κινητο με εμφαση στη φωτο

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Α να μπράβο, εδώ φαίνεται τι ψάρια πιάνουν σε νυχτερινές.

Το νέο πίξελ 7 είναι τοπ..

Αλλά και το φτηνό 6Α καλά τα πάει:


Screenshot_20221013-174154~2.png
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
..............αυτό θα αγοράσεις με 200e τώρα ,
-
-
-

-
-
-
Στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου πάντα .
και το τηλ. στην τσέπη πάντα ....του 100ευρου .
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Το dxo βαθμολογεί όλα τα στοιχεία της κάμερας όχι μόνο το νυχτερινό. Ίδιος αισθητήρας σε ίδια σειρά κινητο ακριβώς μόνο λόγω του ότι έχει μια κάμερα έξτρα για ζουμ δίνει πολλους πόντους στην βαθμολογία τους.
Είναι ένας μπούσουλας αλλά θέλει και ψάξιμο.
IMG_20220609_224221.jpg


51.200 iso. Μόνο το λαμπάκι κάτω φαινόταν μέσα σε πίσσα σκοτάδι.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Κοιταξε, να μη σου πω για iphone, γιατι ξεφευγει το κοστος του ειδικα σε τελευταια μοντελα με τους πολλαπλους φακους και τις νυχτερινες ληψεις ακομα και σε μτχ, δηλαδη σιγουρα ξεκινας πανω απ το 500ρικο για πχ 10 η 11 pro κλπ.

τωρα για τα υπολοιπα δεν τα κατεχω καλα, Αλλα αυτο που θέλεις σίγουρα θα σου κοστίσει,κανενα οικονομικο κινητπ δεν εχει σοβαρες φωτογραφικες επιδοσεις κλπ, προτιμησε ενα με πολλαπλους φακους, η εστω με νυχτερινη ληψη η ανεβασε καλυτερα λιγο το μπατζετ σου.
ριξε και μια ματια στους πινακες στο dxomark και επανερχομαστε
Επί τη ευκαιρία του παρόντος θέματος, να κάνω μια ερώτηση. Τι σημασία έχει η ύπαρξη πολλαπλών φακών (όπως στο iphone που αναφέρθηκε) για την νυχτερινή φωτογραφία; Ξέρουμε ότι ο αισθητήρας έχει κύρια σημασία για αυτή την παράμετρο και όχι ο φακός. Ισχύει κάτι διαφορετικό για τα κινητά;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Επί τη ευκαιρία του παρόντος θέματος, να κάνω μια ερώτηση. Τι σημασία έχει η ύπαρξη πολλαπλών φακών (όπως στο iphone που αναφέρθηκε) για την νυχτερινή φωτογραφία; Ξέρουμε ότι ο αισθητήρας έχει κύρια σημασία για αυτή την παράμετρο και όχι ο φακός. Ισχύει κάτι διαφορετικό για τα κινητά;
στα iphone που γνωριζω καλυτερα, δε μπορω να πω πως κατεχω τ αλλα καλα αλλα μαλλον πανω κατω η ιδια φιλοσοφια ειναι, οι πολλαπλοι φακοι συνηθως εχουν να κανουν με εστιακη αποσταση, εναν νορμαλ υψηλης αναλυσης και φωτεινο, μικρου διαφραγματος φακο περ 35mm , εναν υπερυερυγωνιο κι εναν τηλεφακο με δυνατοτητα πορτραιτου και ξεφονταρισματος.

η σωστη φωτο και σε αναλυση και σε φωτεινοτητα βγαινει απ την κλασσικη κυριως καμερα και σε νυχτερινη, απο κει και περα αναλογως μοντελου πχ iphone 11-12-13-14 κι αν ειναι pro η max κλπ , εχεις δυνατοτητα νυχτερινης και στους αλλους φακους, σε προσφατα καλα μοντελα, και οσο πιο φρεσκο μοντελο τοσο καλυτερη κι η αναλυση , φωτεινοτητα και φυσικα η ποιοτητα, πχ στο δικο μου ακομα 11 pro max νυχτερινη κανει μονο στην νορμαλ καμερα, οχι στις αλλες, αλλα δυνατοτητα πορτραιτου κανει και στη νορμαλ και στον τηλεφακο.
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Επί τη ευκαιρία του παρόντος θέματος, να κάνω μια ερώτηση. Τι σημασία έχει η ύπαρξη πολλαπλών φακών (όπως στο iphone που αναφέρθηκε) για την νυχτερινή φωτογραφία; Ξέρουμε ότι ο αισθητήρας έχει κύρια σημασία για αυτή την παράμετρο και όχι ο φακός. Ισχύει κάτι διαφορετικό για τα κινητά;
Στα κινητά ο κάθε φακός έχει και διαφορετικό αισθητήρα. Ο κλασσικός εστιακού μήκος φακός έχει συνήθως τον καλύτερο.
δες πχ
https://www.gsmarena.com/google_pixel_7-11903.php .
50 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS
12 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.9", 1.25µm

Δύο κάμερες το google 7 δύο αισθητήρες.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα που ένα κινητό θα είναι ισάξιο στη φωτογραφία και στο video του , με μιά κανονική φωτογραφική μηχανή εναλλάξειμων φακών των 500e σαν σώμα .
Μα και αν έρθει θα είναι απλησίαστο στην τιμή .

* αλλη η δουλειά του ναύτη και άλλη του καντηλανάφτη .
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Γνώμη μου ότι ήδη έχουν ξεπεράσει τις κάμερες και φωτογραφικές των 500 ευρώ. Βέβαια όχι με ίδια τιμή προς το παρόν αλλά με μεγαλύτερη. Αλλά δυστυχώς η ευτυχώς προς τα εκεί πάει η κατάσταση, μέχρι ένα σημείο βέβαια.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Συμφωνούμε, παρόλα αυτά αν πάρει μια καλούλα compact (εγώ έχω τη Ricoh αλλά νομίζω υπάρχουν φθηνότερες και αξιόπιστες) δεν υπάρχει σύγκριση με κινητά..
Grip, αίσθηση, για εμένα όλα είναι πολύ ανώτερα..
Περί ορέξεως βέβαια..
Μια άποψη..
Μ αυτο το σκεπτικο ειχα παρει καποτε μια NIKON, ειχα δωσει περιπου 500 ευρω, και οι φιλος μου με καποιο σαμσουγκ εβγαζε καλυτερες φωτογραφιες. Εν τω μεταξυ το βραδυ οι φωτογραφιες μου ηταν μαπα.
Δες λίγο χαρακτηριστικά από το Huawei p30 pro και ξαναμιλαμε.
Έχει Χ5 οπτικό ζουμ, με αποτέλεσμα να βγάζει ανετως και με τη μία κάτι τέτοιες φωτό:

View attachment 266425

View attachment 266423


View attachment 266424

Άμα φτάσεις 400 ευρώ, το νέο Google Pixel 6a 5G (6GB/128GB) νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή.
Θα το βρεις στο Σκρουτζ.

Δεν έχει οπτικό ζουμ, αλλά το σοφτγουερ γ@μαει, ιδίως σε σκοτεινά πλάνα.

Μηπως το P30 καταργηθηκε?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μ αυτο το σκεπτικο ειχα παρει καποτε μια NIKON, ειχα δωσει περιπου 500 ευρω, και οι φιλος μου με καποιο σαμσουγκ εβγαζε καλυτερες φωτογραφιες. Εν τω μεταξυ το βραδυ οι φωτογραφιες μου ηταν μαπα.
Δεν ξέρω ποιά είχες πάρει ούτε, ποιό Samsung ο φίλος, αλλά γενικώς κάτι δεν ''ακούγεται'' καλά σε όλο αυτό..
Έκανες και σύγκριση στον υπολογιστή τα αρχεία σε ζούμ?
Anyway έχω διαφορετικές εμπειρίες.. 😎


Don't worry, πάρε κουνητό.. :biggrin:

:lolsign:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Γενικα οταν εμπαινα στον σκρουτζ για να δω για κινητο, εβλεπα 3 εταιριες για να μην χανομαι στα πολλα. XIAOMI, HUAWEI, SAMSUNG. Μπαταρια ηθελα μινιμουμ στις 5.000 mAh με γρηγορη φορτιση (καποτε ειχα κινητο με 6.000 mAh μαλλον τωρα καταργηθηκαν αυτες οι μπαταριες)

Τωρα μου γραφεται για εταιριες που δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν. Αυτη την ONE PLUS και την αλλη Google pixel πρωτη φορα τις ακουω. Μηπως μετα απο κανα χρονο αυτοκαταστρεφονται?
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Vivo :)

Πολυ πολυ ευχαριστημενος.
Καμερα προσωπικα δεν ξαναπαιρνω.
Εχω μια Sony RX100 VII με 300 κλικ και μενει αχρησιμοποιητη.
Ποιο μοντελο. Ουτε αυτη την εταιρια (VIVO) την ηξερα.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Εγω εχω το x80 pro αλλα υπαρχουν και αλλα φθηνοτερα μοντελα που εχουν αρκετα καλες καμερες.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αυτη την ONE PLUS και την αλλη Google pixel πρωτη φορα τις ακουω. Μηπως μετα απο κανα χρονο αυτοκαταστρεφονται?
Τα Pixel είναι τα κινητά της Google. Μην μου πεις ότι δεν ξέρεις τη Google! 😃
Κατά γενική ομολογία από τις καλύτερες συσκευές σε πολλούς τομείς. Αλλά όχι φθηνά, τουλάχιστον στο Ελλάντα.

Η Oneplus υπάρχει 8 χρόνια και έβγαζε αυτό που λέμε "κινητά ναυαρχίδες" αλλά σε πιο οικονομικές τιμές. Είχε δηλαδή συνήθως ένα μοντέλο που ήταν "φορτωμένο" με όλη την τελευταία τεχνολογία, απλά εκεί που το Samsung μπορεί να έκανε 900€, αυτό μπορεί να έκανε 600. Αν όμως δεν κοίταζες ποτέ αυτή την κατηγορία, γι'αυτό δεν την ξέρεις.

Τώρα τελευταία έχει αρχίσει και βγάζει μοντέλα και στις άλλες κατηγορίες, όπως αυτό που σου πρότεινα. Ποιοτικά πάντως είναι κινητάρες, δεν το συζητάμε. Και η μπαταρία του συγκεκριμένου πολύ καλή με πολύ γρήγορη φόρτιση.
 




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σε βλεπω να τα χωνεις τελικα, τι θελεις κ ρωτας κι εσυ;;
Απ οτι ειδα με τα λεφτα που ζηταει περνω ενα ακομη ηχειο Α77 της ADAM. Λες να παω Γιαννη σε κανα σμαρτ ρολοι? Ουτως η αλλως δεν εχω καλη φωτογενεια στις φωτο!! 😂
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κανοντας μια ανακεφαλαιωση.
Βαζοντας μπατζετ 200-250 ευρω δεν ειχα καποια προταση. Επισης ειπα βαρια - βαρια να φτασω τα 300 κι εδω δεν ειχα κατι.
Αρα μαλλον πρεπει να παρω μια βαρια ανασα και να βαλω κανα κατοσταρικο παραπανω. Μ αρεσει που κοιτουσα στον Σκρουτζ τηλεφωνα με 150 - 200 ευρω :headbang:

Βλεπω στις προτασεις τα ...

Samsung A52s 8/256 363 ευρω .
Google Pixel 6a 406 ευρω


Τα δυο ανωτερω τηλεφωνα το αδυνατο σημειο τουςειναι η μπαταρια (4.500 mAh)
Απ οσα διαβασα στις φωτο τα πανε πολυ καλα.

Για το One Plus αν το καναμε λιγο πιο συγκεκριμενο κι αν καποιος εχει να προτεινει κατι που στην τιμη να κινειται λιγο - πολυ 300-400 ευρω τοτε να το δω

Για το Huawei P30 προς το παρων βλεπω οτι δεν υπαρχει. Αν ως το τελος του μηνα σκασει μυτη καπου και ειναι ως 400 ευρω το εξεταζω.

Με τα μεχρι τωρα δεδομενα το Google Pixel 6a μαλλον εχει ενα μικρο προβαδισμα (ειναι και του 2022 μοντελο).
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top