η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοποίηση

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Έχετε πέσει τόσοι πολλοί στα σκληρά εδώ μέσα; :111:

Που βαδίζωμεν κύριοι, που βαδίζωμεν!

:119:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Έχετε πέσει τόσοι πολλοί στα σκληρά εδώ μέσα; :111:

Που βαδίζωμεν κύριοι, που βαδίζωμεν!

:119:
Στο ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. :145:

Παρακαλούνται οι έχοντες αντιρρήσεις να αγοράζουν ΜΟΝΟ LP. :137:
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Αγαπητέ Γεώργιε(gkar) και αγαπητέ Θέμη(themiloc)...

Τώρα που αμφότεροι το γυρίσατε στα 'σκληρά' και επιστρατέψατε στα mp3_ιά και τα ipod_ια για να αποτάξετε το κάλπικο Nirvana της χαιεντάδικης παράνοιας και της ψηφιακής σας πλήξης...θα ήθελα να συνδράμω και γω ο ταπεινός σ' αυτή σας την επιλογή...

Να σας χαρίσω σκέπτομαι έναν παλαιό φωνόγραφο...Ω ναι...Αυτόν με την μεγάααλη ντουντούκα που σα κέρας έτοιμο να ξεράσει λιρόνια μοιάζει...

Και μερικές 'πλάκες' 78 στροφών...Με επιτυχίες και σουξεδάκια εποχής...Ξέρετε από γνωστά ονόματα του χώρου......Αττίκ...Μαίρη Λω....

Πάμε λοιπόν αδέρφια...4/4 march...staccato...mezzo forte...tango...

...Μικρή μου Ρεζεντάαααααα....σσκρατς σρουτς...σκρατς σρουτς...
...με φοβίζει το χιόοοονι....σσκρατς σρουτς...σκρατς σρουτς...
...μια βραδιά δεν ήρθες μόοοοοονη.......σσκρατς σρουτς...σκρατς σρουτς...
...Ρεζεντά, Ρεζεντάαααααααα.........σσκρατς σρουτς...σκρατς σρουτς...




***
Γιώργο και Θέμη...

Αν και διαφωνώ ριζικά σε μερικά θέματα μαζί σας...πραγματικά και αληθινά σας εκτιμώ...

Μάνος
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Άσε φίλε, γιατί γνωρίζω κάποιον που έχει μία Jazz συλλογή βαρύτατων 78άρηδων από τον πατέρα του, ανεκτίμητης αξίας, οι οποίοι δεν βγάζουν ίχνος σκρατς.
Αλλά ο τσόγλανος δεν αφήνει τίποτα να βγει από το σπίτι του προς ψηφιοποίηση...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Ε, να πάμε εμείς σπίτι του. Να πω του Θέμη να μου δανείσει το Nagra για μια - δυό μέρες, χμ, καναδυό βδομάδες, γκουχ, δυό - τρεις μήνες. Πόσους δίσκοι έχει ο έτσι είπαμε;
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: Re: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική τα

***
Γιώργο και Θέμη...

Αν και διαφωνώ ριζικά σε μερικά θέματα μαζί σας...πραγματικά και αληθινά σας εκτιμώ...

Μάνος
Κι εγώ σε εκτιμώ.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική τα

Άσε φίλε, γιατί γνωρίζω κάποιον που έχει μία Jazz συλλογή βαρύτατων 78άρηδων από τον πατέρα του, ανεκτίμητης αξίας, οι οποίοι δεν βγάζουν ίχνος σκρατς.
Αλλά ο τσόγλανος δεν αφήνει τίποτα να βγει από το σπίτι του προς ψηφιοποίηση...
Ρε συ toulou...αλήθεια θά 'κανες τέτοιο έγκλημα να ψηφιοποιήσεις 78άρια???
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Αγαπητέ Γεώργιε(gkar) και αγαπητέ Θέμη(themiloc)...

Τώρα που αμφότεροι το γυρίσατε στα 'σκληρά' και επιστρατέψατε στα mp3_ιά και τα ipod_ια για να αποτάξετε το κάλπικο Nirvana της χαιεντάδικης παράνοιας και της ψηφιακής σας πλήξης...θα ήθελα να συνδράμω και γω ο ταπεινός σ' αυτή σας την επιλογή...

Να σας χαρίσω σκέπτομαι έναν παλαιό φωνόγραφο...Ω ναι...Αυτόν με την μεγάααλη ντουντούκα που σα κέρας έτοιμο να ξεράσει λιρόνια μοιάζει...

Και μερικές 'πλάκες' 78 στροφών...Με επιτυχίες και σουξεδάκια εποχής...Ξέρετε από γνωστά ονόματα του χώρου......Αττίκ...Μαίρη Λω....

Πάμε λοιπόν αδέρφια...4/4 march...staccato...mezzo forte...tango...

...Μικρή μου Ρεζεντάαααααα....σσκρατς σρουτς...σκρατς σρουτς...
...με φοβίζει το χιόοοονι....σσκρατς σρουτς...σκρατς σρουτς...
...μια βραδιά δεν ήρθες μόοοοοονη.......σσκρατς σρουτς...σκρατς σρουτς...
...Ρεζεντά, Ρεζεντάαααααααα.........σσκρατς σρουτς...σκρατς σρουτς...




***
Γιώργο και Θέμη...

Αν και διαφωνώ ριζικά σε μερικά θέματα μαζί σας...πραγματικά και αληθινά σας εκτιμώ...

Μάνος
Αγαπητέ SUDOKU, δεν πιστεύω να κατάλαβες οτι συμφωνούσα με τα απομυθοποιητικά του g.kar! Έλεος. Εγώ και mp3??!!.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" -

....που αναγκάστηκα να τα μετατρέψω σε MP3...

Να λοιπόν που έχουμε έναν απομυθοποιητικό και σαρκαστικό σαν τον g.kar να μας προσγειώνει και να μας θυμίζει οτι και ένα μόνο ipod φέρνει την ευτυχία και διώχνει την ανία που μας δημιουργούν αυτά που αναζητήσαμε και ακριβοπληρώσαμε για να ακούμε καλύτερα.
ΚΑΨΤΕ τα φόρα του ανούσιου ΧάιΦάι.
Τα σκληρά μας δείχνουν το δρόμο!!:139:
Τα ακριβοπληρώσατε για να ακούτε τελικά την Mary Poppins στα 24/96 ? :114:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Του Τσαρουχά του Νίκου τα MP3, μεταμφιεσμένα σε WAV, γιατί ακούγονται καλύτερα από τα αυθεντικά WAV ?
Δόθηκε ποτέ επίσημη απάντηση από το Audio Engineering Society ?
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" -

Καλά εσύ που τον βρήκες το σκληρό? :137:
Τον βρήκα στο electoworld επί της Λ. Κηφισίας, απέναντι από το Γηροκομείο όπου σήμερα φιλοξενούνται οι βινυλιάκηδες των 78 στροφών περιμένοντας να βάλουν "σειρά", τους βινυλιάκηδες των 33 στροφών για να φυλάξουν καμιά σκοπιά.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Απάντηση: Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" -

Ρε συ toulou...αλήθεια θά 'κανες τέτοιο έγκλημα να ψηφιοποιήσεις 78άρια???
Όχι, θα τα έγραφα σε κασέτες! Ντεν έχει Nagra καρντιά μου.
Αλλά και να είχα... σσστ! δεν την λέω την αμαρτία μου.

Costas Coyias said:
Ε, να πάμε εμείς σπίτι του. Να πω του Θέμη να μου δανείσει το Nagra για μια - δυό μέρες, χμ, καναδυό βδομάδες, γκουχ, δυό - τρεις μήνες. Πόσους δίσκοι έχει ο έτσι είπαμε;
Κάποια ράφια δίσκοι. Όλοι ένας κι΄ένας! Έναν μόνο έβγαλα από το σπίτι και ψηφιοποιήθηκε σε... TDK SA-X με τρικέφαλο TEAC (μόνο έτσι γινόταν εκείνη την εποχή). Jerry Mullinghan meets Johnny Hodges. Μετά... τα σύνορα σφραγίστηκαν.
To εντυπωσιακό ήταν ότι όχι σκρατς, ούτε θόρυβος επιφανείας δεν υπήρχε καλά-καλά!! Όσο για την ποιότητα της ηχογράφησης... άσε, θα λες ότι είμαι βαλτός από τους κολλητούς σου που πουλάνε βινύλια (εντάξει, εντάξει, και CDιά και DVDιά)
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα

Τα ακριβοπληρώσατε για να ακούτε τελικά την Mary Poppins στα 24/96 ? :114:


Γιατί βρε g.kar τι έχει η Mary Poppins? εγώ και τότε σε master tape
την είχα. Που να ακούσεις και την Μελωδία της ευτυχίας σε 24/96!.

Ας είσαι καλά που έγινες η συνείδησή μας. Όλα τάχει ο μπαξές σ'αυτό το φόρουμ και αν μη τι άλλο διασκεδάζουμε.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έ

[/I]Γιατί βρε g.kar τι έχει η Mary Poppins? εγώ και τότε σε master tape
την είχα. Που να ακούσεις και την Μελωδία της ευτυχίας σε 24/96!.

Ας είσαι καλά που έγινες η συνείδησή μας. Όλα τάχει ο μπαξές σ'αυτό το φόρουμ και αν μη τι άλλο διασκεδάζουμε.
Εσύ πολλά είχες και έχεις βρε Θέμη αλλά εμάς μόνο τα φλαουτα και τα καμπανάκια μας φέρνεις και ακούμε :144:
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δ

Εσύ πολλά είχες και έχεις βρε Θέμη αλλά εμάς μόνο τα φλαουτα και τα καμπανάκια μας φέρνεις και ακούμε :144:
Όποιος με τιμά συχνά με την παρουσία του ακούει κι΄άλλα πολλά.
Εγώ εξ' άλλου γράφω μόνον κλασσικά και οι εκθέσεις θέλουν πιο εντυπωσιακά.
Αλλά τα φλάουτα και τα καμπανάκια μουσική παίζουν και αυτά και μάλιστα δύσκολη να αποδοθεί σωστά για όποιον γνωρίζει τι πρέπει ν'ακούει.
Στην επόμενη έκθεση, αν μου συστηθείς, δεν θα μου γλυτώσεις, θα σούχω M.Poppins σε HD.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλ

Εγώ εξ' άλλου γράφω μόνον κλασσικά και οι εκθέσεις θέλουν πιο εντυπωσιακά.

.
Ακόμα και την κλασική την γράφεις λάθος.

Η κλασική γράφεται με ένα "σ" ...
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα,

Ακόμα και την κλασική την γράφεις λάθος.

Η κλασική γράφεται με ένα "σ" ...
Εμείς οι παλιοί αγόρι μου το γράφουμε με 2 σίγμα γιατί στα μικράτα μας διαβάζαμε ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
:):):) :roflmao::roflmao::roflmao: :beach:

Απίθανο νήμα ... ! Ακόμα γελάω !
Ήθελα να κάνω και καμιά κατοστή LIKE, αλλά δεν είχε νόημα... ;)

(Ρε που πήγαν όλοι αυτοί... :unsure: :frown: :cry: :lol: )
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Εξ'άλλου η άποψή σου (με τα αυτιά σου που δε μοιάζουν καθόλου με τα δικά μου) στο σύστημά σου και στον χώρο σου ουδόλου ενδιαφέρει οποιονδήποτε. Εκτός από σένα. Αλλά δε θα έπρεπε να ενδιαφέρει ΟΥΤΕ εσένα.
Απρίλης του 2009 τα ανωτέρω.

Σα να μη πέρασε μιά μέρα. Τα ίδια λέω και τώρα..

Βαρετό, ε; :D:p
 


Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.569
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top