περίεργο ground loop.


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
Δεν κατάλαβα, ο θόρυβος ακούγεται από τα ηχεία ή από τον ίδιο τον ενισχυτή;
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Μήπως υπάρχει συνεχές ρεύμα από παρεμβολή στην γραμμή τροφοδοσίας;
Για δοκίμασέ το και κάπου αλλού.

 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
Άρα δεν θα είναι ground loop. Μπορεί να είναι μικροσυντονισμός σε κάποιο εξάρτημα.

Ναι, δες αυτό που λέει ο ika.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Μήπως υπάρχει συνεχές ρεύμα από παρεμβολή στην γραμμή τροφοδοσίας;
Για δοκίμασέ το και κάπου αλλού.

Σας ευχαριστώ .
ίσως ειναι coil whine.
H επισημη απάντηση απο την εταιρία πάντως ειναι αυτη που περίμενα, δε πιστευα οτι θα μου πούνε πως έχει θέμα πάντως.
" Η τροφοδοσία θα έχει κανονικά κάποιο βαθμό ταλάντωσης υψηλής συχνότητας και ανάλογα με τους παράγοντες του δωματίου όπως η θέση της μονάδας, τα επίπεδα θορύβου περιβάλλοντος και η θέση ακρόασης, μπορεί να το ακούσετε"
Αρα το θεωρεί φυσιολογικο η μαμα εταιρία...

Πρεπει να το ανοιξω να το τσεκαρω... Οταν δεν υπάρχει αντιπρόσωπος ετσι ειναι ...το ρίσκο το πείρα εις γνώση μου βεβαίως βεβαίως απλα δε το περιμενα.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Μήπως υπάρχει συνεχές ρεύμα από παρεμβολή στην γραμμή τροφοδοσίας;
Για δοκίμασέ το και κάπου αλλού.

εχει πολυ καλωδιομάνι απο πισω ..θα τα ξεκουμπώσω όλα και θα τα μουμπώνω ενα ενα ...θέλουν και τα καλώδια απο πίσω ενα συμάζεμα καιρός ειναι.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Δοκίμασε το και σε άλλο χώρο, σκέτο να δεις αν ακούγεται πάλι.
Αν μπορείς και σε άλλο σπίτι/γραφείο.
Δεν χρειάζεται να κάνεις και τις υπόλοιπες συνδέσεις.
Επίσης δοκίμασε να παίξεις και με την τοποθέτηση των πόλων του σουκο στην παροχή, τρελό αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Δοκίμασε το και σε άλλο χώρο, σκέτο να δεις αν ακούγεται πάλι.
Αν μπορείς και σε άλλο σπίτι/γραφείο.
Δεν χρειάζεται να κάνεις και τις υπόλοιπες συνδέσεις.
Επίσης δοκίμασε να παίξεις και με την τοποθέτηση των πόλων του σουκο στην παροχή, τρελό αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά.
κανει τους τελικους να τους αναβουμε χωρίς rca κουμπωμένα?
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
Γιατί όχι; Να μην τα κουμπώνουμε όταν είναι αναμμένοι είναι το ζητούμενο.
 
  • Like
Reactions: ika

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καταρχάς βάλε μια σύνδεση pro τελικο κο ηχεία χωρίς πηγη . Εάν ακου συντονισμό θέλει άνοιγμα το μηχάνημα να δεις εάν συντονίζει κάτι επειδή μιλάμε για 220 όμως το άνοιγμα το κάνει τεχνικός. Δοκιμαζεις και αντί για pro μια πηγή με ρυθμιστικό volume. Δυστυχώς ψιλιαζομαι ότι στις δοκιμές σου με ανοιχτό το μηχάνημα και βάλε βγάλε κάτι την άκουσε.... Επίσης επειδή έχω μπερδευτεί ακούς έναν ήχο από το μηχάνημα και 2ο ήχο από τα ηχεία;
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καταρχάς βάλε μια σύνδεση pro τελικο κο ηχεία χωρίς πηγη . Εάν ακου συντονισμό θέλει άνοιγμα το μηχάνημα να δεις εάν συντονίζει κάτι επειδή μιλάμε για 220 όμως το άνοιγμα το κάνει τεχνικός. Δοκιμαζεις και αντί για pro μια πηγή με ρυθμιστικό volume. Δυστυχώς ψιλιαζομαι ότι στις δοκιμές σου με ανοιχτό το μηχάνημα και βάλε βγάλε κάτι την άκουσε.... Επίσης επειδή έχω μπερδευτεί ακούς έναν ήχο από το μηχάνημα και 2ο ήχο από τα ηχεία;
ακουω ενα ηχο σαν coil whine μεσα στο μηχάνημα, πιθανον απο τροφοδοτικο, και μετα ξεκίνησα καποιες δοκμές με το ρευμα και το καλώδιο ρευματο, δλδ του έβαλα ευρωπαικο, το εβαλα μονο του στη πρίζα κλπ
Δεν εχω κανει βαλε βγαλε με τα μηχανημα ανοιχτα. απλα ανοιξα 1-2 φορές το τελικο χωρίς τα rca κουμπωμένα τη μια και αλλες 2 φορές με το κεντρικό ξεκουμπωτο.
Στο κεντρικο έχω θόρυβο αλλα θεωρω οτι φταίει το rca του κεντρικού. Με κουμπωμενο το rca του κεντρικου κανει θορυβο στο κεντρικό ηχειο, με ξεκούμπωτο δε κανει, ο θορυβος ακουγεται αν πας κοντα και βάλεις αυτι. Επίσης στο ανοιγμα και στο κλεισιμο ακουγεται ενα στιγμιαιο ανεπαισθητο buzz στα ηχεια και αμα το ξέρεις αλλιως πιθανον να μη το κατλάβεις κιολας. Επίσης να προσθέσω οτι το τελικο το έχω κάτω σε ράφι και το κεντρικο το έχω στο πάνω ράφι πανω σε Pads :whistling:
O προ ξεκινάει με μηδενικό ήχο... τώρα το έχω βάλει να ξεκινάει με πχ -70db
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
ακουω ενα ηχο σαν coil whine μεσα στο μηχάνημα, πιθανον απο τροφοδοτικο, και μετα ξεκίνησα καποιες δοκμές με το ρευμα και το καλώδιο ρευματο, δλδ του έβαλα ευρωπαικο, το εβαλα μονο του στη πρίζα κλπ
Δεν εχω κανει βαλε βγαλε με τα μηχανημα ανοιχτα. απλα ανοιξα 1-2 φορές το τελικο χωρίς τα rca κουμπωμένα τη μια και αλλες 2 φορές με το κεντρικό ξεκουμπωτο.
Στο κεντρικο έχω θόρυβο αλλα θεωρω οτι φταίει το rca του κεντρικού. Με κουμπωμενο το rca του κεντρικου κανει θορυβο στο κεντρικό ηχειο, με ξεκούμπωτο δε κανει, ο θορυβος ακουγεται αν πας κοντα και βάλεις αυτι. Επίσης στο ανοιγμα και στο κλεισιμο ακουγεται ενα στιγμιαιο ανεπαισθητο buzz στα ηχεια και αμα το ξέρεις αλλιως πιθανον να μη το κατλάβεις κιολας. Επίσης να προσθέσω οτι το τελικο το έχω κάτω σε ράφι και το κεντρικο το έχω στο πάνω ράφι πανω σε Pads :whistling:
O προ ξεκινάει με μηδενικό ήχο... τώρα το έχω βάλει να ξεκινάει με πχ -70db
Για τον θόρυβο στο κεντρικό το τσέκαρα φταίει το rca .. άλλαξα rca και δε τον κανει . Πάει αυτό ..
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Coil whine, το γράφεις συνέχεια . Θες να μας πείς ποιόν θόρυβο έχεις στον νού σου που τον ορίζεις έτσι ?
Γιατί τα πηνία δεν κάνουν θόρυβο. Είναι ήσυχα , συνήθως.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Το αναφέρουν για άλλους λόγους. Οτι και καλά δεν περνάει θόρυβο στο ρεύμα που τροφοδοτεί τα στάδια ενίσχυσης.
Το βάζουν πολλές εταιρίες, ή το έβαζαν .
Το κύκλωμα πριν τον μετασχηματιστή (το πάνω αριστερά με τον κύκλο) τι κάνει;
Το υπόλοιπο τροφοδοτικό . Ανόρθωση , σταθεροποίηση , πιθανόν και κάποιο φίλτρο. Κυκλωματικά είναι μετά από τον Μετ/στή.
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Coil whine, το γράφεις συνέχεια . Θες να μας πείς ποιόν θόρυβο έχεις στον νού σου που τον ορίζεις έτσι ?
Γιατί τα πηνία δεν κάνουν θόρυβο. Είναι ήσυχα , συνήθως.
αυτο που άκουγα από κάνα παλιό τροφοδοτικό. Σαν σφυριγματακι , Το πηνίο δονείται . Και βγάζει αυτό τον ψιλό ήχο
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Εκτός ρεύματος τον άνοιξες να σφίξεις βίδες εσωτερικά κτλ μπας και κάτι είναι λασκα;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top