περίεργο ground loop.

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Ήρεμη λίγο αλλά και πάλι ακούγετε. Όταν λέω ακούγεται με το isolator αρχίζει απο88/100 και πάνω ενώ στις άλλες περιπτώσεις από το 60/100 και πάνω. Για να ακούσω σωστά πρέπει να είμαι γύρω στο 66/100
Το είπε.

Δεν είπε ποιο είναι αυτό το φόνο.
Dynavox tpr3 , ,το οποίο δούλευε άψογα με τον pm6006 marantz. Όταν έγραψα μηδενίζει ,μόνο όταν του έβγαλα την γείωση από το ρευμα
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Η ερώτηση μου είναι, αφού τα μηχανήματα δεν έχουν γείωση να τα γειώσω στο πολύμπριζο μέσα από τις βίδες από τα σασί τους?
Όχι. Απλώς, συνδέστε τα σασί των συσκευών μεταξύ των με ένα καλωδιάκι, ας πούμε μονόκλωνο από καλώδιο δικτύου.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δηλαδη μονο γκραουντ λουπ μπορει να 'ναι ?
μηπως υπαρχει βλαβη καπου ?
...
:drinks:
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Όχι. Απλώς, συνδέστε τα σασί των συσκευών μεταξύ των με ένα καλωδιάκι, ας πούμε μονόκλωνο από καλώδιο δικτύου.
Το εκανα σήμερα αλλά δυστυχώς τιποτα
δηλαδη μονο γκραουντ λουπ μπορει να 'ναι ?
μηπως υπαρχει βλαβη καπου ?
...
:drinks:
Η οποία φτιάχνει βάζοντας το isolator?
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έκανα αρκετές αλλαγές στο σύστημα μου, και πλέον έχω ground loop στον προενυσχιτή μου..
Ποια ήταν η αλλαγή που έφερε το βόμβο/θόρυβο;
Μπορείς να ηχογραφήσεις το θόρυβο (π.χ. βιντεάκι you tube) να ακούσουμε περί τίνος πρόκειται;
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Ποια ήταν η αλλαγή που έφερε το βόμβο/θόρυβο;
Μπορείς να ηχογραφήσεις το θόρυβο (π.χ. βιντεάκι you tube) να ακούσουμε περί τίνος πρόκειται;
καλημέρα αλλαγή ενισχυτή και προ απο ολοκληρομένο που είχα πριν marantz pm6006. βίντεο θα ανεβάσω το σκ που θα έχω χρόνο με αρκετές δοκιμές που έχω κάνει μπας και βγει άκρη. για παράδειγμα απευθείας το phono dynavox ston emotiva με όλα τα άλλα εκτός. ο βόμβος πολύ δυνατός που μηδενίζει α)είτε με το isolator είτε β)βγάζοντας την γείωση του ρευματος από το phono dynavox. το πικαπ ειναι εκτός.
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Μήπως έχεις συνδεδεμένο πάνω στον εμοτιβα καλώδιο στην επαφή τρίγγερ για να ανάβει με κάτι άλλο;
Αν ναι, βγάλτο και δοκίμασε.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Μήπως έχεις συνδεδεμένο πάνω στον εμοτιβα καλώδιο στην επαφή τρίγγερ για να ανάβει με κάτι άλλο;
Αν ναι, βγάλτο και δοκίμασε.
έχει αλλα στις δοκιμές το είχα εκτός.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Μία ερώτηση: όταν είναι συνδεδεμένοι μόνο προ+τελικός, χωρίς τίποτε άλλο, υπάρχει βόμβος ;
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Μία ερώτηση: όταν είναι συνδεδεμένοι μόνο προ+τελικός, χωρίς τίποτε άλλο, υπάρχει βόμβος ;
όχι καθαρό.
καλησπέρα και πάλι στο πρώτο βιντεο, είναι με το isolator και ανεβάζω την ένταση στο 100% τα τσακ τσουκ είναι απο την γείωση του πικα απ που βγάζω

στο δέυτερο βίντεο ειναι χωρίς το isolator, τα τσακ τσουκ πάλι βγάζοντας την γείωση του πικα απ

ο βόμβος ειναι ίδιος, είτε μέσω pro είτε απευθείας το dynavox στον ενισχυτή.
στις δοκιμές είναι όλα εκτός , πλην την συνδεση απο προ σε ενισχυτή. (όταν λέω όλα εννοώ όλα μόνον ρευμα και σήμα)

στα βιντεο είχα την γείωση του πικαπ απευθειας στον προ, είτε μέσω των καλωδίων που τράβηξα στο πολύμπριζο . για αυτό και ακούγονται αρκετά.

O βολβός επίσης σταματάει βγάζοντας την γείωση ρεύματος από το phono,
 
Last edited:


Μηνύματα
207
Reaction score
56
εάν ήταν τόσο απλό για την ασφάλεια την δική μου και των υπολοίπων στο σπίτι μου, σίγουρα θα ήταν το πρώτο που θα είχα κάνει απο την αρχή χωρίς να σας πρίζω...... ευχαριστώ για την απάντηση όπως και να έχει
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Όταν παρόπλισες τον Marantz, άλλαξες μήπως τα ιντερκονέκτς μεταξύ Dynavox και προ;

Τι ιντερκονεκτς χρησιμοποιείς σε αυτή τη θέση;

Διάταξη των ιντερκονεκτς (θέση, αποστάσεις) ;

Διάταξη των μηχανημάτων στο ρακ ;
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Όταν παρόπλισες τον Marantz, άλλαξες μήπως τα ιντερκονέκτς μεταξύ Dynavox και προ;

Τι ιντερκονεκτς χρησιμοποιείς σε αυτή τη θέση;

Διάταξη των ιντερκονεκτς (θέση, αποστάσεις) ;

Διάταξη των μηχανημάτων στο ρακ ;
Ίδια όλα.... Και έκανα και εναλλαγές μεταξύ τους μπας και
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Αποστάσεις ιντερκονέκτς δεξιού-αριστερού καναλιού μεταξύ τους;

Υπάρχει και μία περίπτωση να μαζεύει βόμβο το Dynavox λόγω γειτνίασης με (τους μετασχηματιστές μάλλον) προ και τελικο. Παρ'το στο χέρι και κούνα το δεξιά-αριστερά, πάνω-κάτω, κοντά-μακρυά. Αλλάζει κάτι;

Κάνε και κάτι ακόμα: σύνδεσε το Dynavox απ'ευθείας στις εισόδους του τελικού (και κούνα το). Εχεις βόμβο;
 
Last edited:

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Αποστάσεις ιντερκονέκτς δεξιού-αριστερού καναλιού μεταξύ τους;

Υπάρχει και μία περίπτωση να μαζεύει βόμβο το Dynavox λόγω γειτνίασης με (τους μετασχηματιστές μάλλον) προ και τελικού. Παρ'το στο χέρι και κούνα το δεξιά-αριστερά, πάνω-κάτω, κοντά-μακρυά. Αλλάζει κάτι;

Κάνε και κάτι ακόμα: σύνδεσε το Dynavox απ'ευθείας στις εισόδους του τελικού (και κούνα το). Εχεις βόμβο;
To έχω δώσει απευθείας και με όλα εκτός rack στο πάτωμα. Μάλλον θα αποδεχτώ το isolator
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top