τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τώρα το μόνο που μένει είναι η αποκρυπτογράφηση των δεδομένων επί του πρακτέου είδομεν
Post automatically merged:

Αυτή υπολογίζεται σε κάθε περίπτωση ευκόλως λαμβάνοντας ως χρονικό σημείο ΄΄μηδέν΄΄ το πιο απομακρυσμένο κανάλι sub ως προς τη θέση ακρόασης - εφόσον κατά κανόνα είναι τα sub που απέχουν περισσότερο απ'ότι τα κύρια ηχεία - και καθυστερώντας τις υπόλοιπες μονάδες.Για τον υπολογισμό της καθυστέρησης σε χιλιοστά δευτερολέπτου θα έχεις ως παρονομαστή του κλάσματος μια χονδρική ταχύτητα του ήχου ίση προς 344 μέτρα ανά δευτερόλεπτο και ως αριθμητή τη διαφορά απόστασης σε μέτρα (λ.χ. 0,8 για 80 εκατοστά) των υπόλοιπων στοιχείων (κύρια ηχεία και το δεύτερο sub όταν φτάσεις στην απόκτησή του ) σε σχέση με την απόσταση της πιο απομακρυσμένης ως προς τη θέση ακρόασης πηγής ήχου.Η δεκαδική τιμή που θα προκύψει πρέπει ν'αναχθεί σε χιλιοστά δευτερολέπτου
εάν προγραμματίσουμε σωστά με αυτά τα δεδομένα το dsp πιθανά να μην χρειαστεί το μικρόφωνο?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.714
Γεια σας. Είναι το πρώτο μου μήνυμα.
Είμαι μπερδεμένος για το τι να αγοράσω.
Ενεργά ηχεία ή παθητικά;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τώρα το μόνο που μένει είναι η αποκρυπτογράφηση των δεδομένων επί του πρακτέου είδομεν
Post automatically merged:


εάν προγραμματίσουμε σωστά με αυτά τα δεδομένα το dsp πιθανά να μην χρειαστεί το μικρόφωνο?
Μικρόφωνο και μετρήσεις θα σου χρησιμεύσουν ούτως ή άλλως σε ακόλουθο στάδιο για τη συνοδό παραμετρική ισοστάθμιση που συνήθως χρειάζεται.Κατά τη διαδικασία αυτής θα κληθείς να μετριάσεις τυχόν χαρακτηριστικές τονώσεις σε διάφορες ζώνες κάτω από τη συχνότητα Schroeder,αφήνοντας όμως απείρακτες τυχόν υποχωρήσεις.

Η ορθή τοποθέτηση για δεδομένο χώρο και το πλήθος των sub είναι που μετριάζουν τις δεύτερες.

Ο ίδιος έχω προβεί ορισμένες φορές που δεν είχα εξοπλισμό διαθέσιμο σε μετρήσεις ΄΄παλαιάς σχολής΄΄ χωρίς UMIK αλλά με αρχεία διαδοχικών τόνων σε βήματα του 1 Hz,ντεσιμπελόμετρο κανονικό με βαθμονομημένο το ενσωματωμένο του μικρόφωνο,καταγραφή των επιμέρους δεδομένων από τις στάθμες και μπόλικη...υπομονή.
Μη λησμονήσω και την...εμπιστοσύνη στην επίπονη μεθοδολογία που ακολουθήθηκε.Δεν θα το συνιστούσα όμως σε...φυσιολογικούς χρήστες.:D
Γεια σας. Είναι το πρώτο μου μήνυμα.
Είμαι μπερδεμένος για το τι να αγοράσω.
Ενεργά ηχεία ή παθητικά;
Ξεκίνα με τα...ακουστικά in ear...του Ear (Sennheiser).:roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.714
Μικρόφωνο και μετρήσεις θα σου χρησιμεύσουν ούτως ή άλλως σε ακόλουθο στάδιο για τη συνοδό παραμετρική ισοστάθμιση που συνήθως χρειάζεται.Κατά τη διαδικασία αυτής θα μετριάσεις τυχόν χαρακτηριστικές τονώσεις σε διάφορες ζώνες κάτω από τη συχνότητα Schroeder,αλλά θ'αφεθούν απείρακτες τυχόν υποχωρήσεις.

Η ορθή τοποθέτηση για δεδομένο χώρο και το πλήθος των sub είναι που μετριάζουν τις δεύτερες.

Ο ίδιος έχω προβεί ορισμένες φορές που δεν είχα εξοπλισμό διαθέσιμο σε μετρήσεις ΄΄παλαιάς σχολής΄΄ χωρίς UMIK αλλά με αρχεία διαδοχικών τόνων σε βήματα του 1 Hz,ντεσιμπελόμετρο κανονικό με βαθμονομημένο το ενσωματωμένο του μικρόφωνο,καταγραφή των επιμέρους δεδομένων από τις στάθμες και μπόλικη...υπομονή.
Μη λησμονήσω και την...εμπιστοσύνη στην επίπονη μεθοδολογία που ακολουθήθηκε.Δεν θα το συνιστούσα όμως σε...φυσιολογικούς χρήστες.:D

Ξεκίνα με τα...ακουστικά in ear...του Ear (Sennheiser).:roflmao:
Ακουστικά έχω,απλά ήθελα να πάω στο επόμενο βήμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ακουστικά έχω,απλά ήθελα να πάω στο επόμενο βήμα.
Τότε το πρώτο ερώτημα δεν αφορά σε παθητικά ή ενεργά,αλλά στην απόσταση ακρόασης και την ανώτατη μέση συνεχόμενη στάθμη που θα επιθυμούσες να επιτυγχάνεται στη θέση ακρόασης...Κατόπιν πόσο χαμηλά θα ήθελες να κατεβαίνει η απόκριση του setup.Πρόσεχε,όχι πόσο ΄΄πρέπει΄΄ που αποτελεί δεδομένο,αλλά πόσο θα επιθυμούσες ο ίδιος καθότι το κέφι σου κάνεις πρωτίστως.;)
Και κάπου εκεί ν'αναρωτηθείς άμα θα σκόπευες σε δικαναλικό ή πολυκαναλικό setup.Όλα αυτά τα ΄΄βασανιστικά΄΄ ερωτήματα...προηγούνται.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.714
Τότε το πρώτο ερώτημα δεν αφορά σε παθητικά ή ενεργά,αλλά στην απόσταση ακρόασης και την ανώτατη μέση συνεχόμενη στάθμη που θα επιθυμούσες να επιτυγχάνεται στη θέση ακρόασης...Κατόπιν πόσο χαμηλά θα ήθελες να κατεβαίνει η απόκριση του setup.Πρόσεχε,όχι πόσο ΄΄πρέπει΄΄ που αποτελεί δεδομένο,αλλά πόσο θα επιθυμούσες ο ίδιος καθότι το κέφι σου κάνεις πρωτίστως.;)
Η απόσταση ακρόασης είναι 1.5 με 2 μέτρα.
Η ανώτατη μέση στάθμη τόση ώστε να μην κουφαθώ.Μου αρέσει να παίζει δυνατά χωρίς παραμόρφωση αλλά να μην κάνω και εμετό.
Το θέλω μόνο για μουσική απλά θα ήθελα ένα δυνατό βαθύ μπάσο όποιο τραγούδι το χρειάζεται.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η απόσταση ακρόασης είναι 1.5 με 2 μέτρα.
Η ανώτατη μέση στάθμη τόση ώστε να μην κουφαθώ.Μου αρέσει να παίζει δυνατά χωρίς παραμόρφωση αλλά να μην κάνω και εμετό.
Το θέλω μόνο για μουσική απλά θα ήθελα ένα δυνατό βαθύ μπάσο όποιο τραγούδι το χρειάζεται.
Η ανώτατη μέση συνεχόμενη στάθμη που δεν προκαλεί ακουστικές βλάβες γι απεριόριστο χρονικό διάστημα βρίσκεται μεταξύ 85 και 90 dB στις μεσαίες οκτάβες.Κάτι τέτοιο όμως συνεπάγεται απαραμόρφωτες στιγμιαίες κορυφώσεις σε στάθμη 110 dB στη θέση ακρόασης.Και αυτές από την τρίτη οκτάβα και άνω.Διότι στις δύο πρώτες θ'απαιτούνται 120 dB κορυφής για την ορθή ανταπόκριση στο μουσικό περιεχόμενο.Εντάξει,δεν ζητάς και...πολλά. :roflmao:
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.714
Η ανώτατη μέση συνεχόμενη στάθμη που δεν προκαλεί ακουστικές βλάβες γι απεριόριστο χρονικό διάστημα βρίσκεται μεταξύ 85 και 90 dB στις μεσαίες οκτάβες.Κάτι τέτοιο όμως συνεπάγεται απαραμόρφωτες στιγμιαίες κορυφώσεις σε στάθμη 110 dB στη θέση ακρόασης.Και αυτές από την τρίτη οκτάβα και άνω.Διότι στις δύο πρώτες θ'απαιτούνται 120 dB κορυφής για την ορθή ανταπόκριση στο μουσικό περιεχόμενο.Εντάξει,δεν ζητάς και...πολλά. :roflmao:
Οχ κατάλαβα..πάλι τον κουμπαρά μου θα σπάσω..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οχ κατάλαβα..πάλι τον κουμπαρά μου θα σπάσω..
Οι απαιτήσεις που έχεις μπορούν να ικανοποιηθούν ευκολότερα με ενεργά ηχεία και sub.Οφείλεις επίσης οπωσδήποτε να ελέγξεις πριν οποιαδήποτε αγορά ότι δεν θα εκπέμπουν σε κατάσταση λειτουργίας αισθητές θορυβικές συνιστώσες ευρισκόμενες πάνω από το θόρυβο υποβάθρου για δεδομένο χώρο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Οι απαιτήσεις που έχεις μπορούν να ικανοποιηθούν ευκολότερα με ενεργά ηχεία και sub.Οφείλεις επίσης οπωσδήποτε να ελέγξεις πριν οποιαδήποτε αγορά ότι δεν θα εκπέμπουν σε κατάσταση λειτουργίας αισθητές θορυβικές συνιστώσες ευρισκόμενες πάνω από το θόρυβο υποβάθρου για δεδομένο χώρο.
Αυτός ο έλεγχος πώς μπορεί να γίνει?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτός ο έλεγχος πώς μπορεί να γίνει?
Είτε δια ζώσης με δείγμα επίδειξης είτε με σχολαστική έρευνα στο διαδίκτυο από εντυπώσεις και σχόλια αγοραστών-χρηστών.

Βοηθά ιδιαιτέρως όταν η στάθμη για το θόρυβο κατά τη λειτουργία είναι χαρακτηριστικό συμπεριληφθέν στις προδιαγραφές του προϊόντος.Στα σοβαρά στουντιακά ηχεία τέτοια χαρακτηριστικά δεν αφήνονται να διαπιστωθούν στην πράξη από τον επαγγελματία μηχανικό ήχου.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Φτάνουν, έχεις πολλές επιλογές.

Θα πρότεινα ένα ζευγάρι από το ομοαξονικό πρισονους με ένα σαμπάκι ανάμεσά τους για αρχή.

Το συνολακι στα 1850€

Με ένα σαμπ ακόμα, πας στα 2.230 €, πάλι εντός προϋπολογισμού.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Ξεκίνα με τα...ακουστικά in ear
Σαν βιολόγος θα συνιστούσα out of ear

Βοηθά ιδιαιτέρως όταν η στάθμη για το θόρυβο κατά τη λειτουργία είναι χαρακτηριστικό συμπεριληφθέν στις προδιαγραφές του προϊόντος.
Δυστυχώς, ελάχιστες εταιρείες δίνουν αυτήν την πληροφορία.
Η neumann π. χ. δίνει
Η adam και πολλές άλλες όχι.
Ειδικά για την adam, υπάρχουν αναφορές στον γιουτούμπα για θόρυβο, τουλάχιστον για την φθηνή σειρά Τ.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.714
Φτάνουν, έχεις πολλές επιλογές.

Θα πρότεινα ένα ζευγάρι από το ομοαξονικό πρισονους με ένα σαμπάκι ανάμεσά τους για αρχή.

Το συνολακι στα 1850€

Με ένα σαμπ ακόμα, πας στα 2.230 €, πάλι εντός προϋπολογισμού.
Ωραία φαίνονται.
Κάτι απορίες από εμένα,τον καινούριο.
Studio monitor είναι μόνο για κοντινές αποστάσεις;
Λέει για ηχείο 90 watts class d,δε θεωρούνται λίγα; όμως λέει Peak 116 dB SPL (at @ 1m) .
Tweeter level switch (+1 dB/-1.5 dB/ -4 dB) Τι,ρυθμίζεις με κουμπί τις υψηλές συχνότητες;
Επίσης όλα αυτά για να τα συνδέσεις χρειάζεσαι προενισχυτή;
Επίσης μπορώ να τα αγοράσω από Ελλάδα;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Από την γνωστη Dynaudio μια λυση:
https://www.skroutz.gr/s/10024450/Dynaudio-LYD-8.html + https://www.skroutz.gr/s/13227171/Dynaudio-18S.html

κι από την Adam :
https://www.skroutz.gr/s/407909/Adam-A8X.html, εναλακτικα: https://www.skroutz.gr/s/437139/Adam-A77X.html +
Post automatically merged:

Ωραία φαίνονται.
Κάτι απορίες από εμένα,τον καινούριο.
Studio monitor είναι μόνο για κοντινές αποστάσεις;
Λέει για ηχείο 90 watts class d,δε θεωρούνται λίγα; όμως λέει Peak 116 dB SPL (at @ 1m) .
Tweeter level switch (+1 dB/-1.5 dB/ -4 dB) Τι,ρυθμίζεις με κουμπί τις υψηλές συχνότητες;
Επίσης όλα αυτά για να τα συνδέσεις χρειάζεσαι προενισχυτή;
Επίσης μπορώ να τα αγοράσω από Ελλάδα;
Συμφωνα με το κατ EAR ευαγγελιο η ιδανικη αποσταση ακροασης σε σχεση με το γουφερ δορυφορου:

ΙΝΤΣΕΣΓΟΥΦΕΡ - ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣΗΧΕΙΩΝΑΠΟΘΕΣΗ ΑΚΡΟΑΣΗΣ
1,4m /5΄1,6 m/6΄1,8m /7΄2-2,2 m/8΄2,4 m/9΄2,6m /10΄2,8 m/11΄3 m/12΄
Post automatically merged:

Από την γνωστη Dynaudio μια λυση:
https://www.skroutz.gr/s/10024450/Dynaudio-LYD-8.html + https://www.skroutz.gr/s/13227171/Dynaudio-18S.html

κι από την Adam :
https://www.skroutz.gr/s/407909/Adam-A8X.html, εναλακτικα: https://www.skroutz.gr/s/437139/Adam-A77X.html +
Post automatically merged:



Συμφωνα με το κατ EAR ευαγγελιο η ιδανικη αποσταση ακροασης σε σχεση με το γουφερ δορυφορου:

ΙΝΤΣΕΣΓΟΥΦΕΡ - ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣΗΧΕΙΩΝΑΠΟΘΕΣΗ ΑΚΡΟΑΣΗΣ
1,4m /5΄1,6 m/6΄1,8m /7΄2-2,2 m/8΄2,4 m/9΄2,6m /10΄2,8 m/11΄3 m/12΄
Νομιζω οτι με υπολογιστη (δεν ξερω κατά ποσο είναι απαραιτητη ξεχωριστη καρτα ηχου) με καλωδιο jack to xlr αν συνδεσεις το σαμπ, και απ αυτο δωσεις στα ηχεια εισαι οκ. Οποτε παιζεις απο τα συνδρομητικα spotify Tidal τα παντα συν τους σκληρους δισκους η ακομη και yu tube. Διαφορετικα οντως πας σε προενισχυτη.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Studio monitor είναι μόνο για κοντινές αποστάσεις;
Όχι.
Λέει για ηχείο 90 watts class d,δε θεωρούνται λίγα;
Όχι.
Τι,ρυθμίζεις με κουμπί τις υψηλές συχνότητες;
Ναι, έχει ρυθμιστικά τονικότητας.
Επίσης όλα αυτά για να τα συνδέσεις χρειάζεσαι προενισχυτή;
Μια αξιοπρεπής κάρτα ήχου, ή μια πηγή με ρύθμιση στάθμης, αρκεί.
Επίσης μπορώ να τα αγοράσω από Ελλάδα;
Μπορείς.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.714
Όχι.

Όχι.

Ναι, έχει ρυθμιστικά τονικότητας.

Μια αξιοπρεπής κάρτα ήχου, ή μια πηγή με ρύθμιση στάθμης, αρκεί.

Μπορείς.
Έχωέναν προενισχυτή advance acoustic mpp 206 που έχει και 2 εξόδους για sub αν θυμάμαι,μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Διόρθωση, μια έξοδο για sub,μια pre out και μια high pass out. Επισης 2 εξόδους l-r xlr.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top