια για να το βγαλεις ετσι οπως πρεπει? :138:


Τα μηχανηματα εχουν πολλες χρησεις... αλλο τι επαρκει για μας και αλλο να απαξιωνουμε οτι δεν χρησιμοποιουμε...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Το έψαξες ότι για το f/8 δεν ευθύνεται πχ κάποιος τηλεμετατροπέας; Εάν φορέσεις σε έναν 400ρη f/5.6 έναν 2x, να σου το f/11.


<<In addition to the greater DOF, the rightmost image appears sharper, even at the focal point, than the other two images.>>




<<Depth-of-field changes with aperture, and can
mask focusing errors. Top: the lens is focused slightly in front
of the bird. Because the aperture is wide, the depth of field is shallow,
and the bird will probably look fuzzy. Bottom: a smaller aperture
produces a wider DOF, and now the bird should appear less fuzzy.>>
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Μια παράμετρος που παρέλειψες να εκτιμήσεις, είναι ο περιορισμός της ικανότητας ανάλυσης από την περίθλαση (diffraction limited apperture) λόγω του μεγέθους των φωτοστοιχείων στον αισθητήρα. Εάν θυμάμαι καλά, στις νέες 12ρες Oly και στις 18ρες Canon, το όριο αυτό είναι το f/6.8 (ενώ στην D700, για παράδειγμα, είναι το f/13.2).
όχι βρε, δε το ξεχνώ το παλιο-diffraction, έδωσα και λινκ για αυτό.

στην όλυ ξεκινάει δειλά δειλά στο f8, αν και δεν είναι ουσιαστικά ορατό, ενώ στο f11 πλέον κάνει την παρουσία του σαφή, εννοείται σε πίξελ πίπινγκ επίπεδο.

Στην πράξη όμως, πάντα προτιμώ την φωτεινότητα και ταχύτητα των χαμηλών f, οπότε φωτός σε f8 έχω μόλις 3-4 ως τώρα...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.618
Reaction score
30.932
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Στην πράξη όμως, πάντα προτιμώ την φωτεινότητα και ταχύτητα των χαμηλών f, οπότε φωτός σε f8 έχω μόλις 3-4 ως τώρα...
Πλάκα κάνεις!
Προφανώς δεν ασχολείσαι ούτε με macro (f/8 είναι το ελάχιστο διαφραγμα που ξεκινάς) ούτε με μεγάλες εκθέσεις που συνήθως κλείνεις διάφραγμα μέχρι εκεί που σε παίρνει για να μεγαλώσεις κατά το δυνατόν τον χρόνο της έκθεσης. Στις δύο ανωτέρω περιπτώσεις συνήθως το πάω μέχρι f/13-f/16. Βέβαια f/11-f/13 χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως στη φωτογραφία τοπίου, αλλά εκεί το κάνω για αυξημένο βάθος πεδίου που ούτως ή άλλως το έχεις στα 4/3 και με πολύ πιο ανοικτά διαφράγματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

...ή 5.300 για τον εξαιρετικό 800/5.6 της Σίγμα, αλλά αυτές είναι οι κορυφαίες εναλλακτικές από μια ολόκληρη λίστα προτάσεων. Πες μου στα 4/3 τι εναλλακτικές υπάρχουν για τη φωτογράφιση σε τέτοια εστιακά μήκη, σε υψηλό επίπεδο από άποψη ποιότητας πάντα, πριν τον εξαιρετικό 300ρη της Oly.
στα 4/3 οι επιλογές είναι οι εξής:

ZUIKO 150
ZUIKO 50-200
ZUIKO 90-250
ZUIKO 300
ZUIKO 70-300
SIGMA 50-500
SIGMA 500

και γιατί όχι, και το σιγκμόνστερ που λες, ο 800-άρης.:137:

Είναι προφανές πως από ζουίκο η γκάμα είναι πολύ περιορισμένη σε σχέση με τα στρατόπεδα των κανονίκων.:126:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.618
Reaction score
30.932
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

στα 4/3 οι επιλογές είναι οι εξής:

ZUIKO 150
ZUIKO 50-200
ZUIKO 90-250
ZUIKO 300
ZUIKO 70-300
SIGMA 50-500
SIGMA 500

και γιατί όχι, και το σιγκμόνστερ που λες, ο 800-άρης
.:137:

Είναι προφανές πως από ζουίκο η γκάμα είναι πολύ περιορισμένη σε σχέση με τα στρατόπεδα των κανονίκων.:126:

Νομίζω πως κάνεις λάθος για τον 500/4.5 και 800/5.6 της Σιγμα.
Για δες εδώ, δεν βγαίνουν για 4/3. Αυτός που βγαίνει είναι ο 50-500, ο οποίος όμως δεν είναι φακός του επιπέδου που συζητάμε εδώ (δηλαδή ο 50-200 με έναν διπλασιαστή μάλλον τον φτάνει και περισσεύει).
Ωστόσο ενδιαφέρον είναι πως για μακρο και κοντό τηλεφακό μπορεί να πάρει
κανείς τον Sigma 150/2.8, που είναι εξαιρετικός.


Οπότε προηγούμενη επιλογή από τον εξαιρετικό 300/2.8, είναι ο ζουμ 90-250/2.8, ο οποίος όμως στα 5.200 είναι πάλι ελαφρώς φθηνότερος του 1ου (και ακόμη και με διπλασιαστή δεν πιάνει τα εξτρημ εστιακά μήκη για τα οποία μιλάμε). Εάν δεν πέσει γερή υποστήριξη από τους τρεις μεγάλους ανεξάρτητους κατασκευαστές (Sigma/Tamron/Tokina) o τομέας των τηλεφακών παραμένει δυστυχώς ακριβή-πανάκριβη υπόθεση στα 4/3.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Πλάκα κάνεις!
Προφανώς δεν ασχολείσαι ούτε με macro (f/8 είναι το ελάχιστο διαφραγμα που ξεκινάς) ούτε με μεγάλες εκθέσεις που συνήθως κλείνεις διάφραγμα μέχρι εκεί που σε παίρνει για να μεγαλώσεις κατά το δυνατόν τον χρόνο της έκθεσης. Στις δύο ανωτέρω περιπτώσεις συνήθως το πάω μέχρι f/13-f/16. Βέβαια f/11-f/13 χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως στη φωτογραφία τοπίου, αλλά εκεί το κάνω για αυξημένο βάθος πεδίου που ούτως ή άλλως το έχεις στα 4/3 και με πολύ πιο ανοικτά διαφράγματα.
όχι, δε κάνω πλάκα! :143::135:

f8 χρησιμοποίησα μόνο σε μάκρο, πουθενά αλλού! Έδωσα και μια σε f11 αλλά δεν είδα καμιά σημαντική διαφορά στο βάθος πεδίου στη μάκρο, και το παράτησα εκεί το σπορ.

Βασικά, μάκρο βγάζω με τον 50-άρη, συνήθως τα ψάρια στο ενυδρείο μου, άλλο ενδιαφέρον δεν έχω για μάκρο. Και τα περισσότερα ψάρια μου, εδώ που τα λέμε δηλαδή, δε πολυχρειάζονται μάκρο, γιατί είναι γομάρια του μισού μέτρου και βάλε....:137:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Νομίζω πως κάνεις λάθος για τον 500/4.5 και 800/5.6 της Σιγμα.
Για δες εδώ, δεν βγαίνουν για 4/3. Αυτός που βγαίνει είναι ο 50-500, ο οποίος όμως δεν είναι φακός του επιπέδου που συζητάμε εδώ (δηλαδή ο 50-200 με έναν διπλασιαστή μάλλον τον φτάνει και περισσεύει).
Ωστόσο ενδιαφέρον είναι πως για μακρο και κοντό τηλεφακό μπορεί να πάρει
κανείς τον Sigma 150/2.8, που είναι εξαιρετικός.
για τον 500-άρη το διάβασα στο κείμενο του μάστερ που έβαλα παραπάνω, ο οποίος λέει ότι αυτόν χρησιμοποιεί ένας φίλος του με εξοπλισμό όλυ.

το ίδιο είδα και σε άλλο site, από άλλον γκουρού, να γράφεται για τον 800-άρη. Παραπάνω δε ξέρω, και δε με βλέπω να ενδιαφέρομαι για να πάρω αυτούς τους φακούς.

το τσαρτ φακών της όλυ, από το 4/3ds site, έχει ως εξής:









αυτά τα ολίγα...:138:

για μένα, ο πιο χρήσιμος φακός στο τέλε άκρο είναι ο 90-250, που αντιστοιχεί σε FF σε 180-500. Άμα λάχει του φοράω πάνω και τον χ2 κι έχω χρήσιμο 360-1000. Δε θέλω παραπάνω, τουλάχιστον με τις απαιτήσεις που έχω τώρα.
To θέμα είναι που να βρω κανα αμερκανό φιλαράκι να μου τον φέρει με 3 χιλιάρικα, γιατί εδώ κοστίζει 5 και φοβάμαι τα τελόνια...

όμως με τον 90-250 με σταθερό διάφραγμα σε όλο το εύρος του f2.8, θα μπορώ να βγάζω παπάδες, ακόμα και σε πορτραίτα μέσα στο σπίτι, ή τίποτα εξαιρετικά close-ups σε συναθροίσεις...

και για κανα πλι, δε λέω, καλός με φαίνεται, θα τον χρησιμοποιήσω τα μάλα αν τον πάρω, θα δώσω και τον 50-200, άρα θα γλυτώσω ένα χιλιαρικάκι, καλά τα λέω, αλλά δε το βλέπω....:137::138::143:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.618
Reaction score
30.932
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

για τον 500-άρη το διάβασα στο κείμενο του μάστερ που έβαλα παραπάνω, ο οποίος λέει ότι αυτόν χρησιμοποιεί ένας φίλος του με εξοπλισμό όλυ.

το ίδιο είδα και σε άλλο site, από άλλον γκουρού, να γράφεται για τον 800-άρη. Παραπάνω δε ξέρω, και δε με βλέπω να ενδιαφέρομαι για να πάρω αυτούς τους φακούς.

το τσαρτ φακών της όλυ, από το 4/3ds site, έχει ως εξής:









αυτά τα ολίγα...:138:
α καλά, μου είπες σου είπα... :142:
Μπορεί όντως εκείνος που το έγραψε να χρησιμοποιεί τον 500/4.5 (πολύ καλή πρόταση επίσης) με αντάπτορα από Canon ή Νικον, αλλά χωρίς το AF εννοείται. Πάντως για 4/3 δεν βγαίνουν οι φακοί αυτοί, οι μόνοι ενδιαφέροντες που βγάζει -προς το παρόν- η Σιγμα για 4/3 είναι ο 30/1.4, ο 10-20/3.5, ο 105/2.8 macro, ο 150/2.8 macro (πολύ καλή περίπτωση για 4/3) και ο 50-500 (αυτός νομίζω θα καταργηθεί ή θα αντικατασταθεί).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

α καλά, μου είπες σου είπα... :142:
Μπορεί όντως εκείνος που το έγραψε να χρησιμοποιεί τον 500/4.5 (πολύ καλή πρόταση επίσης) με αντάπτορα από Canon ή Νικον, αλλά χωρίς το AF εννοείται. Πάντως για 4/3 δεν βγαίνουν οι φακοί αυτοί, οι μόνοι ενδιαφέροντες που βγάζει -προς το παρόν- η Σιγμα για 4/3 είναι ο 30/1.4, ο 10-20/3.5, ο 105/2.8 macro, ο 150/2.8 macro (πολύ καλή περίπτωση για 4/3) και ο 50-500 (αυτός νομίζω θα καταργηθεί ή θα αντικατασταθεί).
ο 150/2.8 όντως φαίνεται εξαιρετική πρόταση, αλλά κι αυτός δεν είναι τζάμπα, στα 720 ευρώπουλα κυκλοφορεί (κι αυτό παίζεται, μάλλον στα 1130 είναι η τωρινή τιμή του).

ε, θα καταργηθεί ο ένας, θα βγει άλλος, μπήκε κι η τσάις στο γκρουπ των 4/3, μπήκαν και καναδυό ακόμα, όλο και κάτι θα βγει.

προφανώς, η ποικιλία διαθέσιμων φακών σε κανονίκον δε συγκρίνεται, γι'αυτό και η πλειοψηφία των πουλο-φωτογράφων (κι όχι μόνο δηλαδή) στρέφεται προς αυτά τα στρατόπεδα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Τα μηχανηματα εχουν πολλες χρησεις... αλλο τι επαρκει για μας και αλλο να απαξιωνουμε οτι δεν χρησιμοποιουμε...
έτσι ακριβώς. πολλές χρήσεις.

και αν είναι να έχουμε κόμπακτ για τις καθημερινές μας φωτός, μάλλον δε καλύπτονται αυτές οι "πολλές χρήσεις" εύκολα.:126:

και φυσικά δεν απαξιώνω ότι δε χρησιμοποιώ. θαυμάζω και τις phase one και τις leica και πολλές άλλες. σε μάρκα, είπα, κατα βάση είμαι νικονάκιας. σε χρήση, είναι ξεκάθαρο, βγάζω τις καθημερινές μου φωτογραφίες, τα παιδιά μου και τις διακοπές μου. ούτε επαγγελματίας φωτογράφος γάμων είμαι, ούτε φωτορεπόρτερ, ούτε πουλο-φωτογράφος, ούτε σε γκαλερί δε θα συμμετέχω ποτέ μα ποτέ στη ζωή μου...:126:

Αυτή η χρήση γνωρίζω πολύ καλά πως κατ'εξοχήν καλύπτεται με τις κόμπακτ, αλλά οι απαιτήσεις μου σε ποιότητα φωτογραφίας δε καλύπτονται από καμιά κόμπακτ. τόσο απλά είναι τα πράγματα....:144::145:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.618
Reaction score
30.932
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Για τον 150ρη της Σιγμα, 720 ευρώ κοστίζει ο τρέχων (αυτός που έχω), ο άλλος είναι ο νέος OS, με σταθεροποίηση (ούτε το 1130 ισχύει, δεν κυκλοφόρησε ακόμη στην αγορά και η τιμή του ανακοινώθηκε στα 1600 ευρώ). Πάντως καίτοι δεν είναι τσάμπα, η τιμή του στα 720 είναι λογική σε σχέση με το πώς κοστολογεί η Olympus τους καλούς φακούς της (και έχει κανείς και long macro και μεσαίο φωτεινό τηλεφακό).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

<<Among the other brands of DSLR available today, only a few others even warrant mention here. Besides Canon and Nikon, the only other brand I think I’ve seen actually used in the field by really serious bird photographers is Olympus—in fact a good friend of mine uses this brand, and he uses a Sigma 500mm lens for small birds since Olympus doesn’t currently make anything longer than 300mm. >>

και

<<But just as with most of the other non-Canikon bodies, birders using Olympus lenses are largely forced to resort to using third-party lenses, such as the popular Sigma zooms in the 500mm range, which are reputed to be very good relative to their low price tag. The enormous Sigma 800mm zoom (“Sigmonster”), though by no means cheap, is available in Olympus mount, so higher magnifications are certainly available for those choosing this brand.>>

λινκ

http://www.digitalbirdphotography.com/windows/2.4.html
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.618
Reaction score
30.932
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

<<Among the other brands of DSLR available today, only a few others even warrant mention here. Besides Canon and Nikon, the only other brand I think I’ve seen actually used in the field by really serious bird photographers is Olympus—in fact a good friend of mine uses this brand, and he uses a Sigma 500mm lens for small birds since Olympus doesn’t currently make anything longer than 300mm. >>

και

<<But just as with most of the other non-Canikon bodies, birders using Olympus lenses are largely forced to resort to using third-party lenses, such as the popular Sigma zooms in the 500mm range, which are reputed to be very good relative to their low price tag. The enormous Sigma 800mm zoom (“Sigmonster”), though by no means cheap, is available in Olympus mount, so higher magnifications are certainly available for those choosing this brand.>>

λινκ

http://www.digitalbirdphotography.com/windows/2.4.html
Εντάξει λύθηκε το μυστήριο, ως 500ρη εννοεί τον θηριώδη 300-800/5.6 ΕΧ της Σίγμα στην περιοχή των 500μμ. Αλλά έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και κάμποσο καιρό. Έχει φήμη εξαιρετικού φακού, εάν κάποιον δεν τον πειράζουν τα 6 κιλά του και τα 55 εκατοστά μήκους του (όσο ένας τρίποδας διπλωμένος!) είναι καλή περίπτωση για μεταχειρισμένο.

Εγώ μια φορά φακό μεγαλύτερο από τον 70-200/2.8 δεν έχω διάθεση να κουβαλάω. Η φωτογράφιση πουλιών -πέραν ασφαλώς του υψηλού κόστους του εξοπλισμού- δεν είναι για όλους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

τέλος πάντων, το θέμα αυτού του θρεντ δεν είναι το αν η όλυ έχει πολλούς φακούς, ούτε ποια είναι η απολύτως καλύτερη ή οικονομικότερη λύση.

και σε καμιά των περιπτώσεων δεν έχω όρεξη να υπερασπίζομαι την ολύμπους ή την νίκον, μα για όνομα...:137:

το θέμα είναι τα εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών.:126:

ξεκίνησα αυτό το θρεντ με την παραδοχή πως το λιγότερο που μπορεί να αρκεί για τέτοια φωτογράφηση είναι τα 400mm (πάντα στην αναλογία του φορμά των 35mm).

για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα, ανάμεσα στους αισθητήρες διαφορετικών μεγεθών και τα διαφορετικά κροπ φάκτορς, έκανα μια σύντομη αναφορά και σε αυτό το θέμα, ώστε να ξέρει κάποιος πως αν χρειάζεται πχ 500mm στην αναλογία των 35mm, τότε σε σωμα με κροπ φάκτορ 1,3 χρειάζεται 385mm, άρα ένας 400-άρης του αρκεί.

Από την ελάχιστη προσωπική μου πείρα, με τον 50-200 στα 4/3, που αντιστοιχεί σε 100-400 στα 35mm, βλέπω ότι ναι, για πουλιά αυτό είναι το ελάχιστο, το 400.

Σύμφωνα με "δημοσκόπηση" ανάμεσα σε bird-photographers, βγήκε ανάλογα με τον αριθμό φωτογραφιών σε κάθε εστιακό μήκος, το παρακάτω διάγραμμα:



από το οποίο φαίνεται πως όντως το ελάχιστο χρήσιμο είναι στα 400mm, ενώ ακόμα φαίνεται πως το σύνολο των φωτογραφιών στα 800mm ξεπερνάει ακόμα και το άθροισμα των φωτογραφιών στα 400 και 600mm.

Άρα, το απόλυτο εργαλείο με τη μεγαλύτερη χρησιμότητα για επαγγελματικού επιπέδου φωτογράφηση πουλιών είναι ο φακός στα 800mm.

Αυτό μπορείς να το επιτύχεις σε όλες ουσιαστικά τις φίρμες, ιδίως με χρήση τηλεμετατροπέων x1,4 ή χ1,6 ή χ2.

Η Sigma ξεχωρίζει ως τρίτος κατασκευαστής με προτάσεις στα οπτικά που πλησιάζουν απειλητικά τους καλύτερους φακούς από κανονίκον, αν και ομολογουμένως δε τις φτάνουν, αλλά είναι και οικονομικότεροι.

οι κανονίκον (γνωστές και ως Canikon:137:) έχουν το απόλυτο προβάδισμα στους διαθέσιμους φακούς, ενώ ακολουθεί πίσω τους η ολύμπους, κι ακόμα πιο πίσω βρίσκονται οι Sigma, Sony, και Leica, με την τελευταία να είναι η απολύτως χειρότερη επιλογή οικονομοτεχνικά (τραγικά ακριβότερη από οποιαδήποτε άλλη φίρμα) αλλά με απολύτως κορυφαία οπτικά και ικανά σώματα.

φυσικά, εκεί δε σταματά το παραμύθι, έχει κι άλλα πολλά "μυστικά" η φωτογράφηση πουλιών, αλλά όσον αφορά τα χρήσιμα εστιακά μήκη, αυτό είναι το "ρεζουμέ" που κατάλαβα.

μίνιμουμ τα 400mm, και το απολύτως πιο χρήσιμο εστιακό μήκος τα 800mm.

και ζήτω η phase one!:136:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Απάντηση: εστιακά μήκη για φωτογράφιση πουλιών

Εντάξει λύθηκε το μυστήριο, ως 500ρη εννοεί τον θηριώδη 300-800/5.6 ΕΧ της Σίγμα στην περιοχή των 500μμ. Αλλά έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και κάμποσο καιρό. Έχει φήμη εξαιρετικού φακού, εάν κάποιον δεν τον πειράζουν τα 6 κιλά του και τα 55 εκατοστά μήκους του (όσο ένας τρίποδας διπλωμένος!) είναι καλή περίπτωση για μεταχειρισμένο.
μπράβο τασούλη που ξεδιάλυνες το μυστήριο! τον βρήκα κιόλας!

όλε!

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=913

μόλις 6.815€ καινούριος από αντόραμα!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.886
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top