περι dac ο λογος.

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.226
Καλημέρα σας,
Έχοντας ήδη χρησιμοποιήσει για 5 και πλέον έτη το mydac της Micromega στο παλιό μου σύστημα θα ήθελα την συμβουλή των πιο έμπειρων για το ποιο dac να προτιμήσω σαν πηγή σε ενεργά midfield ηχεία τα οποία δεν έχω ακόμη αγοράσει.
Οι επιλογές μου είναι μεταξύ ADAM AX8 series και Nubert X-4000 RC
Η όποια διαφορετική πρόταση είναι ευπρόσδεκτη


ZEN-dac-v2-fi.jpeg
 

Μηνύματα
291
Reaction score
581

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.226
Ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ αυτού και του Signature; ή απλά πρόκειται για marketing;
ΥΓ: Ηχητική διαφορά εννοώ
Υπάρχει διαφορά, λόγω καλύτερων υλικών και πιο μινιμαλ κυκλώματος, από απουσία σταδίου ακουστικών.
Η διαφορά όμως για να φανεί προϋποθέτει πολύ καλά συνοδά και full balanced σύνδεση.
 

Μηνύματα
291
Reaction score
581
Υπάρχει διαφορά, λόγω καλύτερων υλικών και πιο μινιμαλ κυκλώματος, από απουσία σταδίου ακουστικών.
Η διαφορά όμως για να φανεί προϋποθέτει πολύ καλά συνοδά και full balanced σύνδεση.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου :)
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.226
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου :)
Παρακαλώ.

Επίσης το Zen DAC Signature V2, συμπεριλαμβάνει (δωρεάν) ένα εξωτερικό αθόρυβο τροφοδοτικό iPower (των 75 ευρώ). Μόνο το τροφοδοτικό είναι καλή ηχητική αναβάθμιση.
Υπάρχουν στην αγορά και Zen DAC Signature V1 με δώρο το μεγαλύτερο τροφοδοτικό iPower-X (των 120 ευρώ).
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα έχω κάποια αρχείο dsd και παίζω απευθείας σε denon 4700 με dlna και heos , ισχύει ότι ο denon βγάζει dsd απευθείας μόνο σε direct η pure direct ενώ στο stereo και audyssey on κάνει downsaple και ας δειχνει dsd 5.6 η 2.8 μήπως είναι εικονικό . Να προβώ στην αγορά κάποιου φθηνού dac ?
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Κοίτα το μάνιουαλ του denon , ότι λέει .
Τι να το κάνεις το φθηνό dac ?
Το manual του denon δε λέει κάτι τέτοιο , το διάβασα σε ένα σχόλιο κάποιου σε ξένο forum και ήθελα να μάθω αν ισχύει .
λεω μήπως ένα zen είναι καλύτερο απότο εσωτερικό του denon
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Τι downsampling ισχυρίζεται πως κάνει; Αν το μετατρέπει σε pcm 24/96 δεν αλλάζει και τίποτα.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλημέρα, έχω βρει το cambridge audio magic dac 200m θα ήθελα να στήσω κάτι με roon η audrivana και tidal. αξίζει να πάω σε εξωτερικο dac των 400€ ή να παραμείνω σε οτι μπορει να παιξει ο denon 4700 ?και γιατι? αξίζει σαν dac ή να παω σε χαμηλότερη τιμή, πχ ifi zen signature v2 μήπως οι διαφορές απο 200- 1000€ ειναι απειροελάχιστες? έχετε να προτείνετε κατι άλλο σε παραπάνω η χρηματα πχ 600-700€ η ακόμα και πιο οικονομικο?
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Καλημέρα, έχω βρει το cambridge audio magic dac 200m θα ήθελα να στήσω κάτι με roon η audrivana και tidal. αξίζει να πάω σε εξωτερικο dac των 400€ ή να παραμείνω σε οτι μπορει να παιξει ο denon 4700 ?και γιατι? αξίζει σαν dac ή να παω σε χαμηλότερη τιμή, πχ ifi zen signature v2 μήπως οι διαφορές απο 200- 1000€ ειναι απειροελάχιστες? έχετε να προτείνετε κατι άλλο σε παραπάνω η χρηματα πχ 600-700€ η ακόμα και πιο οικονομικο?
αν δεν κάνω λάθος η τιμή για το 200Μ είναι πλέον 650 ευρώ και όχι 400, εκτός αν μιλάς για μεταχειρισμένο. Χρειάζεσαι τον ενισχυτή ακουστικών που έχει και τις άλλες ψηφιακές εισόδους και συνδέσεις (οπτική, ομοαξονική, bluetooth)? Νομίζω ότι το ifi zen signature V2, είναι πιο συμφέρουσα αγορά και ναι θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα από τον denon. Αν όμως δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις υπολογιστή, τότε μείνε όπως είσαι.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
αν δεν κάνω λάθος η τιμή για το 200Μ είναι πλέον 650 ευρώ και όχι 400, εκτός αν μιλάς για μεταχειρισμένο. Χρειάζεσαι τον ενισχυτή ακουστικών που έχει και τις άλλες ψηφιακές εισόδους και συνδέσεις (οπτική, ομοαξονική, bluetooth)? Νομίζω ότι το ifi zen signature V2, είναι πιο συμφέρουσα αγορά και ναι θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα από τον denon. Αν όμως δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις υπολογιστή, τότε μείνε όπως είσαι.
Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου , οχι δεν με ενδιαφέρουν τα ακουστικά, ουτε οπτική, ουτε ομοαξονικη. θα χρησιμοποιησω υπολογιστη, θα δοκιμασω audrivana και roon . επίσης προς το παρών παίζω dlna και κάποια αρχεία dsd στο denon
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου , οχι δεν με ενδιαφέρουν τα ακουστικά, ουτε οπτική, ουτε ομοαξονικη. θα χρησιμοποιησω υπολογιστη, θα δοκιμασω audrivana και roon . επίσης προς το παρών παίζω dlna και κάποια αρχεία dsd στο denon
αρα το ifi ειναι μονοδρομος.. απο οτι καταλαβαινω
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
αρα το ifi ειναι μονοδρομος.. απο οτι καταλαβαινω
Αρκεί να παίζεις μέσω υπολογιστή, λαπτοπ ή κάποιο android box με usb που είναι και η μοναδική είσοδο που έχει το ifi. Εγώ το έχω και με το sheild tv pro της Nvidia στο κυρίως σύστημα και έχω και στο γραφείο με λαπτοπ.
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
υπαρχει κάποιο αλλο ακομα αξιολογο μεχρι 800€ ?
επισης θα ήθελα να αναφέρω οτι το Synology dsm ver 6 που εχω αναγνωρίζει απ οτι λενε κανονικα το usb dac για συνδεση οποτε ειμαι καλυμενος απο αυτη τη μεριά, στο dsm 7 υπάρχει θέμα.
Επίσης το Zen signature v2 μπορει να συνδεθει απευθείας σε τελικό.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
αρα το ifi ειναι μονοδρομος.. απο οτι καταλαβαινω
Aν δεν θέλεις άλλες συνδέσεις παρά μόνο usb, αν δεν θέλεις ενισχυτή ακουστικών (αν και αργότερα προσθέτεις και ένα zen can με την balanced σύνδεση), θέλεις να αποφύγεις δικτυακές αγορές, θέλεις μια συσκευή επώνυμη και με υποστήριξη και στην χώρα μας, θέλεις τα ευρώ σου να μείνουν Ελλάδα σε κάποιον άνθρωπο του χώρου (το όποιο κέρδος έχει........) και δεν θέλεις να ξεπεράσεις τα 300 ευρώ....... ναι είναι μονόδρομος.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
για τα 800 ευρώ όμως αλλάζουν τα πράγματα........αλλά μιλάμε για σχεδόν τα τριπλάσια χρήματα.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
για τα 800 ευρώ όμως αλλάζουν τα πράγματα........αλλά μιλάμε για σχεδόν τα τριπλάσια χρήματα.
προτίμησα τελικα το ifi zen one signature..
δε ξέρω αν αξιζε τα 60 € παραπανω αλλα μου είπαν ειναι πιο καινούριο επίσης ειναι βολικη η οθονιτσα για τα khz χρωμα.. ευχομαι να έκανα καλή επιλογή. το blue tooth δε με ενδιαφέρει ουτε οι υπολοιπες συνδέσεις εκτος usb

στα 800€ δλδ τι προτείνεις? ποσο ακουστη διαφορα θα έχει , όλα ειναι σχετικά δλδ καλωδια ενωσεις κλπ?
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
προτίμησα τελικα το ifi zen one signature..
δε ξέρω αν αξιζε τα 60 € παραπανω αλλα μου είπαν ειναι πιο καινούριο επίσης ειναι βολικη η οθονιτσα για τα khz χρωμα.. ευχομαι να έκανα καλή επιλογή. το blue tooth δε με ενδιαφέρει ουτε οι υπολοιπες συνδέσεις εκτος usb

στα 800€ δλδ τι προτείνεις? ποσο ακουστη διαφορα θα έχει , όλα ειναι σχετικά δλδ καλωδια ενωσεις κλπ?
Kυκλοφόρησε λίγο αργότερα,αλλά πιο καινούργιο (σαν dac chip κλπ) δεν είναι,δεν έχει κάποια βελτίωση,εκτός από τις περισσότερες συνδέσεις. Δεν έχει επίσης δυνατότητα και μεταβλητής εξόδου (με ρυθμιστικό έντασης),το έιχες αναφέρει πιο πάνω σαν πλεονέκτημα.

iFi_ZEN-One-Signature_Photos_PCBS_-1.1-768x585.jpg
iFi_ZEN-DAC-Sig-V2_pcb_001-768x666.jpg



Στα 800 ευρώ,υπάρχουν επιλογές,αλλά μάλλον θα χρειαστεί δικτυακή αγορά και δεν ξέρω αν επιθυμείς κάτι τέτοιο.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top