ο projector του...φτωχού!...

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

ναι...ολοι εχουν.

Εγω βλεπω σπανια,αλλα παρολα αυτα,μετα απο αρκετη θεαση εχω "πονοκεφαλο".....:112:
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Δηλαδή φίλε μου είναι ¨ασφαλέστερη" η αναζήτηση προβολέα άλλης τεχνολογίας?...
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει και 2-3 HD (low baget) LCD ή δεν υπάρχουν??....

...επίσης όποιος έχει την καλοσύνη ας μου πει 1-2 μεγάλα καταστήματα στην Αττική (είτε απο το φόρουμ είτε με πμ) στα οποία θα μπορούσα να δω στημένους και να παρακολουθήσω 2-3 προβολείς....
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Καλό θα είναι να δεις πρώτα DLP με τα δικά σου μάτια!
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

...αυτο είναι που με συμβουλεύουν όλοι και θα το κάνω και ευχαριστώ...Έχει μπεί όμως μια καινούργια παράμετρος στα κριτήρια μου που δεν την ήξερα και την έμαθα απο εσάς...
Εδώ υπάρχει με τη μια κατηγορία προβολέων ενα πρόβλημα υπαρκτό (RAINBOW)...Ακόμα και αν είναι ελάχιστη μειοψηφια αυτοι που τους είναι αδύνατο να παρακολουθήσουν απο DLP προβολείς, είναι πολλοί που το αντιλαμβάνονται αλλα οκ..., είναι πολλοι που το αντιλαμβάνονται δύσκολα μεν αλλα το πρόβλημα υπάρχει, άλλος έχει πρόβλημα να παρακολουθήσει 15 λεπτά και άλλος 4-5 ώρες...
Ακόμα μπορεί να μην έχεις εσύ πρόβλημα αλλα να έχει ο φίλος που θα καλέσεις να παρακολουθήσει...
Και να πω και το σημαντικότερο??
Οκ, εγώ παρακολουθώ με τη γυναίκα μου σε κατάστημα 10-15 λεπτά κάποιο μηχάνημα και βλέπουμε οτι είμαστε οκ ή (ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι δεν θα έχουμε πρόβλημα πράγμα το οποίο θα μας βγεί με τον καλύτερο σου λέω εγω τρόπο ενός μικρού πονοκέφαλου μετα απο 30-40 λεπτά, οπότε ΤΖΙΦΟΣ η αγορά...)
Το οτι έχω 2 πιτσιρίκια που είναι 5-6 χρονών και σίγουρα θα βλέπουν κάποιες παιδικές ταινίες και αυτό μπορεί και σε αυτά να δημιουργεί τέτοιου είδους προβλήματα που δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχουν και κατα πόσο θα αντιληφθούν και αυτά οτι κάποια αδιαθεσία ή κουραση τυχών οφείλεται στην τεχνολογία DLP...
Πάει μακριά νομίζω η βαλίτσα...
Στο ίδιο λοιπόν περίπου κόστος γιατί να μην κοιτάξω αποκλειστικά για LCD τεχνολογία που αν μη τι άλλο δεν θα δημιουργήσει σίγουρα πρόβλημα υγείας σε .....κανέναν????????
Συγνώμη αν λέω κάτι στραβα, αυτές τις μέρες μαθαίνω 2-3 πράγματα για τους προβολείς απο εδώ προκειμένου να προβώ σε μια σωστή αγορά, και σύμφωνα με τα νεα δεδομένα και τον προβληματισμό που μου βάλατε υποψιάζομαι οτι θα στραφώ μάλλον σε
Epson EH-TW2900....
http://www.skroutz.gr/s/245018/Epson-EH-TW2900.html?from=recommendation
και συνεχίζω το ψάξιμο....
 

Μηνύματα
994
Reaction score
80
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Εγω παντως δεν εχω δει ποτε rainbow ακομα και σε αρκετες ωρες θεασης.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Υπάρχουν και τα εξειδικευμένα καταστήματα που μπορείς να πας και να δεις μερικούς προβολείς να παίζουν σε πραγματικές συνθήκες και για αρκετοί ώρα.

γιατί δεν το δοκιμάζεις?
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

...αυτο είναι που με συμβουλεύουν όλοι και θα το κάνω και ευχαριστώ...Έχει μπεί όμως μια καινούργια παράμετρος στα κριτήρια μου που δεν την ήξερα και την έμαθα απο εσάς...
Εδώ υπάρχει με τη μια κατηγορία προβολέων ενα πρόβλημα υπαρκτό (RAINBOW)...Ακόμα και αν είναι ελάχιστη μειοψηφια αυτοι που τους είναι αδύνατο να παρακολουθήσουν απο DLP προβολείς, είναι πολλοί που το αντιλαμβάνονται αλλα οκ..., είναι πολλοι που το αντιλαμβάνονται δύσκολα μεν αλλα το πρόβλημα υπάρχει, άλλος έχει πρόβλημα να παρακολουθήσει 15 λεπτά και άλλος 4-5 ώρες...
Ακόμα μπορεί να μην έχεις εσύ πρόβλημα αλλα να έχει ο φίλος που θα καλέσεις να παρακολουθήσει...
Και να πω και το σημαντικότερο??
Οκ, εγώ παρακολουθώ με τη γυναίκα μου σε κατάστημα 10-15 λεπτά κάποιο μηχάνημα και βλέπουμε οτι είμαστε οκ ή (ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι δεν θα έχουμε πρόβλημα πράγμα το οποίο θα μας βγεί με τον καλύτερο σου λέω εγω τρόπο ενός μικρού πονοκέφαλου μετα απο 30-40 λεπτά, οπότε ΤΖΙΦΟΣ η αγορά...)
Το οτι έχω 2 πιτσιρίκια που είναι 5-6 χρονών και σίγουρα θα βλέπουν κάποιες παιδικές ταινίες και αυτό μπορεί και σε αυτά να δημιουργεί τέτοιου είδους προβλήματα που δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχουν και κατα πόσο θα αντιληφθούν και αυτά οτι κάποια αδιαθεσία ή κουραση τυχών οφείλεται στην τεχνολογία DLP...
Πάει μακριά νομίζω η βαλίτσα...
Στο ίδιο λοιπόν περίπου κόστος γιατί να μην κοιτάξω αποκλειστικά για LCD τεχνολογία που αν μη τι άλλο δεν θα δημιουργήσει σίγουρα πρόβλημα υγείας σε .....κανέναν????????
Συγνώμη αν λέω κάτι στραβα, αυτές τις μέρες μαθαίνω 2-3 πράγματα για τους προβολείς απο εδώ προκειμένου να προβώ σε μια σωστή αγορά, και σύμφωνα με τα νεα δεδομένα και τον προβληματισμό που μου βάλατε υποψιάζομαι οτι θα στραφώ μάλλον σε
Epson EH-TW2900....
http://www.skroutz.gr/s/245018/Epson-EH-TW2900.html?from=recommendation
και συνεχίζω το ψάξιμο....

Χρησιμοποιώ dlp βιντεοπροβολείς από το 1998 (τουλάχιστον 5 διαφορετικούς + 1 lcd). Ποτέ κανείς δεν είδε το rainbow effect...
και κανείς δεν έπαθε ζαλάδα. Δεν είμαι φαν καμιάς τεχνολογίας παρά μόνο της εικόνας, αλλά μην αποκλείεις έτσι εύκολα μια τεχνολογία, που προσφέρει ευκρίνεια και ωραία χρώματα και στα προσιτά μοντέλα και που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια ανθρώπους, επειδή έτσι άκουσες, ή έτσι σου είπαν. Να δεις πριν αγοράσεις. Το μάτι δεν ξεγελιέται τόσο εύκολα όσο το αυτί...
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Χρησιμοποιώ dlp βιντεοπροβολείς από το 1998 (τουλάχιστον 5 διαφορετικούς + 1 lcd). Ποτέ κανείς δεν είδε το rainbow effect...
και κανείς δεν έπαθε ζαλάδα.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει το φαινόμενο του rainbow. Υπάρχει, και μπορεί να γίνει πολύ «ενοχλητικό» για σχετικά λίγους ανθρώπους, ενώ φυσικά μπορεί να προκαλέσει πονοκεφάλους σε κάποιους άλλους.

Εγώ αρχικά δεν μπορούσα να αντιληφθώ καθόλου το φαινόμενο του rainbow στον πρώτο μου DLP προβολέα, τον BenQ 8700+. Όταν εκπαίδευσα το μάτι μου στα πατερνάκια αναφοράς, μπορούσα πολύ εύκολα να το αντιληφθώ, εάν φυσικά το επεδίωκα.

Το έτερον ήμισι, παρόλο που λατρεύει την εικόνα του Sharp 21000 στο σαλόνι, το «Speed Racer», μια ταινία με φοβερό κοντράστ και πολύ τονισμένο χρώμα, της προκάλεσε έντονο πονοκέφαλο όταν το είχαμε δει στον Sharp με τη λάμπα του στα «ντουζένια της» με 50-60 ώρες λειτουργίας. Βέβαια, είναι και η μοναδική φορά που την ενόχλησε τόσο έντονα το φαινόμενο του rainbow.

Γενικά, όσον αφορά το rainbow, η συμβουλή μου είναι μία και μοναδική: εάν δεν το βλέπετε και δεν το αντιλαμβάνεστε, απλά ξεχάστε το και μην επιδιώξετε ποτέ να το εντοπίσετε στην εικόνα... :126:
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Καλυτερα να ασχοληθεις με μοντελα σε κυκλοφορια και οχι περασμενα...
Εσείς κύριε που την έχετε πιο μεγάλη ....την εμπειρία βρε πονηρέ :116: , δεν μας δίνετε μερικές επιλογές ακόμα εως τα 1500€

μερσί!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Εσείς κύριε που την έχετε πιο μεγάλη ....την εμπειρία βρε πονηρέ :116: , δεν μας δίνετε μερικές επιλογές ακόμα εως τα 1500€

μερσί!
Τον αντιστοιχο του 2900, τον 3200 δηλαδη:126:
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
παντως οποιος ενδιαφερε στο public της γλυφαδας εχουν στημενο τον benq 1000+ να παιζει σε πανι της da lite( ελπιζω να το γραψα σωστα)... σε τιμη 960ευρω
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Re: ο projector του...φτωχού!...

παντως οποιος ενδιαφερε στο public της γλυφαδας εχουν στημενο τον benq 1000+ να παιζει σε πανι της da lite( ελπιζω να το γραψα σωστα)... σε τιμη 960ευρω


Στο public έχει τέτοια τιμή ; :111: πυρετό θα έχουνε :142: ...σατανά με τους πειρασμούς που βάζεις, πούλησα και τη δεύτερη μηχανή και ρέει το μπακίρι άφθονο :137:
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Καλησπέρα , παιδιά βλέπω ότι προτείνετε projectors (για φτηνούς) γύρω στα 1000 euros.Και αναρωτιέμαι ως άσχετος ο Acer X1161 για παράδειγμα ο οποίος έχει 2500 Ansi Lumens και 4000:1:1 αντίθεση και ανάλυση 1920 x 1080 γιατί δεν είναι καλός ? Έβλεπα videos από youtube χθες το βράδυ και μου φάνηκε πολύ ωραίος. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάπου Demo να παίζει για να δω ?τον έχει δει κάποιος ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 




Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Δεν είναι 1080 αυτός, είναι 800Χ600:http://www.projectorcentral.com/Acer-X1161.htm
Βρήκα στα Specs του αυτά. Βασικά με ενδιαφέρει να καταλάβω γιατί είναι κακός ο εν λόγο projector. Λόγο ανάλυσης ? λόγο κακής εικόνας ? γιατί έχει ακριβή λάμπα ? Ευχαριστώ

Display: Type:
1 cm DLP (1)
Color Wheel Segs: **
Color Wheel Speed: **
Native: 800x600 Pixels
Maximum: 1920x1080 Pixels
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.717
Reaction score
94.787
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Το κυριότερο μειονέκτημα, λόγω ανάλυσης.

Κοιτάς πάντα την Native που είναι 800x600, άσχετα αν δέχεται και 1920x1080.

Δωρεάν μαθήματα εδώ.:126:
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Να είσαι καλά.Αν και θα έπρεπε να πω απο την αρχή οτι ενδιαφερωμαι για δωρεάν μαθήματα :405:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top