100% Fanless pc - στήσιμο.

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όχι το συγκεκριμένο dac pcm δέχεται στην hdmi, αν ήταν i²s δε θα μπορούσε να το συνδέσει το pc του.

@kanakiani ποια σύνδεση είχε καλύτερο αποτέλεσμα ανάμεσα σε hdmi και usb?
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Hdmi & ντακ??
Κάτι δεν καταλαβαίνω.....
Από το πισι στο ντακ με hdmi.

Όχι το συγκεκριμένο dac pcm δέχεται στην hdmi, αν ήταν i²s δε θα μπορούσε να το συνδέσει το pc του.

@kanakiani ποια σύνδεση είχε καλύτερο αποτέλεσμα ανάμεσα σε hdmi και usb?
Hdmi με διαφορά.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους. Εγώ έχω ήδη ένα fanless htpc με μητρική την Asrock J3455M η οποία έχει CPU Celeron J3455M(μόνο ψυκτρα) με 8GB ram έναν SSD και ένα αθόρυβο psu της Enermax. Δεν χρησιμοποιώ κάρτα ήχου αλλά συνδέω απευθείας μέσω USB στο TEAC UD-501 και από εκεί στο X-10D και μετά στον ενισχυτή. Γεμάτος ήχος καθαρός χωρίς θόρυβο και jitter σε όλες τις στάθμες παρόλο που παίζουν και λάμπες. Tidal δεν το συζητάω το σύστημα μαμαει. Επίσης αν θες να δεις και καμιά ταινία η Intel HD 500 φτάνει 4Κ στα 30hz χωρίς πρόβλημα. Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Hdmi με διαφορά.
Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες. ΟΚ να μπορείς να διακρίνεις μικρές διαφορές αλλά στο ίδιο dac η μία σύνδεση με την άλλη να έχει πραγματική διαφορά μου φαίνεται περίεργο. Ίσως να έχει δουλέψει πάνω στο hdmi receiver η εταιρία σε βάρος των υπολοίπων. Άρα μην το ψάχνεις άλλο, έτσι θα συνδεθείς.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Αν θες ένα εξαιρετικά όμορφο κουτί το οποίο έχει fanless ψύξη και δικό του fanless τροφοδοτικό είναι το παρακάτω άλλα τσούζει λίγο όσο για τα εντόσθια επιλογή δική σου.




 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλησπέρα σε όλους. Εγώ έχω ήδη ένα fanless htpc με μητρική την Asrock J3455M η οποία έχει CPU Celeron J3455M(μόνο ψυκτρα) με 8GB ram έναν SSD και ένα αθόρυβο psu της Enermax. Δεν χρησιμοποιώ κάρτα ήχου αλλά συνδέω απευθείας μέσω USB στο TEAC UD-501 και από εκεί στο X-10D και μετά στον ενισχυτή. Γεμάτος ήχος καθαρός χωρίς θόρυβο και jitter σε όλες τις στάθμες παρόλο που παίζουν και λάμπες. Tidal δεν το συζητάω το σύστημα μαμαει. Επίσης αν θες να δεις και καμιά ταινία η Intel HD 500 φτάνει 4Κ στα 30hz χωρίς πρόβλημα. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Άψογος είσαι!! Εγώ κοιτάω και για fanless τροφοδοσία.
Αν θες ένα εξαιρετικά όμορφο κουτί το οποίο έχει fanless ψύξη και δικό του fanless τροφοδοτικό είναι το παρακάτω άλλα τσούζει λίγο όσο για τα εντόσθια επιλογή δική σου.


https://www.e-shop.gr/psu-streacom-st-zf240-zeroflex-240w-fanless-p-PER.815789


Ναι φίλε , σε αυτό θα πάω σε μαύρο.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες. ΟΚ να μπορείς να διακρίνεις μικρές διαφορές αλλά στο ίδιο dac η μία σύνδεση με την άλλη να έχει πραγματική διαφορά μου φαίνεται περίεργο. Ίσως να έχει δουλέψει πάνω στο hdmi receiver η εταιρία σε βάρος των υπολοίπων. Άρα μην το ψάχνεις άλλο, έτσι θα συνδεθείς.
Εντάξει δεν είναι κακό να ψάχνεσαι με δοκιμούλες...
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Άψογος είσαι!! Εγώ κοιτάω και για fanless τροφοδοσία.

Ναι φίλε , σε αυτό θα πάω σε μαύρο.
Πρόσεξε όμως αν χρησιμοποιήσεις κάρτα ήχου ίσως να μην μπορείσ να βάλεις κάρτα γραφικών γιατί πίσω αν δεις ότι σλοτ που έχει είναι πλαγιαστό
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες. ΟΚ να μπορείς να διακρίνεις μικρές διαφορές αλλά στο ίδιο dac η μία σύνδεση με την άλλη να έχει πραγματική διαφορά μου φαίνεται περίεργο. Ίσως να έχει δουλέψει πάνω στο hdmi receiver η εταιρία σε βάρος των υπολοίπων. Άρα μην το ψάχνεις άλλο, έτσι θα συνδεθείς.
Σου φαινεται περιεργο διοτι δεν ακους-μονο διαβαζεις!

Στο εχω ξαναπει...Ο ηχος δεν ειναι μονο οι μετρησεις του ASR.

Ολοι το λενε οτι η USB ειναι η χειροτερη εξοδος.Πρωτη φορα το ακους εσυ;Καλως ηρθες στον 21ο αιωνα! :rolleyes:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εντάξει δεν είναι κακό να ψάχνεσαι με δοκιμούλες...
Αφού τις έκανες τις δοκιμές σου και κατέληξες πως η hdmi είναι πολύ καλύτερη. Με αυτό τελείωσες λοιπόν. Αυτό που πρέπει να δεις είναι πως θα κάνεις μία hdmi από το pc να είναι audio out only και πόση βελτίωση ή όχι προσφέρει. Φυσικά να δοκιμάσεις και καλώδια hdmi, από τη στιγμή που εσύ θέλεις σήμα 2.0 μπορεί να έχουν προβλεφθεί καλώδια που να παίζουν καλύτερα από τα κλασσικά video/audio.

Να σου έδωσα κάποιες ιδέες για δοκιμές.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Άψογος είσαι!! Εγώ κοιτάω και για fanless τροφοδοσία.

Ναι φίλε , σε αυτό θα πάω σε μαύρο.
Επειδή έχω το συγκεκριμένο μηχάνημα (παροπλισμένο) οφείλω να αναφέρω την γνώμη μου:

Τέλειο σαν κατασκευή, χωρίς κινούμενα μέρη πραγματικά, διότι στην συσκευασία συμπεριλαμβάνεται σύστημα που ψύχει τον επεξεργαστή χωρίς ανεμιστήρα, με απόλυτη επιτυχία, ασχέτως μοντέλου (επεξεργαστή)! Μετατρέπει το περίβλημα σε ψήκτρα, ( έχει γίνει ειδική μερίμνα & μελέτη: Χοντρό αλουμίνιο, ψύκτρες κλπ).

Όμως! Δυστυχώς υπάρχει και όμως! (Τίποτα δεν είναι τέλειο), η Γνώμη μου είναι να μην έχομε ανάγκη από ειδικής κατασκευής τροφοδοτικό! Εδώ... κόλλησα:

Αμέσως μετά την συναρμολόγηση και στην πρώτη δοκιμή, Πλήρης απογοήτευση! Δυνατός ηλεκτρικός θόρυβος από το τροφοδοτικό! Αν δεν έχομε την ανάγκη τελικών, όλα καλά, αν όμως συμμετέχει τέτοια κατασκευή στο σύστημα, Πρόβλημα! Έκανα τα πάντα! Οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε! Δοκιμές με ειδικά υποτίθεται μηχανήματα, καλώδια κλπ κλπ. Μόνη λύση βρήκα, (συμπτωματικά) με άλλο τροφοδοτικό από παλιό κουτί htpc μόλις όμως 75 βατ, με ότι σημαίνει αυτό για τα περιφερειακά. Έμεινα έτσι για κάποιο χρονικό διάστημα, μέχρι που κάηκε και αυτό, και τώρα η κατασκευή βρίσκεται κάπου στον χώρο παροπλισμένη και σε κακή κατάσταση από τα νεύρα μου!
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.781
Αμέσως μετά την συναρμολόγηση και στην πρώτη δοκιμή, Πλήρης απογοήτευση! Δυνατός ηλεκτρικός θόρυβος από το τροφοδοτικό! Αν δεν έχομε την ανάγκη τελικών, όλα καλά, αν όμως συμμετέχει τέτοια κατασκευή στο σύστημα, Πρόβλημα! Έκανα τα πάντα! Οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε!
picoPSU δοκίμασες;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Ναι, και με αυτό θόρυβος!
Μια καλή λύση ήταν και η παρακάτω, με πολλές όμως μετατροπές στο εσωτερικό του μέχρι να βολευτούν όλα!
Forton

Αν πάτε σε αυτό το κουτί , μην κοιτάτε άλλο τροφοδοτικό. (Αν συνδεθεί σε AV κανένα πρόβλημα! Με τους τελικούς μόνο είχα πρόβλημα, επαναλαμβάνω )....
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Για streaming roon tidal συν ότι άϋλο έχω. Δεν ξέρω τι είναι το rasberry αλλά αν έχει να κάνει με την διαχείριση του πισι προτιμώ να γίνεται από το ίδιο ( το πισι) όπως το έχω πάρα πολύ καιρό και είναι σούπερ.
...εάν το οικονομικό δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα, το παρακάτω ίσως αποτελεί μια εξαιρετική λυση:

Από εκει και έπειτα, για απόλυτη λύση Streaming και αναπαραγωγή από σκληρό δίσκο, καλό είναι να δεις και τα μηχανήματα που σου προτείνω παρακάτω, και που προορίζονται αμιγώς γ' αυτό:

α. Lumin u 1

β. Lumin u1 mini

γ. Auralic Aries G 1

δ. Auralic Aries G 2.1.

Σκέφτηκα και εγώ τη λύση fanless υπολογιστή, αλλά τελικά αγόρασα κάτι από αυτά που σου ανέφερα..
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
...εάν το οικονομικό δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα, το παρακάτω ίσως αποτελεί μια εξαιρετική λυση:

Από εκει και έπειτα, για απόλυτη λύση Streaming και αναπαραγωγή από σκληρό δίσκο, καλό είναι να δεις και τα μηχανήματα που σου προτείνω παρακάτω, και που προορίζονται αμιγώς γ' αυτό:

α. Lumin u 1

β. Lumin u1 mini

γ. Auralic Aries G 1

δ. Auralic Aries G 2.1.

Σκέφτηκα και εγώ τη λύση fanless υπολογιστή, αλλά τελικά αγόρασα κάτι από αυτά που σου ανέφερα..
Συμφωνω με τον φιλο Νικο για την λυση του streaming.

Και απο οτι βλεπω-μη οντας γνωστης στησιματος τετοιου pc-τα προβληματα που συναντας φιλε kanakiani ειναι αρκετα...
 

Μηνύματα
65
Reaction score
2
Καλημέρα. Μια καλή επιλογή είναι οι μητρικές mini-itx. Αυτές συνδέονται με εξωτερικό τροφοδοτικό για laptop, οπότε ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα λύνεται εύκολα. Μετά σε ένα μεγάλο κουτί με λίγη σωστή διαχείριση μπορεί να μπει είτε μια απλή υδρόψυξη με παθητικό ψυγείο (αν χρειάζεται μεγάλη ισχύς) είτε μια πολύ μεγάλη ψύκτρα στον επεξεργαστή ή οι εξειδικευμένες λύσεις fanless.

Τώρα για το αν χρειάζεται κάρτα ήχου για να οδηγήσει DAC, αυτό είναι ένα καλό ερώτημα. Η θεωρία λέει ότι όπως και να το στείλεις το digital σήμα, από τη στιγμή που είναι digital δεν έχεις διαφορά στην απόδοση. Η θεωρία επίσης λέει ότι την καλύτερη ποιότητα θα την πάρεις από οπτική ίνα λόγω μηδενικών παρεμβολών (που στο ψηφιακό πάλι είναι αδιάφορες, μιας και είναι πολύ δύσκολο οι παρεμβολές να σου αλλάξουν τη στάθμη).

Νομίζω ότι αυτό που χρειάζεται έλεγχο είναι πώς μπορείς να στείλεις τη μέγιστη ποιότητα, δηλαδή από που μπορεί το DAC σου να "φάει" το μέγιστο bitrate, και να έχεις κάτι από την άλλη μεριά που να μπορεί να το υποστηρίξει.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
. Η θεωρία επίσης λέει ότι την καλύτερη ποιότητα θα την πάρεις από οπτική ίνα λόγω μηδενικών παρεμβολών (που στο ψηφιακό πάλι είναι αδιάφορες, μιας και είναι πολύ δύσκολο οι παρεμβολές να
..καλημέρα Σωτήρη. Συμφωνω με τα περι θορύβου της Optical. Όμως ισχύει νομίζω ο βασικός περιορισμός, ή optical μπορεί να διαχειριστεί αναπαραγωγή έως 24/96, και η coax έως 24/192. Εαν θελει να αναπαράξει περιεχόμενο DSD έως 512 θα πρέπει υποχρεωτικά να πάει σε USB.

Ο ίδιος θα κρίνει τι ζητά από αυτό που θα φτιάξει..
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
..καλημέρα Σωτήρη. Συμφωνω με τα περι θορύβου της Optical. Όμως ισχύει νομίζω ο βασικός περιορισμός, ή optical μπορεί να διαχειριστεί αναπαραγωγή έως 24/96, και η coax έως 24/192. Εαν θελει να αναπαράξει περιεχόμενο DSD έως 512 θα πρέπει υποχρεωτικά να πάει σε USB.

Ο ίδιος θα κρίνει τι ζητά από αυτό που θα φτιάξει..
Η optical εξοδος μπορει να δωσει 24/192.

Επισης ο Rob Watts υποστηριζει οτι η optical δινει το καλυτερης ποιοτητας σημα που μπορεις να εχεις-τουλαχιστον για τα dac της Chord.

Nομιζω εισαι ενημερος της περιπτωσης Νικο.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Η optical εξοδος μπορει να δωσει 24/192.

Επισης ο Rob Watts υποστηριζει οτι η optical δινει το καλυτερης ποιοτητας σημα που μπορεις να εχεις-τουλαχιστον για τα dac της Chord.

Nομιζω εισαι ενημερος της περιπτωσης Νικο.
..ναι Γιάννη μπορεί να περάσει αυτή η δειγματοληψία με οπτική ίνα, αλλά η πλειονότητα των Dac λαμβάνει 24/96. Γ' αυτό και χρησιμοποιείται η coax που ανεβαίνει standard έως 192.

Στο Chord Hugo tt2 οντως περνάει αυτή η δειγματοληψία, έχει δίκιο ο Rob σ' αυτό.

Βέβαια η καλύτερη λυση για να παίξεις όλα όσα σου παρέχονται σήμερα (DSD 512), είναι η usb, υπό την προϋπόθεση ότι θα έχει γίνει εφαρμογή της γαλβανικής απομόνωσης στις εξόδους και εισόδους των συσκευών..
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
..ναι Γιάννη μπορεί να περάσει αυτή η δειγματοληψία με οπτική ίνα, αλλά η πλειονότητα των Dac λαμβάνει 24/96. Γ' αυτό και χρησιμοποιείται η coax που ανεβαίνει standard έως 192.

Στο Chord Hugo tt2 οντως περνάει αυτή η δειγματοληψία, έχει δίκιο ο Rob σ' αυτό.

Βέβαια η καλύτερη λυση για να παίξεις όλα όσα σου παρέχονται σήμερα (DSD 512), είναι η usb, υπό την προϋπόθεση ότι θα έχει γίνει εφαρμογή της γαλβανικής απομόνωσης στις εξόδους και εισόδους των συσκευών..
Συμφωνω αλλα ο Watts δεν ειναι υπερ των υψηλων δειγματοληψιων,ακομα χειροτερα του DSD και επιμενει οτι το 16/44.1 ειναι ισως το καλυτερο φορμα.Αυτο βεβαια και παλι ισχυει ισως μονο στα dac του,τα οποια ετσι και αλλιως αναδειγματοποιουν την εισοδο για μεγιστη αποδοση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top