περι dac ο λογος.

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Kυκλοφόρησε αργότερα,αλλά πιο καινούργιο (σαν dac chip κλπ) δεν είναι,δεν έχει κάποια βελτίωση,εκτός από τις περισσότερες συνδέσεις. Δεν έχει επίσης δυνατότητα και μεταβλητής εξόδου (με ρυθμιστικό έντασης),το έιχες αναφέρει πιο πάνω σαν πλεονέκτημα.

View attachment 259398 View attachment 259399
το ξέρω οτι το είχα αναφέρει ως πλεονέκτημα το ρυθμιστικό, διοτι έχω ενα εξτρα τελικό ήθελα να το κοτσάρω πάνω σε άλλο δωμάτιο στο μέλλον.
αρα γενικά τσάμπα τα 60 παραπάνω ασχέτος ρυθμιστικού...
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
το ξέρω οτι το είχα αναφέρει ως πλεονέκτημα το ρυθμιστικό, διοτι έχω ενα εξτρα τελικό ήθελα να το κοτσάρω πάνω σε άλλο δωμάτιο στο μέλλον.
αρα γενικά τσάμπα τα 60 παραπάνω ασχέτος ρυθμιστικού...
Για την χρήση που το θες τώρα, ναι μάλλον....... αλλά μπορεί στο μέλλον να χρησιμοποιήσεις και τις άλλες ψηφιακές συνδέσεις, ίσως και το bluetooth. Μπορείς επίσης να το συνδέσεις με ένα ifi zen can και αυτό με την σειρά του να στείλει σήμα στον τελικό και φυσικά να αποκτήσεις και έναν πολύ καλό ενισχυτή ακουστικών.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Για την χρήση που το θες τώρα, ναι μάλλον....... αλλά μπορεί στο μέλλον να χρησιμοποιήσεις και τις άλλες ψηφιακές συνδέσεις, ίσως και το bluetooth. Μπορείς επίσης να το συνδέσεις με ένα ifi zen can και αυτό με την σειρά του να στείλει σήμα στον τελικό και φυσικά να αποκτήσεις και έναν πολύ καλό ενισχυτή ακουστικών.
Να πω την αληθεια με χαλασε που δεν εναι roon tested δε το ηξερα, βρισκει στο roon ενα ifi (AMR)driver και παίζει μέσω synology χωρίς θέμα αλλα οχι native αλλα DOP. επίσης σε DSD αυτο που λένε δεν ισχύει μάλλον 6.1/11.3/12.3MHz γράφει στο ifi παίζει μονο μεχρι 5.6 οσο και ο denon οχι πως ακούω εκει πάνω ..αλλα κατεβασα 2 αρχεια για test έτσι για πλακα.
H ποιότητα ήχου σαφώς ειναι καλύτερη απο το εσωτερικό dac του 4700, τον οποίον ήχο ναι μεν ειναι πολύ καλός αλλα λίγο άψυχος και μικρός ευρος(αν το λέω καλα) στο κεντρικό είδωλο, στενή μουσική σκηνη και flaτ γενικά, στο zen ο ηχος ειναι ζεστός, ομορφες χροιες και κυλάει αβίαστα, γεμάτος σε όλα του
, τεσταρισμα και τα 2 σε pure direct.
Πάιζω με Tidal που έτσι κ αλλιως ηχητικά μου άρεσε εξαρχής σε σχέση με amazon στα ιδια format ως εκει που παίζει το amazon βέβαια και μπορώ να πω οτι έχω μείνει ικανοποιημενος με την επιλογή.
Για αρχή μια χαρα βεβαίως βεβαίως ακούω ευχάριστα.....θα ήθελα να ακούσω και κάτι καλύτερο βεβαια η να μου προταθεί ενα DAC πχ το cambridge audio dac 200m θα κάνει τη διαφορά?
Στα τριπλάσια σχεδόν χρήματα απο το Zen ποιες επιλογές θα μπορουσα να έχω και ας ειναι αγορά δικτυακή.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
Δύσκολα θα βρεις μέχρι 1.000 ευρώ καλύτερο από το ZEN ONE.

Μόνο με υπέρβαση σε κάτι σαν κι αυτό:


Μπορείς να πας και σε ολοκληρωμένη λύση streamer-DAC οπως αυτό (1.599ευρω)

 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Δύσκολα θα βρεις μέχρι 1.000 ευρώ καλύτερο από το ZEN ONE.

Μόνο με υπέρβαση σε κάτι σαν κι αυτό:


Μπορείς να πας και σε ολοκληρωμένη λύση streamer-DAC οπως αυτό (1.599ευρω)

κατι τετοιο ?

 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223

Μηνύματα
354
Reaction score
137
παιδια μου συμβαίνει το εξής το ifi zen signature one δεν αναγνωρίζει το USB πουθενα... ουτε στο roon ουτε στο pc... γενικά ανάβει αλλάζω εισόδους αλλα δεν λειτουργει το usb .. ειναι κανα μηνα που το έχω πάρει.
αλλαξα τοποθεσία dac και roon πριν καμια ώρα και απο τότε δε τα αναγνωρίζει πουθενά...
άλλα και καλώδια και το δικό του και ένα άλλο που χρησιμοποιούσα τίποτα τζίφος...
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
παιδια μου συμβαίνει το εξής το ifi zen signature one δεν αναγνωρίζει το USB πουθενα... ουτε στο roon ουτε στο pc... γενικά ανάβει αλλάζω εισόδους αλλα δεν λειτουργει το usb .. ειναι κανα μηνα που το έχω πάρει.
αλλαξα τοποθεσία dac και roon πριν καμια ώρα και απο τότε δε τα αναγνωρίζει πουθενά...
άλλα και καλώδια και το δικό του και ένα άλλο που χρησιμοποιούσα τίποτα τζίφος...
Τελικά το θέμα ηταν το usb δεν ανταποκρινόταν, άγνωστος λόγος . Μεσω του μαγαζιού που το πείρα και για να κερδίσω χρόνο με στείλανε την ίδια στιγμη στην Αντιπροσωπεία South S.. στη Δάφνη. Τα παιδιά εκεί παρα πολύ ευγενικά και εξυπηρετικά. Έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Διατεθειμένοι να απαντήσουν στις ερωτήσεις μου σχετικά. Η διάγνωση ηταν άμεση καθώς και η αντικατάσταση με ολοκαίνουριο. Θεωρώ οτι κάποια στιγμή θα πάω σε λίγο πιο ακριβό μηχάνημα της ifi. Δε παίζει ρόλο μόνο αν το μηχάνημα είναι ποιοτικο αλλά και το after sale για εμενα. Τελός καλό όλα καλα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.598
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top