περι dac ο λογος.

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Χρησιμοποιω ενα denon dvd 5000 το οποιο εχει 4 burr brown pcm 1704 απο το μαγικο 1998
Τα νέα dac chip, δεν είναι απλά θεωρητικά καλύτερα, αλλά τα φοράνε σε συσκευές (dac-streamers), με μεγαλύτερη ευελιξία και την δυνατότητα να αναπαράγουν κάθε είδους αρχείο. Από την στιγμή που το denon σου μπορεί να δουλέψει σαν dac (άρα μπορείς να του συνδέσεις υπολογιστή, streamer κλπ) και σε καλύπτει ο ήχος του, δεν χρειάζεται να ψαχτείς άλλο. Αν σου περισσεύει κάποιο παλιό λαπτοπ, πάρε ένα usb to coaxial μετατροπέα και άκου ότι αρχείο θέλεις ή όποια δικτυακή υπηρεσία σε βολεύει. Στην οπτική ψηφιακή είσοδο,ριξε ενα xiaomi box s για να αποκτήσεις και δυνατότητες streamer ,χωρίς να ανοίγεις τον υπολογιστή.
 
Last edited:

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
Τα νέα dac chip, δεν είναι απλά θεωρητικά καλύτερα, αλλά τα φοράνε σε συσκευές (dac-streamers), με μεγαλύτερη ευελιξία και την δυνατότητα να αναπαράγουν κάθε είδους αρχείο. Από την στιγμή που το denon σου μπορεί να δουλέψει σαν dac (άρα μπορείς να του συνδέσεις υπολογιστή, streamer κλπ) και σε καλύπτει ο ήχος του, δεν χρειάζεται να ψαχτείς άλλο. Αν σου περισσεύει κάποιο παλιό λαπτοπ, πάρε ένα usb to coaxial μετατροπέα και άκου ότι αρχείο θέλεις ή όποια δικτυακή υπηρεσία σε βολεύει. Στην οπτική ψηφιακή είσοδο,ριξε ενα xiaomi box s για να αποκτήσεις και δυνατότητες streamer ,χωρίς να ανοίγεις τον υπολογιστή.
καλημερα και ευχαριστω για την αναλυση. η αληθεια ειναι πως ηδη χρησιμοποιω το denon σαν dac. Η αναζητηση ηταν για ενα δευτερο μετατροπεα για το δευτερο συστημα που εχω στησει. Και οντως καλομαθημενος με τον ηχο του denon εψαχνα κατι αναλογο. η αληθεια ειναι πως ημουν ετοιμος να ξαναπαρω ενα αλλα ειναι πολυ ογκωδες και 17 κιλα. και εχει πολυ ευαισθησια στην ψηφιακη εισοδο αναλογως την πηγη.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
καλημερα και ευχαριστω για την αναλυση. η αληθεια ειναι πως ηδη χρησιμοποιω το denon σαν dac. Η αναζητηση ηταν για ενα δευτερο μετατροπεα για το δευτερο συστημα που εχω στησει. Και οντως καλομαθημενος με τον ηχο του denon εψαχνα κατι αναλογο. η αληθεια ειναι πως ημουν ετοιμος να ξαναπαρω ενα αλλα ειναι πολυ ογκωδες και 17 κιλα. και εχει πολυ ευαισθησια στην ψηφιακη εισοδο αναλογως την πηγη.
To δεύτερο σύστημα τι θα έχει σαν πηγή όμως? Ποια συσκευή θα εκτελεί χρέη ψηφιακού transport και φυσικά από τι αποτελείται αυτό το σύστημα? Το επίπεδο των συσκευών και οι απαιτήσεις από αυτό, θα καθορίσουν στο να επιλεγεί ένα dac.
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
To δεύτερο σύστημα τι θα έχει σαν πηγή όμως? Ποια συσκευή θα εκτελεί χρέη ψηφιακού transport και φυσικά από τι αποτελείται αυτό το σύστημα? Το επίπεδο των συσκευών και οι απαιτήσεις από αυτό, θα καθορίσουν στο να επιλεγεί ένα dac.
μονο σημα απο mac?usb
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα και από μένα. Όντως στο παρελθόν κάτοχος του πολύ καλού TEAC UD-501 για μένα ήταν και είναι ένα DAC αναφοράς. Τελευταία στην ανάγκη να βάλω κάτι μικρό να οδηγήσει τα ενεργά του γραφείου αγόρασα το μικρό Topping D10S. Απλά ηχητική εκπληξη εφάμιλλη του teac και ας έχει το ένα δέκατο της τιμής του σαν αγορά καινούργιου και επίσης το ένα δέκατο της κατασκευής του teac. Αυτή είναι η προσωπική μου ακουστική άποψη συγκρίνοντας στο ίδιο σύστημα αλλάζοντας απλά το dac στην αλυσίδα.
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
Αν καποιος πουλαει teac ud-501 σε λογικη τιμη στειλτε μηνυμα! Εχω καταληξει εκει μετα απο πολυ research (σχετικα με τα γουστα μου παντα!)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αν καποιος πουλαει teac ud-501 σε λογικη τιμη στειλτε μηνυμα! Εχω καταληξει εκει μετα απο πολυ research (σχετικα με τα γουστα μου παντα!)
Πριν από λίγο καιρό έδωσα το δικό μου. Τιμή 250 οπότε παίρνεις μια γεύση αξίας περίπου για το μοντέλο. Τιμή πολύ μικρότερη από την ηχητική αξία του. Άνοιξε ανάλογη όμως αγγελία στις αγγελίες των πηγών για την αναζήτηση σου.
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
Πριν από λίγο καιρό έδωσα το δικό μου. Τιμή 250 οπότε παίρνεις μια γεύση αξίας περίπου για το μοντέλο. Τιμή πολύ μικρότερη από την ηχητική αξία του. Άνοιξε ανάλογη όμως αγγελία στις αγγελίες των πηγών για την αναζήτηση σου.
ευχαριστω!
 



Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Ένα πρόσφατο ριβιού για το ολοκαίνουργιο Zen ONE Signature:

ifi-audio-zen-one-signature-dac-review

Final thoughts
Other devices in your audio set-up might come and go, but the ZEN One Signature DAC has been designed to be a future-proof “everything” DAC that can remain in your headphone or stereo set-up long into the future. It’s ready for any conceivable flavour of digital file, and its balanced topology makes it a viable contender for partnering with any number of high-end devices in your audio chain. Add stong Bluetooth performance to the equation along with compatibility with the latest hi-res codecs and you’ll be hard-pressed to want for much more out of your standalone DAC.

The iFi Audio ZEN One Signature DAC packs more into one little case in terms of features and performance than a DAC of this size has any right to - and this simply makes it superb value.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ενδιαφερθηκα αργα δυστυχως! Να ρωτησω σε τι εγινε το upgrade?
Σαν δικάναλο, πέρασα στο smsl m500. Για πολυκάναλο που χρειάζομαι πλέον ( μιας που έχω μετατρέψει τα ηχεία μου σε ενεργά και χρειαζόμουν ένα all in one μηχάνημα ), minidsp 2x4HD.
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
Οπως ανέφερα ποιο πανω χρησιμοποιώ σαν dac στο ενα συστημα μου ενα denon DVD 5000. Καποια στιγμη λογω αλλαγης χωρου αναγκαστηκα να στελνω το σημα απο το mac μου ασυρματα μεσω airport express και με οπτικο καλωδιο στο dac. Περα απο το θεμα του downsampling σε 44khz αρχισα να εχω θορυβο που ειναι αφορητος αν και ακουγεται ανεπαισθητα σαν στατικο (ισως Jitter)

Σκεφτομουν να παρω ενα xiomi mi box να στελνω το σημα αντι του airport express με την ελπιδα πως ειναι αυτος ο ενοχος. Ισως να ειναι μια λυση? Η απλα μαζευει θορυβο το οπτικο καλωδιο;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Η απλα μαζευει θορυβο το οπτικο καλωδιο;
Δεν υφίσταται αυτό που λες, να υπεισέρχεται δηλαδή θόρυβος στο οπτικό καλώδιο. Ο θόρυβος μπαίνει είτε πριν, είτε μετά.

Έχεις κάποια άλλη συσκευή που μπορείς να συνδέσεις πάνω στο DAC με τον ίδιο τρόπο για να δεις αν το πρόβλημα υπάρχει και πάλι ή όχι;
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
Δεν υφίσταται αυτό που λες, να υπεισέρχεται δηλαδή θόρυβος στο οπτικό καλώδιο. Ο θόρυβος μπαίνει είτε πριν, είτε μετά.

Έχεις κάποια άλλη συσκευή που μπορείς να συνδέσεις πάνω στο DAC με τον ίδιο τρόπο για να δεις αν το πρόβλημα υπάρχει και πάλι ή όχι;
Πιστευω πως ο θορυβος ειναι απο το airport express αλλα πρεπει να το δοκιμασω σε αλλη συσκευη.
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
225
Reaction score
77
Το προβλημα λυθηκε μετακινωντας το μακρια απο καποια καλωδια τροφοδοσιας. Αλλα μηπως γενικα το xiomi ειναι καλυτερη λυση σαν ενδιαμεσο streamer?
 



Μηνύματα
287
Reaction score
581
Καλημέρα σας,
Έχοντας ήδη χρησιμοποιήσει για 5 και πλέον έτη το mydac της Micromega στο παλιό μου σύστημα θα ήθελα την συμβουλή των πιο έμπειρων για το ποιο dac να προτιμήσω σαν πηγή σε ενεργά midfield ηχεία τα οποία δεν έχω ακόμη αγοράσει.
Οι επιλογές μου είναι μεταξύ ADAM AX8 series και Nubert X-4000 RC
Η όποια διαφορετική πρόταση είναι ευπρόσδεκτη
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top