η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοποίηση

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Εγώ αυτό που θα πω είναι ότι πρέπει πρώτα να είσαι σωστός.

Αυτό σημαίνει να τηρείς τους γενικούς κανόνες,
το ίδιο και ο συνδυασμός των μηχανημάτων να μπορεί να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις που ορίζεις.

Όσο για τα 120 dB, ......δεν έχει καμία σημασία αν το μηχάνημα μπορεί να αναπαράγει σε αυτή την στάθμη σωστά μουσική.
Το θέμα είναι που ;
Που θα γίνει αυτό και θα ακούς σωστά, σε σαλόνι ;

Το κάθε δωμάτιο έχει συγκεκριμένα όρια.
Τα ξέρετε ;

Αν τα ξέρετε λοιπόν θα διαλέξετε το κατάλληλο (αντικειμενικά) και όχι το καλύτερο και μεγαλύτερο. :407:

Αφού τηρείς τα παραπάνω διάλεξε ότι θες....σε κάτι θα υπερτερεί και σε κάτι άλλο θα "χάνει".

Το θέμα είναι να γνωρίζεις τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία του και να μην το αφήνεις στην τύχη.




Υ.Γ.
α.Αν θέλετε ρεαλισμό και αυτό που "ακούει ο ηχολήπτης", χρησιμοποιήστε ακουστικά. Εύκολο ! :132:

β.Με ribbon άκουσα το καλύτερο "bandoneon" !!!
 

Μηνύματα
53
Reaction score
2
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Ρε παΐδια τα πράγματα είναι απλά γιατί τσακώνεστε ?
1 μπορείτε να φτιάξετε ένα ωραίο σύστημα που να τα παίζει όλα καλά όμορφα και γλυκά να είστε χαρούμενοι με αυτό που ακούτε και να ακούτε μόνο το σύστημα σας και κανέναν άλλο
2 Να φτιάξετε ένα σύστημα μόνιτορ που θα παίζει καλά μόνο αν είναι καλός ο χώρος ακροάσεως και αν είναι σωστές οι ηχογραφήσεις .και θα παίζει χάλια τα 9 στα δέκα δισκάκια

Οι ποιο πολύ βλέπω ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτε από τα δυο και ψάχνουν για τεχνικά χαρακτηριστικά και για καλώδια
Όλα παίζουν ρόλο αλλά ποιο πολύ να ξέρεις τι θες να κάνεις και τι να ακούσεις
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Απάντηση: Re: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική τα

... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ!

Είναι άποψή σου. Χρήσιμη, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΗ.

Αυτό νομίζω πως πρέπει σιγά σιγά να ξεκαθαρίσει.

Ταυτόχρονα να πάψει να ρωτά ο ένας τι αρέσει στον άλλο για να το πάρει! :137:

Δηλαδή τι είναι? Απόδειξη ανασφάλειας? Κακής ακοής και εμπιστοσύνης στην ακοή του άλλου? Τρανσεξουαλισμός? Τι?

Επιτέλους, εμπιστοσύνη στα αυτιά σου! Πάρε αυτό ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ!...
.
Φίλε μου παρακολουθώ την επιμονή σου εδώ και ώρα, και ΔΕΝ έχεις δίκιο.
Δηλαδή... δεν έχεις και άδικο, αλλά... δεν έχεις δίκιο!

Και αυτό συμβαίνει επειδή το παίρνεις το πράγμα ντε και καλά μαύρο - άσπρο: ποιός σου είπε ότι την προσωπική άποψη του άλλου πρέπει να την πάρεις τοις μετρητοίς;;
Ας υποθέσουμε οτι εγώ εκτιμώ τελείως μα τελείως διαφορετικά πράγματα από τον Κωσταφτιά, από τον Μεγαροεκπαιδευμένο, από τον Κόγιας, από τον κολλητό του τον Χλιδάνθρωπο και από τον Εξασεληνιασμένο ρηβιούερ που κολλάει ζάχαρες στους τοίχους. Η άποψή τους όμως ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ (εντάξει, του τελευταίου κόφτην)! Για τον απλό λόγο ότι πες-πες και άκου-άκου, έχω σχηματίσει μια εικόνα για τα δικά τους προσωπικά γούστα, και όταν λένε κάτι σχηματίζω μια ιδέα για το πως θα ακούγεται το μηχάνημα σύμφωνα με τα δικά μου προσωπικά γούστα. Μία μικρή ιδέα! ΟΥΤΕ αυτήν θα την πάρω τοις μετρητοίς. Το ίδιο και τα λεγόμενα ενός παντελώς αγνώστου. Στο ντουλάπι θα την καταχωρήσω, αλλά δεν θα την πετάξω τελείως. Όσο όμως συσσωρεύονται προσωπικές προτιμήσεις στο ντουλάπι, τόσο λιγότερο θολή γίνεται η εικόνα για το τι περίπου πρέπει να περιμένω.

Γι' αυτό φίλοι μου ΚΑΙ να λέτε ποιό μηχάνημα σας αρέσει ΚΑΙ να ρωτάτε ποιό να πάρετε.

Η άποψή σας και όσων απαντούν, μπορεί να είναι "ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΗ", (κατά την φωνακλάδικη... άποψη του Κωσταφτιά :116: :116:), αλλά ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ!!! εντάξει... όχι εντελώς...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Απάντηση: Re: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική τα

.
Φίλε μου παρακολουθώ την επιμονή σου εδώ και ώρα, και ΔΕΝ έχεις δίκιο.
Δηλαδή... δεν έχεις και άδικο, αλλά... δεν έχεις δίκιο!

Και αυτό συμβαίνει επειδή το παίρνεις το πράγμα ντε και καλά μαύρο - άσπρο: ποιός σου είπε ότι την προσωπική άποψη του άλλου πρέπει να την πάρεις τοις μετρητοίς;;
Ας υποθέσουμε οτι εγώ εκτιμώ τελείως μα τελείως διαφορετικά πράγματα από τον Κωσταφτιά, από τον Μεγαροεκπαιδευμένο, από τον Κόγιας, από τον κολλητό του τον Χλιδάνθρωπο και από τον Εξασεληνιασμένο ρηβιούερ που κολλάει ζάχαρες στους τοίχους. Η άποψή τους όμως ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ (εντάξει, του τελευταίου κόφτην)! Για τον απλό λόγο ότι πες-πες και άκου-άκου, έχω σχηματίσει μια εικόνα για τα δικά τους προσωπικά γούστα, και όταν λένε κάτι σχηματίζω μια ιδέα για το πως θα ακούγεται το μηχάνημα σύμφωνα με τα δικά μου προσωπικά γούστα. Μία μικρή ιδέα! ΟΥΤΕ αυτήν θα την πάρω τοις μετρητοίς. Το ίδιο και τα λεγόμενα ενός παντελώς αγνώστου. Στο ντουλάπι θα την καταχωρήσω, αλλά δεν θα την πετάξω τελείως. Όσο όμως συσσωρεύονται προσωπικές προτιμήσεις στο ντουλάπι, τόσο λιγότερο θολή γίνεται η εικόνα για το τι περίπου πρέπει να περιμένω.

Γι' αυτό φίλοι μου ΚΑΙ να λέτε ποιό μηχάνημα σας αρέσει ΚΑΙ να ρωτάτε ποιό να πάρετε.

Η άποψή σας και όσων απαντούν, μπορεί να είναι "ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΗ", (κατά την φωνακλάδικη... άποψη του Κωσταφτιά ), αλλά ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ !!!
Άψογος! :607:

Μα γι'αυτό και το συζητάμε, και αυτό περίμενα.
Να βρεθεί ένας χριστιανός να πει αυτό ακριβώς.

Κάπου το έγραψα κιόλας, ότι υπάρχει αντίλογος.

Φυσικά τίποτε δεν είναι άσπρο - μαύρο.

Φυσικά πχ διαβάζουμε την ηχητική εκτίμηση και του γνωστού ριβιούερ στο στερεοφίλ, και του Βασίλη Τσαντουλή, και του Πάρη Κωτσή.

Όλες οι απόψεις έχουν την χρησιμότητά τους. Φιλτραρισμένες στα δικά μας δεδομένα αποβαίνουν χρήσιμες και για μας.

Όμως αυτό προϋποθέτει γνώση, εμπειρία και ανοιχτό μυαλό. Δεν είναι όσο εύκολο ακούγεται. Ίσα ίσα είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα.

Μόνο οι ακραίες εκδηλώσεις "μίσους" ή "πάθους" είναι άχρηστες. Εκδηλώνουν τόσο επίμονο υποκειμενισμό, που χάνεται εντελώς κάθε ψήγμα πραγματικότητας. Αν πχ σου λέει ότι όλοι οι "διακοπτικοί" ενισχυτές είναι για πέταμα ή αν γράφει ποιήματα για τους λαμπάτους (και το αντίστροφο), άλλαξε σελίδα, δες καλύτερα τις διαφημίσεις....

Νομίζω πως βρισκόμαστε σε καλό δρόμο σε αυτή τη συζήτηση...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Απάντηση: Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" -

To μεγάλο θέμα είναι ότι ο σκοπός του HiFi δεν είναι να αναπαράγει την ντραμς σαν να παίζει δίπλα σου αλλά να αναπαράγει ό,τι υπάρχει στο δισκάκι ως πληροφορία.
Μας αρέσει δε μας αρέσει αυτός είναι ο ορισμός του.
.
Α, ναι; Μας αρέσει δε μας αρέσει;
Και ποιός το λέει; Εσύ;
Η άποψή σου μπορεί να είναι χρήσιμη για 'σένα αλλά για εμάς και άλλους χίλιους ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΗ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

2 Να φτιάξετε ένα σύστημα μόνιτορ που θα παίζει καλά μόνο αν είναι καλός ο χώρος ακροάσεως και αν είναι σωστές οι ηχογραφήσεις .και θα παίζει χάλια τα 9 στα δέκα δισκάκια
Αυτό φίλε μου, βάσει της προσωπικής μου εμπειρίας δεν ισχύει.

Το "μόνιτορ" όπως λες σύστημα, που για μένα είναι το σύστημα υψηλής ποιότητας και πιστότητας αναπαραγωγής, παίζει όλες τις ηχογραφήσεις άριστα. ΙΜΗΟ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Απάντηση: Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" -

.
Α, ναι; Μας αρέσει δε μας αρέσει;
Και ποιός το λέει; Εσύ;
Η άποψή σου μπορεί να είναι χρήσιμη για 'σένα αλλά για εμάς και άλλους χίλιους ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΗ
Μάλλον παρεξήγησες αυτό που λέει ο Κώστας Φ. διότι δεν είναι η "άποψή" του, είναι μια αναφορά του στον ορισμό του Hi-Fi. Ο ορισμός της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής αυτός είναι. Αν σου αρέσει ή όχι ο ορισμός, δεν έχει σημασία. Ούτε αν αρέσει ή όχι στον Κώστα Φ. ο ορισμός αυτός. Αυτός είναι ο ορισμός της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής. ΟΚ?
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Ε, και; Τον αλλάζουμε! Ή δεν τον αλλάζουμε! Ο, τι βολεύει τον καθένα! :114:
Πάντως όταν βγήκε ο ορισμός αυτός δεν είχε ακριβώς την βαρύτητα που του δίνουμε σήμερα, ήταν περισσότερο ένας "ευσεβής πόθος". Για τον απλό λόγο οτι 19 στις 20 μηχανές ήχου έπαιζαν εντελώς κουκουρούκου.

ΥΓ. Καλός ο ελιγμός σου στο θρεντ. Τον Ωρσον Γουέλς ξάδελφο τον έχεις;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Ανακεφαλέωση γιατί μετα από σχεδόν 170 ποστ έχω αρχίσει και ρετάρω.

1)Για να ορίσουμε ένα σύστημα ως hi-fi πρέπει να τηρεί ορισμένες τεχνικές προδιαγραφές.Σωστα?
Αν,ναι,ποιές είναι αυτές?Απόκριση συχνότητας συγκεκριμένη,παραμορφ'ωσεις συγκεκριμένες?
Αν,όχι στο διάλο όλα και απλώς αγοράζουμε ό,τι μας αρέσει?!

2)Το ότι ένα σύστημα πληρεί αυτές τις άτιμες προδιαγραφές ΔΕΝ είναι ικανή συνθήκη να αρέσει στον χ,τον ψ ή τον ζ.Πόσο μάλλον και στους 3 μαζί. (?)

3)Αυτές οι άτιμες εξαρτούνται σε πρώτη φάση απ το χώρο ακρόασης?Και αν ο χώρος δεν είναι περιποιημένος καλύτερα το ψάρεμα παρά το χάι-φάι? Ή αν ο χώρος δεν επιδέχεται περιποιήσης (λόγω παντόφλας συζύγου,κακίας πεθεράς,διαστάσεων,κακών πνευμάτων,λάθους φενγκ-σούι) πάλι καλύτερο το ψάρεμα ή το διαζύγιο πας και βγάλουμε ακρη?

4)Το ότι ένα σύστημα μας αρέσει δεν είναι συνθήκη να είναι και χάι-φάι εφόσον δεν πληρεί αυτές τις τεχνικές προδιαγραφές?

5)Ποιές είναι αυτές οι πουτ@νες οι τεχνικές προδιαγραφές επιτέλους?
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Μετά θα κουβεντιάσουμε την σχέση :
Ποιος το λέει / πόσο αξίζει :138:

Δηλαδή μπορείς να στηρίξεις την άποψή σου εξηγώντας τεχνικά ;


When you can measure what you are speaking about, and express it in numbers, you know something about it; but when you cannot measure it, when you cannot express it in numbers, your knowledge of it is of a meager and unsatisfactory kind; it may be the beginning of knowledge, but you have scarcely, in your thoughts, advanced it to the stage of science.
Sir William Thompson, Lord Kelvin (1824-1907)
From: http://www.cromwell-intl.com/3d/Index.html
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Η σχέση που έχει πλάκα πάντως είναι:
(αξία της άποψης του άλλου) <-> (επίπεδο γνώσης - εμπειρίας σου).

Δυστυχώς ο άνθρωπος είναι ανάποδο πλάσμα.

Όταν δεν έχει γνώση-εμπειρία, δε μπορεί να αξιολογήσει την άποψη του άλλου.

Όταν έχει γνώση-εμπειρία, δε χρειάζεται την άποψη του άλλου.


καλό, ε? :137::137::137:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Απάντηση: Re: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική τα

Όλες οι απόψεις έχουν την χρησιμότητά τους. Φιλτραρισμένες στα δικά μας δεδομένα αποβαίνουν χρήσιμες και για μας.

Όμως αυτό προϋποθέτει γνώση, εμπειρία και ανοιχτό μυαλό. Δεν είναι όσο εύκολο ακούγεται. Ίσα ίσα είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα.
Επανερχόμενος λοιπόν στο παραπάνω, εκτιμώ πως αυτός που λόγω έλλειψης γνώσης-εμπειρίας πραγματικά θα του ήταν χρήσιμη η άποψη κάποιου, δεν μπορεί να την φιλτράρει έτσι ώστε να του χρησιμεύσει, διότι δεν έχει το υπόβαθρο εμπειρίας-γνώσης για να το πράξει αυτό.

Από την άλλη, όταν το αποκτήσει, ελάχιστα έως καθόλου ωφελείται ακούγοντας την άποψη οποιουδήποτε.

Πικρή που είναι η αλήθεια, ε?

Και ολοκληρώνοντας τον κύκλο της σκέψης μου, επανέρχομαι στο αρχικό ουσιαστικό ερώτημα που έθεσα σε αυτό το θρεντ, αν δηλαδή υπάρχει οποιαδήποτε αξία στην άποψη κάποιου για την "ηχητική ταυτότητα" κάποιας συσκευής, πέραν του εαυτού του.

Σε αυτό το ερώτημα λοιπόν, η "άποψή" μου είναι κατηγορηματικά ΚΑΜΜΙΑ.

Κι ας κάνω το λάθος να επιλέξω "άσπρο ή μαύρο". Το βλέπω προτιμότερο από τους κινδύνους που παραμονεύουν στο "γκρι".

ΙΜΗΟ
 

Μηνύματα
53
Reaction score
2
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Αυτό φίλε μου, βάσει της προσωπικής μου εμπειρίας δεν ισχύει.

Το "μόνιτορ" όπως λες σύστημα, που για μένα είναι το σύστημα υψηλής ποιότητας και πιστότητας αναπαραγωγής, παίζει όλες τις ηχογραφήσεις άριστα. ΙΜΗΟ...
Αν έχεις εσύ καλές ηχογραφήσεις μόνο έχεις δίκιο αλλά τα ποιο πολλά CD που μου αρέσει το περιεχόμενο είναι ηχογραφήσεις χάλια και σε όποιο σπίτι πάω πάντα τα cd
Που βάζουν δεν είναι πάνω από 20-50 το πολύ όλα τα αλλά είναι χάλια

το σύστημα υψηλής ποιότητας και πιστότητας αναπαραγωγής, παίζει όλες τις ηχογραφήσεις άριστα. Όχι παίζει άριστα τα καλά και χάλι τα κακά αυτή είναι και η δουλειά του το καλό καλύτερο και το χάλι χειρότερο
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Re: Απάντηση: Re: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητικ

Και ολοκληρώνοντας τον κύκλο της σκέψης μου, επανέρχομαι στο αρχικό ουσιαστικό ερώτημα που έθεσα σε αυτό το θρεντ, αν δηλαδή υπάρχει οποιαδήποτε αξία στην άποψη κάποιου για την "ηχητική ταυτότητα" κάποιας συσκευής, πέραν του εαυτού του.

Σε αυτό το ερώτημα λοιπόν, η "άποψή" μου είναι κατηγορηματικά ΚΑΜΜΙΑ.

Κι ας κάνω το λάθος να επιλέξω "άσπρο ή μαύρο". Το βλέπω προτιμότερο από τους κινδύνους που παραμονεύουν στο "γκρι".

ΙΜΗΟ
και γιατι αυτο πρεπει να το αποδεχθουμε και εμεις?
εγω θεωρω πως γνοριζωντας μερικα ατομα, την γνωση τους και την εμπειρια τους , με εχουν βοηθησει σημαντικα σε καποιες επιλογες, γλυτωνοντας με και πολλα χρηματα. αντιθετα οταν δεν τα ακουσα (ειδικα εναν συγκεκριμενο) την πατησα. και ολα οσα ρωτουσα ειχαν σχεση με προσωπικες εκτιμησεις για συγκεκριμενες συσκευες.
αρα εαν ανοιξες ολο αυτο το θρεντ για να καταληξεις σε αυτο το συμπερασμα, μαλλον ισχυει μονο για εσενα.
αλλωστε η υπαρξη αυτου του φορουμ αποτελει απο μονη της την αποδειξη πως και αλλοι πιστευουν τοιδιο με εμενα! ρωτατε για να μην πληρωνετε......
:144:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική τα

Ε, και; Τον αλλάζουμε! Ή δεν τον αλλάζουμε! Ο, τι βολεύει τον καθένα! :114:
Εσύ θα έκανες καλό μαθηματικό! :142:

Για χάρη της συζήτησης ας υποθέσουμε ότι μπορούμε να αλλάζουμε κατά βούληση τους ορισμούς...
Ποιούς να βολεύει η αλλαγή του ορισμού άραγε και γιατί;

Αν κατάλαβα καλά αυτοί που συμφωνούν με τον CostasEAR δεν ενοχλούνται από τον υπάρχοντα ορισμό.
Αυτοί που διαφωνούν λένε ξεκάθαρα ότι τους ενδιαφέρει να τους αρέσει αυτό που ακούνε - άρα αδιαφορούν για ορισμούς, το τεχνικά ορθό και άλλα τεχνοκρατικά.
Σου λέει ο άλλος: "εγώ απολαμβάνω τις μουσικάρες μου κι εσύ θες πες το HiFi, LoFi, MidFi, πες το και Παπαρήγα άμα θέλεις ρε μπάρμπα!"
[Σωστός ο παίχτης και του βγάζω το καπέλο]

Άρα; Ποιόν ενοχλεί ο ορισμός ως έχει;

Γιατί αυτό παραπέμπει σε νοοτροπία σαν αυτή που περιέγραψα νωρίτερα στο thread:
"Εγώ θα πάρω αυτό που κάθεται καλά στο αυτί χωρίς να μπλέξω με τεχνικά και τέτοια περίεργα - αλλά θέλω να μου πεις ότι είναι και από τεχνικης απόψεως σωστή η αγορά μου για να μη με ξενερώσεις! Θέλω ρε παιδί μου να είναι και High Fidelity το εργαλείο γιατί έτσι λένε και το περιοδικό που αγοράζω!... Kι αν μας βγήκε λίγο αυστηρός ο ορισμός του HiFi, τον αλλάζουμε βρε αδερφέ! Τα πάντα όλα, αρκεί να κοιμόμαστε ήσυχοι τα βράδια..."
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
- Ανθρωποι σαν και εσενα καταντησαν το συγκεκριμενο φορουμ καφενε.
- Δεν αγοραζω λαμπατους.
- Τους ετοιμους τους θεωρω γελοιους.
- Τους δικους μου τους φτιαχνω.
Ρε παίδες, ποιό είναι αυτό το φρούτο που τα ξέρει όλα, που είναι ο καλύτερος κατασκευαστής λαμπάτων ενισχυτικών στον πλανήτη και βάζει και στο στόμα του το AVSite; Ποιά ταλεντάρα είναι τούτη πάλι; :114:

Επιτρεψε μου να ειπω οτι ειμαι τουλαχιστον 35 χρονια επαγγελματιας μουσικος με απειρες ωρες παλκου και στουντιου,,γνωριζω απολυτα πως ειναι να εχεις πισω σου, η διπλα σου πνευστο οργανο η κρουστα η και μεγαλη ορχηστρα...
Ωχ... ρε φίλε σίγουρα ακούς καλά εσύ; Κοινό μυστικό ανάμεσα στους μουσικούς ορχήστρας ότι όσοι έχουν τα πνευστά πίσω τους σιγά σιγά γίνονται περήφανοι. :137:

@Κ Κογιας.Περιμενω να ανακαλεσεις τους χαρακτηρισμους.
Μαγκες απο πληκτρολογια δεν χρειαζομαι.
Άκου να σου πω γατούλη μας. Τσάμπα μάγκας είσαι εσύ και οι ψευτο-χαρακτηρισμοί που πετάς, (και καλά) λόγια άλλων. Αν δεν σου κάνει το AVSite, τι θέλεις εδώ; Μπορείς να πάς όπου αλλού θέλεις, να μιλήσεις όσο γουστάρεις για το πόσο θεϊκές είναι οι ξεπερασμένες χάρτινες ντουντούκες, για τα ηχεία που είναι ανίκανα να αναπαράγουν ήχους πλήρους φάσματος αλλά σας αρκούν, για το πως φτιάχνεις υπερ-ηχεία και υπερ-ενισχυτές με 100€, για το πως μπορεί να χωρέσει μια ορχήστρα 150 οργάνων σε ένα χάρτινο μεγαφωνάκι και για το πόσο μ@λάκες είναι όλοι οι υπόλοιποι που δεν ακούνε από ντουντούκες και μάλιστα... φτιαγμένες στην υπόγα τους. Επίσης, η ανωνυμία σου δεν σου επιτρέπει να απευθύνεσαι σε μέλη με το πραγματικό τους όνομα.

Να είσαι σίγουρος δε, ότι η ισχυρογνωμοσύνη σου και ο ξεροισμός σου αποδεικνύουν μόνον ένα πράγμα. Ότι με όλες αυτές τις χαζομάρες που καταγίνεσαι, ποτέ δεν κατάφερες να ακούσεις σωστά μουσική στο σπίτι σου. :605:

...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

ρε παιδια εγω απλα πιστευω οτι δεν υπαρχει το απολυτο. Μια ακουστικη αποψη καποιου δεν μπορει να μας αφηνει παγερα αδιαφορους και θα αναφερω ενα παραδειγμα.
Ο φιλος Νικολας που γραφει παραπανω, εχει διαφορετικα σχετικα γουστα στις συσκευες. Του αρεσει ο υπεραναλυτικος ηχος. Οταν μου λεει λοιπον σε μια δοκιμη ντακ οτι το μπεντσμαρκ ειναι πολυ αναλυτικο σε συγκριση με το νορθσταρ που ειναι πιο μουσικο και του αρεσει περισσοτερο, δεν μετραει η γνωμη του και δεν με κανει εμενα να προτιμησω το νορθσταρ μια και προτιμω την μουσικοτητα;
Δευτερο οταν μου λεει οτι οι λαμπες μου εχουν πολυ σιροπι που εμενα μου αρεσει, δεν τον λαμβανω υποψιν. αλλα οταν μου λεει οτι η οποια χαλαροτητα στα πολυ χαμηλα και η ελλειψη σε αυτο το μερος του φασματος μπορει να οφειλεται στους Τσακιριδαιους, δεν θα τον λαβω υποψιν μου και θα του πω να μου φερει τους Μπραιστον του να τους δοκιμασω;
Αρα η γνωμη καποιου φιλου στον χωρο ασφαλως και μετραει - απλα δεν την παιρνουμε ως ευαγγελιο και πριν προβουμε σε οποιαδηποτε αγορα προαπαθουμε να αποκτησουμε και καποια προσωπικη εμπειρια.

Υ.Γ δεν ηρεμειτε λιγο, δεν μπορειτε να λετε αυτο που θελετε χωρις να μουτζωνετε ο ενας τον αλλον;
Εμενα γιατι οταν μου την λενε ρε παιδια πιστευω οτι ειναι για το καλο μου και δεν μυγιαζομαι;
 

Μηνύματα
190
Reaction score
1
Ρε παίδες, ποιό είναι αυτό το φρούτο που τα ξέρει όλα, που είναι ο καλύτερος κατασκευαστής λαμπάτων ενισχυτικών στον πλανήτη και βάζει και στο στόμα του το AVSite; Ποιά ταλεντάρα είναι τούτη πάλι; :114:

Ωχ... ρε φίλε σίγουρα ακούς καλά εσύ; Κοινό μυστικό ανάμεσα στους μουσικούς ορχήστρας ότι όσοι έχουν τα πνευστά πίσω τους σιγά σιγά γίνονται περήφανοι. :137:


Άκου να σου πω γατούλη μας. Τσάμπα μάγκας είσαι εσύ και οι ψευτο-χαρακτηρισμοί που πετάς, (και καλά) λόγια άλλων. Αν δεν σου κάνει το AVSite, τι θέλεις εδώ; Μπορείς να πάς όπου αλλού θέλεις, να μιλήσεις όσο γουστάρεις για το πόσο θεϊκές είναι οι ξεπερασμένες χάρτινες ντουντούκες, για τα ηχεία που είναι ανίκανα να αναπαράγουν ήχους πλήρους φάσματος αλλά σας αρκούν, για το πως φτιάχνεις υπερ-ηχεία και υπερ-ενισχυτές με 100€, για το πως μπορεί να χωρέσει μια ορχήστρα 150 οργάνων σε ένα χάρτινο μεγαφωνάκι και για το πόσο μ@λάκες είναι όλοι οι υπόλοιποι που δεν ακούνε από ντουντούκες και μάλιστα... φτιαγμένες στην υπόγα τους. Επίσης, η ανωνυμία σου δεν σου επιτρέπει να απευθύνεσαι σε μέλη με το πραγματικό τους όνομα.

Να είσαι σίγουρος δε, ότι η ισχυρογνωμοσύνη σου και ο ξεροισμός σου αποδεικνύουν μόνον ένα πράγμα. Ότι με όλες αυτές τις χαζομάρες που καταγίνεσαι, ποτέ δεν κατάφερες να ακούσεις σωστά μουσική στο σπίτι σου. :605:

...
ΩΧ ρε φιλε , ηρεμα....Μεγαλη Βδομαδα μπηκε,,,....ας χαλαρωσουμε με νηστεια και περισυλλογη και ταπεινοφροσυνη...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα

και γιατι αυτο πρεπει να το αποδεχθουμε και εμεις?
εγω θεωρω πως ......
χαχαχαχαχα, τίποτα δε "πρέπει" να αποδεχτείτε βρε!

Την "άποψή" μου λέω, ΙΜΗΟ.

Κι εσύ μετά το ίδιο. Εκφράζεις την δική σου άποψη.

Κι από τη συζήτηση αυτή, πιστεύω πως πάμε μπροστά φίλε.

Αυτός είναι νομίζω και ο σκοπός μας εδώ.

Α, και τα blind tests..:137:

E, και λίγο βρισίδι, έτσι για να "ξεδίνουμε"... :135:
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top