0-100 app







Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Μέχρι τα 2.5 " περίπου τα μηχανάκια πάνε σχετικά ευκολότερα από τα αυτοκίνητα .
Για παρακάτω όμως μιλάει η γεωμετρία και η φυσική . Εκεί κάτω δεν κατεβαίνει χωρίς βοήθημα (3ο τροχό) καθώς για μεγαλύτερη επιτάχυνση θα σηκωθεί .
Εκεί αναγκαστικά θέλεις κάτι με κέντρο βάρους σε μικρότερη γωνία σε σχέση με το πίσω κέντρο κύλησης άρα αυτοκίνητο.
Φυσικά λόγω βάρους θέλεις πολλαπλάσια ισχύ αλλά πλέον τα άλογα έχουν γίνει στραγάλια.
Το ίδιο ισχύει και το 400αρι αλλά πλέον και σε μεγαλύτερες αποστάσεις γιατί μετά τα 200+ αρχίζει και χαλάει το πραμμα αεροδυναμικά για την ισχύ της μηχανής.
Γενικά τα μηχανάκια είναι πιο γρήγορα από τα αυτοκίνητα , ειδικά για dragster καταστάσεις όμως οι απόλυτες τιμές είναι αυτοκινήτων - όταν μιλάμε για οχήματα που μπορούν τυπικά να κινηθούν στο δρόμο ως σχεδιάστηκαν (χωρίς έξτρα τροχούς για ευστάθεια).
Το ίδιο ισχύει και για το φρενάρισμα λίγο πολύ.

Κάπου εδώ έρχονται κάτι οχήματα τύπου tesla s plaid και τα καταστρέφουν όλα όσα ξέραμε
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Κατεβασα της εφαρμογη θα με κανετε αυριο να κανω 400αρια πανω κατω με το Vmax και το θυμαμαι στο τεστ του 0/300 με το Vbox το ειχαν μετρησει 0/100 2,6 sec μμμμμμ σε συνδυασμο με την τηλεμετρια της Yamaha My ride μια χαρα θα ειναι!
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ειπα να κανω κι εγώ μια μετρηση, να θυμηθω τα φοιτητικα μου χρονια, στα λιμανακια και στη βουτα κοκ. Καγκουρας τοτε καγκουρας και τωρα (στα 38) αλλα με υγραεριο (σε ραλύ με φιλτρο προγραμμα) και 260.000 χλμ!
 

Attachments




Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κατεβασα της εφαρμογη θα με κανετε αυριο να κανω 400αρια πανω κατω με το Vmax και το θυμαμαι στο τεστ του 0/300 με το Vbox το ειχαν μετρησει 0/100 2,6 sec μμμμμμ σε συνδυασμο με την τηλεμετρια της Yamaha My ride μια χαρα θα ειναι!

Ωωωωωωω


Περιοχή ????


Έρωτας τρελός ....
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Με ποσα αλογα εγινε αυτο; Καπου θυμαμαι να διαβαζω οτι ειχες ραλύ κι εσυ, σωστα;
Ναιιιιι !!!!!

Τετραπετάλουδο - νίτρο

έχω κάπου πέρασμα και πιο χαμηλά από 12.6.

Μιλάμε το 2004-5
PA100462 - Copy.JPG
PA100396.JPG PA100390.JPG PA100376.JPG
New Dyno.JPG

Δεκάδες βίντεο με κόντρες - dragster - runwhatyoubring

Σέρρες πανελλήνιο δεύτερος στη κατηγορία μου!!!!

αμέ μέγας κοντράκιας

 
Last edited:



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ναιιιιι !!!!!

Τετραπετάλουδο - νίτρο

έχω κάπου πέρασμα και πιο χαμηλά από 12.6.

Μιλάμε το 2004-5
View attachment 208174 View attachment 208175 View attachment 208176 View attachment 208177
View attachment 208178
Δεκάδες βίντεο με κόντρες - dragster - runwhatyoubring

Σέρρες πανελλήνιο δεύτερος στη κατηγορία μου!!!!

αμέ μέγας κοντράκιας

Θυμαμαι να σκεφτομαι και να γραφω λιστα με πραγματα για το αμαξι (εκκεντροφορους κοκ) κι απο δίπλα το κοστος αλλα αποφαση δεν το έπαιρνα (ενω ειχα την οικονομική δυνατότητα, ηταν και παχιες οι μυγες ακομα, 2007). Τελικα στο πρόγραμμα, φίλτρο εξάτμιση παρεμεινα (την εξατμιση την αλλαξα λόγω φασαριας) οποτε εμεινε κι απωθημένο...
Κι έτσι ειπα ποτε πια απωθημένα! Γι αυτο τώρα αγοραζω (τουμπανα) σαμπζζζ!!!
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Θυμαμαι να σκεφτομαι και να γραφω λιστα με πραγματα για το αμαξι (εκκεντροφορους κοκ) κι απο δίπλα το κοστος αλλα αποφαση δεν το έπαιρνα (ενω ειχα την οικονομική δυνατότητα, ηταν και παχιες οι μυγες ακομα, 2007). Τελικα στο πρόγραμμα, φίλτρο εξάτμιση παρεμεινα (την εξατμιση την αλλαξα λόγω φασαριας) οποτε εμεινε κι απωθημένο...
Κι έτσι ειπα ποτε πια απωθημένα! Γι αυτο τώρα αγοραζω (τουμπανα) σαμπζζζ!!!
Μαζί με την αγορά τα διάφορα στάδια εξέλιξης τα δεκάδες σπασίματα, στη δεκαετία είχα δώσει εξαψήφιο νούμερο χρημάτων άνετα.

Προς το τέλος ευτυχώς είχα χορηγούς!
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Μαζί με την αγορά τα διάφορα στάδια εξέλιξης τα δεκάδες σπασίματα, στη δεκαετία είχα δώσει εξαψήφιο νούμερο χρημάτων άνετα.

Προς το τέλος ευτυχώς είχα χορηγούς!
Θα είχες 7.4.4 με τρινοβ και genelec!!!!:o:o:o:o:o:o
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Θα είχες 7.4.4 με τρινοβ και genelec!!!!:o:o:o:o:o:o
ή εξοχικό 200 μέτρα από τη θάλασσα
Το πολύ....

Δε πάει έτσι και ούτε το σκέφτηκα ποτέ με αυτό το τρόπο.

Χόμπι ήταν και το πληρώνεις. η αδρεναλίνη και όλα τα συναισθήματα που σε πλημυρίζουν την ώρα του αγώνα είναι αναντικατάστατα.!!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top