στροφες πικαπ


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...μια υποψια την εχεις οτι κατι δε πάει καλα με αυτο το αλμπουμ.
Απλα εχω (και) την επανεκδοση... Που καταντα ανεκδοτο. 🐒
 


ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
πάμε ένα ...ποτ-πουρί! :p

Στροφές
=====================
Θέλω απόψε να μετρήσω τις στροφές, στροφές αντρίκειες
Το χάσιμο που έχεις πως ν αντέξω αφού εγώ, έχω mk2
Θέλω απόψε να μετρήσω τις στροφές, στροφές αντρίκειες
Το χάσιμο που έχεις πως ν αντέξω αφού εγώ, έχω mk2

Κι όπως θα μετράω τις στροφές εσύ αν θέλεις κοίταζε με
Τα μάτια σου δυο μαχαιριές και εκεί επάνω στο πικαπ αποτελείωσε με
Κι όπως θα μετράω τις στροφές εσύ αν θέλεις κοίταζε με
Τα μάτια σου δυο μαχαιριές και εκεί επάνω στο πικαπ αποτελείωσε με

Γαρδένια-Ρίξε λάδι στο καντήλι (πηγάδι)
======================
Ρίξε λάδι στο πηγάδι πριν να τρελαθώ
κι άναψε μου τις λυχνίες για να ζεσταθώ
κι άναψε μου τις λυχνίες για να ζεσταθώ

Ένα πικάπ η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν κράτησε.
Για ένα streamer απόψε πάω μες στη λησμονιά.
Μη φοβάσαι, σ’ αγαπάω για παντοτινά,
μη φοβάσαι, σε γυρνάω για παντοτινά.

Ζεϊμπεκιές δεν έχουν μεγάλη πέραση πια, κάτι σε trap ρίξε
:dance2: :gamer: :acute::):boast:
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
Η τάση του δικτύου αν δεν ειναι 230, αλλά 225 ή 235 επηρεάζει το AC τροφοδοτικό με εισοδο 230 και έξοδο 24 και κατ'επέκταση τις στροφές του μοτερ;; αν ναι θα μπορουσε κάποιος να βαλει πριν το τροφοδοτικό ένα dimmer πηνίου και να ρυθμίζει (χωρίς κάποιο πρόβλημα) τελικά την ταχύτητα όπως στα DC ;;;;
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Η τάση του δικτύου αν δεν ειναι 230, αλλά 225 ή 235 επηρεάζει το AC τροφοδοτικό με εισοδο 230 και έξοδο 24 και κατ'επέκταση τις στροφές του μοτερ;; αν ναι θα μπορουσε κάποιος να βαλει πριν το τροφοδοτικό ένα dimmer πηνίου και να ρυθμίζει (χωρίς κάποιο πρόβλημα) τελικά την ταχύτητα όπως στα DC ;;;;
Όχι, η συχνότητα περιστροφής του πικάπ δεν (πρέπει να) επηρρεάζεται από τις μεταβολές τάσης τροφοδοσίας. Αν το πικάπ χρησιμοποιούσε κάτι από το ρεύμα για τη ρύθμιση της ταχύτητας περιστροφής, αυτό θα μπορούσε να είναι μόνο η συχνότητά του εναλλασόμενου ρεύματος δηλ. τα συνήθως πολύ σταθερά 50,00 ± 0,01 Hz (σε άλλες χώρες 60 Hz). Δεν γνωρίζω βέβαια αν πράγματι υπάρχουν τέτοιες υλοποιήσεις.
 



Μηνύματα
155
Reaction score
117
Το AC μοτέρ στα πικάπ είναι σύγχρονα και στηρίζονται στη συχνότητα του ρεύματος.
υπάρχει σταθεροποιητής συχνότητας;;;; !!!
και ενα τελευταίο. ο ιμάντας αν είναι ένας ή δύο, χαλαρός ή σφιγκτός, επηρεάζει τις στροφές και πως;;;
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
τελικα εβαλα παλι τους 2 παλιους ιμαντες, 'εσπρωξα' λιγο το μοτερ προς το πλατω, καθαρισα καλα, ειμαι στις 33.8 στροφες, δε βαριέσαι, καλα είναι, χαχα :)
εχω εξάλλου και το SME 20/2 που ρυθμίζονται τα πάντα μια χαρά....:p:p
 





Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Γιατί να θέλει κάποιος να μπλέξει με ιμάντες όταν υπάρχουν direct drive εξαιρετικά; Στις κασέτες που γενικά δε βρίσκεις direct drive ελάτε να μας ρωτήσετε κι εμάς πόσο παίδεμα έχει να αλλάξεις ιμάντες βρίσκοντας τους σωστούς και μετά να πρέπει να καλιμπράρεις και τις στροφές γιατί ειδικά στα παλιά μηχανήματα ποτέ δεν επανέρχονται οι στροφές εντελώς απλά και μόνο με αλλαγή ιμάντα αλλά θέλουν γενικότερη συντήρηση.

Γιατί να θέλω τέτοια μπλεξίματα και στο πικάπ;
 

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Αμα δεν εχεις τι να κανεις πρεπει κατι να βρεις αλλαζεις τον ιμαντα και λες στον εαυτο σου κοιτα να δεις ρε γαμωτο πως δεν το ειχα σκευτει τοσο καιρο, εν τω μεταξυ ομως το οποιο αποτελεμα στην προκειμενη περιπτωση δεν οφειλετα στυην αλλαγη του ιμαντα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top