τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

Μηνύματα
262
Reaction score
135
bi amping οπότε επί δύο αλλά επειδή ο mk τα παίζει και μόνος του σε μέτριες εντάσεις μπορεί αρχικά να μου φτάσουν τα είκοσι
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Γιατί δε βάζεις τον ενισχυτή πίσω από το ηχείο, ώστε να θες μισό μέτρο καλώδιο;

Ε;
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
το θέμα έχει τελειώσει ευχαριστώ όλους και όσο για τις αλλαγές από σεπτέμβριο καιρού επιτρέποντος διότι τώρα η μόνη πορεία είναι αυτή προς τη θάλασσα.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
"γιατί δεν βάζεις τον ενισχυτή πίσω από το ηχείο" καλή ιδέα καλύτερα ένα μακρύ interconnect παρά ηχείων.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
εφόσον τα τοποθετήσεις και τα οδηγήσεις σωστά, για 12 τετραγωνικά χώρο μπορεί να μην χρειάζεσαι subwoofer
 




Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Κι εγώ. Μάλιστα θα ήθελα να κάνω ένα πείραμα μια μέρα,. Να κουβαλήσω sub και τα 2 ηχεία στο WC, να δω πώς ακούγονται. Αλλά βαριέμαι τα κουβαλήματα.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Κι εγώ. Μάλιστα θα ήθελα να κάνω ένα πείραμα μια μέρα,. Να κουβαλήσω sub και τα 2 ηχεία στο WC, να δω πώς ακούγονται. Αλλά βαριέμαι τα κουβαλήματα.
Κάνε ένα άλλο πείραμα που είναι άξιο θαυμασμού για το πώς λειτουργούν οι κανόνες της φυσικής. Βάλε τα ηχεία σου με το σαμπακι που έχεις σε ένα χώρο με μήκος 10 μέτρα και άλλο τόσο πλάτος να μείνεις Πάκης.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οι εταιριες που φτιαχνουν σαμπ με μικρη διαμετρο γουφερ, για καοιο λογο τα κανουν. Λετε να αναφέρονται σε μικρα δωματια? Ξεκουραζουν μ αυτό τον τροπο το εργο των ηχειων και η οδηγηση τους γινεται ευκολοτερη?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οι εταιριες που φτιαχνουν σαμπ με μικρη διαμετρο γουφερ, για καοιο λογο τα κανουν. Λετε να αναφέρονται σε μικρα δωματια? Ξεκουραζουν μ αυτό τον τροπο το εργο των ηχειων και η οδηγηση τους γινεται ευκολοτερη?
Είναι απόρροια του...καπιταλιστικού συστήματος με την Αρχή της υπεραξίας που το συνοδεύει.Υπό το σκεπτικό να καταστήσουν πιο ελκυστικές τις υποβαθύφωνες μονάδες στον χρήστη ενθαρρύνοντάς τον κιόλας να προμηθευτεί μεγαλύτερο πλήθος...;)
 



Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Κάνε ένα άλλο πείραμα που είναι άξιο θαυμασμού για το πώς λειτουργούν οι κανόνες της φυσικής. Βάλε τα ηχεία σου με το σαμπακι που έχεις σε ένα χώρο με μήκος 10 μέτρα και άλλο τόσο πλάτος να μείνεις Πάκης.
Τέτοιο χώρο δεν έχω, αλλά θα ήθελα να κάνω ένα πείραμα στην ταράτσα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κάνε ένα άλλο πείραμα που είναι άξιο θαυμασμού για το πώς λειτουργούν οι κανόνες της φυσικής. Βάλε τα ηχεία σου με το σαμπακι που έχεις σε ένα χώρο με μήκος 10 μέτρα και άλλο τόσο πλάτος να μείνεις Πάκης.
Ακόμα και σε τέτοια περίπτωση όμως,η ενδεδειγμένη απόσταση ακρόασης θα εξακολουθούσε να εξαρτάται από τα μεγέθη των εμπλεκόμενων woofer.
Τέτοιο χώρο δεν έχω, αλλά θα ήθελα να κάνω ένα πείραμα στην ταράτσα.
Για να την έκανες ΄΄ταράτσα΄΄ στην ταράτσα θα χρειαζόσουν μονάδες...PA.:)
Διότι θα είχες τότε να διαχειριστείς συνθήκες ΄΄ελεύθερου πεδίου΄΄.
Εάν διέθετες εγκατεστημένη και πέργκολα για σκιά,θα είχες τότε και κάποια περιττή ενέργεια από αξονικό ιδιορρυθμό ανάμεσα σε δάπεδο και σκέπαστρο.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Επειδή έχω πειραματιστεί ο ίδιος υπό ανάλογες συνθήκες,θα ανέμενα να έχεις εξαιρετική στερεοφωνική σκηνή,βαθμό ανάλυσης και μικροδυναμική συμπεριφορά σε συνάρτηση με την ενεργειακή σύσταση και στάθμη από το θόρυβο περιβάλλοντος και χαμηλές αξιοπρεπέστερες όσο θα μειωνόταν η απόσταση ακρόασης.

Κρατάς υπόψιν ότι οι μέσες συνεχόμενες στάθμες στη θέση ακρόασης παύουν να υποστηρίζονται από πεδίο αντήχησης,πλην όμως οι δυναμικές κορυφώσεις θα μπορούσαν να γίνονται εξίσου αντιληπτές αν όχι και ωραιότερα,αφού αφενός μεν δεν υποστηρίζονται από πεδίο αντήχησης,αφετέρου δε θα εξέλιπε καθυστερημένη και παρασιτική ενέργεια από ανακλαστικές συνιστώσες.

Η απόδοση στο μακροδυναμικό τομέα θα επηρεαζόταν περαιτέρω και από το γεγονός ότι δεν θα υφίσταται κάποιο κέρδος χώρου πάνω στις πρώτες οκτάβες.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Τέτοιο χώρο δεν έχω, αλλά θα ήθελα να κάνω ένα πείραμα στην ταράτσα.
Η ταράτσα δεν έχει boundaries με αποτέλεσμα να ισχύει αυτό που λέει ο Bhutia παραπάνω.
Ακόμα και σε τέτοια περίπτωση όμως,η ενδεδειγμένη απόσταση ακρόασης θα εξακολουθούσε να εξαρτάται από τα μεγέθη των εμπλεκόμενων woofer.
Αυτο εννοείται αλλά θα μπορούσε να σπάσει ο κανόνας τον δύο σαμπ ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top