κεφαλή βελόνα για dual 505-4

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η επιλογη σφαιρικης βελονας ειναι μια οικονομικη επιλογη και η rega καλα εκανε και την επελεξε.
Οσον αφορα την ζημια των ακιδων οπως στα εξηγησα πιο πανω ειναι.
Και σωστα διαβασες οτι μια ελλειπτικη,line contact,micro ridge κλπ πρεπει να ειναι σωστα ρυθμισμενες.
Ολες προκαλουν φθορα βεβαια με τον χρονο.Εκεινο που συμβαινει ομως ειναι οτι μια line contact δεν διαβαζει την φθορα που προκαλει μια σφαιρικη.Οπως δειχνει το σχεδιαγραμμα πιο πανω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Και σωστα διαβασες οτι μια ελλειπτικη,line contact,micro ridge κλπ πρεπει να ειναι σωστα ρυθμισμενες.
Θέλω εμπειρικά να μου πεις γέροντα, τι ποσοστό των φίλων του βινυλίου με ελλειπτική ακίδα στην κεφαλή, έχει σωστά ρυθμισμένο πικάπ-φόνο.

Χαλαρά..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θέλω εμπειρικά να μου πεις γέροντα, τι ποσοστό των φίλων του βινυλίου με ελλειπτική ακίδα στην κεφαλή, έχει σωστά ρυθμισμένο πικάπ-φόνο.

Χαλαρά..
Τα πλειστα απο οσα πικαπ περασαν απο το χερι μου (ακομη και ρυθμισμενα απο αντιπροσωπους) ηταν λαθος ρυθμισμενα.
Τα phono ακομη χειροτερα .
:thumbsup:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Τα πλειστα απο οσα πικαπ περασαν απο το χερι μου (ακομη και ρυθμισμενα απο αντιπροσωπους) ηταν λαθος ρυθμισμενα.
Τα phono ακομη χειροτερα .
:thumbsup:
Έτσι...8-)

Διότι θέλει διάβασμα για να γίνει σωστά η δουλειά, δεν είναι απλό.

Οπότε, όχι ελλειπτική.

Μια σφαιρική απλή βατή, να μπαίνει και στραβά στ'αυλάκι, κι όλα καλά όλα ανθηρά.:dance2:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έτσι...8-)

Διότι θέλει διάβασμα για να γίνει σωστά η δουλειά, δεν είναι απλό.

Οπότε, όχι ελλειπτική.

Μια σφαιρική απλή βατή, να μπαίνει και στραβά στ'αυλάκι, κι όλα καλά όλα ανθηρά.:dance2:
Line contact και να ρυθμιστει σωστα :) οπου το μπατζεντ το σηκωνει.
Δεν ειναι και τοσο δυσκολο.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Η επιλογη σφαιρικης βελονας ειναι μια οικονομικη επιλογη και η rega καλα εκανε και την επελεξε.
Οσον αφορα την ζημια των ακιδων οπως στα εξηγησα πιο πανω ειναι.
Και σωστα διαβασες οτι μια ελλειπτικη,line contact,micro ridge κλπ πρεπει να ειναι σωστα ρυθμισμενες.
Ολες προκαλουν φθορα βεβαια με τον χρονο.Εκεινο που συμβαινει ομως ειναι οτι μια line contact δεν διαβαζει την φθορα που προκαλει μια σφαιρικη.Οπως δειχνει το σχεδιαγραμμα πιο πανω.
Προσωπικά δεν είχα ποτέ σφαιρική κεφαλη αλλά αυτό με την φθορά της ακούγεται πολύ λογικό καθώς αφενός μεν δεν πατάει μεσα στο αυλάκι αλλά στα τοιχώματα αφετέρου οι σφαιρικές παίζουν με μεγαλύτερο βάρος. Αναρωτιέμαι όμως γιατί οι επαγγελματίες dj χρησιμοποιούσαν αυτές τις κεφαλές.Μεγάλο βάρος ανάγνωσης που έφτανε και τα 4 gr ,μεγάλη φθορά στους δίσκους που έπαιζαν σχεδόν κάθε βράδυ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Για να κανεις scratch χρειαζεται μεγαλο βαρος αναγνωσης για να μην φευγει η ακιδα απο το αυλακι.
Σφαιρικη για οικονομια και ευκολη τοποθετηση.
Χρυση συνταγη .......... απαυτωματος ........... του δισκου
Τα 4γρ που λες ειναι και λιγα.Πολλες θελουν 5-7
 


Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Για να κανεις scratch χρειαζεται μεγαλο βαρος αναγνωσης για να μην φευγει η ακιδα απο το αυλακι.
Σφαιρικη για οικονομια και ευκολη τοποθετηση.
Χρυση συνταγη .......... απαυτωματος ........... του δισκου
Τα 4γρ που λες ειναι και λιγα.Πολλες θελουν 5-7
Σωστά είναι και τα σκρατς που έκαναν και η χαμηλή τιμή αγοράς...
 





Μηνύματα
842
Reaction score
714
πάντως απο ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΚΡΗΤΗΣ μου προτείνουν τις παρακάτω

Κεφαλές που μπορούν να μπούν ειναι :

ORTOFON OM 10 -20 - 30 - 40 2M SERIES ME αλλο αντίβαρο.
GRADO PRESTIGE SERIES
AUDIO TECHNICA AT 95 AT-VM95ML AT-VM95SH VM530EN
GOLDRING Goldring E1 E2 E3.
Μα με αλλο αντιβαρο ο ulm βραχιονας του 505 απλα εχει παει περιπατο. Αν θες να χρησιμοποιησεις οποιαδηποτε αλλη κεφαλοβελονα πλην της σειρας dual ulm και ortofon om (ως εσχατη λυση η κεφαλη om) τοτε μαλλον εκανες λαθος επιλογη πικαπ. Οχι γιατι δεν θα καταφερεις (εστω και με τα ψεματα) να το κανεις να παιξει αλλα διοτι δεν θα σου δωσει τα μεγιστα που μπορει και ειναι σχεδιασμενο να δινει. (στα πλαισια της κατηγοριας ασφαλως)

Εχω δοκιμασει και Grado xt+ στο πικαπ αυτο (5 g) αλλα δεν μου αρεσε. Στο mk2 επαιξε πολυ καλυτερα αν και οριακα στα 7 Hz αν θυμαμαι καλα. Βεβαια υπηρχε λογος διοτι ηθελα να κερδισω οσο το δυνατον περισσοτερο στη πολικη αδρανεια.

2m red. Αυτα που λεγαμε και νωριτερα. Ουτε καν ισοροπουσε ο βραχιονας για να βρω το σημειο μηδεν στο βαρος. Ο μονος τροπος που μπορεσα να το κανω να παιξει ηταν βαζοντας στο μηδεν το ρυθμιστικο του βαρους στον βραχιονα και κατευθιαν με ζυγαρια και το αντιβαρο να του δωσω οτι ηθελα.

Shure m44-7. Αστο καλυτερα.. lol
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Θα ήθελα ξανά τα φώτα σας καθώς έχω ξανά χαθεί.

Μίλησα με τον αντιπρόσωπο της ortofon και μου είπε οτι οι βελόνες είναι ανταλλάξιμες μόνον στις super om όπως γράφει και το σιτε της ortofon.

Η κεφαλή που εχω (πλεόν) ulm66 ειναι διαφορετική από την super om (νομίζω στου μαγνήτες) και δεν θα αποδώσει σωστά με μια om20.

Απο την αλλη απο audiotechnica μου πρότειναν την at vm540ml ή at vm530ml (βρήκα ότι ταιριάζει και η καταργημένη vm440mlb) αλλά κολλάω στο βάρος καθώς υποθέτω θα χάσω τα οφέλη του ulm βραχίωνα.

Ποια η γνώμη σας?

Να πάω σε σίγουρη λύση μιας dn166e ή σε at?
[DOUBLEPOST=1556091080][/DOUBLEPOST]Σκέφτηκα και την επιλογή να αγοράσω μια μεταχειρισμένη super om και να πάρω μια om20 αλλά μετά θα ξεφύγω στο κόστος σε σχέση με την vm540ml
 



Μηνύματα
206
Reaction score
221
Δεν μπορώ να βρω τι ρυθμίσεις εχει το dynavox tpr-2 για να ταιριάξεις την κατάλληλη κεφαλή. Το χρήματα που είναι διαθέσιμα δεν ανέφερες.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top