τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
συμπερασματικά για το set up του δωματίου μπορεί να γίνει και κάποιος συμβιβασμός αλλά για το ηχοσύστημα στο σαλόνι θέλω το συντομότερο δυνατόν να προσθέσω δύο sub svs sb1000 ένα δίπλα σε κάθε ηχείο όχι γιατί δεν οδηγούνται καλά τα ηχεία αλλά για να μην έχω μεγάλους περιορισμούς στη θέση ακρόασης
Υποψιάζομαι ότι θες ν'αποκτήσεις τα SB-1000 επειδή θα έκανες μ'εκείνα σύνδεση hi-level,τη στιγμή που κατά τη γνώμη μου θα χρειαζόσουν για το setup των SCM-40 τουλάχιστον SB-2000,τα οποία όμως δεν επιδέχονται σύνδεση hi-level...Windmill η υπόθεσις...;)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
συμπερασματικά για το set up του δωματίου μπορεί να γίνει και κάποιος συμβιβασμός αλλά για το ηχοσύστημα στο σαλόνι θέλω το συντομότερο δυνατόν να προσθέσω δύο sub svs sb1000 ένα δίπλα σε κάθε ηχείο όχι γιατί δεν οδηγούνται καλά τα ηχεία αλλά για να μην έχω μεγάλους περιορισμούς στη θέση ακρόασης
Οι προτάσεις της SVS
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
έτσι ακριβώς φίλε "bhutia" αν μου επιτρέπεις την έκφραση" διότι εκτός από το οικονομικό δεν θα ήθελα να περάσω το σήμα line του προ μέσα από κανένα sub να υπενθυμίσω ότι η πηγή είναι αναλογική και δεν θέλω μετατροπή του σήματος σε ψηφιακό και τούμπαλιν. κάτι ακόμα απ ότι έχω πληροφορηθεί υπάρχει και η λύση του dsp για το set up bi ambing που έχω στα 40 αλλά και πάλι θα έχω μετατροπή σήματος αφενός και δεν ξέρω να το ρυθμίσω αφετέρου διότι είναι πολύπλοκο και είμαι σίγουρος ότι θα έπρεπε να επικοινωνήσω με την atc τις ενδεδειγμένες τιμές αποκοπής χρόνους φάσεις κτλ
 


Μηνύματα
262
Reaction score
135
γράφω αυτό που είναι διότι έχω αρκετά και καλά βινύλια
[DOUBLEPOST=1565439509][/DOUBLEPOST]εξάλλου υπάρχει και ψηφιακή πηγή στο άλλο setup
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
γράφω αυτό που είναι διότι έχω αρκετά και καλά βινύλια
Και καλά κανεις. Να τα ακούς να ευχαριστιέσαι, αλλά γνωρίζοντας πως πρόκειται για σαφώς υποδεέστερο μέσο.
Και να αρχίσεις να σκέφτεσαι καλύτερους τρόπους αναπαραγωγής μουσικής στο βασικό σου σεταπ, οι οποίοι επιπλέον θα σου επιτρέψουν και την ενσωμάτωση σαμπ,
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
και για να μην έρθουμε σε αντιπαράθεση για το ποιο είναι καλύτερο και τα δύο είναι καλά αλλά για διαφορετικούς λόγους.
[DOUBLEPOST=1565440367][/DOUBLEPOST]για να χτυπήσω το αναλογικό χρειάζομαι άλλο σεταπ και αρκετά χρήματα που δεν διαθέτω για την ώρα γι αυτό και προσπαθώ να το φτιάξω στο δωμάτιο για να μειώσω το budget.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
αν ξεκινούσα τώρα θα πήγαινα σίγουρα σε ψηφιακά αλλά ο χρόνος δεν γυρίζω πίσω και που να ξεφορτώνεσαι πέντε βελόνες δύο πικαπ δύο φώνο και κάπου 600 βινύλια και με τι απώλειες"οικονομικές".
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αν ξεκινούσα τώρα θα πήγαινα σίγουρα σε ψηφιακά αλλά ο χρόνος δεν γυρίζω πίσω και που να ξεφορτώνεσαι πέντε βελόνες δύο πικαπ δύο φώνο και κάπου 600 βινύλια και με τι απώλειες"οικονομικές".
Δεν σου πρότεινα ξεφόρτωμα. Σου πρότεινα να τα ακούς και να τα ευχαριστιέσαι. Κράτα τα και αυτά.

Αλλά για να εκμεταλλευτείς πλήρως τα καλά σου ηχεία πρέπει να προσθέσεις καλύτερη πηγή.

Για να το πω πιο ξεκάθαρα, δεν υπάρχει λογος να σε απασχολεί η AD/DA μετατροπή όταν ξεκινάς με πηγή περιορισμένων δυνατοτήτων.

Επιπλέον, μάλλον δεν έχεις καν room eq software, οπότε πιθανότατα ακούς με +-8db (επιεικώς) στα μπάσα. Η AD/DA μετατροπή είναι ψύλλος στα άχυρα υπό αυτές τις συνθήκες.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
οκ το απόγευμα θ ανεβάσω μια φώτο με τη γωνίτσα του αναλογικού να μου πείτε μια γνώμη κ ελπίζω μελλοντικά η προσθήκη ενός καλού ψηφιοαναλογικού μετατροπέα για σύνδεση με τον υπολογιστή να βοηθήσει έτσι για αρχή " το arcam που έχω τώρα δεν χτυπάει το αναλογικό άσε που το θέλω για το δωμάτιο".
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ψύλλος στα άχυρα
Μάλλον έπρεπε να χρησιμοποιήσω εκείνο με το κουνούπι και την καμήλα. Ταίριαζε καλύτερα.

Σκέφτηκα να αποφύγω το άλλο με τα τρένα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
οκ το απόγευμα θ ανεβάσω μια φώτο με τη γωνίτσα του αναλογικού να μου πείτε μια γνώμη κ ελπίζω μελλοντικά η προσθήκη ενός καλού ψηφιοαναλογικού μετατροπέα για σύνδεση με τον υπολογιστή να βοηθήσει έτσι για αρχή " το arcam που έχω τώρα δεν χτυπάει το αναλογικό άσε που το θέλω για το δωμάτιο".
Σε λίγο θα σου πούμε και για μικρόφωνο και διόρθωση.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Οι γνώμες μετράνε. Διότι ο καθένας μας έχει μια εμπειρία για τον χώρο του και τα μηχανήματά του. Καλό είναι λοιπόν να αναφέρουμε τις απόψεις μας.
Στον χώρο μου λοιπόν, ο οποίος είναι μικρός και ... εξόχως προβληματικός, υπάρχει ένα σετ από: marantz 7009 & chario cygnus.
(αναφέρω το ηχείο διότι και αυτό βάσει του κατασκευαστή κατεβαίνει μέχρι τους 50κύκλους +-3db).

Η καλύτερη απόδοση επιτυγχάνεται σε συνδυασμό με ένα sub yamaha yst 315 που έχω (για τα σημερινά δεδομένα, χαμηλής απόδοσης) και αποκοπή στα 80hz. (Βλέπω αλλαγή με τον ερχομό του Φθινοπώρου).
Για χαμηλές - μεσαίες εντάσεις, ίσως δεν είναι εμφανής η διαφορά, όμως σε πιο υψηλές εντάσεις υπάρχει εντυπωσιακή διαφορά προς το καλύτερο. Έτσι καταλήγω και εγώ στο συμπέρασμα ότι το sub κρίνεται απαραίτητο.
Σε ηχεία όμως που κατεβαίνουν χαμηλά, γύρω στους 30-35 κύκλους..... εκεί το συζητάμε !
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ο χώρος στον οποίο βρίσκεται το ηχοσύστημα μαζί με τη θέση ακρόασης καλύπτουν ένα χώρο διάστασης 3.2 επί πέντε σχήματος ορθογωνίου παραλληλογράμμου τα ηχεία βρίσκονται τοποθετημένα στη μικρή διάσταση σε απόσταση 2.4 από τους κώνους κάπου 80 εκατοστά από τους πίσω τοίχους με μικρό toe in η θέση ακρόασης βρίσκεται στα δυόμισι μέτρα καμιά φορά φέρνω την πολυθρόνα πιο κοντά και ακούω μόνο με τον ένα ενισχυτή" επίσης οι τελικοί έχουν τη δική τους ασφάλεια με εξάρι καλώδιο απλό ηλεκτρολογικό που έχω φτιάξει εγώ. να συμπληρώσω ότι ο χώρος μετά τα πέντε μέτρα ανοίγει αρκετά με τοποθετημένα αρκετά πράγματα και δεν ενδείκνυται" όπως καταλαβαίνετε δεν έχω πολλές επιλογές.
[DOUBLEPOST=1565453838][/DOUBLEPOST]το άλλο πικαπ μαζί με το φώνο είναι παροπλισμένα λόγω χώρου
 

Attachments



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ο χώρος στον οποίο βρίσκεται το ηχοσύστημα μαζί με τη θέση ακρόασης καλύπτουν ένα χώρο διάστασης 3.2 επί πέντε σχήματος ορθογωνίου παραλληλογράμμου τα ηχεία βρίσκονται τοποθετημένα στη μικρή διάσταση σε απόσταση 2.4 από τους κώνους κάπου 80 εκατοστά από τους πίσω τοίχους με μικρό toe in η θέση ακρόασης βρίσκεται στα δυόμισι μέτρα καμιά φορά φέρνω την πολυθρόνα πιο κοντά και ακούω μόνο με τον ένα ενισχυτή" επίσης οι τελικοί έχουν τη δική τους ασφάλεια με εξάρι καλώδιο απλό ηλεκτρολογικό που έχω φτιάξει εγώ. να συμπληρώσω ότι ο χώρος μετά τα πέντε μέτρα ανοίγει αρκετά με τοποθετημένα αρκετά πράγματα και δεν ενδείκνυται" όπως καταλαβαίνετε δεν έχω πολλές επιλογές.
[DOUBLEPOST=1565453838][/DOUBLEPOST]το άλλο πικαπ μαζί με το φώνο είναι παροπλισμένα λόγω χώρου

τα ηχεία είναι κολημενα στους πλαινους τοίχους.πρεπει να απομακρυνθούν.επισης για τα sub μετραη το σύνολο του χώρου όχι μονο όσο καταλαμβάνει το σύστημα
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
κι έγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να δώσω άλλα χρήματα και να το αφήσω ως έχει για να παίζω τα βινύλια μου
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
κι έγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να δώσω άλλα χρήματα και να το αφήσω ως έχει για να παίζω τα βινύλια μου
νομίζω έχεις πολλά να βελτίωσης πριν φτάσεις να δώσεις αλλα χρήματα.

δεν ξεκινάς με φωτό όλο το χώρο να δούμε αν μπορεί να στηθει καλύτερα;
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
μπορεί να στηθεί καλύτερα όμως δεν ζω μόνος μου και αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να μην ενοχλώ πάντως δεδομένων τον συνθηκών η συνέργεια των μηχανημάτων είναι πολύ καλή και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top