ο projector του...φτωχού!...

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.244
Reaction score
27.878
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Γκουχ @#$@#!& :137:

Και αυτός ο άτιμος ο Χατζής όλο δεν έχει καϊμάκι τελευταία. :141: :141: :141:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.244
Reaction score
27.878
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Αν σκεφτούμε ότι ο πρώτος μου προβολέας είχε από ρυθμίσεις εικόνας μόνο φωτεινότητα και κοντράστ, θα πρέπει οι σημερινοί εν δυνάμει αγοραστές να είναι πανευτυχείς με ότι κι αν πάρουν με 1000 €
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Επανέρχομαι,
πήγα και είδα τον 1000+ στο Public Γλυφάδας. Εξυπηρετικά τα παιδιά, είχε εκείνη την ώρα ένα br συναυλία του M. Jacksom και μετά έβαλαν br το Fantastic 4.
Ο χώρος βέβαια δεν είναι αίθουσα HC και έχει αρκετό φωτισμό, αλλά μια ιδέα την παίρνεις.

Λοιπόν, περίμενα να εντυπωσιαστώ αλλά..... αυτό που είδα ήταν ποοοοοοοοοοοολυ κόκος και προβληματική κίνηση.
Δεν ξέρω όμως αν αυτά έχουν να κάνουν με τον προβολέα, το player ή ρυθμίσεις γενικότερα.
Για πείτε καμια γνώμη οι πιο έμπειροι.

Rainbow δεν βλέπω έτσι κι αλλιώς. Τα χρώματα του και η ευκρίνεια καλή αλλά δεν έδωσα παραπάνω σημασία γιατί με ενόχλησε τόσο ο κοκος που δεν έκατσα παραπάνω να δω λεπτομέρειες.

Σημειώνω ότι έχω έναν Infocus 4805 και τέτοια προβλήματα δεν βλέπω ή μήπως απλά τα έχω συνηθήσει και δεν δίνω σημασία (?).

Στην τελευταία έκθεση hi-end στο δωμάτιο της Epson έπαιζε ο 3600? θυμάται κανείς?

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως στο public κάνουν και 10 άτοκες στην τιμή μετρητοίς.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.717
Reaction score
94.786
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Μάλλον δεν φταίει ο 1000+

Τα προβλήματα που είδες είναι δυνατόν να μην τα βλέπεις στον Infocus 4805,

μοντέλο τόσο παλιό και να τα βλέπεις σε καινούριο μοντέλο;

Άρα φταίει κάτι άλλο εκτός από τον 1000+
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Μάλλον δεν φταίει ο 1000+

Τα προβλήματα που είδες είναι δυνατόν να μην τα βλέπεις στον Infocus 4805,

μοντέλο τόσο παλιό και να τα βλέπεις σε καινούριο μοντέλο;

Άρα φταίει κάτι άλλο εκτός από τον 1000+
Ετσι φαντάζομαι και εγώ, αλλά τι ?

Τουλάχιστον να ξέρω 2 πράγματα στην επόμενη εξόρμηση :203:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.717
Reaction score
94.786
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Μπορεί να περάσω αύριο από τη Γλυφάδα να ρίξω μια ματιά από περιέργεια.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

.........

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως στο public κάνουν και 10 άτοκες στην τιμή μετρητοίς.
!!Αυτό είναι πολύ καλό, θα περάσω και γω να ρίξω μια ματιά εκεί...
Πέρασα απο άλλο γνωστό κατάστημα που ήταν στο δρόμο μου γυρνώντας απο τη δουλειά και είχαν το ύφος οτι είχαν πολλούς και...πλούσιους πελάτες και δεν είχαν την....ανάγκη μου!!....Μού έδειξαν το είδος του προβολέα που ήθελαν εκείνοι διοτι "είταν οι καλύτεροι" ένα μόνο μοντέλο, και μπορούσα νε διαλέξω να αγοράσω μόνο ένα απο τα δύο που μου πρότεινε ο πωλητής και τίποτα άλλο...
Σίγουρα δεν ξαναπάω, δεν μου άρεσαν οι τύποι εκεί, δόξα τω Θεώ απο καταστήματα πολλά...
Αν δε διέθετες το είδος ή τη μάρκα που ήθελα οκ, δεν τρέχει και τίποτα δε θα σου βάλω και το μαχαίρι στο λαιμό αλλα και δε θα με πείσεις να αγοράσω και αυτό που θέλεις εσύ....
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Ο χώρος βέβαια δεν είναι αίθουσα HC και έχει αρκετό φωτισμό, αλλά μια ιδέα την παίρνεις.

Λοιπόν, περίμενα να εντυπωσιαστώ αλλά..... αυτό που είδα ήταν ποοοοοοοοοοοολυ κόκος και προβληματική κίνηση.
Δεν ξέρω όμως αν αυτά έχουν να κάνουν με τον προβολέα, το player ή ρυθμίσεις γενικότερα.
Για πείτε καμια γνώμη οι πιο έμπειροι.

Rainbow δεν βλέπω έτσι κι αλλιώς. Τα χρώματα του και η ευκρίνεια καλή αλλά δεν έδωσα παραπάνω σημασία γιατί με ενόχλησε τόσο ο κοκος που δεν έκατσα παραπάνω να δω λεπτομέρειες.

Σημειώνω ότι έχω έναν Infocus 4805 και τέτοια προβλήματα δεν βλέπω ή μήπως απλά τα έχω συνηθήσει και δεν δίνω σημασία (?).

Στην τελευταία έκθεση hi-end στο δωμάτιο της Epson έπαιζε ο 3600? θυμάται κανείς?
Mαλλον.....λογο της φωτεινοτητας του χωρου τον ειχαν τσιτα και εβγαζε θορυβο αρκετο....

ο 4805 ωραιο μηχανακι..:126:

Στην χαιεντ ηταν ο Epson eh-r4000
Του ειχα δωσει μαλιστα και βραβειο....:142:


Oλα λαθος στην εικονα....απο τα ποιο απλα λαθη...συγκλιση...φωτεινες γωνιες στα ακρα της εικονας...γενικα παρα πολλα λαθη.....θα περιμενω να δω το κομματι παραγωγης.
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Στην χαιεντ ηταν ο Epson eh-r4000
Του ειχα δωσει μαλιστα και βραβειο....:142:


Oλα λαθος στην εικονα....απο τα ποιο απλα λαθη...συγκλιση...φωτεινες γωνιες στα ακρα της εικονας...γενικα παρα πολλα λαθη.....θα περιμενω να δω το κομματι παραγωγης.
Κώστα, ναι, αυτός ήταν :112:. Και από ότι θυμάμαι την ίδια άποψη με σένα είχαν και άλλοι φίλοι και γνώστες της μεγάλης εικόνας ... εμένα όμως με την ανύπαρκτη εμπειρία ... μου έπεσαν τα σαγόνια, είχα πάθει πλάκα :131:

Οκ άλλο μηχανάκι ο epson άλλο ο 1000άρης αλλά περίμενα πολύ περισσότερα.
Αν ξέρετε κάποιο άλλο εξειδικευμένο κατάστημα που να τον έχει στημένο πείτε να ξαναρίξω μια ματιά.
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
ακομα το μιχαλη το τσακσον ειχαν να παιζει?? ειδες κοκκο κ κακο?? κατι αλλο παρατηρησες μηπως?? το player που επαιζε?? να φανταστεις δε θυμαμαι ποιο ηταν αστα χαχαχαχαααα

αλλα για το φως που ειχε μεσα στο χωρο νομιζω μια χαρα επαιζε οχι??

abcd αυριο καθομαι το πρωι αν θες για καφε κανονιζουμε ρεσυ. αντε μαζευτητε για μαζικη εξωρμηση
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.717
Reaction score
94.786
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Δεν μπορώ αύριο.

Δουλεύω στη Βούλα Μάκη, γι αυτό είπα ότι μπορεί να περάσω από τη Γλυφάδα.
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Επανέρχομαι,
πήγα και είδα τον 1000+ στο Public Γλυφάδας. Εξυπηρετικά τα παιδιά, είχε εκείνη την ώρα ένα br συναυλία του M. Jacksom και μετά έβαλαν br το Fantastic 4.
Ο χώρος βέβαια δεν είναι αίθουσα HC και έχει αρκετό φωτισμό, αλλά μια ιδέα την παίρνεις.

Λοιπόν, περίμενα να εντυπωσιαστώ αλλά..... αυτό που είδα ήταν ποοοοοοοοοοοολυ κόκος και προβληματική κίνηση.
Δεν ξέρω όμως αν αυτά έχουν να κάνουν με τον προβολέα, το player ή ρυθμίσεις γενικότερα.
Για πείτε καμια γνώμη οι πιο έμπειροι.

Rainbow δεν βλέπω έτσι κι αλλιώς. Τα χρώματα του και η ευκρίνεια καλή αλλά δεν έδωσα παραπάνω σημασία γιατί με ενόχλησε τόσο ο κοκος που δεν έκατσα παραπάνω να δω λεπτομέρειες.

Σημειώνω ότι έχω έναν Infocus 4805 και τέτοια προβλήματα δεν βλέπω ή μήπως απλά τα έχω συνηθήσει και δεν δίνω σημασία (?).

Στην τελευταία έκθεση hi-end στο δωμάτιο της Epson έπαιζε ο 3600? θυμάται κανείς?

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως στο public κάνουν και 10 άτοκες στην τιμή μετρητοίς.

Δεδομένου ότι ο 4805 ήταν ένα από τα πιο τίμια μηχανήματα που κυκλοφόρησαν ποτέ, με εξαιρετικές επιδόσεις για την εποχή και το κόστος του με βάση τα τότε δεδομένα και έχοντας αυτόν, ως μέτρο σύγκρισης, ξέρεις πού βαδίζεις. Αυτό που θα δεις σε έναν καλό σύγχρονο προβολέα, είναι ασύγκριτη ευκρίνεια, χωρίς θόρυβο και καλύτερο κοντράστ (η απόδοση του μαύρου μόνο παίζει στα φτηνά μοντέλα). Οτιδήποτε άλλο δεν αξίζει.
(Κάνε και ένα τηλεφώνημα στο audio show, μπορεί να έχουν προς επίδειξη κάποιον από αυτούς που ψάχνεις, εγώ έχω δει μερικούς κατά καιρούς).
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: Re: ο projector του...φτωχού!...

ακομα το μιχαλη το τσακσον ειχαν να παιζει?? ειδες κοκκο κ κακο?? κατι αλλο παρατηρησες μηπως?? το player που επαιζε?? να φανταστεις δε θυμαμαι ποιο ηταν αστα χαχαχαχαααα

αλλα για το φως που ειχε μεσα στο χωρο νομιζω μια χαρα επαιζε οχι??

abcd αυριο καθομαι το πρωι αν θες για καφε κανονιζουμε ρεσυ. αντε μαζευτητε για μαζικη εξωρμηση
χαχα ακόμα τον μιχαλάκη είχαν !
το player μου φάνηκε για LG, o MadPax ως ειδικός σε LG πρέπει να μας δώσει γνώμες :107:

Εγώ για 2 μέρες ακόμα είμαι σε άδεια οπότε θα προσπαθήσω να πάω και αλλού, αν θέλει κάποιος φίλος να πάμε και παρέα ακόμα καλύτερα
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
μαρεσει που ειπα στα παιδια εκει στο παμπλικ να βαλουν να παιξει κανενα αλλο δισκακι γιατι με το μιχαλακη δε προκειτε να πουλησετε πολλα κομματια αχαχααα αλλα που.....
κωστα αμα θες κανα πρωινο αυριο μεθαυριο να περασουμε απο ηχοεκφραση ειμαι μεσα, ολο λεω να παω κ ολο το αφηνω... :138:
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Re: ο projector του...φτωχού!...

εγω παλι με το μελιδη κ τον abcd θα προτιμησουμε 1,80 μετρα γαλακτομπουρεκο κ μπολικο συρωπι κ μερικα κιλα παγωτο καίμακι χαχαχαχααααα :143::143::143:

αντε καλη μας ορεξη κ μη ξεχασετε κ ενα νερακι στην υγεια μας!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα πωπω έχασα εξελίξεις γιατί αυτές τις μέρες είχα πάρει καλέμι και σφυρί και έκανα τα πάντα όλα στο σπίτι άλλαξα θέση στο home cinema....νεα καλώδια.... άλλαξα όλες τις πηγές....ουφφφ
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Λοιπόν ... πήγαμε σήμερα παρέα με τον Μάκη - Ntetari2009 στην ηχοέκφραση.
Είδαμε για αρκετή ώρα τον HD20 διπλα δίπλα με τον Optoma HD80.
Δεν ήταν συγκριτικό, απλά θα πώ ότι ο 80 ήταν καλύτερος μεν αλλά και σε άλλη τιμή από την κατηγορία που συζητάμε οπότε δεν επεκτείνομαι.

Ο HD20 ήταν αυτό που περίμενα να δω σε αυτή την κατηγορία (όπως και από τον 1000+). Θα τον πρότεινα σε όποιον ενδιαφέρεται. Σύφμωνα με τα απανταχού reviews και τον Νίκο Παχή που μας ανέχτηκε και αρκετή ώρα στο κατάστημα :116: (ευχαριστώ Νίκο) ο 1000άρης έχει παρόμοια εικόνα αλλά με περισότερη φωτεινότητα.
Και ο 20 βέβαια δεν ήταν άσχημος σε φως και μάλιστα θα μπορούσες να έχεις ένα μικρό φως αναμένο για να βλέπεις τα ξηροκάρπια και τις μπύρες όταν βάλεις κανά αγώνα.
Δεν είδα και πάλι rainbow. Η κίνηση είχε μικροπροβληματάκια αλλά όχι κάτι άξιο λόγου με βάση τον λόγο απόδοσης τιμής.
Γενικά μου άρεσε!

Θα προσπαθήσω να ξαναδώ τον 1000άρη και μετά θα πάρω τελικές αποφάσεις για έναν από τους 2.

Μάκη να ΄σαι καλά ρε φίλε και χάρηκα που τα είπαμε και από κοντά.

Θυμίζω ότι δεν είμαι "ειδικός" οπότε όποιος ενδιαφέρεται να πάει να δει με τα ματάκια του :137:
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
το κλεισαμε παλι το 8ωρο στην ηχοεκφραση !!! Αυτα παθαινεις οταν εισαι ευγενικος και εξυπηρετικοτατος (ναι ναι για το Νικο τα λεω οχι για μενα κ το κωστα χιχιχιχιιιιι).

Οντως ο 80αρης αν και διετιας μηχανημα κραταει καλα ακομα συγκρτικα παντα με τον hd20. To σιγουρο ειναι οτι την εικονα που αγοραζεις σημερα με 1000 ευρω επρεπε να δαπανησεις τα 5πλασια για την ιδια εικονα πριν μερικα χρονακια.

Παντως νομιζω μεταξυ του 20αρι κ του 1000αρι εγω θα ψηφιζα διπλο μπορει και δαγκωτο. Η ατιμη η φωτεινοτητα τραβαει το βλεμα.

Κωστα ποιος να το λεγε οτι θα βγαιναμε κ γνωστοι χαχαχααα κ στα λεγα οτι καπου σε ξερω αλλα που εσυ. :142::142:

Νικ να σαι καλα σε ευχαριστουμε μια ακομη φορα για το χρονο που μας αφιερωσες κ φυσικα τις γνωσεις που μοιραστηκες μαζι μας!!
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Kαλημερα παλικαρια μου!! οποιος ψαχνεται ακομα στο plaisio που ειναι στο the mall (μετρο σταση νερατζ/σα) εχουν διπλα διπλα τον benq1000 και τον epson 5500 (κατα 99% γιατι στο ταβανι δε φαινοταν καλα).

επισης στο κωτσοβολο απεναντι απτο plaisio ειχαν να παιζει ο ......
OPTOMA HD82!!!! Aξιζει να πατε μονο κ μονο για να δειτε πως τον ειχαν τοποθετημενο πανω στο ραφη..... :139::139:

μεχρι κατι σχοινακια ειχαν απο πισω για να μη γλυστρισει κ πεσει μπροστα :142: στα 2290 ευρω παρακαλω.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΤΟ PC ΜΕ ΤΟΝ PROJECTOR.Ο PROJECTOR ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ OPTOMA ES 520.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ????ΕΧΕΙ 2 D-LINK ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top