τωρα τι?

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Όταν βγάλεις το ράδιο στείλε φώτο τις συνδέσεις ώστε ν αρχίσει η διαδικασία να αποφευχθεί το υπάρχον λάθος. Κάνε βήμα βήμα ότι σου πούμε και θα το βρούμε!
Η να βρεθεί ένας χορηγός να ανέβουμε επάνω και να το φτιάξουμε αυθημερόν :drinks:
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
τετοια σχολια ανουσια ξερω και εγω να κανω ....λυσεις δεν βλεπω ...ασε αν εκανα καλα που πηρα αυτα που πηρα τωρα μπορεις να με πεις τι να κανω αυτο θελω και οχι κρητική για τις αγορες μου
η πιο φτηνή λύση είναι (τι θα έκανα εγώ δηλ😁):
σε πρώτη φάση το παν να φύγει το κασετόφωνο το μαμά και να μπει μια πηγή ήχου σωστή όπως pioneer, alpine ή έστω jvc/kenwood με ενσωματωμένο dsp... από κει και πέρα να περάσεις 2 καλώδια RCA πίσω στον ενισχυτή και 2 (ζεύγη) καλώδια για τα μεγάφωνα στις μπροστινές πόρτες στις οποίες πρέπει να γίνει μόνωση ... να πετάξεις το παθητικό crossover και να τα ριθμισεις όλα από την πηγή και ο ενισχυτής εννοείται μόνο τα levels τίποτα άλλο... τα tweeters να μπούνε στο κανάλι 1-2 και τα midbass στο 3-4... από κει ρυθμίζεις τις συχνότητες που θα παίζει κάθε μεγάφωνο, καθυστερήσεις, θα παίξεις με τις πολικότητες γιατί το κροσσαρισμα τις επιριαζει .... πρέπει να τα ρυθμίσεις όλα εσύ έτσι όπως σ αρέσει να ακούς μουσική με τα αυτιά σου όχι μάστορας ούτε η πεθερά του κουρέα του .... μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω και από κοντά
 


Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
.. πρέπει να τα ρυθμίσεις όλα εσύ έτσι όπως σ αρέσει να ακούς μουσική με τα αυτιά σου όχι μάστορας ούτε η πεθερά του κουρέα του
Πλάκα κάνεις τώρα;
Δηλ στους διαγωνισμούς τα αυτοκίνητα πχ της Pioneer αλλά και από ιδιώτες που έχουνε ρίξει πολλά φράγκα, ποιος τα ρυθμίζει;
 


Μηνύματα
52
Reaction score
6
η πιο φτηνή λύση είναι (τι θα έκανα εγώ δηλ😁):
σε πρώτη φάση το παν να φύγει το κασετόφωνο το μαμά και να μπει μια πηγή ήχου σωστή όπως pioneer, alpine ή έστω jvc/kenwood με ενσωματωμένο dsp... από κει και πέρα να περάσεις 2 καλώδια RCA πίσω στον ενισχυτή και 2 (ζεύγη) καλώδια για τα μεγάφωνα στις μπροστινές πόρτες στις οποίες πρέπει να γίνει μόνωση ... να πετάξεις το παθητικό crossover και να τα ριθμισεις όλα από την πηγή και ο ενισχυτής εννοείται μόνο τα levels τίποτα άλλο... τα tweeters να μπούνε στο κανάλι 1-2 και τα midbass στο 3-4... από κει ρυθμίζεις τις συχνότητες που θα παίζει κάθε μεγάφωνο, καθυστερήσεις, θα παίξεις με τις πολικότητες γιατί το κροσσαρισμα τις επιριαζει .... πρέπει να τα ρυθμίσεις όλα εσύ έτσι όπως σ αρέσει να ακούς μουσική με τα αυτιά σου όχι μάστορας ούτε η πεθερά του κουρέα του .... μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω και από κοντά
ολα αυτα καλα τα λες αλλα το ζητουμενο ειναι γιατι να μπω εγω σε αυτην την διαδικασια πηγα σε εναν μαστορα τον λεω ποσο θες για να περασεις τον ενισχυτη και να κανεις εναν ελενχο στα ηχεια γιατι τα περασα εγω με λεει 150 ευρω τα εδωσα χωρις παζαρια και να το αποτελεσμα ακομα δεν εχω μουσικη υποφερτη και το κυριοτερο δεν ξερω τι φταιει!!
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
στο caraudio πέφτει πολύ αυτί πάντως να ξέτε , γιατί ο χώρος είναι εξαιρετικά δύσκολος σε μετρήσεις (πχ τι χρονικό παράθυρο θα βάλεις για να κάνεις sweep όταν η πρώτη ανάκλαση έρχεται από τζάμι στους 15 πόντους οεο;) , ωστόσο ο κάθε εγκαταστάτης χρησιμοποιεί μια δική του συλλογή από μουσικά ή τεχνικά κομμάτια για να ακούσει/διορθώσει συγκεκριμένα πράμματα κάθε φορά. ορισμένοι κόβουν συγκεκριμένα μέρη μουσικού κομματιού και τα καίνε σε δισκάκι (ή πλέον usb ή στο τηλέφωνο μέσω bt) ώστε να μην χρειάζεται να πάς στο 2.34 που έχει την μπότα , μετά στο κομμάτι 12 στο 3και 41 που έχει τη φωνή της ξυνής κλπ
είναι ξεκάθαρα εμπειρικό θέμα και για αυτό υπάρχουν τεράστιες (ασύλληπτες) διαφορές μεταξύ των 3-4 εγκαταστατών που μπορούν να στήσουν ένα σωστό "κλασσικό" 4δρομο ενεργό και όλων των άλλων που φτάνουν μέχρι 3δρομο (και παρακάτω) .
αρκετοί χρησιμοποιούν και audiocontrol (εποχές που η iasca μετρούσε RTA με ροζ θόρυβο και βαθμολογούσε το αποτέλεσμα με το συγκεκριμένο όργανο και με διάκριση 3db ) αλλά πάλι με μουσικό/τεχνικό υλικό και διάφορα "κόλπα" (αλλαγές φάσεων , mute καναλιών και διάφορους συνδυασμούς κλπ) αλλά το βασικό εργαλείο είναι το αυτί.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
νταξ δεν είμαστε εδώ φόρουμ ορθογραφίας ... ας προτείνει κάποιος κάτι καλύτερο εκτός να πάει στον καρ αούντιο τεστ
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
κοίτα να δεις που και το car audio έχει τους αυτιάδες του... :laugh:




ναι....κρίμα... :biggrin:
βοηθά τον εσύ αυτά που γράφω δεν θα τα διαβάσεις σε κανένα ελληνόφωνο φόρουμ ειδικά εδώ μόνο μια απάντηση υπάρχη δεν χρειάζεται να την πω την ξέρετε όλοι🤫🤫🤫😁😁😁😬😬😬
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
βοηθά τον εσύ αυτά που γράφω δεν θα τα διαβάσεις σε κανένα ελληνόφωνο φόρουμ ειδικά εδώ μόνο μια απάντηση υπάρχη δεν χρειάζεται να την πω την ξέρετε όλοι🤫🤫🤫😁😁😁😬😬😬
για πε....για πε....
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
εσύ θα μας πεις τι να κάνει που φαντάζομαι θα σαι καλός στην ορθογραφία
1. εσύ μίλησες για
ειδικά εδώ μόνο μια απάντηση υπάρχη δεν χρειάζεται να την πω την ξέρετε όλοι🤫🤫🤫😁😁😁😬😬😬
και σου λέω πες την ελεύθερα να μάθουμε....


και

2. Η ορθογραφία που κολλάει σε όλα αυτά ?
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
1. εσύ μίλησες για

και σου λέω πες την ελεύθερα να μάθουμε....


και

2. Η ορθογραφία που κολλάει σε όλα αυτά ?
προσωπικά απάντησα στον ts και θεωρώ την δική μου πρόταση-λύση καλύτερη τώρα αν διαφωνείς κάπου πες μας δεν θα κάτσω να γράφω για άσχετα να χαλάμε κιαλλο το thread του
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
προσωπικά απάντησα στον ts και θεωρώ την δική μου πρόταση-λύση καλύτερη τώρα αν διαφωνείς κάπου πες μας δεν θα κάτσω να γράφω για άσχετα να χαλάμε κιαλλο το thread του
μη φοβάσαι θα τα σβήσω αν κάποια πράγματα χαλάνε την αισθητική του νηματοθέτη....

στο θέμα ορθογραφίας δεν μου απάντησες....που κολλά σε όλο αυτό?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Όταν υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης μέσω DSP είναι όλα τα λεφτά.
Το θέμα δεν είναι να ξέρεις ν ακούς, πολύς κόσμος ακούει καλά, το να ξέρεις να ρυθμίσεις είναι άλλο κεφάλαιο και αρκετά δύσκολο. Ο λόγος είναι που τοποθετήθηκαν τα μεγάφωνα (ανακλάσεις - σίτες - φασικά θέματα στα μεταξύ τους κλπ), τι φίλτρα έχουν, ποια προιόντα είναι ώστε να βρεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά του σχεδιαστή ώστε να του δώσεις ήχους που να μπορεί να τους διαχειριστεί.
Τα μετρητικά βοηθάνε πάρα πολύ γιατί κανείς δεν γνωρίζει 31 περιοχές απέξω! Το τελικό είναι το αυτί. Βάσει των ορέξεων του ιδιοκτήτη φέρνεις τον ήχο εκεί που του αρέσει κι αν αρέσει και στον ρυθμιστή όλα οκ. Αν δεν, του εξηγείς ότι ακούει λάθος και ότι θέλει ας κάνει.
Και όπως μου είπε κάποτε ο Κόγιας τρώγοντας γεμιστά σε τραπέζι του avsite μετά από έκθεση, ο εγκέφαλος παίρνει τις πληροφορίες του ήχου. respect.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
μη φοβάσαι θα τα σβήσω αν κάποια πράγματα χαλάνε την αισθητική του νηματοθέτη....

στο θέμα ορθογραφίας δεν μου απάντησες....που κολλά σε όλο αυτό?
σόρρυ λάθος μου σε παρεξήγησα ξεκόλλα
Όταν υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης μέσω DSP είναι όλα τα λεφτά.
Το θέμα δεν είναι να ξέρεις ν ακούς, πολύς κόσμος ακούει καλά, το να ξέρεις να ρυθμίσεις είναι άλλο κεφάλαιο και αρκετά δύσκολο. Ο λόγος είναι που τοποθετήθηκαν τα μεγάφωνα (ανακλάσεις - σίτες - φασικά θέματα στα μεταξύ τους κλπ), τι φίλτρα έχουν, ποια προιόντα είναι ώστε να βρεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά του σχεδιαστή ώστε να του δώσεις ήχους που να μπορεί να τους διαχειριστεί.
Τα μετρητικά βοηθάνε πάρα πολύ γιατί κανείς δεν γνωρίζει 31 περιοχές απέξω! Το τελικό είναι το αυτί. Βάσει των ορέξεων του ιδιοκτήτη φέρνεις τον ήχο εκεί που του αρέσει κι αν αρέσει και στον ρυθμιστή όλα οκ. Αν δεν, του εξηγείς ότι ακούει λάθος και ότι θέλει ας κάνει.
Και όπως μου είπε κάποτε ο Κόγιας τρώγοντας γεμιστά σε τραπέζι του avsite μετά από έκθεση, ο εγκέφαλος παίρνει τις πληροφορίες του ήχου. respect.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
κοίτα για κάποιο επαγγελματία πιο δύσκολα να κοροϊδέψει κάποιον ημιμαθή σαν εμένα παρά τέρμα άσχετο δεν πάει για σένα προς Θεού αλλά 99% του χώρου δουλεύει τους πελάτες τους γι'αυτό δεν είναι πάντα χειρότερη η ημιμαθεια όπως λες
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Δουλεύουν τους πελάτες τους όχι επειδή είναι ιδιοφυίες/διάνοιες/εξπέρ στο χώρο, αλλά επειδή είναι λαμόγια και ημιμαθείς (στην καλύτερη) οι ίδιοι.

Η ημιμάθεια είναι επί του προκειμένου όντως ελαφρώς καλύτερη από την αμάθεια, αλλά όταν συνδυάζεται με την έπαρση της ολομάθειας (sic) τότε είναι καταστροφική.

Δε μιλάω συγκεκριμένα για κάποιον εδώ μέσα, για να μην παρεξηγηθούμε.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top