τελικά τα καλώδια ακούγονται


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Γνώμη μου είναι ότι
Οι απόψεις και η συσσωρευμενη εμπειρια είναι το κεφάλαιο,
η περιουσία ενός forum
.
Αν θέλαμε αμιγή θεωρία θα πηγαίναμε στις βιβλιοθήκες. Πάντως σε πιο κατάλληλα μέρη.

Γεγονος ειναι ότι η κατάσταση τελευταία είχε ξεφύγει.
Φυσικά γι'αυτό δεν ήταν υπεύθυνα τα μέλη.
Θέλω να πιστεύω ότι και ο ίδιος συνεβαλα με ορισμένα σχόλια προς μια κανονικότητα.

Δεν νοσταλγώ λοιπόν ατελειωτα μπλα μπλα, ασάφειες, υβρεις και τα τοιαύτα.

Αντιλαμβανομαι ότι η γραμμή είναι λεπτή.
Η επιτήρηση της ομως και η διασφάλιση της επιτυχίας είναι δικό σας έργο.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
λοιπόν δεν γνωρίζω τα τεχνικά χαρακτηριστικά των καλωδίων απλά ξέρω πραγματικά τι ακούω και σας λέω ότι άκουσα αυτό που είπα χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω και για αυτό ζήτησα μια γνώμη επί αυτού μήπως μπορεί να τεκμηριωθεί αλλά δεν πείρα καμία απάντηση
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
λοιπόν δεν γνωρίζω τα τεχνικά χαρακτηριστικά των καλωδίων απλά ξέρω πραγματικά τι ακούω και σας λέω ότι άκουσα αυτό που είπα χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω και για αυτό ζήτησα μια γνώμη επί αυτού μήπως μπορεί να τεκμηριωθεί αλλά δεν πείρα καμία απάντηση

Τα Volt των XLR και RCA εξόδων του προενισχυτή είναι τα ίδια;
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
τα volt μάλλον είναι ίδια "πρέπει να εξεταστεί" αλλά όπως έγραψα και στην αρχή διαφοροποιείτε ο λόγος σήματος προς θόρυβο παρόλα αυτά για να υποστηριχθούν όλα αυτά θα έπρεπε να έχει xlr και ο τελικός και έγκειται και η απορία μου
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
...και για αυτό ζήτησα μια γνώμη επί αυτού μήπως μπορεί να τεκμηριωθεί αλλά δεν πείρα καμία απάντηση...
Και να θέλει κάποιος να σας απαντήσει, τέλος πάντων, να έχει τη διάθεση, του κόβετε τη φόρα, τον αποθαρρύνετε...
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
Οι διαφορές των καλωδίων, οποιονδήποτε καλωδίων, χωρίζονται σε 2 κατηγορίες:

1. Αντικειμενικές, που αφορούν τεχνικά χαρακτηριστικά.
Αυτές είναι σημαντικές.
Η ωμική αντίσταση του καλωδίου, η μιγαδική αντίσταση του καλωδίου (εμπέδηση), οι μετρήσιμες τιμές επαγωγικοτητας και χωρητικότητας, και το ποσοστό θωράκισης, όπου αυτό υφίσταται.
Αναλόγως εφαρμογής, κάποιες παράμετροι είναι σημαντικές.
Σε οποιαδήποτε εφαρμογή, οφείλει να τηρεί τις προβλεπόμενες απαιτήσεις το εκάστοτε καλώδιο σε τεχνικές προδιαγραφές, ώστε να είναι κατάλληλο για αυτή τη χρήση.
Τα καλώδια μεγάλων κατασκευαστών, συνοδεύονται από πλήρες σετ μετρήσεων και τεχνικών προδιαγραφών, καθώς και από την πιστοποίηση καταλληλότητας για τη χρήση που προβλέπεται.

2. Ακουστες διαφορές. Αυτές διακρίνονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες:

Α) αναμενόμενες διαφορές βάσει της διαφοροποίησης στα τεχνικά χαρακτηριστικά. Δηλαδή ξέρεις θεωρητικά τι περιμένεις να ακούσεις, και προσπαθείς να διακρίνεις αυτό που αναμένεται θεωρητικά.

Β) ανεξέλεγκτες διαφορές, με βάση υποκειμενικά κριτήρια, σε ηχογραφήσεις που δε γνωρίζεις το πώς ακριβώς οφείλουν να παίζουν, αλλά επιλέγεις αυτό που νομίζεις πως σου αρέσει περισσότερο, χωρίς αιτιολόγηση.

Το β, είναι στα όρια του πλασεμπο και πολύ συχνά πέραν και αυτών των ορίων. Τα συμπεράσματα διαφορετικών ανθρώπων για το ίδιο καλώδιο είναι συνήθως αντιφατικά μεταξύ τους, και δεν προσφέρουν καμία βοήθεια σε κανέναν, καθώς για τον καθένα μπορούν δικαίως να είναι είτε θετικά, είτε αρνητικά, είτε μη ακροασιμα.

Υπ'οψιν πως το πλασεμπο είναι αποδεδειγμένη και ισχύουσα κατάσταση. Δηλαδή δεν ψεύδεται ο ακροατής που ισχυρίζεται ότι ακούει διαφορά, ακόμα κι αν αυτή δεν είναι υπαρκτή. Λέει αλήθεια, είναι ειλικρινής. Το πιστεύει το ψέμα του, το ζει αληθινά, κι ας μην είναι υπαρκτό. Αυτό είναι 100% αποδεδειγμένο και γνωστό στην επιστημονική κοινότητα, έχει και όνομα..

Σε κάθε περίπτωση, η ακρίβεια των μετρήσεων στην εποχή που ζούμε, είναι πολύ υψηλότερη από την δυνατότητα διάκρισης διαφορών με τα αυτιά. Σοφή επιλογή είναι να εμπιστεύεστε περισσότερο τις μετρήσεις, παρά τα αυτιά σας, όταν προσπαθείτε να διακρίνετε διαφορές.

Σημειωτέον πως δεν υποτιμώ τις δυνατότητες ενός υγιούς αυτιού, και πως επί δεκαετίες άκουγα κάθε πιθανή διαφορά μεταξύ καλωδίων, βυσμάτων και δε συμμαζευεται.

Ωστόσο, επειδή το χόμπι είναι αρκετά πολύπλοκο και υπάρχουν σοβαρές δυνατότητες αντικειμενικής βελτίωσης σε πληθώρα αντικειμενικών παραμέτρων, μετρήσιμων και σαφώς ακροασιμων, εκτιμώ πως κάθε ενασχόληση με καλωδιώσεις, αποτελεί χάσιμο χρόνου. Το οποίο βεβαίως δεν είναι αδίκημα. Φιλ φρι λοιπόν.
Οι διαφορές των καλωδίων, οποιονδήποτε καλωδίων, χωρίζονται σε 2 κατηγορίες:

1. Αντικειμενικές, που αφορούν τεχνικά χαρακτηριστικά.
Αυτές είναι σημαντικές.
Η ωμική αντίσταση του καλωδίου, η μιγαδική αντίσταση του καλωδίου (εμπέδηση), οι μετρήσιμες τιμές επαγωγικοτητας και χωρητικότητας, και το ποσοστό θωράκισης, όπου αυτό υφίσταται.
Αναλόγως εφαρμογής, κάποιες παράμετροι είναι σημαντικές.
Σε οποιαδήποτε εφαρμογή, οφείλει να τηρεί τις προβλεπόμενες απαιτήσεις το εκάστοτε καλώδιο σε τεχνικές προδιαγραφές, ώστε να είναι κατάλληλο για αυτή τη χρήση.
Τα καλώδια μεγάλων κατασκευαστών, συνοδεύονται από πλήρες σετ μετρήσεων και τεχνικών προδιαγραφών, καθώς και από την πιστοποίηση καταλληλότητας για τη χρήση που προβλέπεται.

2. Ακουστες διαφορές. Αυτές διακρίνονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες:

Α) αναμενόμενες διαφορές βάσει της διαφοροποίησης στα τεχνικά χαρακτηριστικά. Δηλαδή ξέρεις θεωρητικά τι περιμένεις να ακούσεις, και προσπαθείς να διακρίνεις αυτό που αναμένεται θεωρητικά.

Β) ανεξέλεγκτες διαφορές, με βάση υποκειμενικά κριτήρια, σε ηχογραφήσεις που δε γνωρίζεις το πώς ακριβώς οφείλουν να παίζουν, αλλά επιλέγεις αυτό που νομίζεις πως σου αρέσει περισσότερο, χωρίς αιτιολόγηση.

Το β, είναι στα όρια του πλασεμπο και πολύ συχνά πέραν και αυτών των ορίων. Τα συμπεράσματα διαφορετικών ανθρώπων για το ίδιο καλώδιο είναι συνήθως αντιφατικά μεταξύ τους, και δεν προσφέρουν καμία βοήθεια σε κανέναν, καθώς για τον καθένα μπορούν δικαίως να είναι είτε θετικά, είτε αρνητικά, είτε μη ακροασιμα.

Υπ'οψιν πως το πλασεμπο είναι αποδεδειγμένη και ισχύουσα κατάσταση. Δηλαδή δεν ψεύδεται ο ακροατής που ισχυρίζεται ότι ακούει διαφορά, ακόμα κι αν αυτή δεν είναι υπαρκτή. Λέει αλήθεια, είναι ειλικρινής. Το πιστεύει το ψέμα του, το ζει αληθινά, κι ας μην είναι υπαρκτό. Αυτό είναι 100% αποδεδειγμένο και γνωστό στην επιστημονική κοινότητα, έχει και όνομα..


Σε κάθε περίπτωση, η ακρίβεια των μετρήσεων στην εποχή που ζούμε, είναι πολύ υψηλότερη από την δυνατότητα διάκρισης διαφορών με τα αυτιά. Σοφή επιλογή είναι να εμπιστεύεστε περισσότερο τις μετρήσεις, παρά τα αυτιά σας, όταν προσπαθείτε να διακρίνετε διαφορές.

Σημειωτέον πως δεν υποτιμώ τις δυνατότητες ενός υγιούς αυτιού, και πως επί δεκαετίες άκουγα κάθε πιθανή διαφορά μεταξύ καλωδίων, βυσμάτων και δε συμμαζευεται.

Ωστόσο, επειδή το χόμπι είναι αρκετά πολύπλοκο και υπάρχουν σοβαρές δυνατότητες αντικειμενικής βελτίωσης σε πληθώρα αντικειμενικών παραμέτρων, μετρήσιμων και σαφώς ακροασιμων, εκτιμώ πως κάθε ενασχόληση με καλωδιώσεις, αποτελεί χάσιμο χρόνου. Το οποίο βεβαίως δεν είναι αδίκημα. Φιλ φρι λοιπόν.

ευχαριστούμε.
αλλα να γραφεις άλλαξα οτιδήποτε και άκουσα διαφορες δεν είναι θέμα για συνέδριο αλλα ούτε και για φόρουμ. δεν μας πολύ-νοιάζει, ε?
πρέπει λίγο να προχωρήσουμε, τα φόρουμ με εμπειρίες ακροάσεων 10 ατόμων με 10 διαφορετικά αποτελέσματα που ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντο του έχουν τελειώσει. τόσο δύσκολο είναι να γινει κατανοητό?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
στην συγκεκριμένη τοποθέτηση - ερώτηση υπάρχει ένα συγκεκριμένο τεχνικό θέμα, που μάλλον μπορεί να απαντηθεί. αυτό πήγε να πει ο κογιας, αλλα όπως σωστά έγραψε, η διατύπωση ήταν που χάλασε το θέμα. είμαστε πλέον λίγο ευαίσθητοι σε θέματα που πάνε για μπάχαλο. έχει αλλάξει η κυβέρνηση (του avsite...)
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
και για να ξεκαθαρίσω δεν απαγορεύτηκε τίποτα. η διαχείριση θα τρέχει απλώς λίγο παραπάνω...
σαν την βεσπουτσάρα ένα πράμα :lolsign:
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Είναι ξεκάθαρο πως κάποιες ομάδες δε χωράνε κι όπως βλέπουμε όλοι, ένας ένας αμολάνε.
Ορίστε πάει κι ο Χαρούλης έκλεισε μήνα κι άφαντος.
Όσο άσχημη γεύση κι αν αφήνει μια αποχώρηση, ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα της διαχεἰρισης.
Από τη στιγμή που δεν επέβαλε μόνιμο μπανἀρισμα, η ερμηνεἰα φαίνεται να είναι ότι δεν μας σηκώνει το κλίμα σε ένα περιβάλλον όχι υποχρεωτικά φιλικό, όχι αναγκαστικά αβανταδόρικο, και ίσως κάποιες φορές τοξικό κι ὀποιος αντέξει. Δεν είναι εύκολο για κανένα κι όλοι εκπαιδευόμαστε.
Η διαχείριση της δυσανεξίας, βαραίνει αποκλειστικά την ιδιοσυγκρασία των μελών και όχι τρίτους.
Εγώ το προτιμώ ελεύθερο, με σφαίρες να εξοστρακίζονται τριγύρω κι όποιον πάρει ο χάρος.
Δεν έχω και δε θα τολμούσα συστάσεις προς τη διαχείρηση.
Δικό σας είναι κι ευχαριστούμε που μας ανέχεστε.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
αν δεν έχεις κάτι άλλο να γράψεις νομίζω σηκώνει κλείδωμα πλέον :hi:
...και με αυτή την απάντηση εξετέλεσες απολύτως τα καθήκοντά σου σαν mod!

Παρακαλώ για την οριστική διαγραφή μου απο το Forum..
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...και με αυτή την απάντηση εξετέλεσες απολύτως τα καθήκοντά σου σαν mod!

Παρακαλώ για την οριστική διαγραφή μου απο το Forum..
Θα ήταν παραλειψή μου να μην ευχαριστήσω τον Zizik για τη φιλοξενία. Πήρα πολλά πράγματα απο τη συμμετοχή μου όλα τα χρόνια που υπήρξα μέλος. Κυρίως όμως απέκτησα ορισμένους καλούς φίλους. Παιδιά με άριστο χαρακτήρα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
...και με αυτή την απάντηση εξετέλεσες απολύτως τα καθήκοντά σου σαν mod!

Παρακαλώ για την οριστική διαγραφή μου απο το Forum..
ανάθεμα κ αν κατάλαβες τι έγραψα....
αλλά τεσπα...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.390
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top