η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοποίηση

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
150
Reaction score
0
Μπορει να ακους μονο σολο κιθαρας:)
Γεια σου Θαναση

@Κ Κογιας.Περιμενω να ανακαλεσεις τους χαρακτηρισμους.
Μαγκες απο πληκτρολογια δεν χρειαζομαι.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

λιγότερο σωστό ως HiFi ηχείο από ένα αντίστοιχο που παίζει μέχρι τα άκρα του ακουστού φάσματος με ομαλή απόκριση συχνότητας, σωστά κατασκευασμένη καμπίνα κ.ο.κ.
οποτε ολοι αυτοι ποου αγοραζουν μεβρανες πιχι τα κουαντ και πινουν νερο στον ηχο τους και ας ξερουν οτι εχει ενα ρολοφ στα ακρα τους ειναι μπουφοι και ενα κεφ πιχι με σουπερ τουιτερ που παιζουν μια χαρα , αλλα λεμε τωρα πρεπει να ειναι οπωσδηποτε καλυτερο ηχητικα επειδη εχει πιο εκτεταμενα ακρα.

Η και υποθετικα, ενα ηχειο που παιζει απο τα 0-5.000.000 θα παιζει οπωσδηποτε καλυτερα απο ενα των 35-18.000. Α και βεβαια η εικονα και τα λοιπα πανε περιπατο;
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

το να μην παραδέχεσαι την τεχνική ανωτερότητα του δεύτερου ηχείου και μάλιστα να θεωρείς ότι η δική σου εμπειρία από τα δύο ηχεία αρκεί για να βγει το συμπέρασμα ότι το πρώτο είναι καλύτερο ηχείο από το δεύτερο (αγνοώντας από πόσους πολλούς παράγοντες εξαρτήθηκε αυτό που άκουσες), είναι, το λιγότερο, λάθος.
για μενα ειναι το σωστο γιατι εγω το πληρωνω και εγω το ακουω, και σε κανεναν αλλον να μην αρεσει παλι για μενα αυτο θα ειναι το σωστο. Ειδεμη θα αφηναμε τους ειδικους να βγαλουν 10 ζευγαρια ηχεια - ενα σε καθε κατηγορια τιμης και θα λεγαμε - παρε παιδι μου αυτο ειναι το σωστο ηχειο για τα λεφτα σου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

για μενα ειναι το σωστο γιατι εγω το πληρωνω και εγω το ακουω, και σε κανεναν αλλον να μην αρεσει παλι για μενα αυτο θα ειναι το σωστο. Ειδεμη θα αφηναμε τους ειδικους να βγαλουν 10 ζευγαρια ηχεια - ενα σε καθε κατηγορια τιμης και θα λεγαμε - παρε παιδι μου αυτο ειναι το σωστο ηχειο για τα λεφτα σου
Αχ, αλήθεια σε φάγανε οι γκόμενες! :143:

Δεν υπάρχει μάναμ' σωστό ηχείο για τα λευτά σου.

Ούτε "ειδικός" "αυτιάς" να σου πει ποιό του αρέσει.

Ειδικός ριβιούερ που ξεγυμνώνει τις τεχνικής φύσης ατέλειές του υπάρχει (μερικές φορές). Τίποτε άλλο.

Υπάρχουν κάποιες διαφορετικές σωστές επιλογές - σωστά σχεδιασμένες υλοποιήσεις, για κάθε κοστολόγιο.

Οι επιλογές αυτές περιορίζονται δραματικά για κάθε συγκεκριμένο χώρο ακρόασης. Δε παίζουν όλα τα ηχεία σε όλους τους χώρους, οκ?

Μετά, αφού περιοριστούν οι επιλογές σου από το χώρο ακρόασης, περιορίζονται ακόμα περισσότερο από τον ενισχυτή που έχεις.

Μετά περιορίζονται ακόμα περισσότερο από τις επιθυμητές στάθμες που θες να παίζουν.

Τέλος, οι ελάχιστες επιλογές που έχουν μείνει (αν είσαι τυχερός και έχεις ακόμα επιλογές, διότι συνήθως χάνεσαι σε άλλα κοστολόγια για να βρεις αυτό που ψάχνεις), φιλτράρονται και από τις μεταξύ τους μικροδιαφορές σε τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά και από την προσωπική σου άποψη, που σαφώς είναι απαραίτητη, διότι εσύ θα τα λούζεσαι στο σπίτι σου! :137:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Αν το χόμπι είναι αυστήρα η υψηλή πιστότητα, τότε ναι.
Αν το χόμπι είναι αυτό που περιγράφεις παρακάτω:
εμ εδω ομως Κωστα ειναι το μεγαλο θεμα. Οταν εγω εχω ακουσει εκατονταδες φορες ντραμς να παιζει διπλα μου και ερχεται ο οποιοσδηποτε χομπιστας και μου λεει οτι το Αναλυσις δεν εχει χαμηλο για τι δεν εχει το μπουμ μπουμ, αντε να του εξηγησεις οτι η αληθινη ντραμς ετσι παιζει. Τωρα 100 μετρησεις να μου κανεις και να μου πεις οτι δεν παιζει ετσι, εμενα δεν μου αλλαζεις γνωμη, αντε να παω να σου φερω και καμμια ντραμς να δεις οτι ετσι παιζει και κατσε μετρα την και πες μου οτι παιζει λαθος και αυτη.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική τα

εγω οχι

ασχετο, ποσα ακουτε πανω απο τις 14.000 ρε παιδια;
Eγώ... αρκετά. Περίπου 18, καλά είναι? :137:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Ρε συ Παναγιώτη, να ρωτάμε τώρα και τα αυτονόητα; Φυσικά και είναι μετρήσιμο. Υπάρχει χόμπυ που δεν είναι μετρήσιμο; Αυτό που δεν είναι μετρήσιμο είναι αυτό που κοινώς αποκαλούμε "της ψ@λής μου ο χαβάς", (που λέει και ο rdoherty).
Δυστηχως Κωστα μονο αυτο μπορεις να παρεις μια μεζουρα και να το μετρησεις - στην φυσικη περι ηχου αντε να γνωριζουμε το 10 τοις εκατο, το αλλο 90 δεν το γνωριζουμε ακομη και με αυτο το 10 δεν μπορουμε να αναλυουμε το αλλο 90, ειδεμη εξηγησε μου εσυ, γιατι το μεγαλυτερο μερος των μουσικων, προτιμαει τα λαμπατα μηχανηματα;
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική τα

εμ εδω ομως Κωστα ειναι το μεγαλο θεμα. Οταν εγω εχω ακουσει εκατονταδες φορες ντραμς να παιζει διπλα μου και ερχεται ο οποιοσδηποτε χομπιστας και μου λεει οτι το Αναλυσις δεν εχει χαμηλο για τι δεν εχει το μπουμ μπουμ, αντε να του εξηγησεις οτι η αληθινη ντραμς ετσι παιζει. Τωρα 100 μετρησεις να μου κανεις και να μου πεις οτι δεν παιζει ετσι, εμενα δεν μου αλλαζεις γνωμη, αντε να παω να σου φερω και καμμια ντραμς να δεις οτι ετσι παιζει και κατσε μετρα την και πες μου οτι παιζει λαθος και αυτη.
To μεγάλο θέμα είναι ότι ο σκοπός του HiFi δεν είναι να αναπαράγει την ντραμς σαν να παίζει δίπλα σου αλλά να αναπαράγει ό,τι υπάρχει στο δισκάκι ως πληροφορία. :126:
Μας αρέσει δε μας αρέσει αυτός είναι ο ορισμός του.

Αν μου πεις ότι τελικά το HiFi όπως αυτό ορίζεται είναι για πολύ λίγους και, πιθανώς, εξειδικευμένες καταστάσεις, θα συμφωνήσω.
Και είναι για λίγους γιατί, για να γίνει σωστά, υπάρχει μόνος ένας σωστός τρόπος και αμέτρητοι λάθος. Απαιτεί πολλά πράγματα - πολλά περισσότερα από τα φράγκα - και άρα δεν...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Αχ, αλήθεια σε φάγανε οι γκόμενες!

Δεν υπάρχει μάναμ' σωστό ηχείο για τα λευτά σου.

Ούτε "ειδικός" "αυτιάς" να σου πει ποιό του αρέσει.

Ειδικός ριβιούερ που ξεγυμνώνει τις τεχνικής φύσης ατέλειές του υπάρχει (μερικές φορές). Τίποτε άλλο.

Υπάρχουν κάποιες διαφορετικές σωστές επιλογές - σωστά σχεδιασμένες υλοποιήσεις, για κάθε κοστολόγιο.

Οι επιλογές αυτές περιορίζονται δραματικά για κάθε συγκεκριμένο χώρο ακρόασης. Δε παίζουν όλα τα ηχεία σε όλους τους χώρους, οκ?

Μετά, αφού περιοριστούν οι επιλογές σου από το χώρο ακρόασης, περιορίζονται ακόμα περισσότερο από τον ενισχυτή που έχεις.

Μετά περιορίζονται ακόμα περισσότερο από τις επιθυμητές στάθμες που θες να παίζουν.

Τέλος, οι ελάχιστες επιλογές που έχουν μείνει (αν είσαι τυχερός και έχεις ακόμα επιλογές, διότι συνήθως χάνεσαι σε άλλα κοστολόγια για να βρεις αυτό που ψάχνεις), φιλτράρονται και από τις μεταξύ τους μικροδιαφορές σε τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά και από την προσωπική σου άποψη, που σαφώς είναι απαραίτητη, διότι εσύ θα τα λούζεσαι στο σπίτι σου!
Κωστα συμφωνουμε - αν και για το πρωτο δεν μετανοιωνω.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Eγώ... αρκετά. Περίπου 18, καλά είναι?
μπα αλλοι λενε πως ακουνε πολυ παραπανω και ειδικα αμα εισαι και καποιας ηλικιας.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Δυστηχως Κωστα μονο αυτο μπορεις να παρεις μια μεζουρα και να το μετρησεις - στην φυσικη περι ηχου αντε να γνωριζουμε το 10 τοις εκατο, το αλλο 90 δεν το γνωριζουμε ακομη και με αυτο το 10 δεν μπορουμε να αναλυουμε το αλλο 90, ειδεμη εξηγησε μου εσυ, γιατι το μεγαλυτερο μερος των μουσικων, προτιμαει τα λαμπατα μηχανηματα;
Αν ένας μουσικός προτιμάει κάτι λαμπάτο όχι επειδή βγάζει την παραμόρφωση που του αρέσει, αλλά για άλλο λόγο, είναι απλώς ένας ηλίθιος μουσικός, ή ψωνάρα με απωθημένα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Αν ένας μουσικός προτιμάει κάτι λαμπάτο όχι επειδή βγάζει την παραμόρφωση που του αρέσει, αλλά για άλλο λόγο, είναι απλώς ένας ηλίθιος μουσικός, ή ψωνάρα με απωθημένα.
Γιατί βρε φίλε το λες τόσο ....άγρια? :135:

Κάτσε να δεις πως μπορώ να το διατυπώσω πιο ήπια: :144:

Δεν έχει καμιά απολύτως σημασία πως αρέσει σε οποιονδήποτε μουσικό να ακούει οποιαδήποτε μουσική σπίτι του. :142:

Δεν διαμορφώνεις "κίνημα" έτσι. Απόψεις και γούστα καταγράφεις. Του καθενός "της ψ@λής του ο χαβάς". Κατα-μετράς ψ@λές δηλαδή. Δε λέω, χόμπι είναι κι αυτό.... :137:

Εμένα μου αρέσει να την ακούω αλλιώς. Και?

Και το τεχνικά ορθόν είναι αλλιώς. Καπίς?
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Παντως Θαναση ολοι λιγο εως πολυ παρασυρομαστε απο "την επικρατουσα γνωμη". Σκεψου οτι κι εσυ που εχεις διαμορφωμενη αποψη για τα ηχεια σου και το χαμηλο τους, ωστοσο 3!!! σαμπγουφερ εχεις για να βοηθησεις καταστασεις. Και δε νομιζω οτι αποκλειστικα χρησιμοποιουνται για τις αναγκες του κινηματαογραφου.
Ειναι γεγονος οτι ολοι δεν εχουν τις τεχνικες γνωσεις που ενδεχομενως σε αλλους περισευει. Ουτε απαραιτητα και οι μουσικοι εχουν τετοιου ειδους γνωσεις.
Εγω οταν αγορασα τα λαμπατα μηχανηματα ηξερα οτι κατα πιθανοτητα τεχνικως δεν ειναι το καλλυτερο. Αλλα τι να κανουμε που μου αρεσαν.
Ειδικα ομως για τους λαμπατους ενισχυτες υπαρχει και ο αντιλογος. Γνωριζω ανθρωπο που δεν γραφει στα φορουμ και σιγουρα εχει παρα πολλες γνωσεις και σπουδαγμενος ειναι επι του αντικειμενου. Οι αρμονικες λεει που καθοριζουν την χρεια του ηχου στους λαμπατους ειναι πολυ περισσοτερες απο τους τρανζιστορατους και γι αυτο παντα οι ενισχυτες λυχνιας ακουγονται καλλυτερα. Φοβαμαι μονο μηπως δεν μεταφερω σωστα τα λεγομενα του και γι αυτο δεν θελω να το προχωρησω. Το ιδανικο θα ηταν ανθρωποι με γνωσεις αλλα και διαφορετικων προτιμησεων να βρισκοντουσαν και να ελεγαν τα πιστευω τους που θα στηριζοταν σε τεχνικα χαρακτηριστικα. Παντως προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος που βρισκομαι αναμεσα σε ανθρωπους που εχουν γνωσεις και απλοχειρα την μοιραζονται μαζι μας. Χωρις να σημαινει οτι αυτοι εχουν το αλαθητο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Γιατί βρε φίλε το λες τόσο ....άγρια?

Κάτσε να δεις πως μπορώ να το διατυπώσω πιο ήπια:

Δεν έχει καμιά απολύτως σημασία πως αρέσει σε οποιονδήποτε μουσικό να ακούει οποιαδήποτε μουσική σπίτι του.

Δεν διαμορφώνεις "κίνημα" έτσι. Απόψεις και γούστα καταγράφεις. Του καθενός "της ψ@λής του ο χαβάς". Κατα-μετράς ψ@λές δηλαδή. Δε λέω, χόμπι είναι κι αυτό....

Εμένα μου αρέσει να την ακούω αλλιώς. Και?

Και το τεχνικά ορθόν είναι αλλιώς. Καπίς?
Ρε Κώστα, έλεος. Άλλο πράγμα κάνει ο μουσικός και άλλο πράγμα το hi-fi. Ο μουσικός θέλει να φτιάξει έναν ήχο όπως του αρέσει, όπως τον θέλει, όπως τον ονειρεύτηκε, παραμορφωμένο, απαραμόρφωτο, φάλτσο, όπως θέλει. Το hi-fi δεν θέλει, υποχρεούται να αναπαράγει αυτό που έκανε ο μουσικός. Ακόμη κι αν είναι παραμορφωμένο, υποχρεούται να αναπαραγάει αυτήν ακριβώς την παραμόρφωση, και, όσο είναι δυνατό, τίποτε άλλο.

Που κόλλησαν εκεί πέρα με μισό μάτσο λάμπες δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους, κι όταν βρίσκεται κάποιος να τους ανοίξει τα μάτια, κάνουν σαν υστερικά που τους πήραν τη φέτα με τη μαρμελάδα από το στόμα.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Οι αρμονικες λεει που καθοριζουν την χρεια του ηχου στους λαμπατους ειναι πολυ περισσοτερες απο τους τρανζιστορατους και γι αυτο παντα οι ενισχυτες λυχνιας ακουγονται καλλυτερα
ακριβως εχει σχεση με την πρωτη και τριτη αρμονικη των μεν και την δευτερη τεταρτη κ.λπ των δε. Το θεμα ειναι και περαστικο απεξω να φωναξεις την γλυκα των λαμπατων στις μεσαιες την ακουει. Τωρα τι να πω. Αλλου μπορει να εχουν καποια μειονεκτηματα - τα σταθμιζεις και παιρνεις αυτο που σου αρεσει - τελειο μηχανημα δεν υπαρχει και ας λεει ο καθεις την αντιθετη αποψη. Πολυ καλα απο την μια και απο την αλλη σχολη ναι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Που κόλλησαν εκεί πέρα με μισό μάτσο λάμπες δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους, κι όταν βρίσκεται κάποιος να τους ανοίξει τα μάτια, κάνουν σαν υστερικά που τους πήραν τη φέτα με τη μαρμελάδα από το στόμα.
Δεν είναι αγόρι μου το "μισό μάτσο λάμπες" το θέμα, είναι η προσωπική τους προτίμηση, την οποία ανεπιτυχώς προσπαθούν να περάσουν ως τεχνικά ορθή.

Θα θυμάσαι σε πρόσφατο θρεντ κάποιος τύπος πως υποστήριζε θεωρητικά τις προσωπικές του απόψεις ηχητικές προτιμήσεις. Με ένα μάτσο μπαρούφες ολκής, που μας έκανε όλους να σκάσουμε στα γέλια, τουλάχιστον το διασκεδάσαμε.

Απλά κάποιοι είναι περισσότερο "μορφωμένοι" και δε πετάν τέτοιες κοτσάνες.

Από την άλλη είναι και θέμα χαζο-εγωισμού. Δύσκολα παραδέχεσαι το λάθος σου. Ανθρώπινο. Παρασύρεσαι όμως από τη επιμονή σε αυτό σε σωρία άλλων λαθών. Επόμενο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

ακριβως εχει σχεση με την πρωτη και τριτη αρμονικη των μεν και την δευτερη τεταρτη κ.λπ των δε.
Μόνο που και οι "δε" μπορούν να έχουν τις παραμορφώσεις των "μεν". Και το αντίστροφο. Είναι θέμα σχεδιαστικής φιλοσοφίας και υλοποίησης, όχι εξαρτήματος στερεού ή εν κενώ.

Άρα, κακώς μπαίνουν οι "ταμπέλες" αυτές.

Κακώς, ή επιμελώς σχεδιασμένα. Για άλλους λόγους.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Παντως Θαναση ολοι λιγο εως πολυ παρασυρομαστε απο "την επικρατουσα γνωμη". Σκεψου οτι κι εσυ που εχεις διαμορφωμενη αποψη για τα ηχεια σου και το χαμηλο τους, ωστοσο 3!!! σαμπγουφερ εχεις για να βοηθησεις καταστασεις. Και δε νομιζω οτι αποκλειστικα χρησιμοποιουνται για τις αναγκες του κινηματαογραφου.
ποια επικρατουσα γνωμη Βασιλη. Τα αυτια μου εμπιστευομαι καοι αντε να δεσεις την ταχυτητα του πανελ ακομα και με τις μικρες θαυμασιες σφαιρες της b&w η το κορυφαιο στο ειδος του VELODYNE. τι να το κανω το μπασσοπ αν ειναι να χασω αυτο που παιρνω απο την μεβρανη. Θελει δουλεια ακομα. Αλλα να μου λες τωρα οτι συγκρινεται η λαμπα στην γλυκα και στις φωνες με το τραντζιστορ δεν συγκρινεται και αν εχεις κανεναν τετοιο τραντζιστορατο φερτονε και αν ειναι ετσι φερτον μου μετα στο κεφαλι - μονο μην ειναι κανενας μονομπλοκ σε ταξη α και παραειναι βαριοι αυτοι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

Αλλα να μου λες τωρα οτι συγκρινεται η λαμπα στην γλυκα και στις φωνες με το τραντζιστορ δεν συγκρινεται και αν εχεις κανεναν τετοιο τραντζιστορατο φερτονε και αν ειναι ετσι φερτον μου μετα στο κεφαλι - μονο μην ειναι κανενας μονομπλοκ σε ταξη α και παραειναι βαριοι αυτοι.
Συγκρίνεται.

Έτσι είναι.

Και δυστυχώς, πολύ βαρύ θα είναι....:135::143::142:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: η αξία της άποψης "το άκουσα, τέλειο!" ή "δεν έχει μπάσσα" - ηχητική ταυτοπ

τι εγωισμο βρε Κωστα - εγω μια ζωη λεω οτι ειμαι μπουφος στα τεχνικα, αλλα καθε βδομαδα τα τελευταια δεκα χρονια ακουω και απο ενα δυο συστηματα, να μην λεω την γνωμη μου;
Και ποιος μπορει να πει ποοιος ηχος ειναι σωστος; Πριν κανα δυο βδομαδες μαζευτηκαμε σπιτι μου καμμια 10αρια χομπιστες - δυο διαχειριστες απο την ονυιο του AV CLUB - καλα παιδια χαρηκα που τα ξαναειπαμε - δυο κατασκευαστες και μερικοι αλλοι χομπιστες. Ε στους μισους αρεσαν τα Αναλυσις και στους αλλους μισους τα BELLA LUNA ακριβως στους μισους και ο ηχος του ενος δεν εχει σχεση με τον ηχο του αλλου, βγαλε τωρα ακρη. Γι αυτο λεω οτι ο ηχος ειναι οπως του γουσταρει του καθεμιανου και το μονο κριτηριο ειναι κατα ποσο τα οργανα που ακουει σε καποιες εγραφες ακουγονται οσο το δυνατον πλησιεστερα στα αληθινα και λεω σε καποιες εγγραφες που η κλασσικη κιθαρα δεν ακουγεται οπως η ακουστικη και το πιανο μουντο οπως πραγματικα ειναι.-για την ντραμς ταπαμε
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.881
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top