περίεργο ground loop.

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Προφανώς δεν έχει σταρ γης ο εμοτιβα.

Ακόμα και μικρές διαφορές απόστασης στις καλωδιώσεις γης μέσα στο μηχάνημα, μπορούν να πυροδοτήσουν υπό συνθήκες τέτοια φαινόμενα.

Η λύση θα έπρεπε να είχε δοθεί στην κατασκευή του εμοτιβα, αλλά για λόγους ασφαλείας δε μπορούν να αφήσουν ασύνδετη τη γη από την είσοδο του ενός RCA μέσα στο σασί..

Βεβαίως, αν έχει εισόδους με XLR ο εμοτιβα, τότε σε αυτές δε θα έχει θέματα.

Όπως έχουμε ξαναπεί, τα RCA είναι κατασκευαστικό σφάλμα.
Μπα, πιστεύω οτι θα είναι πιο δύσκολο και θα έχει να κάνει με το τρίτο σημείο του ποστ#57 : με το πως φιξάρουν τα "μηδέν" βολτς οι συσκευές χωρίς αγωγό γείωσης στο καλώδιο ρεύματος, σε συνδυασμό με τον τρόπο γείωσης ασφαλείας του Dynavox.

Ούτε αυτό που έγραψα περί πυκνής διάταξης του Εμοτίβα ήταν σωστό. Αξιοπρεπέστατη είναι η διάταξη: https://cdn.shopify.com/s/files/1/2572/6926/products/a300_top-1_850x.png?v=1516048204
(τα RCA εισόδου να μην ήταν μόνο τόσο κοντά στις εξόδους)
 
Last edited:


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ε! καλά ο καθένας λέει ότι θέλει.
Και γω λέω πως τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι λάθος.
Το αποδέχεται αυτό ο EAR?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Τω λοιπόν, έχω AV εναν denon 3700 και δυο crown xls1502 (ο ενας γεφυρωμένος) για μπροστινή τριάδα ηχείων. Οι συνδέσεις, κλασικά, unblanaced/rca. Εάν πλησίαζες αρκετά τα woofer, ειδικά των left,right άκουγες το γνωστό θόρυβο. Γείωσα το σασί του denon αλλά τζίφος (παλαιότερα με τον marantz είχε δουλέψει, βεβαια είχα σαφώς περισσότερο θόρυβο). Κάποια στιγμή είχα την φαεινή (αλλά ανούσια) ιδέα, να χρησιμοποιήσω xlr (rca->xlr) γνωρίζοντας φυσικά ότι δεν πρόκειται να γίνει balanced η σύνδεση (είχα έναν αντάπτορα και λεω δε βαριέσαι, δοκίμασε) και τελικά έφυγε ο θόρυβος. Δεν άλλαξα τίποτα άλλο, ούτε καν καλώδιο, απλά εβαλα τον αντάπτορα και ο θόρυβος εξαφανίστηκε. Τελικά έφτιαξα δυο καινούργια καλώδια (για να μην χρησιμοποιώ αντάπτορες) κι όλα καλά πλέον, αναφορικά με τα left/right.

Το κεντρικό, είχε λίγο θόρυβο, οπότε λέω, ας δοκιμάσω και σε αυτό το ίδιο. Έλα όμως που μόλις βάλω rca->xlr εξαφανίζεται μεν ο θόρυβος απο το κεντρικό αλλά εμφανίζεται στα left/righ κι όχι στα ιδια επίπεδα με πριν, πλέον ειναι πολύυυυ ακουστός.

Άλλαξα πρίζα στον τελικό του κεντρικού αλλά τζίφος.

Τι μπορεί να φταίει/τι μπορώ να δοκιμάσω μπας και λυθεί το πρόβλημα;

Και έτσι να το αφήσω ειναι ΟΚ δεδομένου ότι δεν ακούγεται παρά μόνο αν κολλήσεις το αυτί στο woofer του κεντρικού, απλά ειναι λίγο περίεργα (τουλάχιστον για μένα που δεν έχω τις γνώσεις) αυτά που περιγράφω.
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Τω λοιπόν, έχω AV εναν denon 3700 και δυο crown xls1502 (ο ενας γεφυρωμένος) για μπροστινή τριάδα ηχείων. Οι συνδέσεις, κλασικά, unblanaced/rca. Εάν πλησίαζες αρκετά τα woofer, ειδικά των left,right άκουγες το γνωστό θόρυβο. Γείωσα το σασί του denon αλλά τζίφος (παλαιότερα με τον marantz είχε δουλέψει, βεβαια είχα σαφώς περισσότερο θόρυβο). Κάποια στιγμή είχα την φαεινή (αλλά ανούσια) ιδέα, να χρησιμοποιήσω xlr (rca->xlr) γνωρίζοντας φυσικά ότι δεν πρόκειται να γίνει balanced η σύνδεση (είχα έναν αντάπτορα και λεω δε βαριέσαι, δοκίμασε) και τελικά έφυγε ο θόρυβος. Δεν άλλαξα τίποτα άλλο, ούτε καν καλώδιο, απλά εβαλα τον αντάπτορα και ο θόρυβος εξαφανίστηκε. Τελικά έφτιαξα δυο καινούργια καλώδια (για να μην χρησιμοποιώ αντάπτορες) κι όλα καλά πλέον, αναφορικά με τα left/right.

Το κεντρικό, είχε λίγο θόρυβο, οπότε λέω, ας δοκιμάσω και σε αυτό το ίδιο. Έλα όμως που μόλις βάλω rca->xlr εξαφανίζεται μεν ο θόρυβος απο το κεντρικό αλλά εμφανίζεται στα left/righ κι όχι στα ιδια επίπεδα με πριν, πλέον ειναι πολύυυυ ακουστός.

Άλλαξα πρίζα στον τελικό του κεντρικού αλλά τζίφος.

Τι μπορεί να φταίει/τι μπορώ να δοκιμάσω μπας και λυθεί το πρόβλημα;

Και έτσι να το αφήσω ειναι ΟΚ δεδομένου ότι δεν ακούγεται παρά μόνο αν κολλήσεις το αυτί στο woofer του κεντρικού, απλά ειναι λίγο περίεργα (τουλάχιστον για μένα που δεν έχω τις γνώσεις) αυτά που περιγράφω.
Δοκίμασε να ξεγεφυρώσεις αυτόν του κεντρικού. Να παίζει δλδ μόνο το ένα κανάλι.
Μάλλον θα σταματήσει ο θόρυβος. Και τα 300/8 είναι υπέρ αρκετά.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δοκίμασε να ξεγεφυρώσεις αυτόν του κεντρικού. Να παίζει δλδ μόνο το ένα κανάλι.
Μάλλον θα σταματήσει ο θόρυβος. Και τα 300/8 είναι υπέρ αρκετά.
Όντως, σταμάτησαν τα τα left/right! Βέβαια στο κεντρικό παραμένει ο (χαμηλής σταθμης) θόρυβος... Ίσως και να φταίει το κα(υ)λώδιο καθότι έχει αντάπτορα.... Αύριο θα φανεί που θα πάρω xlr βύσμα.

Ευχαριστώ
 

OPTIMIST

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.321
Reaction score
170
Μήπως έχει κοντά κανένα power pack που βγάζει θόρυβο.Μήπως κάποιος μετασχηματιστής μέσα στο σπίτι ?
Τα φώτα Led μπορούν να εισάγουν βόμβο.
Επίσης τα ασυρματα τηλέφωνα και οι βάσεις τους.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα ψάχνωντας για το πρόβλημα μου στον τελικό, έπεσα εδω . Έχω ένα emotiva ο ποιος στο stand by βγάζει σφύριγμα, ακούγεται από μέσα μπροστά αριστερά ,τι μπορεί να φταίει ;
επισης όταν τον ενεργοποιώ το σφύριγμα ελαχιστοποιείται αρκετά και ανά βάλεις πολύ κοντά το αυτί ακούς ένα πολύ πολύ μικρό , buzz συνεχόμενο .
επίσης στη ενεργοποίηση ακούω και από τα ηχεία ένα buzz μικρό αλλά αν πας κοντά και το ξέρεις κιόλας είναι στιγμιαίο , όχι συνεχόμενο ,τα ηχεία μου δεν έχουν μεγάλη ευαισθησία είναι στα 88db
Τι θα μπορούσε να είναι ;
 




Μηνύματα
354
Reaction score
137
Oxι άστο το μηχάνημα .
Χαχχαχαχχα εντάξει, απλά η γείωση από το αμερικανικο iec καλώδιο δεν υπάρχει είναι 2 pin.
τελικα δε καταλαβαίνω τι συμβαίνει . Εκτός αν εννωούσες ότι φταίει ο διακόπτης από πίσω .. πάντως εύχομαι να μην ειναι προβληματικό το τροφοδοτικό
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Χαχχαχαχχα εντάξει, απλά η γείωση από το αμερικανικο iec καλώδιο δεν υπάρχει είναι 2 pin.
τελικα δε καταλαβαίνω τι συμβαίνει . Εκτός αν εννωούσες ότι φταίει ο διακόπτης από πίσω .. πάντως εύχομαι να μην ειναι προβληματικό το τροφοδοτικό
Ο ήχος που κάνει είναι σαν cool whine ψιλοσφυριγμα
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Ρε μπάς και είναι κανάς ανεμιστήρας?
Δε νομίζω από τη μεριά που ακούγεται είναι το τροφοδοτικό
Πάντως απ έξω το ακούω από την αριστερή

BasX A3.png

Αν είναι από το 1 σκούρα τα πράγματα .. αν είναι από το 2 ίσως υπάρχει φως .., το κάνει στο standby άρα μάλλον από 2 μπορει να είναι


αααααχαχαχαχα κοιτά τι λέει πάνω στο transformer …low noise toroidal transformer:rofl:
 



Μηνύματα
354
Reaction score
137
Ανοιξέ το και δες από που ακούγεται .
Αυτό θα κάνω,
5 ημερών ειναι και είναι κρίμα πάντως . Επίσημη υπεύθυνη απάντηση δεν έχω από έξω ..έχω στείλει 3 Mail το πρώτο μου είπαν να βάλω eu iec. Και να τραβήξω γείωση μέσα στο κουτί
…. Για τα αλλά δεν έχουν απαντήσει … προσπαθώ να βρω λύση για να μη το στέλνω έξω
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top